Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

ВВН Тврдошін

Басейн: ВагКоропові
ділянка
1
довжина ділянок
3,0km
край
Жилінський край
Аерофотознімок водотоку ВВН Тврдошін з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці ВВН Тврдошін

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

15:00–17:00

ВВН Тврдошін, оцінка вікна 16.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 14:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Профіль висот: стояча вода

    Висота рельєфу вздовж рибальської ділянки та приблизний рівень води.

    Стояча вода Це стояча вода, тому тут водотік не оцінюється: вода не має течії, падіння чи схилу. Графік показує висоту рельєфу вздовж рибальської ділянки.

    5685695705715725730 км1 км2 км3 км
    Профіль висот рельєфу (Стояча вода): від 573 до 569 м н.р.м. на 3,0 км.
    Висота рельєфу вздовж лінії рибальської ділянки, від початку (зліва) до кінця
    Рівень води приблизно
    570 м н. р. м.

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Висота орієнтовна (похибка кілька метрів).

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку ВВН Тврдошін за 2018 рік
    2018знято 13 вер. 2018
    Аерофотознімок водотоку ВВН Тврдошін за 2021 рік
    2021знято 9 вер. 2021
    Аерофотознімок водотоку ВВН Тврдошін за 2024 рік
    2024знято 5 вер. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці ВВН Тврдошін

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    1 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    • іони амонію або нітрити вище норми принаймні на одній станції1

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku VVN Tvrdošín

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 3 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 302 mg/l, stredne tvrdá voda (10,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Antimón 36,5 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    20. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    5objektov do 3 km

    ťažené: Fe

    Найбліжшіе: Povrchová ťažba (iný druh objektu), 1,3 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    7 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 з 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 0,500 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 92. percentil (Oravica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    34vrtov do 3 km

    201 rozborov vody v okolí

    Z toho 34 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    5 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    1 záťaž, 12 skládok

    Najbližšia záťaž: Trstená – bývalý sklad pohonných hmôt – Hámričky, 2,8 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    3 ložiská, 3 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    117plôch do 3 km

    22 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles50%SR 8,8 %
    • veľmi malý pokles50%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • bradlové pásmo a pribradlová oblasť100%SR 2,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • oravský úsek100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Oravskej vrchoviny, Skorušiny a časti Oravskej Magury100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 8,14typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    10,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,78 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    302mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ГидроґенуглічітаниHCO3194 мг/л43. percentil
    • КальційЦа53,5 мг/л39. percentil
    • МагнійМґ10,8 мг/л35. percentil
    • ДраслікK1,81 мг/л27. percentil
    • СульфатиSO424,3 мг/л24. percentil
    • ХлоридиЦл3,23 мг/л21. percentil
    • НатрійНа3,94 мг/л20. percentil
    • ФторидиF0,0607 мг/л17. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • АмоніумNH40,107 мг/л49. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК2,49 мг/л32. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,0531 мг/л29. percentil
    • НітратиNO34,10 мг/л28. percentil

