Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VN Nenince

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

VN Nenince, skóre okna 15.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 02:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: vodní nádrž

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Vodní nádrž Jde o vodní nádrž, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    1641651661671681691700,0 km0,5 km1,0 km
    Výškový profil terénu (Vodní nádrž): od 169 do 165 m n. m. na 1,2 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    167 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VN Nenince z roku 2018
    2018snímkováno 19. 9. 2018
    Letecký snímek toku VN Nenince z roku 2021
    2021snímkováno 4. 9. 2021
    Letecký snímek toku VN Nenince z roku 2024
    2024snímkováno 26. 7. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VN Nenince

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • VN NeninceVN Nenince · nesplněná norma v 1 z 4 let1 ukazatel

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VN Nenince

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 590 mg/l, tvrdá voda (19,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 240 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 97. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    63nGy/h dávkový príkon

    92. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    7 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 6,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Kosihovský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    40vrtov do 3 km

    124 rozborov vody v okolí

    Z toho 40 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    12 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    18lokalít do 3 km

    18 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    7záznamov do 5 km

    7 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 1 bodov čiary vody.

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,89typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    19,2°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,42 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    590mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK7,67 mg/l87. percentil
    • HořčíkMg29,0 mg/l83. percentil
    • ChloridyCl34,4 mg/l83. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3327 mg/l83. percentil
    • SodíkNa21,0 mg/l81. percentil
    • VápníkCa89,4 mg/l79. percentil
    • SíranySO464,0 mg/l72. percentil
    • FluoridyF0,158 mg/l68. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH41,01 mg/l93. percentil
    • FosforečnanyPO40,585 mg/l85. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK5,10 mg/l82. percentil
    • DusičnanyNO35,83 mg/l46. percentil

    Kovy

    • ManganMn1 305 μg/l97. percentil
    • ŽelezoFe0,242 mg/l79. percentil
    • HliníkAl62,7 μg/l49. percentil
    • ZinekZn5,09 μg/l38. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • VanadV240 mg/kg97. percentil
    • KobaltCo22,3 mg/kg96. percentil
    • ChromCr124 mg/kg90. percentil
    • CínSn3,52 mg/kg75. percentil
    • BizmutBi0,214 mg/kg49. percentil
    • ZinekZn90,8 mg/kg44. percentil
    • KadmiumCd0,161 mg/kg44. percentil
    • MolybdenMo0,255 mg/kg25. percentil
    • AntimonSb0,400 mg/kg24. percentil
    • ArsenAs4,85 mg/kg23. percentil
    • NiklNi13,6 mg/kg9. percentil
    • OlovoPb9,10 mg/kg8. percentil
    • SelenSe0,0874 mg/kg7. percentil
    • MěďCu13,4 mg/kg7. percentil
    • RtuťHg0,0381 mg/kg6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi15 786 mg/kg99. percentil
    • ŽelezoFe6,21 %96. percentil
    • ManganMn1 591 mg/kg91. percentil
    • SodíkNa0,920 %60. percentil
    • HořčíkMg0,931 %54. percentil
    • HliníkAl5,30 %38. percentil
    • FosforP753 mg/kg37. percentil
    • VápníkCa1,61 %37. percentil
    • DraslíkK1,16 %8. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr970 mg/kg96. percentil
    • CérCe105 mg/kg95. percentil
    • YtriumY34,7 mg/kg82. percentil
    • BorB67,2 mg/kg69. percentil
    • BerylliumBe1,48 mg/kg54. percentil
    • StronciumSr117 mg/kg32. percentil
    • BáriumBa358 mg/kg20. percentil
    • GáliumGa8,08 mg/kg10. percentil
    • LítiumLi21,4 mg/kg9. percentil
    • RubídiumRb66,8 mg/kg8. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    63nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,52 ppm95. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh10,2 ppm95. percentil
    • Draslík (K)K1,35 %65. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    pri doline – Nenince – občasný (690 m od vody)oproti Baťovi – Nenince – nijaký (1,0 km od vody)pri starom cintoríne – Nenince – nijaký (1,2 km od vody)pri moste – Mazaska – Nenince – občasný (1,5 km od vody)Bátorová – pri cintoríne – Bátorová – nijaký (1,6 km od vody)járok pod pivnicami – Bátorová – nijaký (1,6 km od vody)pod Zabuškou – Bátorová – Bátorová – nijaký (1,8 km od vody)pri štátnej ceste – Nenince – nijaký (1,9 km od vody)za ihriskom – Opatovská Nová Ves – občasný (2,0 km od vody)Pažiť – vinohrady – Nenince – nijaký (2,1 km od vody)za družstvom – Opatovská Nová Ves – nijaký (2,2 km od vody)Nenince – Ortáž /Makra/ – Nenince – nijaký (2,5 km od vody)pri viniciach – Opatovská Nová Ves – nijaký (2,6 km od vody)pri vinici SSM – Opatovská Nová Ves – nijaký (2,7 km od vody)Nenince – Sulka – Nenince – nijaký (2,8 km od vody)na rázcestí – Lesenice – nijaký (2,8 km od vody)pri štátnej ceste – Opatovská Nová Ves – nijaký (2,9 km od vody)pod Michalom – Lesenice – nijaký (2,9 km od vody)HVP-1, HG-18 – i2 (9,4 km od vody)b1 (6,4 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (7,1 km od vody)a1 (7,9 km od vody)a1 (8,1 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,9 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Vinica (9,7 km od vody)Nenince – stavebný piesok – piesky (2,0 km od vody)Opatovská Nová Ves – stavebný piesok – piesky (2,5 km od vody)Kamenné Kosihy – stavebný piesok – piesky (3,3 km od vody)Opatová Nová Ves – štrkopiesky (3,5 km od vody)Trebušovce – stavebný piesok – piesky (3,9 km od vody)Ďurkovce – stavebný piesok – piesky (5,0 km od vody)Slovenské Ďarmoty – stavebný piesok – piesky, tehliarske sur (5,0 km od vody)Nenince-Paulová – monitorovací vrt (150 m od vody)Nenince – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (580 m od vody)Nenince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Nenince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (800 m od vody)Nenince – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (1,4 km od vody)Nenince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Nenince – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Nenince – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Nenince – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,6 km od vody)Opatovská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Nenince – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Opatovská Nová Ves – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Nenince – negatívny vrt (2,0 km od vody)Opatovská Nová Ves – pozorovací vrt SHMÚ (2,0 km od vody)Opatovská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Nenince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Lesenice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Lesenice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Nenince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Opatovská Nová Ves – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,9 km od vody)Lesenice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Nenince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (710 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (800 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)Opatovská Nová Ves – č.d. 224, 2000m ZSZ od K172 – studňa (710 m od vody)Nenince, – č.d. 267, 1200m JZ od K237 – studňa (1,3 km od vody)Bátorova – č.d. 71, 1400m SSZ od K157 – studňa (1,4 km od vody)Nenince, 1400m SV od K177 – studňa (1,6 km od vody)Nenince – studňa (2,0 km od vody)Opatovská Nová Ves – vrt (2,0 km od vody)Nenince, 1000m JV od K237 – studňa (2,3 km od vody)Lesenice – č.d. 175, 1350m SSV od K161 – studňa (2,4 km od vody)Lesenice – č.d. 146, 1100m JV od K172 – studňa (2,5 km od vody)Opatovská Nová Ves – č.d. 8, 400m SSV od K154 – studňa (2,7 km od vody)Nenince – vrt (2,8 km od vody)Nenince – vrt (3,0 km od vody)Lesenice – č.d. 32, 800m SSV od K161 – studňa (3,0 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 6,00 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Kosihovský potok, 2012, 150 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCubežná hodnota
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Kosihovský potok, 2012, 150 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 50,0 μg/lmedián 50,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Kosihovský potok, 2012, 150 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kosihovský potok, 2012, 150 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kosihovský potok, 2012, 150 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kosihovský potok, 2012, 150 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kosihovský potok, 2012, 150 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kosihovský potok, 150 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,2 mg/lmedián 11,2 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Kosihovský potok, 2012, 150 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)3 vzorky, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)3 vzorky, najviac 4115 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)3 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)3 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)3 vzorky, najviac 97 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)3 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO37×
    • Ca-HCO32×
    • Ca-Mg-HCO3-SO42×
    • Ca-Mg-SO4-HCO31×
    • Ca-HCO3-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda H3×
    • trieda F2×
    • trieda E2×
    • trieda B2×
    • trieda C2×
    • trieda A1×
    • trieda D1×

