Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

VVN Tvrdošín

Flussgebiet WaagKarpfengewässer
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
3,0km
Region
Region Žilina
Luftbild von Fließgewässer VVN Tvrdošín mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer VVN Tvrdošín

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

VVN Tvrdošín, Fensterpunktzahl 15.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 07:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil: stehendes Gewässer

    Geländehöhe entlang des Fischereireviers und der ungefähre Wasserstand.

    Stillgewässer Da es sich hierbei um stehende Gewässer handelt, wird das Fließgewässer hier nicht bewertet: Das Gewässer weist keine Strömung, kein Gefälle und kein Gefälle auf. Die Karte zeigt die Geländehöhe entlang des Fischereireviers.

    5685695705715725730 km1 km2 km3 km
    Geländehöhenprofil (stehendes Gewässer): von 573 bis 569 m ü.d.M. über 3,0 km.
    Geländehöhe entlang der Fischereirevierlinie, vom Anfang (links) bis zum Ende
    Ungefährer Wasserstand
    570 m a.s.l.

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Die Höhe ist ungefähr (Fehler von einigen Metern).

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer VVN Tvrdošín von 2018
    2018abgebildet 13. Sept. 2018
    Luftbild Fließgewässer VVN Tvrdošín von 2021
    2021abgebildet 9. Sept. 2021
    Luftbild Fließgewässer VVN Tvrdošín von 2024
    2024abgebildet 5. Sept. 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer VVN Tvrdošín

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Ammonium oder Nitrit an mindestens einer Station über dem Standardwert1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku VVN Tvrdošín

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 3 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 302 mg/l, stredne tvrdá voda (10,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Antimón 36,5 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    20. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    5objektov do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Povrchová ťažba (iný druh objektu), 1,3 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    7 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 aus 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 0,500 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 92. percentil (Oravica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    34vrtov do 3 km

    201 rozborov vody v okolí

    Z toho 34 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    5 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    1 záťaž, 12 skládok

    Najbližšia záťaž: Trstená – bývalý sklad pohonných hmôt – Hámričky, 2,8 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    3 ložiská, 3 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    117plôch do 3 km

    22 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles50%SR 8,8 %
    • veľmi malý pokles50%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Oravskej vrchoviny, Skorušiny a časti Oravskej Magury100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 8,14typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    10,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,78 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    302mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3194 mg/l43. percentil
    • KalziumCa53,5 mg/l39. percentil
    • MagnesiumMg10,8 mg/l35. percentil
    • DraslíkK1,81 mg/l27. percentil
    • SulfateSO424,3 mg/l24. percentil
    • ChlorideCl3,23 mg/l21. percentil
    • NatriumNa3,94 mg/l20. percentil
    • FluorideF0,0607 mg/l17. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,107 mg/l49. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,49 mg/l32. percentil
    • FosforečnanyPO40,0531 mg/l29. percentil
    • NitrateNO34,10 mg/l28. percentil

