Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website.Slowakisches Original öffnen
Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen
Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers
10aus 100
Geringe Aktivität · Durchschnitt von 2 Fischereireviere
Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
Sehr hoch0
Hoch0
Durchschnittlich0
Niedrig2
Bestes Zeitfenster heute
06:00–08:00
Turiec č. 2 (Tisovec), Fensterpunktzahl 17.
Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 03:04.
Karte und Fischereireviere des Fließgewässers
Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.
Der Score ist eine Einschätzung der Bedingungen anhand von Wetter, Wasser und Umgebung, keine Beißvorhersage. Zu jedem Fischereirevier sehen Sie, woraus er sich zusammensetzt, wie gut er durch Daten belegt ist und woher die Daten stammen.
Wasserstand am Fließgewässer
Messung von Wasserstand, Temperatur und Durchfluss, Wetter durch die Fließgewässer und Zustand durch Satelliten
Wasserstände am Fließgewässer
Station
Status
Ändern
Temperatur
Ivančiná
21 cm
–
Martin
85 cm
–
Turček
30 cm
–
Höhenprofil des Fließgewässers
Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.
Sanfter FarbverlaufDie Strömung ist spürbar, es wechseln sich Untiefen und Bäche ab. Ein Übergang zwischen einem Niederungsgewässer und einem Vorgewässer.
Höhenprofil des Fließgewässers: von 344 bis 173 m ü.d.M. über 36,0 km.Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
Höchster Punkt
344 m a.s.l.
Tiefster Punkt
166 m a.s.l.
Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
178 m
Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
4,9 ‰
GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
1,18
Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.
Gelände in 3D
Das 3D-Geländemodell wird geladen…
Historische Bilder
Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2019 bis 2025: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.
2019abgebildet 30. Juni 20192022abgebildet 17. Okt. 20222025abgebildet 23. Juni 2025
Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung
Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025
1 von 1 Fischereireviere am Fließgewässer mit SHMÚ-Daten: Der nächstgelegene Standort weist in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.
1 bis 2 Indikatoren1
Keine SHMÚ-Daten1
SHMÚ hat keine Daten für 1 Fischereireviere: Es gibt keine gleichnamige Überwachungsstelle in der Nähe ihres Fließgewässers.
Am stärksten verschmutzte Fischereirevierealle mit einem unerfüllten Standard
Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.
Geológia a geochémia toku Turiec
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 36 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek89 % čiary vody
11 % vápence a dolomity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,7modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 347 mg/l, stredne tvrdá voda (11,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 aus 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Vanád 96,7 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Prirodzené gama žiarenie
57nGy/h dávkový príkon
80. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
148objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu
Najbližšie: Halda (halda), 160 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
19vzoriek so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 5 zŕn v jednej vzorke (70 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 aus 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 5,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Turiec).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
275vrtov do 3 km
1042 rozborov vody v okolí
Z toho 275 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
30°C na ústí vrtu
5 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ivanice – FGRk-1, výdatnosť 0,0 l/s, 9,5 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
36lokalít do 3 km
36 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
80záznamov do 5 km
15 ložísk, 65 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
38plôch do 3 km
4 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek89%SR 72 %
Kalksteine und Dolomite11%SR 2,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér89%
trias11%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Punkte
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
8×
trias
stredný – mladší trias
wettersteinské vápence: svetlosivé organodetritické a organogénne masívne, rifové vápence
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
5 – 10100%SR 20 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 9 z 13 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kies89%SR 52 %
Bázické vulkanity11%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)78%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)11%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)11%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová86%SR 86 %
krasovo-puklinová14%SR 0,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor57%SR 95 %
izolátor43%SR 2,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér Rimavskej kotliny44%SR 0,0 %
mezozoikum západnej časti Slovenského krasu, Železníckeho predhoria a časti Licinskej pahorkatiny33%SR 0,0 %
kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej22%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO475%SR 7,4 %
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4-HCO325%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Säuregehalt des Wassers
pH 7,74typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Wasserhärte
11,3°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,02 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
weich
mittel
hart
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
347mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 64Mg 26Na+K 11
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 67SO₄ 25
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SulfateSO453,8 mg/l64. percentil
DraslíkK3,87 mg/l63. percentil
ChlorideCl12,4 mg/l58. percentil
NatriumNa8,82 mg/l49. percentil
MagnesiumMg14,1 mg/l46. percentil
KalziumCa57,7 mg/l43. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3181 mg/l39. percentil
FluorideF0,0839 mg/l32. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
VanadiumV96,7 mg/kg87. percentil
MolybdänMo0,595 mg/kg80. percentil
AntimonSb1,44 mg/kg79. percentil
ArsenAs8,55 mg/kg69. percentil
KobaltCo9,73 mg/kg69. percentil
CínSn3,09 mg/kg65. percentil
NickelNi26,6 mg/kg59. percentil
QuecksilberHg0,108 mg/kg53. percentil
BizmutBi0,218 mg/kg51. percentil
KupferCu22,9 mg/kg46. percentil
ChromCr68,5 mg/kg44. percentil
ZinkZn85,1 mg/kg37. percentil
CadmiumCd0,108 mg/kg28. percentil
SelenSe0,163 mg/kg28. percentil
FührenPb11,2 mg/kg21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ManganMn1.971 mg/kg95. percentil
TitánTi6.841 mg/kg92. percentil
AluminiumAl7,32 %91. percentil
NatriumNa1,22 %87. percentil
EisenFe3,74 %87. percentil
DraslíkK1,62 %67. percentil
PhosphorP879 mg/kg54. percentil
MagnesiumMg0,929 %54. percentil
KalziumCa1,55 %34. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY41,2 mg/kg94. percentil
ZirkónZr593 mg/kg92. percentil
BerylliumBe2,19 mg/kg90. percentil
CérCe70,8 mg/kg81. percentil
BáriumBa543 mg/kg79. percentil
GáliumGa17,3 mg/kg77. percentil
StronciumSr164 mg/kg72. percentil
RubídiumRb96,5 mg/kg70. percentil
BorB64,8 mg/kg63. percentil
LítiumLi28,5 mg/kg45. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
57nGy/h vo vzduchu
rozsah 32 až 70 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,96 ppm80. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,60 ppm79. percentil
Kalium (K)K1,44 %78. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 1996, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l26 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 1996, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,150 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 150 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,00 μg/l26 vzoriek23 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 1993, 150 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šafárikovo, 580 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,50 μg/l26 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 1993, 150 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 20,0 μg/lmedián 14,0 μg/l23 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Drieňok, 2010, 960 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 80,0 μg/lmedián 35,0 μg/l26 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 1996, 200 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l26 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šafárikovo, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 288 μg/lmedián 288 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 2007, 100 m od vody. Porovnanie: 70. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 21,6 mg/lmedián 14,0 mg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec (západný), 2012, 160 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)163 vzoriek, najviac 1000 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)134 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)133 vzoriek, najviac 3965 zŕn
Anatas (TiO₂)123 vzoriek, najviac 900 zŕn
Pyrit (FeS₂)108 vzoriek, najviac 4450 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)97 vzoriek, najviac 4720 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)83 vzoriek, najviac 2464 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)64 vzoriek, najviac 350 zŕn
Barit (BaSO₄)62 vzoriek, najviac 315 zŕn
Scheelit (CaWO₄)61 vzoriek, najviac 76 zŕn
Gold (Au)19 vzoriek, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)11 vzoriek, najviac 100 zŕn
Cinabarit (HgS)10 vzoriek, najviac 25 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)5 vzoriek, najviac 10 zŕn
Kasiterit (SnO₂)4 vzorky, najviac 6 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
397d
1 zrno
30 m
25k
3 zrná
40 m
391d
3 zrná
50 m
281
3 zrná
60 m
278
1 zrno
60 m
398d
5 zŕn
70 m
102i
1 zrno
80 m
399d
3 zrná
90 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)166 vzoriek, najviac 900 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)162 vzoriek, najviac 2750 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)159 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)119 vzoriek, najviac 950 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))116 vzoriek, najviac 900 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)114 vzoriek, najviac 481 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)109 vzoriek, najviac 3809 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))107 vzoriek, najviac 2400 zŕn
