Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Uhlisko

Flussgebiet Bodrog und HernadSalmonidengewässer (Forelle)
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
10,0km
Region
Region Prešov
Luftbild von Fließgewässer Uhlisko mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Uhlisko

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

Uhlisko, Fensterpunktzahl 32.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 08:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil des Fließgewässers

    Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.

    Bystrina Ein Gebirgsbach mit starkem Gefälle, Kaskaden und felsigem Grund. Das Wasser ist klar und kalt; Angeln erfordert eine sorgfältige Vorgehensweise.

    1002003004005000 km2 km4 km6 km8 km
    Höhenprofil des Fließgewässers: von 454 bis 218 m ü.d.M. über 10,0 km.
    Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
    Höchster Punkt
    457 m a.s.l.
    Tiefster Punkt
    200 m a.s.l.
    Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
    257 m
    Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
    26 ‰
    GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
    1,17

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2019 bis 2025: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Uhlisko von 2019
    2019abgebildet 19. Aug. 2019
    Luftbild Fließgewässer Uhlisko von 2022
    2022abgebildet 4. Aug. 2022
    Luftbild Fließgewässer Uhlisko von 2025
    2025abgebildet 12. Aug. 2025

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Uhlisko

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)1
    • Eisen ab 1 mg/l1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Uhlisko

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 463 mg/l, tvrdá voda (15,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 199 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    45. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    3vzorky so zlatom

    16 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 5 zŕn v jednej vzorke (510 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 aus 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 5,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 92. percentil (Cerninka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    261vrtov do 3 km

    343 rozborov vody v okolí

    Z toho 261 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    13 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    11lokalít do 3 km

    11 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    31záznamov do 5 km

    1 ložisko, 30 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    70plôch do 3 km

    20 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Flyš50%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér50%
    • flyš50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: resedimentované nivné piesčité štrky prikorytovej zóny1×
    flyšpaleocén – eocénzlínske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Nízkych Beskýd v povodí Tople100%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 8,25typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    15,3°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,72 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    463mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorideF0,296 mg/l93. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3280 mg/l71. percentil
    • KalziumCa78,3 mg/l67. percentil
    • MagnesiumMg18,7 mg/l62. percentil
    • SulfateSO450,0 mg/l61. percentil
    • DraslíkK3,25 mg/l54. percentil
    • NatriumNa9,23 mg/l51. percentil
    • ChlorideCl7,87 mg/l47. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,397 mg/l75. percentil
    • NitrateNO35,53 mg/l43. percentil
    • AmóniumNH40,0709 mg/l35. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,44 mg/l31. percentil