    Метали

    • ЗалізоФе0,105 мг/л51. percentil
    • МарганецьМн20,5 μg/l40. percentil
    • АлюмінійАл33,5 μg/l32. percentil
    • ЦинкЗн1,00 μg/l0. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • АнтимонСб36,5 мг/кг95. percentil
    • ХромЦр102 мг/кг82. percentil
    • КадмійЦд0,290 мг/кг70. percentil
    • РтутьГґ0,0928 мг/кг45. percentil
    • ЦінСн2,53 мг/кг45. percentil
    • ВанадійV64,5 мг/кг41. percentil
    • ОловоПб14,1 мг/кг41. percentil
    • СеленСе0,195 мг/кг37. percentil
    • НікельНі21,8 мг/кг36. percentil
    • АрсенАс5,45 мг/кг33. percentil
    • МолібденМо0,276 мг/кг29. percentil
    • МідьЦу16,0 мг/кг15. percentil
    • ЦинкЗн65,9 мг/кг14. percentil
    • БізмутБі0,121 мг/кг12. percentil
    • КобальтЦо5,28 мг/кг9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • НатрійНа1,03 %75. percentil
    • ДраслікK1,54 %54. percentil
    • МагнійМґ0,823 %43. percentil
    • КальційЦа1,69 %39. percentil
    • АлюмінійАл5,14 %32. percentil
    • ТітанТі3 847 мг/кг26. percentil
    • ФосфорP668 мг/кг26. percentil
    • ЗалізоФе2,26 %24. percentil
    • МарганецьМн626 мг/кг22. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • БорB75,7 мг/кг84. percentil
    • ЛітіумЛі33,1 мг/кг68. percentil
    • ЦерЦе63,5 мг/кг65. percentil
    • ЗірконЗр436 мг/кг61. percentil
    • БерилійБе1,48 мг/кг54. percentil
    • ИтріумY26,7 мг/кг45. percentil
    • РубідіумРб83,8 мг/кг37. percentil
    • БаріумБа393 мг/кг33. percentil
    • СтронціумСр111 мг/кг26. percentil
    • ҐаліумҐа9,14 мг/кг15. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Радоновий ризик підґрунтя

    середнє

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,38 ppm27. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,75 ppm25. percentil
    • Калій (K)K1,20 %20. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 608 Bq/m²55. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • середнє100%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    +35нТл

    rozsah 33 až 38 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -66mGal

    reziduálna -14,0 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)475–993m н. р. м.
    • Priemerná výška jednotiek657m н. р. м.
    • Середній ухил7,9°
    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,3°C
    • Ročné zrážky755mm

    Geomorfologické celky

    • Oravská kotlina50%SR 0,0 %
    • Oravská vrchovina50%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Podhôlno-magurská oblasť50%SR 4,5 %
    • Стредне Бескиди50%SR 3,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • relatívne čistá pôda100%SR 53 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Ílovitopiesčité sedimenty kriedy a paleogénu bradlového pásma, tatrika a hronika100%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Povrchová ťažba – 6 – iný druh objektu (1,3 km od vody)Šachtička – 1 – šachta (1,6 km od vody)Nárazište – 6 – iný druh objektu (1,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,0 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Trstená – bývalý sklad pohonných hmôt – Hámričky – SK2001800F (2,8 km od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – trvalý (630 m od vody)Dolný Štefanov – občasný (860 m od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – občasný (900 m od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – nedá sa odhadnúť (910 m od vody)Krásna Hôrka – nijaký (1,1 km od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – trvalý (1,4 km od vody)Horný Štefanov – trvalý (1,6 km od vody)Krásna Hôrka – trvalý (2,0 km od vody)Tvrdošín – Tvrdošín I – trvalý (2,1 km od vody)Krásna Hôrka – trvalý (2,1 km od vody)Tvrdošín /za mäsozávodom p.č. 3086/ – Tvrdošín I – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)Skládka odpadov Jurčov Laz 2. kazeta – Tvrdošín – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)a1 (280 m od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Krásna Hôrka – stavebný kameň (1,9 km od vody)Lom Trstená – stavebný kameň (3,2 km od vody)Ústie nad Priehradou – stavebný kameň (3,4 km od vody)Horný Štefanov – hnedé uhlie (1,5 km od vody)Krásna Hôrka – štrkopiesky (1,7 km od vody)Ústie nad Priehradou – hnedé uhlie (2,7 km od vody)Trstená, Halečková – všeobecná geológia (3,6 km od vody)Oravská Magura – mineralógia (4,7 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (70 m od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (160 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (180 m od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (190 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (510 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (650 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (830 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (840 m od vody)Štefanov nad Oravou – Zosuvy (880 m od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)ORAVSKA PRIEHRADA – Zosuvy (1,1 km od vody)HAMRICKY – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)MEDVEDZIE – Zosuvy (1,1 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,4 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKA PRIEHRADA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKA PRIEHRADA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,6 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,7 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,7 km od vody)USTIE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,9 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)TVRDOSIN – Zosuvy (2,1 km od vody)KRASNA HORKA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)KRASNA HORKA – Zosuvy (2,1 km od vody)DOLNY STEFANOV – Zosuvy (2,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,2 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,2 km od vody)KRASNA HORKA – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,3 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,3 km od vody)NIZNA – Zosuvy (2,3 km od vody)HORNY STEFANOV – Zosuvy (2,3 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Krásna Hôrka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Krásna Hôrka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Tvrdošín – negatívny vrt (2,0 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Tvrdošín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Oravská Priehrada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Nižná na Orave – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Nižná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • КадмійЦдzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Oravica, 990 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаbežná hodnota
      najvyššie 44,0 μg/lmedián 44,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 54. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,42 мг/лmedián 5,42 мг/л1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Oravica, 2009, 990 m od vody. Porovnanie: 15. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)1 vzorka, najviac 1815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ОловоПбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеmierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіmierne zvýšená
      najvyššie 22,0 μg/lmedián 6,00 μg/l16 vzoriek19 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,600 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 мг/лmedián 0,00500 мг/л16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнbežná hodnota
      najvyššie 39,0 μg/lmedián 4,50 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    minerálny prameň17,12 Bq/l7,12 Bq/l
    prameň110,4 Bq/l10,4 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Фе1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa2×
    • iný druh objektu2×
    • šachta1×