Korund (Al₂O₃)55 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 250 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 250 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO342×
Ca-HCO338×
Ca-Mg-SO4-HCO312×
Ca-SO4-HCO35×
Ca-Cl-HCO33×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Ca-HCO3-SO42×
Ca-NO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A36×
trieda H20×
trieda B16×
trieda E14×
trieda D11×
trieda F10×
trieda C6×
trieda G6×
Kovy v podzemnej vode
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 22,3 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 226 μg/lmedián 2,00 μg/l75 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4 187 μg/lmedián 35,0 μg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 510 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
QuecksilberHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l75 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l75 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1993, 530 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,20 μg/lmedián 0,600 μg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l75 vzoriek99 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek84 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0700 mg/lmedián 0,00500 mg/l75 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 550 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
EisenFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
11
48,0 Bq/l
6,32 Bq/l
iné
1
1,03 Bq/l
1,03 Bq/l
minerálny prameň
2
3,01 Bq/l
1,65 Bq/l
upravený prameň
15
105 Bq/l
11,8 Bq/l
Quelle
8
49,2 Bq/l
23,8 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
4
94,8 Bq/l
16,0 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe126×
Cu22×
Druhy banských objektov
halda47×
štôlňa42×
pinga, pingový ťah41×
iný druh objektu14×
šachta4×
Najbližšie staré banské diela
Name
Arten
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
Fe,Cu
160 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
170 m
Halda
halda
Fe,Cu
210 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
220 m
Kutacia šachtica
šachta
Fe rudy (hematit)
260 m
Halda
halda
Fe,Cu
380 m
Halda
halda
Fe,Cu
390 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
390 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
410 m
Halda
halda
Fe,Cu
440 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Gemerská Ves
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Ploské
magnezit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
890 m
Behynce
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,2 km
Behynce
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,3 km
Rovné
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
3,3 km
Rovné
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
3,3 km
Rovné
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
275 vrtov v pásme 3 km, z toho 107 hydrogeologických a 168 ostatných; s číslom archívnej správy 275.
Hĺbky vrtov
bis zu 10 m121×
10–30 m31×
30–100 m46×
100–300 m55×
nad 300 m13×
Najbližšie vrty
Standort
Arten
Tiefe
Archívna správa
Od vody
Pl-18
ložiskový
99,1 m
3096
10 m
Pl-32
ložiskový
27,4 m
3096
10 m
S-2
inžiniersko-geologický
30,0 m
2899
10 m
Pl-7
ložiskový
149,9 m
3096
20 m
Otročok
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,8 m
12881 125Da12.pdf
30 m
Teich
širokoprofilový vrt
6,0 m
40206 125Ac6.pdf
40 m
GV-1
inžiniersko-geologický
6,0 m
86849
40 m
Pl-20
ložiskový
113,6 m
3096
40 m
Pl-5
ložiskový
141,8 m
3096
40 m
Pl-12
ložiskový
41,1 m
3096
40 m
Pl-1
ložiskový
98,9 m
3096
40 m
Teich
širokoprofilový vrt
12,0 m
40206 125Ac7.pdf
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatur
Výdatnosť
Tiefe
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Tornaľa – HM-5
19 °C
–
158 m
Ca-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
630 m
Tornaľa – HVŠ-1
18 °C
20,0 l/s
108 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
2,0 km
Bátka – RKZ-1
12 °C
–
658 m
Ca-Mg-Na-HCO3
nevyužívaný
9,5 km
Ivanice – FGRk-1
30 °C
0,0 l/s
1050 m
–
nevyužívaný
9,5 km
Cakov – BČ-3
29 °C
3,3 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
9,7 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Quelle
Arten
Wassertemperatur (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória Tornaľa – Králik
termálne kúpalisko
–
–
1
900 m
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
1,2 km
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
11
1,2 km
kategória b3
minerálna voda
15-22
16-30
1
1,5 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
1,5 km
kategória b4
minerálna voda
15-22
31-50
1
1,8 km
MEL-1
geotermálna voda
55 – 80
< 5
1
5,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Pod Ratkovskou Lehotou – Rybník nad Turcom
500 m²
–
–
70 m
Brusník – Brusník nad Turcom
150 m²
–
–
80 m
Ratková
–
–
–
80 m
Otročok
–
–
–
90 m
Pod Ratkovskou Lehotou – Rybník nad Turcom
300 m²
–
–
110 m
Ratková
–
–
–
110 m
Ploské
–
–
–
120 m
Polina
–
–
–
140 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy30×
Blokové polia5×
Blokové rozpadliny3×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný17×
Potenciálny17×
Aktívny4×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova9×
Nedostatočne doložené3×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.