Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website.Slowakisches Original öffnen
Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen
Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers
4aus 100
Geringe Aktivität · Durchschnitt von 3 Fischereireviere
Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
Sehr hoch0
Hoch0
Durchschnittlich0
Niedrig3
Wenn das beste Fenster istWie viele Fischereireviere haben in einer bestimmten Stunde ihr bestes Zwei-Stunden-Fenster?
00
06
12
18
Die meisten Fischereireviere haben ihr bestes Zeitfenster um 06:00.
Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 02:04.
Karte und Fischereireviere des Fließgewässers
Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.
Der Score ist eine Einschätzung der Bedingungen anhand von Wetter, Wasser und Umgebung, keine Beißvorhersage. Zu jedem Fischereirevier sehen Sie, woraus er sich zusammensetzt, wie gut er durch Daten belegt ist und woher die Daten stammen.
Höhenprofil: stehendes Gewässer
Geländehöhe entlang des Fischereireviers und der ungefähre Wasserstand.
StillgewässerDa es sich hierbei um stehende Gewässer handelt, wird das Fließgewässer hier nicht bewertet: Das Gewässer weist keine Strömung, kein Gefälle und kein Gefälle auf. Die Karte zeigt die Geländehöhe entlang des Fischereireviers.
Geländehöhenprofil (stehendes Gewässer): von 320 bis 281 m ü.d.M. über 15,3 km.Geländehöhe entlang der Fischereirevierlinie, vom Anfang (links) bis zum Ende
Ungefährer Wasserstand
295 m a.s.l.
Tiefster Punkt des Profils
281 m a.s.l.
Höchster Punkt des Profils
320 m a.s.l.
Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Die Höhe ist ungefähr (Fehler von einigen Metern).
Gelände in 3D
Das 3D-Geländemodell wird geladen…
Historische Bilder
Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.
2018abgebildet 13. Sept. 20182021abgebildet 10. Sept. 20212024abgebildet 24. Aug. 2024
Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung
Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025
1 von 1 Fischereireviere am Fließgewässer mit SHMÚ-Daten: Der nächstgelegene Standort weist in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.
3 oder mehr Indikatoren1
Keine SHMÚ-Daten2
SHMÚ hat keine Daten für 2 Fischereireviere: Es gibt keine gleichnamige Überwachungsstelle in der Nähe ihres Fließgewässers.
Am stärksten verschmutzte Fischereirevierealle mit einem unerfüllten Standard
Hričovský kanál č.2bHričovský kanál · Standard in 2 von 4 Jahren nicht erfüllt3 Indikatoren
Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025
0 von 3 Fischereireviere mit Messungen haben in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.
Fließgewässerprofil von der Quelle bis zur MündungAnzahl der nicht erfüllten Indikatoren in 2025 an SHMÚ-Standorten
Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.
Geológia a geochémia toku Hričovský kanál
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 26 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek90 % čiary vody
10 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,2modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃
Mineralizácia 436 mg/l, tvrdá voda (14,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 aus 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Chróm 104 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 84. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Staré banské diela
1objekt do 3 km
Najbližšie: Kutacie práce (iný druh objektu), 2,7 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
11 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
3 aus 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Kadmium 2,40 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Lehotský, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
862vrtov do 3 km
814 rozborov vody v okolí
Z toho 861 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
33°C na ústí vrtu
1 geotermálny vrt do 10 km
Najteplejší: Žilina – Chrastie – HŽK-10, výdatnosť 0,0 l/s, 8,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
73lokalít do 3 km
5 záťaží, 68 skládok
Najbližšia záťaž: Kotešová – skládka PO a KO, 210 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
31záznamov do 5 km
13 ložísk, 18 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
385plôch do 3 km
53 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek90%SR 72 %
Mladé sedimenty10%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Punkte
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
6×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: piesčité štrky a štrky nižších stredných terás
1×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: piesčité štrky a štrky nižších stredných terás s pokryvom spraší a nerozlíšených deluviál
1×
kvartér
pleistocén – holocén
proluviálne sedimenty: hliny, piesčité hliny a hlinité štrky s úlomkami vo vyšších nivných náplavových kužeľoc
1×
kvartér
holocén
antropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky
1×
Mapa pokrýva 10 z 10 bodov čiary vody.
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Säuregehalt des Wassers
pH 8,16typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Wasserhärte
14,5°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,59 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
weich
mittel
hart
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
436mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 71Mg 21
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 82SO₄ 14
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
KalziumCa80,4 mg/l70. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3273 mg/l69. percentil
NatriumNa9,48 mg/l52. percentil
DraslíkK2,83 mg/l47. percentil
MagnesiumMg14,3 mg/l47. percentil
SulfateSO438,0 mg/l47. percentil
ChlorideCl7,47 mg/l46. percentil
FluorideF0,0905 mg/l36. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ChromCr104 mg/kg84. percentil
QuecksilberHg0,207 mg/kg75. percentil
NickelNi31,6 mg/kg75. percentil
ZinkZn131 mg/kg74. percentil
BizmutBi0,284 mg/kg70. percentil
KupferCu29,1 mg/kg69. percentil
SelenSe0,327 mg/kg67. percentil
FührenPb19,1 mg/kg67. percentil
CadmiumCd0,207 mg/kg55. percentil
KobaltCo8,43 mg/kg49. percentil
AntimonSb0,619 mg/kg48. percentil
CínSn2,41 mg/kg40. percentil
ArsenAs5,83 mg/kg39. percentil
MolybdänMo0,305 mg/kg35. percentil
VanadiumV61,0 mg/kg32. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
KalziumCa4,56 %78. percentil
MagnesiumMg1,18 %70. percentil
PhosphorP993 mg/kg67. percentil
EisenFe2,42 %34. percentil
ManganMn713 mg/kg34. percentil
DraslíkK1,41 %34. percentil
TitánTi3.718 mg/kg21. percentil
AluminiumAl4,86 %21. percentil
NatriumNa0,679 %15. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BorB70,5 mg/kg76. percentil
LítiumLi32,3 mg/kg65. percentil
BerylliumBe1,41 mg/kg49. percentil
StronciumSr135 mg/kg48. percentil
BáriumBa431 mg/kg48. percentil
GáliumGa12,1 mg/kg34. percentil
RubídiumRb81,3 mg/kg31. percentil
ZirkónZr332 mg/kg27. percentil
CérCe52,2 mg/kg25. percentil
YtriumY21,9 mg/kg21. percentil
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek39 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lehotský, potok, 700 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,50 μg/lmedián 1,55 μg/l18 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Papradnianka, potok, 1998, 430 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 888 μg/lmedián 508 μg/l18 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Pšurnovický, potok, 340 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek72 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Váh, 1993, 670 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 2,50 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rovnianka, potok, 1999, 490 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 90,0 μg/lmedián 70,0 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brancovský potok, 1993, 310 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 24,0 μg/lmedián 5,00 μg/l18 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hlinický potok, 1993, 630 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCumierne zvýšená
najvyššie 3,80 μg/lmedián 1,35 μg/l18 vzoriek39 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dlhopolka, potok, 1993, 590 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsbežná hodnota
najvyššie 1,62 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Pšurnovický, potok, 340 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok Bystr.potok, Dom., 1050m JV od K417 Kalvária, 1997, 890 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 14,3 mg/lmedián 6,93 mg/l18 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brancovský, potok, 150 m od vody. Porovnanie: 63. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Anatas (TiO₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)8 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))8 vzoriek, najviac 315 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)8 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)6 vzoriek, najviac 155 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 155 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO329×
Ca-Mg-HCO310×
Ca-SO4-HCO32×
Ca-Mg-SO4-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A23×
trieda B6×
trieda F4×
trieda G4×
trieda C2×
trieda E2×
trieda D1×
Kovy v podzemnej vode
ZinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16 100 μg/lmedián 45,5 μg/l60 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 940 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
QuecksilberHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 11,7 μg/lmedián 1,00 μg/l60 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l60 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,00500 mg/l60 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l60 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 33,0 μg/lmedián 9,00 μg/l60 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 260 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 260 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSemierne zvýšená
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
EisenFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
Quelle
13
18,5 Bq/l
3,28 Bq/l
studňa
8
25,5 Bq/l
7,71 Bq/l
minerálny prameň
2
11,0 Bq/l
10,1 Bq/l
upravený prameň
6
41,5 Bq/l
13,0 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
3,12 Bq/l
3,12 Bq/l
vodná nádrž
1
1,96 Bq/l
1,96 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
2
21,5 Bq/l
15,4 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Druhy banských objektov
iný druh objektu1×
Najbližšie staré banské diela
Name
Arten
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Kutacie práce
iný druh objektu
uhlie
1929
2,7 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Kotešová – Sihoť – Oblazov
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – OBCHOD S PALIVAMI, s.r.o.
