Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
7з 100
Низька активність · середнє з 2 рибальських ділянок
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Дуже висока0
Висока0
Середня0
Низька2
Найкраще вікно сьогодні
06:00–08:00
Turiec č. 2 (Tisovec), оцінка вікна 18.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 09:46.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Стан води на водотоці
Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників
Рівні води на водотоці
Станція
Статус
Зміна
Температура
Іванчіна
22 см
–
Мартін
85 см
–
Турчек
30 см
–
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
Помірний схилТечія відчутна, мілини та плеса чергуються. Перехід між рівнинним та передгірним водотоком.
Висотний профіль водотоку: від 344 до 173 м н. р. м. на 36,0 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
344 м н. р. м.
Найнижча точка
166 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
178 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
4,9 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,18
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Turiec
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 36 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek89 % čiary vody
11 % vápence a dolomity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,7modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 347 mg/l, stredne tvrdá voda (11,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Vanád 96,7 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
32°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 60 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 33 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
57nGy/h dávkový príkon
80. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
148objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu
Najbližšie: Halda (halda), 160 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
19vzoriek so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 5 zŕn v jednej vzorke (70 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 5,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Turiec).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
275vrtov do 3 km
1042 rozborov vody v okolí
Z toho 275 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
30°C na ústí vrtu
5 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ivanice – FGRk-1, výdatnosť 0,0 l/s, 9,5 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
36lokalít do 3 km
36 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
80záznamov do 5 km
15 ložísk, 65 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
38plôch do 3 km
4 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek89%SR 72 %
Вапняки та доломіти11%SR 2,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér89%
trias11%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
8×
trias
stredný – mladší trias
wettersteinské vápence: svetlosivé organodetritické a organogénne masívne, rifové vápence
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
5 – 10100%SR 20 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
SILICIKUM33%SR 3,0 %
TURNAIKUM33%SR 0,1 %
TATRIKUM та VEPORIKUM33%SR 7,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT33%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)25%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih50%SR 32 %
veľký zdvih25%SR 26 %
stredný pokles17%SR 6,8 %
malý pokles8,3%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
vnútrohorské panvy a kotliny54%SR 44 %
gemerské pásmo38%SR 5,9 %
veporské pásmo7,7%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
juhoslovenská panva54%SR 4,6 %
Slovenský kras38%SR 1,9 %
kohútska zóna7,7%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov nížinných tokov67%SR 20 %
rajón vápencových hornín33%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov67%SR 71 %
vápencovo-dolomitická formácia33%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 9 z 13 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Гравій89%SR 52 %
Bázické vulkanity11%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)78%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)11%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)11%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová86%SR 86 %
krasovo-puklinová14%SR 0,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor57%SR 95 %
izolátor43%SR 2,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér Rimavskej kotliny44%SR 0,0 %
mezozoikum západnej časti Slovenského krasu, Železníckeho predhoria a časti Licinskej pahorkatiny33%SR 0,0 %
kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej22%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO475%SR 7,4 %
Ца-HCO3, Ца-Мґ-HCO3, Ца-SO4-HCO325%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A55%SR 36 %
H36%SR 8,8 %
B9,1%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 7,74typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
11,3°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,02 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
347mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 64Мґ 26Na+K 11
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 67SO₄ 25
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
СульфатиSO453,8 мг/л64. percentil
ДраслікK3,87 мг/л63. percentil
ХлоридиЦл12,4 мг/л58. percentil
НатрійНа8,82 мг/л49. percentil
МагнійМґ14,1 мг/л46. percentil
КальційЦа57,7 мг/л43. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO3181 мг/л39. percentil
ФторидиF0,0839 мг/л32. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ВанадійV96,7 мг/кг87. percentil
МолібденМо0,595 мг/кг80. percentil
АнтимонСб1,44 мг/кг79. percentil
АрсенАс8,55 мг/кг69. percentil
КобальтЦо9,73 мг/кг69. percentil
ЦінСн3,09 мг/кг65. percentil
НікельНі26,6 мг/кг59. percentil
РтутьГґ0,108 мг/кг53. percentil
БізмутБі0,218 мг/кг51. percentil
МідьЦу22,9 мг/кг46. percentil
ХромЦр68,5 мг/кг44. percentil
ЦинкЗн85,1 мг/кг37. percentil
КадмійЦд0,108 мг/кг28. percentil
СеленСе0,163 мг/кг28. percentil
ОловоПб11,2 мг/кг21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
МарганецьМн1 971 мг/кг95. percentil
ТітанТі6 841 мг/кг92. percentil
АлюмінійАл7,32 %91. percentil
НатрійНа1,22 %87. percentil
ЗалізоФе3,74 %87. percentil
ДраслікK1,62 %67. percentil
ФосфорP879 мг/кг54. percentil
МагнійМґ0,929 %54. percentil
КальційЦа1,55 %34. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ИтріумY41,2 мг/кг94. percentil
ЗірконЗр593 мг/кг92. percentil
БерилійБе2,19 мг/кг90. percentil
ЦерЦе70,8 мг/кг81. percentil
БаріумБа543 мг/кг79. percentil
ҐаліумҐа17,3 мг/кг77. percentil
СтронціумСр164 мг/кг72. percentil
РубідіумРб96,5 мг/кг70. percentil
БорB64,8 мг/кг63. percentil
ЛітіумЛі28,5 мг/кг45. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
57nGy/h vo vzduchu
rozsah 32 až 70 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,96 ppm80. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,60 ppm79. percentil
Калій (K)K1,44 %78. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
32 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 33 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 60 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)150–818m н. р. м.