    Metalle

    • EisenFe0,105 mg/l51. percentil
    • ManganMn20,5 μg/l40. percentil
    • AluminiumAl33,5 μg/l32. percentil
    • ZinkZn1,00 μg/l0. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • AntimonSb36,5 mg/kg95. percentil
    • ChromCr102 mg/kg82. percentil
    • CadmiumCd0,290 mg/kg70. percentil
    • QuecksilberHg0,0928 mg/kg45. percentil
    • CínSn2,53 mg/kg45. percentil
    • VanadiumV64,5 mg/kg41. percentil
    • FührenPb14,1 mg/kg41. percentil
    • SelenSe0,195 mg/kg37. percentil
    • NickelNi21,8 mg/kg36. percentil
    • ArsenAs5,45 mg/kg33. percentil
    • MolybdänMo0,276 mg/kg29. percentil
    • KupferCu16,0 mg/kg15. percentil
    • ZinkZn65,9 mg/kg14. percentil
    • BizmutBi0,121 mg/kg12. percentil
    • KobaltCo5,28 mg/kg9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • NatriumNa1,03 %75. percentil
    • DraslíkK1,54 %54. percentil
    • MagnesiumMg0,823 %43. percentil
    • KalziumCa1,69 %39. percentil
    • AluminiumAl5,14 %32. percentil
    • TitánTi3.847 mg/kg26. percentil
    • PhosphorP668 mg/kg26. percentil
    • EisenFe2,26 %24. percentil
    • ManganMn626 mg/kg22. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB75,7 mg/kg84. percentil
    • LítiumLi33,1 mg/kg68. percentil
    • CérCe63,5 mg/kg65. percentil
    • ZirkónZr436 mg/kg61. percentil
    • BerylliumBe1,48 mg/kg54. percentil
    • YtriumY26,7 mg/kg45. percentil
    • RubídiumRb83,8 mg/kg37. percentil
    • BáriumBa393 mg/kg33. percentil
    • StronciumSr111 mg/kg26. percentil
    • GáliumGa9,14 mg/kg15. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,38 ppm27. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,75 ppm25. percentil
    • Kalium (K)K1,20 %20. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,3°C
    • Ročné zrážky755mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Povrchová ťažba – 6 – iný druh objektu (1,3 km od vody)Šachtička – 1 – šachta (1,6 km od vody)Nárazište – 6 – iný druh objektu (1,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,0 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Trstená – bývalý sklad pohonných hmôt – Hámričky – SK2001800F (2,8 km od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – trvalý (630 m od vody)Dolný Štefanov – občasný (860 m od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – občasný (900 m od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – nedá sa odhadnúť (910 m od vody)Krásna Hôrka – nijaký (1,1 km od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – trvalý (1,4 km od vody)Horný Štefanov – trvalý (1,6 km od vody)Krásna Hôrka – trvalý (2,0 km od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – trvalý (2,1 km od vody)Krásna Hôrka – trvalý (2,1 km od vody)Tvrdošín /za mäsozávodom p.č. 3086/ – Tvrdošín I – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)Skládka odpadov Jurčov Laz 2. kazeta – Tvrdošín – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)a1 (280 m od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Krásna Hôrka – stavebný kameň (1,9 km od vody)Lom Trstená – stavebný kameň (3,2 km od vody)Ústie nad Priehradou – stavebný kameň (3,4 km od vody)Horný Štefanov – hnedé uhlie (1,5 km od vody)Krásna Hôrka – štrkopiesky (1,7 km od vody)Ústie nad Priehradou – hnedé uhlie (2,7 km od vody)Trstená, Halečková – všeobecná geológia (3,6 km od vody)Oravská Magura – mineralógia (4,7 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (70 m od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (160 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (180 m od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (190 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (510 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (650 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (830 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (840 m od vody)Štefanov nad Oravou – Zosuvy (880 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)ORAVSKA PRIEHRADA – Zosuvy (1,1 km od vody)HAMRICKY – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)MEDVEDZIE – Zosuvy (1,1 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,4 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKA PRIEHRADA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKA PRIEHRADA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,6 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,7 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,7 km od vody)USTIE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,9 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (2,1 km od vody)KRASNA HORKA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)KRASNA HORKA – Zosuvy (2,1 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (2,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,2 km od vody)KRASNA HORKA – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,3 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,3 km od vody)NIZNA – Zosuvy (2,3 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,3 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Krásna Hôrka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Krásna Hôrka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Tvrdošín – negatívny vrt (2,0 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Oravská Priehrada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Nižná na Orave – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Nižná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • CadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Oravica, 990 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 44,0 μg/lmedián 44,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 54. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,42 mg/lmedián 5,42 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 15. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)1 vzorka, najviac 1815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • FührenPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 22,0 μg/lmedián 6,00 μg/l16 vzoriek19 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCumierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,600 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00500 mg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnbežná hodnota
      najvyššie 39,0 μg/lmedián 4,50 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    minerálny prameň17,12 Bq/l7,12 Bq/l
    Quelle110,4 Bq/l10,4 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa2×
    • iný druh objektu2×
    • šachta1×

    Najbližšie staré banské diela

    NameArtenŤaženéUkončenieOd vody
    Povrchová ťažbainý druh objektuuhliekoniec 19.stor.-zač.20.stor.1,3 km
    Šachtičkašachtauhlie1,6 km
    Nárazišteiný druh objektuuhlie1,6 km
    Štôlňaštôlňauhlie2,0 km
    ŠtôlňaštôlňaFe2,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Krásna Hôrkastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Balún Marián BAPA1,9 km
    Lom Trstenástavebný kameňŤažené ložisko – ŠTRKOMO, s. r. o.3,2 km
    Ústie nad Priehradoustavebný kameňŤažené ložisko – DB REAL FINANCE, s.r.o.3,4 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    34 vrtov v pásme 3 km, z toho 14 hydrogeologických a 20 ostatných; s číslom archívnej správy 34.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m19×
    • 10–30 m15×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    M-7inžiniersko-geologický5,0 m83470100 m
    M-4inžiniersko-geologický3,0 m83470160 m
    Z-3inžiniersko-geologický20,0 m83470160 m
    M-3inžiniersko-geologický3,0 m83470170 m
    M-1inžiniersko-geologický4,0 m83470180 m
    Z-1inžiniersko-geologický20,0 m83470180 m
    M-5inžiniersko-geologický2,0 m83470180 m
    Z-2inžiniersko-geologický16,0 m83470190 m
    M-2inžiniersko-geologický5,0 m83470210 m
    Z-4inžiniersko-geologický18,0 m83470220 m
    Z-6inžiniersko-geologický10,0 m83470240 m
    M-6inžiniersko-geologický2,0 m83470270 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 55280 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    StandortČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Trstená – bývalý sklad pohonných hmôt – HámričkySK2001800F2,8 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Tvrdošín – Tvrdošín I–––630 m
    Dolný Štefanov42 m²––860 m
    Tvrdošín – Tvrdošín I–––900 m
    Tvrdošín – Tvrdošín I1 190 m²––910 m
    Krásna Hôrka–––1,1 km
    Tvrdošín – Tvrdošín I500 m²––1,4 km
    Horný Štefanov100 m²––1,6 km
    Krásna Hôrka600 m²––2,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy117×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny84×
    • Aktívny22×
    • Stabilizovaný11×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00052×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick7×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
    • Nedostatočne doložené2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Trstená1 Fischereirevier · 3,0 km15VVN Tvrdošín15

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Waag