Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil: stojatá voda
Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.
Stojatá vodaJde o stojatou vodu, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.
Výškový profil terénu (Stojatá voda): od 320 do 281 m n. m. na 15,3 km.Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
Hladina přibližně
295 m a.s.l.
Nejnižší bod profilu
281 m a.s.l.
Nejvyšší bod profilu
320 m a.s.l.
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Hričovský kanál
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 26 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Staré banské diela
1objekt do 3 km
Najbližšie: Kutacie práce (iný druh objektu), 2,7 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
11 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
3 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Kadmium 2,40 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Lehotský, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
862vrtov do 3 km
814 rozborov vody v okolí
Z toho 861 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
33°C na ústí vrtu
1 geotermálny vrt do 10 km
Najteplejší: Žilina – Chrastie – HŽK-10, výdatnosť 0,0 l/s, 8,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
73lokalít do 3 km
5 záťaží, 68 skládok
Najbližšia záťaž: Kotešová – skládka PO a KO, 210 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
31záznamov do 5 km
13 ložísk, 18 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
385plôch do 3 km
53 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek39 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lehotský, potok, 700 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,50 μg/lmedián 1,55 μg/l18 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Papradnianka, potok, 1998, 430 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 888 μg/lmedián 508 μg/l18 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Pšurnovický, potok, 340 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek72 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Váh, 1993, 670 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 2,50 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rovnianka, potok, 1999, 490 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 90,0 μg/lmedián 70,0 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brancovský potok, 1993, 310 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 24,0 μg/lmedián 5,00 μg/l18 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hlinický potok, 1993, 630 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCumierne zvýšená
najvyššie 3,80 μg/lmedián 1,35 μg/l18 vzoriek39 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dlhopolka, potok, 1993, 590 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsbežná hodnota
najvyššie 1,62 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Pšurnovický, potok, 340 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok Bystr.potok, Dom., 1050m JV od K417 Kalvária, 1997, 890 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 14,3 mg/lmedián 6,93 mg/l18 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brancovský, potok, 150 m od vody. Porovnanie: 63. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Anatas (TiO₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)8 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))8 vzoriek, najviac 315 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)8 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)6 vzoriek, najviac 155 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 155 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO329×
Ca-Mg-HCO310×
Ca-SO4-HCO32×
Ca-Mg-SO4-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A23×
trieda B6×
trieda F4×
trieda G4×
trieda C2×
trieda E2×
trieda D1×
Kovy v podzemnej vode
ZinekZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16 100 μg/lmedián 45,5 μg/l60 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 940 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 11,7 μg/lmedián 1,00 μg/l60 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l60 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,00500 mg/l60 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l60 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 33,0 μg/lmedián 9,00 μg/l60 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 260 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 260 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSemierne zvýšená
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
zdroj
13
18,5 Bq/l
3,28 Bq/l
studňa
8
25,5 Bq/l
7,71 Bq/l
minerálny prameň
2
11,0 Bq/l
10,1 Bq/l
upravený prameň
6
41,5 Bq/l
13,0 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
3,12 Bq/l
3,12 Bq/l
vodná nádrž
1
1,96 Bq/l
1,96 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
2
21,5 Bq/l
15,4 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Druhy banských objektov
iný druh objektu1×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Kutacie práce
iný druh objektu
uhlie
1929
2,7 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Kotešová – Sihoť – Oblazov
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – OBCHOD S PALIVAMI, s.r.o.
170 m
Kotešová
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.
290 m
Predmier – Kúty
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Korbáš Ján VANDO
470 m
Veľká Bytča
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ján Korbáš VANDO
720 m
Veľká Bytča
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SDP, spol. s r.o.
770 m
Malá Bytča
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – SLOVENSKÉ ŠTRKOPIESKY, s.r.o.
800 m
Malá Bytča
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – SLOVENSKÉ ŠTRKOPIESKY, s.r.o.
850 m
Predmier
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
1,0 km
Predmier
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
1,2 km
Divinka
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,0 km
Divinka
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,0 km
Jablonové
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Kamenivo Nord 2 s. r. o.
4,8 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
862 vrtov v pásme 3 km, z toho 252 hydrogeologických a 610 ostatných; s číslom archívnej správy 861.
Hĺbky vrtov
do 10 m292×
10–30 m542×
30–100 m6×
100–300 m0×
nad 300 m0×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Mikšová
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 m
1756 98Ac12.pdf
20 m
1-263 Bytča
hydrogeologický
7,0 m
101748
70 m
Horný Hričov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
11,5 m
22063 98Ab1.pdf
80 m
Oblazov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,0 m
8417 98Ad67.pdf
80 m
VM-40
bez určenia účelu
15,0 m
86139
80 m
VM-40E
bez určenia účelu
20,0 m
86139
80 m
VM-40F
bez určenia účelu
15,0 m
86139
80 m
VM-39F
bez určenia účelu
20,0 m
86139
80 m
VM-41
bez určenia účelu
13,4 m
86139
90 m
VM-40A
bez určenia účelu
15,0 m
86139
90 m
Š-2
inžiniersko-geologický
4,0 m
75182
90 m
Považská Bystrica
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,6 m
2357 97Db25.pdf
100 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Teplota
Výdatnosť
Hloubka
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Žilina – Chrastie – HŽK-10
33 °C
0,0 l/s
2258 m
Na-Cl
nevyužívaný
8,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
11
1,2 km
kategória a5
minerálna voda
< 15
> 50
1
5,9 km
kategória Belušské Slatiny
termálne kúpalisko
–
–
1
9,6 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Kotešová – skládka PO a KO
SK1000500P
210 m
Bytča – bývalý areál SAD
SK1000500P
920 m
Považská Bystrica – areál bývalých Považských strojární
SK1000500P
1,6 km
Bytča – KK NEFT – Bytča – Hrabové
SK1000500P
2,0 km
Hlboké nad Váhom – skládka KO (pod brezami) V
SK2001800F
2,9 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Predmier – parkovisko – Malá Bytča
–
–
–
130 m
Bytča – Hliník nad Váh
–
–
–
150 m
Oblazov – Kotešová
–
–
–
190 m
Kotešová štrkovisko – Kotešová
–
–
–
200 m
Bytča – Veľká Bytča
–
–
–
200 m
Kolárovice ihrisko – Kolárovice
–
–
–
210 m
Svederník 1 – Svederník
–
–
–
240 m
Predmier – pri potoku – Predmier
–
–
–
240 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy364×
Svahové prúdy18×
Blokové polia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny244×
Stabilizovaný83×
Aktívny52×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami2×
S potenciálnymi a aktívnymi formami1×
Súčasný stav
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 000150×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick30×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova13×
Nedostatočne doložené5×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.