    Najbližšie staré banské diela

    НазваВидТяженеУконченіеOd vody
    Povrchová ťažbainý druh objektuuhliekoniec 19.stor.-zač.20.stor.1,3 км
    Šachtičkašachtauhlie1,6 км
    Nárazišteiný druh objektuuhlie1,6 км
    Štôlňaštôlňauhlie2,0 км
    ŠtôlňaštôlňaФе2,5 км

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Krásna Hôrkastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Balún Marián BAPA1,9 км
    Lom Trstenástavebný kameňŤažené ložisko – ŠTRKOMO, s. r. o.3,2 км
    Ústie nad Priehradoustavebný kameňŤažené ložisko – DB REAL FINANCE, s.r.o.3,4 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    34 vrtov v pásme 3 km, z toho 14 hydrogeologických a 20 ostatných; s číslom archívnej správy 34.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м19×
    • 10–30 м15×
    • 30–100 м0×
    • 100–300 м0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    M-7inžiniersko-geologický5,0 м83470100 м
    M-4inžiniersko-geologický3,0 м83470160 м
    Z-3inžiniersko-geologický20,0 м83470160 м
    M-3inžiniersko-geologický3,0 м83470170 м
    M-1inžiniersko-geologický4,0 м83470180 м
    Z-1inžiniersko-geologický20,0 м83470180 м
    M-5inžiniersko-geologický2,0 м83470180 м
    Z-2inžiniersko-geologický16,0 м83470190 м
    M-2inžiniersko-geologický5,0 м83470210 м
    Z-4inžiniersko-geologický18,0 м83470220 м
    Z-6inžiniersko-geologický10,0 м83470240 м
    M-6inžiniersko-geologický2,0 м83470270 м

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 55280 м

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    ЛокаціяЧінностьЛаткаКласіфікаціаOd vody
    Trstená – bývalý sklad pohonných hmôt – HámričkySK2001800F2,8 км

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Tvrdošín – Tvrdošín I–––630 м
    Dolný Štefanov42 м²––860 м
    Tvrdošín – Tvrdošín I–––900 м
    Tvrdošín – Tvrdošín I1 190 м²––910 м
    Krásna Hôrka–––1,1 км
    Tvrdošín – Tvrdošín I500 м²––1,4 км
    Horný Štefanov100 м²––1,6 км
    Krásna Hôrka600 м²––2,0 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви117×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални84×
    • Актівни22×
    • Стабілізовани11×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00052×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick7×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
    • Nedostatočne doložené2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Трстена1 рибальська ділянка · 3,0 км8ВВН Тврдошін8

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг