Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VVN Tvrdošín

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

VVN Tvrdošín, skóre okna 16.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 06:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: stojatá voda

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Stojatá voda Jde o stojatou vodu, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    5685695705715725730 km1 km2 km3 km
    Výškový profil terénu (Stojatá voda): od 573 do 569 m n. m. na 3,0 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    570 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VVN Tvrdošín z roku 2018
    2018snímkováno 13. 9. 2018
    Letecký snímek toku VVN Tvrdošín z roku 2021
    2021snímkováno 9. 9. 2021
    Letecký snímek toku VVN Tvrdošín z roku 2024
    2024snímkováno 5. 9. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VVN Tvrdošín

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VVN Tvrdošín

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 3 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 302 mg/l, stredne tvrdá voda (10,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Antimón 36,5 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    20. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    5objektov do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Povrchová ťažba (iný druh objektu), 1,3 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    7 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 0,500 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 92. percentil (Oravica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    34vrtov do 3 km

    201 rozborov vody v okolí

    Z toho 34 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    5 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    1 záťaž, 12 skládok

    Najbližšia záťaž: Trstená – bývalý sklad pohonných hmôt – Hámričky, 2,8 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    3 ložiská, 3 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    117plôch do 3 km

    22 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles50%SR 8,8 %
    • veľmi malý pokles50%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Oravskej vrchoviny, Skorušiny a časti Oravskej Magury100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,14typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    10,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,78 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    302mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3194 mg/l43. percentil
    • VápníkCa53,5 mg/l39. percentil
    • HořčíkMg10,8 mg/l35. percentil
    • DraslíkK1,81 mg/l27. percentil
    • SíranySO424,3 mg/l24. percentil
    • ChloridyCl3,23 mg/l21. percentil
    • SodíkNa3,94 mg/l20. percentil
    • FluoridyF0,0607 mg/l17. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,107 mg/l49. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,49 mg/l32. percentil
    • FosforečnanyPO40,0531 mg/l29. percentil
    • DusičnanyNO34,10 mg/l28. percentil

