Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website.Slowakisches Original öffnen
Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen
Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers
15aus 100
Geringe Aktivität · Durchschnitt von 2 Fischereireviere
Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
Sehr hoch0
Hoch0
Durchschnittlich0
Niedrig2
Bestes Zeitfenster heute
15:00–17:00
Východný Turiec č. 2, Fensterpunktzahl 35.
Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 14:04.
Karte und Fischereireviere des Fließgewässers
Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.
Der Score ist eine Einschätzung der Bedingungen anhand von Wetter, Wasser und Umgebung, keine Beißvorhersage. Zu jedem Fischereirevier sehen Sie, woraus er sich zusammensetzt, wie gut er durch Daten belegt ist und woher die Daten stammen.
Höhenprofil des Fließgewässers
Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.
Schnelles FließgewässerPodhorský potok: schnelles Wasser, steiniger Boden, Gewehre und die Teiche darunter. Typische Forellengewässer.
Höhenprofil des Fließgewässers: von 478 bis 199 m ü.d.M. über 27,4 km.Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
Höchster Punkt
478 m a.s.l.
Tiefster Punkt
197 m a.s.l.
Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
281 m
Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
10 ‰
GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
1,18
Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.
Gelände in 3D
Das 3D-Geländemodell wird geladen…
Historische Bilder
Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2019 bis 2025: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.
2019abgebildet 30. Juni 20192022abgebildet 17. Okt. 20222025abgebildet 23. Juni 2025
Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung
Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025
2 von 2 der Fischereireviere des Fließgewässers mit SHMÚ-Daten weisen am nächstgelegenen Standort in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.
1 bis 2 Indikatoren2
Am stärksten verschmutzte Fischereirevierealle mit einem unerfüllten Standard
Východný Turiec č. 1Východný Turiec · Standard in 1 von 4 Jahren nicht erfüllt2 Indikatoren
Východný Turiec č. 2Východný Turiec · Standard in 1 von 4 Jahren nicht erfüllt2 Indikatoren
Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025
1 von 2 Fischereireviere mit Messungen haben in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.
Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)1
Ammonium oder Nitrit an mindestens einer Station über dem Standardwert1
Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.
Geológia a geochémia toku Východný Turiec
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 35 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek67 % čiary vody
17 % metamorfity, 17 % granitoidy
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,7modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 335 mg/l, stredne tvrdá voda (11,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 aus 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Kobalt 13,7 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 92. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
28°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 63 mW/m²
Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
61nGy/h dávkový príkon
89. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
371objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu, Hg
Najbližšie: Dobývka (iný druh objektu), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
18vzoriek so zlatom
16 rudných minerálov v sedimente
Najviac 12 zŕn v jednej vzorke (70 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
1 aus 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 293 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Rákoš).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
245vrtov do 3 km
817 rozborov vody v okolí
Z toho 245 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
19°C na ústí vrtu
2 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Tornaľa – HM-5, 9,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
22lokalít do 3 km
22 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
95záznamov do 5 km
21 ložísk, 74 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
18plôch do 3 km
3 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek67%SR 72 %
Metamorfity17%SR 1,4 %
Granitoidy17%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek:Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér67%
perm17%
kryštalinikum17%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Punkte
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
biotitické granodiority až tonality (hybridný typ): usmernené, alebo všesmerné, miestami porfyrické
1×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
0 – 2100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih64%SR 32 %
veľký zdvih36%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
gemerské pásmo75%SR 5,9 %
veporské pásmo17%SR 6,4 %
vnútrohorské panvy a kotliny8,3%SR 44 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
Slovenský kras75%SR 1,9 %
kohútska zóna17%SR 2,3 %
juhoslovenská panva8,3%SR 4,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov nížinných tokov33%SR 20 %
rajón náplavov horských tokov33%SR 21 %
rajón nízkometamorfovaných hornín33%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov67%SR 71 %
formácia epimetamorfovaných hornín33%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 6 z 12 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kies83%SR 52 %
Metamorfity17%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)83%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)17%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
izolátor50%SR 2,9 %
kolektor50%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
mezozoikum západnej časti Slovenského krasu, Železníckeho predhoria a časti Licinskej pahorkatiny60%SR 0,0 %
kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej30%SR 1,7 %
kvartér Rimavskej kotliny10%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4-HCO367%SR 3,2 %
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO433%SR 7,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
E50%SR 6,5 %
A38%SR 36 %
B13%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Säuregehalt des Wassers
pH 7,67typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Wasserhärte
11,2°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,99 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
weich
mittel
hart
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
335mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 66Mg 26
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 60SO₄ 36
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SulfateSO474,4 mg/l78. percentil
FluorideF0,124 mg/l55. percentil
MagnesiumMg13,9 mg/l45. percentil
KalziumCa57,1 mg/l43. percentil
ChlorideCl6,02 mg/l40. percentil
NatriumNa6,17 mg/l35. percentil
DraslíkK2,18 mg/l35. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3158 mg/l34. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
KobaltCo13,7 mg/kg92. percentil
KupferCu38,4 mg/kg82. percentil
NickelNi35,2 mg/kg82. percentil
VanadiumV84,9 mg/kg78. percentil
ArsenAs8,86 mg/kg71. percentil
CínSn3,24 mg/kg68. percentil
QuecksilberHg0,154 mg/kg67. percentil
AntimonSb0,824 mg/kg63. percentil
MolybdänMo0,410 mg/kg56. percentil
BizmutBi0,219 mg/kg51. percentil
CadmiumCd0,182 mg/kg49. percentil
ChromCr63,9 mg/kg36. percentil
ZinkZn78,3 mg/kg29. percentil
SelenSe0,139 mg/kg21. percentil
FührenPb11,0 mg/kg19. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ManganMn4.413 mg/kg96. percentil
TitánTi6.081 mg/kg86. percentil
AluminiumAl6,68 %80. percentil
NatriumNa1,08 %79. percentil
EisenFe3,40 %79. percentil
DraslíkK1,59 %62. percentil
KalziumCa1,97 %48. percentil
PhosphorP815 mg/kg46. percentil
MagnesiumMg0,763 %36. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY36,6 mg/kg87. percentil
CérCe72,9 mg/kg85. percentil
BorB75,3 mg/kg83. percentil
BerylliumBe2,01 mg/kg83. percentil
ZirkónZr514 mg/kg82. percentil
BáriumBa511 mg/kg72. percentil
StronciumSr155 mg/kg66. percentil
RubídiumRb93,2 mg/kg62. percentil
GáliumGa14,3 mg/kg52. percentil
LítiumLi28,8 mg/kg46. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
61nGy/h vo vzduchu
rozsah 50 až 70 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonrisiko im Grundgestein
mittel
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Ekvivalentný urán (eU)eU3,29 ppm91. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,05 ppm85. percentil
Kalium (K)K1,50 %84. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
+10nT
rozsah -19 až 29 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-7mGal
reziduálna +9,6 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín v hĺbke 1 000 m28°C
Hustota povrchového tepelného toku63mW/m²
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)150–818m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek325m a.s.l.
Durchschnittliches Gefälle9,3°
Priemerná januárová teplota-3,8°C
Priemerná júlová teplota17,9°C
Ročné zrážky713mm
Geomorfologické celky
Revúcka vrchovina63%SR 2,4 %
Juhoslovenská kotlina38%SR 4,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudohorie63%SR 10 %
Lučensko-košická zníženina38%SR 7,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma75%SR 29 %
horská klíma25%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu60%SR 25 %
pôdy nenáchylné na acidifikáciu40%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
relatívne čistá pôda67%SR 53 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A33%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát71%SR 10 %
Neogén14%SR 48 %
Mladšie paleozoikum centrálnych Západných Karpát14%SR 1,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
KupferCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 293 μg/lmedián 2,00 μg/l16 vzoriek19 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rákoš, 2010, 810 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 3,25 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Strelnice, 20 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 20,0 μg/lmedián 12,5 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vých. Turiec, 2010, 70 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek31 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec (západný), 2012, 450 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,50 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Strelnice, 20 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 288 μg/lmedián 288 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 2007, 120 m od vody. Porovnanie: 70. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 57,0 μg/lmedián 12,5 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec (západný), 2012, 450 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 2012, 560 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Strelnice, 20 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 560 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 18,4 mg/lmedián 14,8 mg/l8 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vých. Turiec, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)126 vzoriek, najviac 650 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)119 vzoriek, najviac 2179 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)101 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)95 vzoriek, najviac 4250 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)72 vzoriek, najviac 4429 zŕn
Anatas (TiO₂)68 vzoriek, najviac 850 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)44 vzoriek, najviac 4720 zŕn
Scheelit (CaWO₄)39 vzoriek, najviac 78 zŕn
Cinabarit (HgS)35 vzoriek, najviac 56 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)27 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)24 vzoriek, najviac 55 zŕn
Gold (Au)18 vzoriek, najviac 12 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)11 vzoriek, najviac 6 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 2 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
180i
1 zrno
10 m
242f
1 zrno
30 m
357g
2 zrná
40 m
200b
1 zrno
60 m
179i
2 zrná
70 m
362g
12 zŕn
70 m
351g
1 zrno
80 m
358g
2 zrná
90 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)126 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)117 vzoriek, najviac 3500 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)111 vzoriek, najviac 3500 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)104 vzoriek, najviac 889 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))99 vzoriek, najviac 1500 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))91 vzoriek, najviac 1250 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)84 vzoriek, najviac 850 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)67 vzoriek, najviac 2000 zŕn
Korund (Al₂O₃)34 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 25 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO341×
Ca-Mg-HCO317×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Ca-Cl-HCO32×
Ca-SO4-HCO32×
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Ca-HCO3-SO42×
Ca-NO3-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A21×
trieda E14×
trieda D12×
trieda H8×
trieda G8×
trieda B8×
trieda F5×
trieda C2×
Kovy v podzemnej vode
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,600 μg/l60 vzoriek40 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinkZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2 162 μg/lmedián 23,0 μg/l60 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
QuecksilberHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 880 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 57,0 μg/lmedián 1,00 μg/l60 vzoriek72 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0700 mg/lmedián 0,00500 mg/l60 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 650 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 880 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 650 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCumierne zvýšená
najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,600 μg/l60 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
EisenFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l60 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
6
24,3 Bq/l
8,05 Bq/l
upravený prameň
10
65,4 Bq/l
35,2 Bq/l
prameň
12
89,0 Bq/l
23,8 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
94,8 Bq/l
17,3 Bq/l
potok, rieka
1
1,95 Bq/l
1,95 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe320×
Cu72×
Hg3×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah156×
halda103×
štôlňa85×
iný druh objektu18×
šachta9×
Najbližšie staré banské diela
Name
Arten
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Dobývka
iný druh objektu
magnezit
1963
40 m
Dobývka
iný druh objektu
magnezit
1963
40 m
Halda z Dedičnej štôlne Joref
halda
Fe rudy (siderit,ankerit)
60 m
Dedičná štôlňa Jozef
štôlňa
siderit, ankerit
80 m
Kaplánka štôlňa
štôlňa
Fe rudy – limonit
80 m
Halda
halda
Fe ruda
1965
80 m
Kaplánka štôlňa
štôlňa
Fe rudy – limonit
80 m
Halda
halda
Fe ruda
1965
90 m
Dolnosirkovská štôlňa
štôlňa
Fe rudy
1965
90 m
Halda Dolnosirkovskej štôlne
halda
Fe ruda
1965
90 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Gemerská Ves
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Ploské
magnezit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,4 km
Kameňany
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,5 km
Mokrá Lúka – Revúca
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,0 km
Mokrá Lúka – Revúca
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,0 km
Mokrá Lúka
stavebný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – VSK MINERAL s.r.o.
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
245 vrtov v pásme 3 km, z toho 52 hydrogeologických a 193 ostatných; s číslom archívnej správy 245.
Hĺbky vrtov
bis zu 10 m57×
10–30 m31×
30–100 m45×
100–300 m86×
nad 300 m12×
Najbližšie vrty
Standort
Arten
Tiefe
Archívna správa
Od vody
KM-1
inžiniersko-geologický
7,0 m
86846
10 m
S-15
ložiskový
218,1 m
1735
10 m
Strelnice
negatívny vrt
15,0 m
58114 125Da72.pdf
20 m
S-21
ložiskový
174,8 m
1735
20 m
Strelnica
širokoprofilový vrt
60,0 m
58114 125Da73.pdf
30 m
Strelnice
širokoprofilový vrt
57,0 m
72946 125Bc21.pdf
40 m
Strelnice
negatívny vrt
9,2 m
12881 125Bc6.pdf
40 m
S-4
ložiskový
169,7 m
1735
40 m
KM-2
inžiniersko-geologický
7,0 m
86846
50 m
S-2
inžiniersko-geologický
30,0 m
2851
50 m
S-3
ložiskový
168,5 m
1496
50 m
S-1
ložiskový
131,9 m
1496
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatur
Výdatnosť
Tiefe
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Tornaľa – HVŠ-1
18 °C
20,0 l/s
108 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
7,5 km
Tornaľa – HM-5
19 °C
–
158 m
Ca-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
9,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Quelle
Arten
Wassertemperatur (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
MEL-1
geotermálna voda
55 – 80
< 5
1
4,6 km
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
9
4,8 km
kategória Tornaľa – Králik
termálne kúpalisko
–
–
1
8,8 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
8,9 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
9,1 km
kategória b3
minerálna voda
15-22
16-30
1
9,2 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Kameňany
500 m²
–
–
50 m
Sirk
750 m²
–
–
60 m
Držkovce
–
–
–
130 m
Držkovce
–
–
–
210 m
Šrobárka – Sirk
600 m²
–
–
560 m
Rákoš – Rákoš pri Jelšave
300 m²
–
–
640 m
Ladislav – Sirk
100 m²
–
–
830 m
Železník – Sirk
300 m²
–
–
910 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy15×
Blokové polia2×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Potenciálny8×
Stabilizovaný7×
Aktívny3×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova8×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
Nedostatočne doložené1×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.