Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Osliansky potok

Flussgebiet WaagSalmonidengewässer (Forelle)
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
7,4km
Region
Region Trenčín
Luftbild von Fließgewässer Osliansky potok mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Osliansky potok

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

Osliansky potok č. 1, Fensterpunktzahl 37.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 09:05.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil des Fließgewässers

    Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.

    Schnelles Fließgewässer Podhorský potok: schnelles Wasser, steiniger Boden, Gewehre und die Teiche darunter. Typische Forellengewässer.

    2002503003500 km2 km4 km6 km
    Höhenprofil des Fließgewässers: von 339 bis 210 m ü.d.M. über 7,4 km.
    Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
    Höchster Punkt
    339 m a.s.l.
    Tiefster Punkt
    201 m a.s.l.
    Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
    138 m
    Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
    19 ‰
    GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
    1,03

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2017 bis 2023: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Osliansky potok von 2017
    2017abgebildet 30. Mai 2017
    Luftbild Fließgewässer Osliansky potok von 2020
    2020abgebildet 1. Aug. 2020
    Luftbild Fließgewässer Osliansky potok von 2023
    2023abgebildet 2. Juni 2023

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Osliansky potok

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025

    1 von 1 Fischereireviere am Fließgewässer mit SHMÚ-Daten: Der nächstgelegene Standort weist in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.

    • 1 bis 2 Indikatoren1

    Am stärksten verschmutzte Fischereirevierealle mit einem unerfüllten Standard

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Ammonium oder Nitrit an mindestens einer Station über dem Standardwert1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Osliansky potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 7 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 365 mg/l, stredne tvrdá voda (11,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Ortuť 1,07 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    57nGy/h dávkový príkon

    79. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    3objekty do 3 km

    Najbližšie: Halda Malé Kršteňany (halda), 650 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    8 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 aus 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 82,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 84. percentil (Pažitský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    305vrtov do 3 km

    312 rozborov vody v okolí

    Z toho 305 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    42°C na ústí vrtu

    9 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Chalmová – CH-4, výdatnosť 6,5 l/s, 4,7 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    8lokalít do 3 km

    8 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    17záznamov do 5 km

    8 ložísk, 9 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    3plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: resedimentované nivné jemnozrnné piesky1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kies100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén a kvartér Hornonitrianskej kotliny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Hornonitrianska kotlina100%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 8,05typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    11,6°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,08 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    365mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ChlorideCl21,1 mg/l70. percentil
    • NatriumNa10,4 mg/l55. percentil
    • MagnesiumMg15,8 mg/l52. percentil
    • SulfateSO438,2 mg/l47. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3200 mg/l45. percentil
    • KalziumCa57,3 mg/l43. percentil
    • FluorideF0,0975 mg/l40. percentil
    • DraslíkK2,32 mg/l38. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,299 mg/l78. percentil
    • FosforečnanyPO40,329 mg/l70. percentil
    • NitrateNO38,97 mg/l68. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,81 mg/l15. percentil

    Metalle

    • AluminiumAl159 μg/l73. percentil
    • ZinkZn6,65 μg/l49. percentil
    • EisenFe0,0975 mg/l48. percentil
    • ManganMn27,0 μg/l47. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • QuecksilberHg1,07 mg/kg95. percentil
    • ArsenAs15,4 mg/kg86. percentil
    • VanadiumV78,5 mg/kg70. percentil
    • KobaltCo9,75 mg/kg69. percentil
    • SelenSe0,254 mg/kg52. percentil
    • KupferCu23,9 mg/kg51. percentil
    • AntimonSb0,559 mg/kg42. percentil
    • CínSn2,43 mg/kg41. percentil
    • FührenPb14,0 mg/kg40. percentil
    • ZinkZn85,0 mg/kg37. percentil
    • CadmiumCd0,111 mg/kg29. percentil
    • MolybdänMo0,276 mg/kg29. percentil
    • NickelNi18,7 mg/kg24. percentil
    • BizmutBi0,142 mg/kg19. percentil
    • ChromCr50,8 mg/kg17. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnesiumMg1,56 %82. percentil
    • KalziumCa4,48 %78. percentil
    • TitánTi5.259 mg/kg75. percentil
    • EisenFe2,97 %64. percentil
    • ManganMn825 mg/kg48. percentil
    • AluminiumAl5,41 %42. percentil
    • NatriumNa0,774 %30. percentil
    • PhosphorP660 mg/kg25. percentil
    • DraslíkK1,31 %20. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr150 mg/kg62. percentil
    • YtriumY29,4 mg/kg60. percentil
    • CérCe61,1 mg/kg57. percentil
    • ZirkónZr420 mg/kg56. percentil
    • BáriumBa403 mg/kg37. percentil
    • LítiumLi26,1 mg/kg29. percentil
    • BorB52,1 mg/kg27. percentil
    • BerylliumBe0,941 mg/kg24. percentil
    • RubídiumRb76,3 mg/kg21. percentil
    • GáliumGa9,66 mg/kg18. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    57nGy/h vo vzduchu

    rozsah 53 až 61 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,02 ppm82. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,53 ppm78. percentil
    • Kalium (K)K1,39 %70. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Hornonitrianska kotlina100%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)199–455m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek268m a.s.l.
    • Durchschnittliches Gefälle2,9°
    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky650mm