    Metalle

    • ManganMn25,3 μg/l45. percentil
    • EisenFe0,0749 mg/l37. percentil
    • ZinkZn4,40 μg/l32. percentil
    • AluminiumAl13,5 μg/l9. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ChromCr199 mg/kg95. percentil
    • MolybdänMo1,12 mg/kg95. percentil
    • NickelNi39,5 mg/kg89. percentil
    • VanadiumV72,6 mg/kg60. percentil
    • CadmiumCd0,203 mg/kg54. percentil
    • AntimonSb0,600 mg/kg46. percentil
    • KupferCu22,8 mg/kg46. percentil
    • KobaltCo8,06 mg/kg44. percentil
    • BizmutBi0,191 mg/kg39. percentil
    • ArsenAs5,65 mg/kg36. percentil
    • FührenPb13,1 mg/kg34. percentil
    • CínSn2,26 mg/kg33. percentil
    • SelenSe0,145 mg/kg23. percentil
    • QuecksilberHg0,0611 mg/kg22. percentil
    • ZinkZn64,1 mg/kg12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,70 %77. percentil
    • NatriumNa1,04 %76. percentil
    • TitánTi4.885 mg/kg66. percentil
    • AluminiumAl5,65 %51. percentil
    • EisenFe2,56 %42. percentil
    • MagnesiumMg0,763 %36. percentil
    • ManganMn664 mg/kg27. percentil
    • KalziumCa1,16 %19. percentil
    • PhosphorP567 mg/kg14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr526 mg/kg84. percentil
    • BorB72,4 mg/kg80. percentil
    • LítiumLi34,0 mg/kg72. percentil
    • RubídiumRb93,6 mg/kg63. percentil
    • YtriumY30,1 mg/kg63. percentil
    • CérCe61,1 mg/kg57. percentil
    • BerylliumBe1,46 mg/kg53. percentil
    • GáliumGa11,6 mg/kg31. percentil
    • BáriumBa355 mg/kg19. percentil
    • StronciumSr93,8 mg/kg8. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    rozsah 47 až 52 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,42 ppm53. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,49 ppm38. percentil
    • Kalium (K)K1,28 %37. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,9°C
    • Priemerná júlová teplota18,0°C
    • Ročné zrážky713mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma75%SR 33 %
    • kotlinová klíma25%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Ortuťová – nedá sa odhadnúť (30 m od vody)Ortuťová – nijaký (90 m od vody)Dubinné – nedá sa odhadnúť (440 m od vody)Kurima – občasný (1,6 km od vody)Kurima – nijaký (1,7 km od vody)Brezovka – nijaký (1,8 km od vody)Kurima – nijaký (1,8 km od vody)Lipová – nijaký (2,0 km od vody)Kurima – nedá sa odhadnúť (2,5 km od vody)Brezovka – nijaký (2,7 km od vody)Hažlín – nijaký (2,9 km od vody)a1 (910 m od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (3,4 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,1 km od vody)a1 (8,3 km od vody)a1 (8,3 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,3 km od vody)a1 (10,0 km od vody)Dubinné – štrkopiesky a piesky (400 m od vody)Cernina – tehliarske suroviny (70 m od vody)Ortuťová – tehliarske suroviny (80 m od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (170 m od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (940 m od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (1,1 km od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (1,4 km od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (1,5 km od vody)povodie rieky Topľa (Hrabovec – Dubinné) – Au – rozsypy (1,9 km od vody)Kurimka – stavebný kameň – pieskovec (1,9 km od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (2,0 km od vody)povodie rieky Topľa (Hrabovec – Dubinné) – Au – rozsypy (2,4 km od vody)Kurima – tehliarske suroviny (2,4 km od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (2,5 km od vody)Kurimka – tehliarske suroviny (2,7 km od vody)Hažlín – tehliarske suroviny (2,7 km od vody)povodie rieky Topľa (Hrabovec – Dubinné) – Au – rozsypy (2,8 km od vody)Hažlín – tehliarske suroviny (3,0 km od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (3,1 km od vody)povodie rieky Topľa (Hrabovec – Dubinné) – Au – rozsypy (3,4 km od vody)povodie rieky Topľa (Hrabovec – Dubinné) – Au – rozsypy (3,7 km od vody)Nemcovce – tehliarske suroviny (3,9 km od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (4,1 km od vody)Kučín – tehliarske suroviny (4,1 km od vody)Hrabovčík – stavebný kameň – pieskovec (4,1 km od vody)povodie rieky Topľa (Hrabovec – Dubinné) – Au – rozsypy (4,2 km od vody)Rovné – tehliarske suroviny (4,5 km od vody)– tehliarske suroviny (4,7 km od vody)povodie rieky Topľa (Hrabovec – Dubinné) – Au – rozsypy (4,7 km od vody)Porúbka – tehliarske suroviny (4,8 km od vody)povodie rieky Topľa (Dubinné – Marhaň) – Au – rozsypy (4,8 km od vody)– Zosuvy (70 m od vody)SASOVA – Zosuvy (80 m od vody)– Zosuvy (90 m od vody)– Zosuvy (100 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)CERNINA – Zosuvy (630 m od vody)CERNINA – Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)CIERNA HORA – Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (830 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)KURIMA – Zosuvy (960 m od vody)CERNINA – Zosuvy (1,0 km od vody)CERNINA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)CIERNA HORA – Zosuvy (1,2 km od vody)CIERNA HORA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)HAZLIN – Zosuvy (1,5 km od vody)JURKOVA VOLA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)KURIMA – Zosuvy (1,6 km od vody)KURIMA – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)KURIMKA (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)HAZLIN – Zosuvy (2,0 km od vody)ROVNE – Zosuvy (2,0 km od vody)KURIMA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)HAZLIN – Zosuvy (2,1 km od vody)HAZLIN – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)KURIMA – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)KURIMKA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)HAZLIN – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)KURIMKA – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)KURIMA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)HAZLIN – Zosuvy (3,0 km od vody)Ortuťová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Šášová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Šášová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Kurima – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (680 m od vody)Kurima (750 m od vody)Kurima – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (810 m od vody)Kurima – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (850 m od vody)Kurima (920 m od vody)Kurima – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (930 m od vody)Kurima – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (960 m od vody)Kurima – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Dubinné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Kurima – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Dubinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Dubinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Dubinné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Kurima – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,3 km od vody)Lipová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Kurima – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Kurima – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Rovné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Rovné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Rovné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Jurková Voľa – negatívny vrt (2,7 km od vody)Brezovka – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,9 km od vody)zlato 1 ks – zlato (270 m od vody)zlato 1 ks – zlato (330 m od vody)zlato 5 ks – zlato (510 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,750 μg/l4 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerninka, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 69,0 μg/lmedián 44,0 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Lipovka, 2009, 940 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerninka, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerninka, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerninka, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerninka, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerninka, 60 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerninka, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,8 mg/lmedián 10,3 mg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Lipovka, 2009, 940 m od vody. Porovnanie: 54. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)31 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)19 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)17 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)10 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Gold (Au)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)2 vzorky, najviac 500 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    15941 zrno270 m
    12611 zrno330 m
    15925 zŕn510 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)35 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)19 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)19 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 250 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 8 702 μg/lmedián 3,00 μg/l27 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 170 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l27 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 68,0 μg/lmedián 15,0 μg/l27 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l27 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCumierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l27 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 850 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l27 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l27 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň247,3 Bq/l26,7 Bq/l
    Quelle827,4 Bq/l7,91 Bq/l
    studňa18,80 Bq/l8,80 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie211,5 Bq/l10,1 Bq/l
    potok, rieka10,500 Bq/l0,500 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Dubinnéštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – LOMY, s. r. o.400 m