170 m
Kotešová
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.
290 m
Predmier – Kúty
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Korbáš Ján VANDO
470 m
Veľká Bytča
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ján Korbáš VANDO
720 m
Veľká Bytča
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SDP, spol. s r.o.
770 m
Malá Bytča
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – SLOVENSKÉ ŠTRKOPIESKY, s.r.o.
800 m
Malá Bytča
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – SLOVENSKÉ ŠTRKOPIESKY, s.r.o.
850 m
Predmier
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
1,0 km
Predmier
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
1,2 km
Divinka
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,0 km
Divinka
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,0 km
Jablonové
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Kamenivo Nord 2 s. r. o.
4,8 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
862 vrtov v pásme 3 km, z toho 252 hydrogeologických a 610 ostatných; s číslom archívnej správy 861.
Hĺbky vrtov
bis zu 10 m292×
10–30 m542×
30–100 m6×
100–300 m0×
nad 300 m0×
Najbližšie vrty
Standort
Arten
Tiefe
Archívna správa
Od vody
Mikšová
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 m
1756 98Ac12.pdf
20 m
1-263 Bytča
hydrogeologický
7,0 m
101748
70 m
Horný Hričov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
11,5 m
22063 98Ab1.pdf
80 m
Oblazov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,0 m
8417 98Ad67.pdf
80 m
VM-40
bez určenia účelu
15,0 m
86139
80 m
VM-40E
bez určenia účelu
20,0 m
86139
80 m
VM-40F
bez určenia účelu
15,0 m
86139
80 m
VM-39F
bez určenia účelu
20,0 m
86139
80 m
VM-41
bez určenia účelu
13,4 m
86139
90 m
VM-40A
bez určenia účelu
15,0 m
86139
90 m
Š-2
inžiniersko-geologický
4,0 m
75182
90 m
Považská Bystrica
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,6 m
2357 97Db25.pdf
100 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatur
Výdatnosť
Tiefe
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Žilina – Chrastie – HŽK-10
33 °C
0,0 l/s
2258 m
Na-Cl
nevyužívaný
8,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Quelle
Arten
Wassertemperatur (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
11
1,2 km
kategória a5
minerálna voda
< 15
> 50
1
5,9 km
kategória Belušské Slatiny
termálne kúpalisko
–
–
1
9,6 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Standort
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Kotešová – skládka PO a KO
SK1000500P
210 m
Bytča – bývalý areál SAD
SK1000500P
920 m
Považská Bystrica – areál bývalých Považských strojární
SK1000500P
1,6 km
Bytča – KK NEFT – Bytča – Hrabové
SK1000500P
2,0 km
Hlboké nad Váhom – skládka KO (pod brezami) V
SK2001800F
2,9 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Predmier – parkovisko – Malá Bytča
–
–
–
130 m
Bytča – Hliník nad Waag
–
–
–
150 m
Oblazov – Kotešová
–
–
–
190 m
Kotešová štrkovisko – Kotešová
–
–
–
200 m
Bytča – Veľká Bytča
–
–
–
200 m
Kolárovice ihrisko – Kolárovice
–
–
–
210 m
Svederník 1 – Svederník
–
–
–
240 m
Predmier – pri potoku – Predmier
–
–
–
240 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy364×
Svahové prúdy18×
Blokové polia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny244×
Stabilizovaný83×
Aktívny52×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami2×
S potenciálnymi a aktívnymi formami1×
Súčasný stav
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 000150×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick30×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova13×
Nedostatočne doložené5×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.