    Kovy v podzemnej vode

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 162 μg/lmedián 16,0 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 210 μg/lmedián 128 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,800 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 1,20 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa425,1 Bq/l3,73 Bq/l
    vrt s prelivom16,11 Bq/l6,11 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    40 vrtov v pásme 3 km, z toho 22 hydrogeologických a 18 ostatných; s číslom archívnej správy 40.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m18×
    • 10–30 m5×
    • 30–100 m10×
    • 100–300 m7×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Nenince-Paulovámonitorovací vrt15,0 m59612 135Cb19.pdf150 m
    Neninceširokoprofilový vrt57,5 m29870 135Cb9.pdf580 m
    Neninceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou52,0 m7012 135Cb8.pdf710 m
    Neninceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou75,0 m32661 135Cb11.pdf800 m
    JT-150inžiniersko-geologický3,0 m85701990 m
    JT-109inžiniersko-geologický3,0 m857011,1 km
    JT-108inžiniersko-geologický3,0 m857011,1 km
    JT-107inžiniersko-geologický3,0 m857011,2 km
    JT-110inžiniersko-geologický3,0 m857011,2 km
    JT-39inžiniersko-geologický3,0 m857011,3 km
    JP-69inžiniersko-geologický4,0 m857011,3 km
    JP-68inžiniersko-geologický4,0 m857011,3 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória b1minerálna voda15-22< 516,4 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 596,6 km
    HVP-1, HG-18geotermálna voda15 – 225 – 1519,4 km
    kategória Vinicatermálne kúpalisko––19,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    pri doline – Nenince100 m²1970–690 m
    oproti Baťovi – Nenince50 m²––1,0 km
    pri starom cintoríne – Nenince20 m²1980–1,2 km
    pri moste – Mazaska – Nenince20 m²1980–1,5 km
    Bátorová – pri cintoríne – Bátorová20 m²1970–1,6 km
    járok pod pivnicami – Bátorová30 m²1970–1,6 km
    pod Zabuškou – Bátorová – Bátorová150 m²––1,8 km
    pri štátnej ceste – Nenince40 m²1970–1,9 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Veľký Krtíš1 revír · 1,2 km9VN Nenince9

    Další toky v okolí

    Povodí Hron