Priemerná výška jednotiek310m н. р. м.
Середній ухил8,2°
Priemerná januárová teplota-3,3°C
Priemerná júlová teplota18,8°C
Ročné zrážky672mm
Geomorfologické celky
Revúcka vrchovina60%SR 2,4 %
Juhoslovenská kotlina40%SR 4,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudohorie60%SR 10 %
Lučensko-košická zníženina40%SR 7,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma67%SR 29 %
horská klíma33%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy náchylné na acidifikáciu38%SR 31 %
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu38%SR 25 %
pôdy nenáchylné na acidifikáciu25%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
relatívne čistá pôda83%SR 53 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A17%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
СеленСеextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 1996, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l26 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 1996, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,150 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 150 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,00 μg/l26 vzoriek23 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 1993, 150 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šafárikovo, 580 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,50 μg/l26 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 1993, 150 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіmierne zvýšená
najvyššie 20,0 μg/lmedián 14,0 μg/l23 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Drieňok, 2010, 960 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаmierne zvýšená
najvyššie 80,0 μg/lmedián 35,0 μg/l26 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 1996, 200 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l26 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šafárikovo, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрbežná hodnota
najvyššie 288 μg/lmedián 288 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 2007, 100 m od vody. Porovnanie: 70. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 21,6 мг/лmedián 14,0 мг/л16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec (západný), 2012, 160 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)163 vzoriek, najviac 1000 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)134 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)133 vzoriek, najviac 3965 zŕn
Anatas (TiO₂)123 vzoriek, najviac 900 zŕn
Pyrit (FeS₂)108 vzoriek, najviac 4450 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)97 vzoriek, najviac 4720 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)83 vzoriek, najviac 2464 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)64 vzoriek, najviac 350 zŕn
Barit (BaSO₄)62 vzoriek, najviac 315 zŕn
Scheelit (CaWO₄)61 vzoriek, najviac 76 zŕn
Золото (Ау)19 vzoriek, najviac 5 zŕn
Арзенопиріт (ФеАсС)11 vzoriek, najviac 100 zŕn
Цінабаріт (ГґС)10 vzoriek, najviac 25 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)5 vzoriek, najviac 10 zŕn
Kasiterit (SnO₂)4 vzorky, najviac 6 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Сфалеріт (ЗнС)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
397d
1 zrno
30 м
25k
3 zrná
40 м
391d
3 zrná
50 м
281
3 zrná
60 м
278
1 zrno
60 м
398d
5 zŕn
70 м
102i
1 zrno
80 м
399d
3 zrná
90 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)166 vzoriek, najviac 900 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)162 vzoriek, najviac 2750 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)159 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)119 vzoriek, najviac 950 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))116 vzoriek, najviac 900 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)114 vzoriek, najviac 481 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)109 vzoriek, najviac 3809 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))107 vzoriek, najviac 2400 zŕn
Korund (Al₂O₃)55 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 250 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 250 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ца-Мґ-HCO342×
Ца-HCO338×
Ца-Мґ-SO4-HCO312×
Ца-SO4-HCO35×
Ца-Цл-HCO33×
Ца-Мґ-HCO3-SO43×
Ца-HCO3-SO42×
Ца-NO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A36×
trieda H20×
trieda B16×
trieda E14×
trieda D11×
trieda F10×
trieda C6×
trieda G6×
Kovy v podzemnej vode
СеленСеextrémna (horný 1 %)