    Geomorfologické celky

    • Hornonitrianska kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda Malé Kršteňany – 5 – halda (650 m od vody)Halda Chotárna Dolinka – 5 – halda (1,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (3,0 km od vody)Radobica – U Košovských – Antimónové rudy (3,6 km od vody)Radobica – Čierny štál – Antimónové rudy (4,9 km od vody)Horná Ves – nijaký (210 m od vody)Horná Ves – Mimo obce – Radobica – nijaký (670 m od vody)Horná Ves – nijaký (810 m od vody)Ľubianka – Osľany – občasný (990 m od vody)Pri hranici lesa – Radobica – nijaký (1,2 km od vody)Horná Ves – nijaký (1,3 km od vody)Čereňany – Roklina – Čereňany – nijaký (2,6 km od vody)Veľké Uherce – nijaký (2,8 km od vody)Chalmová – BCH-3 – nekúpeľný (4,7 km od vody)Chalmová – HCH-1 (dnes CH-3) – nekúpeľný (4,7 km od vody)Chalmová – CH-4 – nekúpeľný (4,7 km od vody)Partizánske – HGTP-1 – nekúpeľný (6,3 km od vody)Partizánske – FGTz-2 – nekúpeľný (6,8 km od vody)Veľké Bielice – VB-3 – nekúpeľný (8,0 km od vody)Veľké Bielice – VB-2 – nekúpeľný (8,0 km od vody)Malé Bielice – MB-4 – nekúpeľný (8,5 km od vody)Malé Bielice – MB-3 – nekúpeľný (8,5 km od vody)c1 (3,6 km od vody)d4 (3,7 km od vody)d2 (3,9 km od vody)c2 (4,2 km od vody)c1 (7,4 km od vody)d2 (8,0 km od vody)d2 (8,2 km od vody)c1 (8,4 km od vody)c2 (8,4 km od vody)c1 (8,6 km od vody)c1 (9,6 km od vody)Chalmová (4,3 km od vody)Malé Bielice (7,7 km od vody)Malé Kršteňany, časť Malé Kršteňany – dolomit (620 m od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka – dolomit (1,5 km od vody)Malé Kršteňany, časť Malé Kršteňany – dolomit (620 m od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka – dolomit (1,6 km od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka II – dolomit (1,8 km od vody)Malé Kršteňany, časť Malé Kršteňany – dolomit (1,1 km od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka – dolomit (1,1 km od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka II – dolomit (1,1 km od vody)Radobica – stavebný kameň – dolomit (1,8 km od vody)Veľké Uherce – stavebný kameň – dolomit (2,8 km od vody)Veľké Uherce – stavebný kameň – vápenec (3,2 km od vody)Bystričany – stavebný kameň – andezit (3,8 km od vody)Veľké Uherce – tehliarske suroviny (4,0 km od vody)Bystričany – tehliarske suroviny (4,3 km od vody)Kolačno – stavebný kameň – dolomit (4,8 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)VELKE KRSTENANY – Zosuvy (2,9 km od vody)Horná Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Horná Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Horná Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Oslany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Chalmová – monitorovací vrt (670 m od vody)Horná Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (840 m od vody)Oslany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (930 m od vody)Horná Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Horná Ves – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Horná Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Pažiť – pozorovací vrt SHMÚ (2,0 km od vody)Pažiť – pozorovací vrt SHMÚ (2,0 km od vody)Chalmová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Veľké Uherce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Čereňany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Chalmová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Veľké Uherce – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Veľké Uherce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Čereňany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Čereňany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Veľké Uherce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Veľké Uherce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)Malé Krsteňany 300m VSV od K274 – prameň (1,2 km od vody)Vel.Krsteňany, 1100m SZ od K456 – prameň (1,8 km od vody)Pažiť, pri žel.trati, 800m ZSZ od K212 – studňa (1,9 km od vody)Malé Krsteňany 750m JZ od od K274 – studňa (2,0 km od vody)Bánovská kotlina ,M. Kršteňany – prameň (2,3 km od vody)Vel.Krstenaňy, pri ihr., 1000m ZSZ od K274 – studňa (2,4 km od vody)Veľké Uherce, pri žel.st., 1300m SSV odK464 – studňa (2,9 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 82,0 μg/lmedián 52,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Pažitský potok, 2009, 670 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Osliansky potok, 2009, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerová, 2009, 420 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerová, 2009, 420 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerová, 2009, 420 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerová, 2009, 420 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerová, 420 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Cerová, 2009, 420 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 27,9 mg/lmedián 12,1 mg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Osliansky potok, 2009, 80 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)11 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)9 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Barit (BaSO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)2 vzorky, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)11 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 177 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO35×
    • Ca-Mg-HCO31×
    • Mg-Ca-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda E3×
    • trieda A2×
    • trieda F1×
    • trieda B1×