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    261 vrtov v pásme 3 km, z toho 25 hydrogeologických a 236 ostatných; s číslom archívnej správy 261.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m208×
    • 10–30 m49×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    SČ-6inžiniersko-geologický2,5 m665970 m
    S-2inžiniersko-geologický3,9 m459370 m
    Ortuťováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,5 m9142 103Bb6.pdf90 m
    S-1inžiniersko-geologický3,0 m73168100 m
    SČ-5inžiniersko-geologický2,5 m6659100 m
    VD – 3/83ložiskový15,0 m63847110 m
    J-2inžiniersko-geologický6,0 m66223110 m
    Šášováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou12,6 m9164 103Bb7.pdf120 m
    S-1inžiniersko-geologický4,8 m4593120 m
    ORŤ-2/69ložiskový18,7 m24853120 m
    J-7inžiniersko-geologický6,0 m66223130 m
    VD-8/83ložiskový19,0 m63847130 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 513910 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Ortuťová300 m²1980–30 m
    Ortuťová30 m²1980–90 m
    Dubinné–1988–440 m
    Kurima–1980–1,6 km
    Kurima150 m²1980–1,7 km
    Brezovka–1980–1,8 km
    Kurima100 m²1985–1,8 km
    Lipová–1985–2,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy69×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny50×
    • Aktívny20×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova49×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S8×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×
    • Nedostatočne doložené1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Giraltovce1 Fischereirevier · 10 km26Uhlisko26

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Bodrog und Hernad