najvyššie 22,3 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 226 μg/lmedián 2,00 μg/l75 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4 187 μg/lmedián 35,0 μg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 510 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l75 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l75 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1993, 530 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,20 μg/lmedián 0,600 μg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l75 vzoriek99 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek84 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0700 мг/лmedián 0,00500 мг/л75 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 550 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
studňa
11
48,0 Bq/l
6,32 Bq/l
iné
1
1,03 Bq/l
1,03 Bq/l
minerálny prameň
2
3,01 Bq/l
1,65 Bq/l
upravený prameň
15
105 Bq/l
11,8 Bq/l
джерело
8
49,2 Bq/l
23,8 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
4
94,8 Bq/l
16,0 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Фе126×
Цу22×
Druhy banských objektov
halda47×
štôlňa42×
pinga, pingový ťah41×
iný druh objektu14×
šachta4×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Галда
halda
Фе,Цу
160 м
Штуолня
štôlňa
Фе,Цу
170 м
Галда
halda
Фе,Цу
210 м
Штуолня
štôlňa
Фе,Цу
220 м
Kutacia šachtica
šachta
Fe rudy (hematit)
260 м
Галда
halda
Фе,Цу
380 м
Галда
halda
Фе,Цу
390 м
Штуолня
štôlňa
Фе,Цу
390 м
Штуолня
štôlňa
Фе,Цу
410 м
Галда
halda
Фе,Цу
440 м
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Ґемерска Вес
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 м
Ґемерска Вес
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 м
Ґемерска Вес
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 м
Ґемерска Вес
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 м
Ґемерска Вес
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 м
Ґемерска Вес
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 м
Плоске
magnezit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
890 м
Бегинце
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,2 км
Бегинце
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,3 км
Ровне
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
3,3 км
Ровне
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
3,3 км
Ровне
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
275 vrtov v pásme 3 km, z toho 107 hydrogeologických a 168 ostatných; s číslom archívnej správy 275.
Hĺbky vrtov
до 10 м121×
10–30 м31×
30–100 м46×
100–300 м55×
nad 300 m13×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Пл-18
ložiskový
99,1 м
3096
10 м
Пл-32
ložiskový
27,4 м
3096
10 м
S-2
inžiniersko-geologický
30,0 м
2899
10 м
Пл-7
ložiskový
149,9 м
3096
20 м
Отрочок
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,8 м
12881 125Da12.pdf
30 м
Ставок
širokoprofilový vrt
6,0 м
40206 125Ac6.pdf
40 м
GV-1
inžiniersko-geologický
6,0 м
86849
40 м
Пл-20
ložiskový
113,6 м
3096
40 м
Пл-5
ložiskový
141,8 м
3096
40 м
Пл-12
ložiskový
41,1 м
3096
40 м
Пл-1
ložiskový
98,9 м
3096
40 м
Ставок
širokoprofilový vrt
12,0 м
40206 125Ac7.pdf
50 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Торналя – HM-5
19 °C
–
158 м
Ца-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
630 м
Торналя – HVŠ-1
18 °C
20,0 л/с
108 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
využívaný
2,0 км
Батка – RKZ-1
12 °C
–
658 м
Ца-Мґ-На-HCO3
nevyužívaný
9,5 км
Іваніце – ФҐРк-1
30 °C
0,0 л/с
1050 м
–
nevyužívaný
9,5 км
Цаков – BČ-3
29 °C
3,3 л/с
876 м
Ца-Мґ-HCO3
nevyužívaný
9,7 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória Tornaľa – Králik
termálne kúpalisko
–
–
1
900 м
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
1,2 км
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
11
1,2 км
kategória b3
minerálna voda
15-22
16-30
1
1,5 км
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
1,5 км
kategória b4
minerálna voda
15-22
31-50
1
1,8 км
MEL-1
geotermálna voda
55 – 80
< 5
1
5,0 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Под Ратковскоу Леготоу – Rybník nad Turcom
500 м²
–
–
70 м
Бруснік – Бруснік над Турцом
150 м²
–
–
80 м
Раткова
–
–
–
80 м
Отрочок
–
–
–
90 м
Под Ратковскоу Леготоу – Rybník nad Turcom
300 м²
–
–
110 м
Раткова
–
–
–
110 м
Плоске
–
–
–
120 м
Поліна
–
–
–
140 м
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви30×
Blokové polia5×
Blokové rozpadliny3×
Stupeň aktivity
Стабілізовани17×
Потенціални17×
Актівни4×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova9×
Nedostatočne doložené3×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.