    Kovy v podzemnej vode

    • ZinkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11 772 μg/lmedián 28,0 μg/l25 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 210 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,5 μg/lmedián 1,60 μg/l25 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,120 mg/lmedián 0,00500 mg/l25 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 670 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 980 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCumierne zvýšená
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 15,0 μg/lmedián 2,00 μg/l25 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 210 m od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň314,5 Bq/l13,9 Bq/l
    Quelle15,86 Bq/l5,86 Bq/l
    studňa210,6 Bq/l5,61 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda2×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NameArtenŤaženéUkončenieOd vody
    Halda Malé Kršteňanyhaldadolomit650 m
    Halda Chotárna Dolinkahaldadolomit1,6 km
    Pingapinga, pingový ťahdrahé kovy (zlato, striebro)3,0 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Malé Kršteňany, časť Malé KršteňanydolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE620 m
    Malé Kršteňany, časť Malé KršteňanydolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE620 m
    Malé Kršteňany, časť Malé KršteňanydolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE1,1 km
    Malé Kršteňany, časť Chotárna DolinkadolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE1,1 km
    Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka IIdolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – KAS, a.s.1,1 km
    Malé Kršteňany, časť Chotárna DolinkadolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE1,5 km
    Malé Kršteňany, časť Chotárna DolinkadolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE1,6 km
    Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka IIdolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – KAS, a.s.1,8 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalleArtenOd vody
    Radobica – U KošovskýchAntimónové rudySbmineralogický výskyt3,6 km
    Radobica – Čierny štálAntimónové rudySbmineralogický výskyt4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    305 vrtov v pásme 3 km, z toho 22 hydrogeologických a 283 ostatných; s číslom archívnej správy 305.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m244×
    • 10–30 m24×
    • 30–100 m31×
    • 100–300 m6×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    S238inžiniersko-geologický4,0 m99839100 m
    S237inžiniersko-geologický3,8 m99839110 m
    S-241 Ns+4inžiniersko-geologický5,9 m8258120 m
    Pb-220inžiniersko-geologický7,0 m93901130 m
    Horná Vesúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom70,0 m33187 122Aa4.pdf150 m
    S239inžiniersko-geologický4,5 m99839180 m
    S-240 Nsinžiniersko-geologický3,4 m8258230 m
    NV-30ložiskový9,8 m28376250 m
    Horná Vesúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou81,0 m75189 121Bb31.pdf260 m
    Horná Vesúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou40,4 m9850 121Bb6.pdf270 m
    Pb-221inžiniersko-geologický7,0 m93901280 m
    S236inžiniersko-geologický3,6 m99839320 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturVýdatnosťTiefeChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Chalmová – BCH-339 °C–150 mCa-Mg-SO4-HCO34,7 km
    Chalmová – HCH-1 (dnes CH-3)33 °C–200 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný4,7 km
    Chalmová – CH-442 °C6,5 l/s100 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný4,7 km
    Partizánske – HGTP-120 °C–500 mCa-Mg-HCO3využívaný6,3 km
    Partizánske – FGTz-233 °C–998 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný6,8 km
    Veľké Bielice – VB-339 °C–102 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný8,0 km
    Veľké Bielice – VB-239 °C–241 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný8,0 km
    Malé Bielice – MB-439 °C–30 mvyužívaný bez nahlasovania údajov8,5 km
    Malé Bielice – MB-340 °C8,5 l/s160 mCa-Mg-HCO3využívaný8,5 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória c1minerálna voda23-38< 553,6 km
    kategória d4minerálna voda39-5531-5013,7 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1533,9 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1524,2 km
    kategória Chalmovátermálne kúpalisko––14,3 km
    kategória Malé Bielicetermálne kúpalisko––17,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Horná Ves100 m²––210 m
    Horná Ves – Mimo obce – Radobica6 000 m²1960–670 m
    Horná Ves8 000 m²1960–810 m
    Ľubianka – Osľany16 000 m²1965–990 m
    Pri hranici lesa – Radobica5 000 m²––1,2 km
    Horná Ves250 m²1960–1,3 km
    Čereňany – Roklina – Čereňany24 000 m²1989–2,6 km
    Veľké Uherce12 000 m²1970–2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy3×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný2×
    • Potenciálny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Partizánske1 Fischereirevier · 7,4 km29Osliansky potok č. 129

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Waag