    Kovy

    • ŽelezoFe0,105 mg/l51. percentil
    • ManganMn20,5 μg/l40. percentil
    • HliníkAl33,5 μg/l32. percentil
    • ZinekZn1,00 μg/l0. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • AntimonSb36,5 mg/kg95. percentil
    • ChromCr102 mg/kg82. percentil
    • KadmiumCd0,290 mg/kg70. percentil
    • RtuťHg0,0928 mg/kg45. percentil
    • CínSn2,53 mg/kg45. percentil
    • VanadV64,5 mg/kg41. percentil
    • OlovoPb14,1 mg/kg41. percentil
    • SelenSe0,195 mg/kg37. percentil
    • NiklNi21,8 mg/kg36. percentil
    • ArsenAs5,45 mg/kg33. percentil
    • MolybdenMo0,276 mg/kg29. percentil
    • MěďCu16,0 mg/kg15. percentil
    • ZinekZn65,9 mg/kg14. percentil
    • BizmutBi0,121 mg/kg12. percentil
    • KobaltCo5,28 mg/kg9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodíkNa1,03 %75. percentil
    • DraslíkK1,54 %54. percentil
    • HořčíkMg0,823 %43. percentil
    • VápníkCa1,69 %39. percentil
    • HliníkAl5,14 %32. percentil
    • TitánTi3 847 mg/kg26. percentil
    • FosforP668 mg/kg26. percentil
    • ŽelezoFe2,26 %24. percentil
    • ManganMn626 mg/kg22. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB75,7 mg/kg84. percentil
    • LítiumLi33,1 mg/kg68. percentil
    • CérCe63,5 mg/kg65. percentil
    • ZirkónZr436 mg/kg61. percentil
    • BerylliumBe1,48 mg/kg54. percentil
    • YtriumY26,7 mg/kg45. percentil
    • RubídiumRb83,8 mg/kg37. percentil
    • BáriumBa393 mg/kg33. percentil
    • StronciumSr111 mg/kg26. percentil
    • GáliumGa9,14 mg/kg15. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,38 ppm27. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,75 ppm25. percentil
    • Draslík (K)K1,20 %20. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,3°C
    • Ročné zrážky755mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Povrchová ťažba – 6 – iný druh objektu (1,3 km od vody)Šachtička – 1 – šachta (1,6 km od vody)Nárazište – 6 – iný druh objektu (1,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,0 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Trstená – bývalý sklad pohonných hmôt – Hámričky – SK2001800F (2,8 km od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – trvalý (630 m od vody)Dolný Štefanov – občasný (860 m od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – občasný (900 m od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – nedá sa odhadnúť (910 m od vody)Krásna Hôrka – nijaký (1,1 km od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – trvalý (1,4 km od vody)Horný Štefanov – trvalý (1,6 km od vody)Krásna Hôrka – trvalý (2,0 km od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – trvalý (2,1 km od vody)Krásna Hôrka – trvalý (2,1 km od vody)Tvrdošín /za mäsozávodom p.č. 3086/ – Tvrdošín I – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)Skládka odpadov Jurčov Laz 2. kazeta – Tvrdošín – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)a1 (280 m od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Krásna Hôrka – stavebný kameň (1,9 km od vody)Lom Trstená – stavebný kameň (3,2 km od vody)Ústie nad Priehradou – stavebný kameň (3,4 km od vody)Horný Štefanov – hnedé uhlie (1,5 km od vody)Krásna Hôrka – štrkopiesky (1,7 km od vody)Ústie nad Priehradou – hnedé uhlie (2,7 km od vody)Trstená, Halečková – všeobecná geológia (3,6 km od vody)Oravská Magura – mineralógia (4,7 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (70 m od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (160 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (180 m od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (190 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (510 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (650 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (830 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (840 m od vody)Štefanov nad Oravou – Zosuvy (880 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)ORAVSKA PRIEHRADA – Zosuvy (1,1 km od vody)HAMRICKY – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)MEDVEDZIE – Zosuvy (1,1 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,4 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKA PRIEHRADA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKA PRIEHRADA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,6 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,7 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,7 km od vody)USTIE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,9 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (2,1 km od vody)KRASNA HORKA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)KRASNA HORKA – Zosuvy (2,1 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (2,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,2 km od vody)KRASNA HORKA – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,3 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,3 km od vody)NIZNA – Zosuvy (2,3 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,3 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Krásna Hôrka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Krásna Hôrka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Tvrdošín – negatívny vrt (2,0 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Oravská Priehrada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Nižná na Orave – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Nižná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Oravica, 990 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 44,0 μg/lmedián 44,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 54. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,42 mg/lmedián 5,42 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 15. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)1 vzorka, najviac 1815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 22,0 μg/lmedián 6,00 μg/l16 vzoriek19 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,600 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00500 mg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnbežná hodnota
      najvyššie 39,0 μg/lmedián 4,50 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    minerálny prameň17,12 Bq/l7,12 Bq/l
    zdroj110,4 Bq/l10,4 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa2×
    • iný druh objektu2×
    • šachta1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Povrchová ťažbainý druh objektuuhliekoniec 19.stor.-zač.20.stor.1,3 km
    Šachtičkašachtauhlie1,6 km
    Nárazišteiný druh objektuuhlie1,6 km
    Štôlňaštôlňauhlie2,0 km
    ŠtôlňaštôlňaFe2,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Krásna Hôrkastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Balún Marián BAPA1,9 km
    Lom Trstenástavebný kameňŤažené ložisko – ŠTRKOMO, s. r. o.3,2 km
    Ústie nad Priehradoustavebný kameňŤažené ložisko – DB REAL FINANCE, s.r.o.3,4 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    34 vrtov v pásme 3 km, z toho 14 hydrogeologických a 20 ostatných; s číslom archívnej správy 34.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m19×
    • 10–30 m15×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    M-7inžiniersko-geologický5,0 m83470100 m
    M-4inžiniersko-geologický3,0 m83470160 m
    Z-3inžiniersko-geologický20,0 m83470160 m
    M-3inžiniersko-geologický3,0 m83470170 m
    M-1inžiniersko-geologický4,0 m83470180 m
    Z-1inžiniersko-geologický20,0 m83470180 m
    M-5inžiniersko-geologický2,0 m83470180 m
    Z-2inžiniersko-geologický16,0 m83470190 m
    M-2inžiniersko-geologický5,0 m83470210 m
    Z-4inžiniersko-geologický18,0 m83470220 m
    Z-6inžiniersko-geologický10,0 m83470240 m
    M-6inžiniersko-geologický2,0 m83470270 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 55280 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Trstená – bývalý sklad pohonných hmôt – HámričkySK2001800F2,8 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Tvrdošín – Tvrdošín I–––630 m
    Dolný Štefanov42 m²––860 m
    Tvrdošín – Tvrdošín I–––900 m
    Tvrdošín – Tvrdošín I1 190 m²––910 m
    Krásna Hôrka–––1,1 km
    Tvrdošín – Tvrdošín I500 m²––1,4 km
    Horný Štefanov100 m²––1,6 km
    Krásna Hôrka600 m²––2,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy117×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny84×
    • Aktívny22×
    • Stabilizovaný11×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00052×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick7×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
    • Nedostatočne doložené2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Trstená1 revír · 3,0 km16VVN Tvrdošín16

    Další toky v okolí

    Povodí Váh