Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Lazný potok

Flussgebiet WaagSalmonidengewässer (Forelle)
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
8,6km
Region
Region Trenčín
Luftbild von Fließgewässer Lazný potok mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Lazný potok

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Durchschnittliche Aktivität · Durchschnitt eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

Lazný potok, Fensterpunktzahl 51.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 07:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil des Fließgewässers

    Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.

    Schnelles Fließgewässer Podhorský potok: schnelles Wasser, steiniger Boden, Gewehre und die Teiche darunter. Typische Forellengewässer.

    2002503003504004500 km2 km4 km6 km8 km
    Höhenprofil des Fließgewässers: von 426 bis 239 m ü.d.M. über 8,5 km.
    Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
    Höchster Punkt
    426 m a.s.l.
    Tiefster Punkt
    228 m a.s.l.
    Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
    198 m
    Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
    23 ‰
    GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
    1,22

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2017 bis 2023: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Lazný potok von 2017
    2017abgebildet 8. Juni 2017
    Luftbild Fließgewässer Lazný potok von 2020
    2020abgebildet 1. Aug. 2020
    Luftbild Fließgewässer Lazný potok von 2023
    2023abgebildet 2. Juni 2023

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Lazný potok

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)1
    • Ammonium oder Nitrit an mindestens einer Station über dem Standardwert1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Lazný potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 8 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 351 mg/l, stredne tvrdá voda (11,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Ortuť 2,70 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C70 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 70 °C (prírastok 25 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    61nGy/h dávkový príkon

    89. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    2objekty do 3 km

    Najbližšie: Halda Kamenec pod Vtáčnikom (halda), 2,3 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 aus 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 1 200 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Zemianske Kostoľany, 1100m JV od K288, výtok z rúry).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    352vrtov do 3 km

    368 rozborov vody v okolí

    Z toho 352 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    59°C na ústí vrtu

    11 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II, výdatnosť 22,0 l/s, 5,2 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    11lokalít do 3 km

    4 záťaže, 7 skládok

    Najbližšia záťaž: Bystričany – ENO – dočasné odkalisko, 1,1 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    44záznamov do 5 km

    20 ložísk, 24 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    52plôch do 3 km

    6 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Kvartérny pokryv

    • proluviálne sedimenty terasovaných náplavových kužeľov100%SR 2,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)67%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)33%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles67%SR 8,8 %
    • veľký zdvih33%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kies50%SR 52 %
    • Bázické vulkanity50%SR 6,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)50%SR 6,4 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)25%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)25%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén a kvartér Hornonitrianskej kotliny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Hornonitrianska kotlina100%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 7,98typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    11,3°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,02 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    351mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SulfateSO482,9 mg/l83. percentil
    • ChlorideCl26,9 mg/l77. percentil
    • NatriumNa17,2 mg/l75. percentil
    • DraslíkK3,97 mg/l64. percentil
    • KalziumCa59,6 mg/l46. percentil
    • MagnesiumMg13,1 mg/l42. percentil
    • FluorideF0,0978 mg/l40. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3137 mg/l28. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,418 mg/l76. percentil
    • NitrateNO38,15 mg/l64. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,85 mg/l42. percentil
    • AmóniumNH40,0566 mg/l29. percentil

    Metalle

    • AluminiumAl444 μg/l94. percentil
    • EisenFe0,231 mg/l78. percentil
    • ManganMn81,9 μg/l76. percentil
    • ZinkZn4,47 μg/l33. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • QuecksilberHg2,70 mg/kg95. percentil
    • ArsenAs36,4 mg/kg95. percentil
    • VanadiumV108 mg/kg91. percentil
    • MolybdänMo0,654 mg/kg84. percentil
    • KobaltCo9,97 mg/kg71. percentil
    • SelenSe0,330 mg/kg68. percentil
    • ZinkZn118 mg/kg67. percentil
    • CínSn2,80 mg/kg56. percentil
    • CadmiumCd0,163 mg/kg45. percentil
    • FührenPb13,4 mg/kg36. percentil
    • KupferCu20,0 mg/kg33. percentil
    • NickelNi20,1 mg/kg29. percentil
    • AntimonSb0,410 mg/kg25. percentil
    • BizmutBi0,108 mg/kg8. percentil
    • ChromCr40,8 mg/kg8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi6.644 mg/kg91. percentil
    • EisenFe3,95 %90. percentil
    • ManganMn1.324 mg/kg84. percentil
    • AluminiumAl6,63 %79. percentil
    • MagnesiumMg1,23 %72. percentil
    • KalziumCa3,14 %67. percentil
    • NatriumNa0,868 %50. percentil
    • PhosphorP798 mg/kg44. percentil
    • DraslíkK1,19 %9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr158 mg/kg68. percentil
    • BáriumBa467 mg/kg60. percentil
    • YtriumY29,2 mg/kg59. percentil
    • CérCe59,3 mg/kg51. percentil
    • ZirkónZr395 mg/kg47. percentil
    • BerylliumBe1,28 mg/kg42. percentil
    • GáliumGa12,1 mg/kg34. percentil
    • LítiumLi23,9 mg/kg18. percentil
    • RubídiumRb71,9 mg/kg14. percentil
    • BorB43,2 mg/kg14. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    61nGy/h vo vzduchu

    rozsah 53 až 64 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,36 ppm93. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,75 ppm92. percentil
    • Kalium (K)K1,37 %67. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C70 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 70 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 25 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Hornonitrianska kotlina100%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky650mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda Kamenec pod Vtáčnikom – 5 – halda (2,3 km od vody)Halda – 5 – halda (2,5 km od vody)Bystričany – ENO – dočasné odkalisko – SK1000400P (1,1 km od vody)Zemianske Kostoľany – areál podniku Xella – SK1000400P (1,3 km od vody)Nováky – NCHZ – areál závodu – SK1000400P (2,0 km od vody)Zemianske Kostoľany – vojenský areál – SK200140KF (2,2 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – nijaký (550 m od vody)Lehota pod Vtáčnikom – nijaký (580 m od vody)Podhradie – Podhradie pri Novákoch – nijaký (860 m od vody)Skládka stabilizátu – Vieska, Bystričany, Zemian – nijaký (1,1 km od vody)Bystričany – Vieska – nijaký (1,2 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – nijaký (1,7 km od vody)Poddubie – Nováky – občasný (2,9 km od vody)Chalmová – CH-4 – nekúpeľný (2,1 km od vody)Chalmová – HCH-1 (dnes CH-3) – nekúpeľný (2,1 km od vody)Chalmová – BCH-3 – nekúpeľný (2,1 km od vody)Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II – nekúpeľný (5,2 km od vody)Prievidza – Púšť – Š1-NB IV – nekúpeľný (6,8 km od vody)Opatovce nad Nitrou – NB-1 – nekúpeľný (8,9 km od vody)Bojnice – NB-4 – kúpeľný (9,3 km od vody)Bojnice – BR-2 – kúpeľný (9,6 km od vody)Bojnice – kúpeľný (9,6 km od vody)Bojnice – Z-2 – kúpeľný (9,8 km od vody)Bojnice – BR-1 – kúpeľný (9,9 km od vody)Š-1-NB-II – l3 (6,6 km od vody)c2 (2,7 km od vody)d2 (2,8 km od vody)d4 (3,1 km od vody)c1 (3,2 km od vody)d2 (4,3 km od vody)c1 (7,7 km od vody)c2 (7,8 km od vody)c1 (8,0 km od vody)d1 (8,2 km od vody)c2 (8,9 km od vody)c1 (9,0 km od vody)d2 (9,1 km od vody)d1 (9,2 km od vody)Chalmová (2,7 km od vody)Malá Lehota – stavebný kameň (2,2 km od vody)Dolný Kamenec – Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň (2,3 km od vody)Malá Lehota – Vtačník – stavebný kameň (2,7 km od vody)Bystričany – Dolina – stavebný kameň (3,9 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (4,0 km od vody)Nováky – hnedé uhlie (4,6 km od vody)Malá Lehota – stavebný kameň (2,2 km od vody)Dolný Kamenec – Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň (2,3 km od vody)Malá Lehota – Vtačník – stavebný kameň (2,6 km od vody)Bystričany – Dolina – stavebný kameň (3,9 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (4,0 km od vody)Nováky – II. etapa – hnedé uhlie (4,7 km od vody)Nováky – hnedé uhlie (4,7 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (2,2 km od vody)Lehota pod Vtáčnikom – stavebný kameň (2,4 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (2,4 km od vody)Malá Lehota I. – Vtáčnik – stavebný kameň (2,4 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň (2,6 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (4,2 km od vody)Cigeľ + lom Košariská – stavebný kameň (4,3 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – na kóte 393,2 – stavebný kameň – andezitová tufobrekcia (840 m od vody)Lehota pod Vtáčnikom – stavebný kameň – tufitický pieskovec, tu (940 m od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň – tufitický zlepenec (1,2 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – tehliarske suroviny (1,2 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň – tufitický pieskovec (1,2 km od vody)Podhradie – stavebný kameň – andezit (1,9 km od vody)Nováky – Púšť – stavebný kameň – andezitová brekcia (2,1 km od vody)Nováky – Pustý vrch (pri Bani I) – stavebný kameň – andezit (2,3 km od vody)Nováky – Pustý vrch – stavebný kameň – andezitová tufitická br (2,5 km od vody)Podhradie – severne od kóty Bučkov – stavebný kameň – andezit (2,8 km od vody)Podhradie – pri kóte 661,8 – stavebný kameň – andezit (2,8 km od vody)Podhradie – južne od kóty 661,8 – stavebný kameň – andezit (2,9 km od vody)Bystričany – tehliarske suroviny (3,0 km od vody)Nováky – Horné Lelovce – štrkopiesky (3,1 km od vody)Bystričany – tehliarske suroviny (3,5 km od vody)Makovište – Bystričany – stavebný kameň – andezit (3,5 km od vody)Nováky – Horné Lelovce – štrkopiesky (3,9 km od vody)Cigeľ – stavebný kameň – andezit (4,1 km od vody)Sokolec – Bystričany – stavebný kameň – andezit (4,2 km od vody)Cigeľ Košariská – stavebný kameň – andezit (4,3 km od vody)Cigeľ – Repiská – stavebný kameň – andezit (4,3 km od vody)Nováky – Horné Lelovce – štrkopiesky (4,4 km od vody)Nitrianske Sučany – stavebný kameň – kremenec (4,4 km od vody)Hrádok – Bystričany – stavebný kameň – andezit (4,5 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – vulkanity (190 m od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – mineralógia (2,1 km od vody)Cigeľ – všeobecná geológia (4,9 km od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)– Blokové polia (760 m od vody)– Blokové polia (950 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (990 m od vody)PODHRADIE – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)PODHRADIE – Blokové polia (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Poddolované zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Blokové polia (1,4 km od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (1,4 km od vody)– Poddolované zosuvy (1,5 km od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (1,5 km od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (1,5 km od vody)PODHRADIE – Zosuvy (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,6 km od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (1,8 km od vody)– Blokové polia (1,9 km od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (1,9 km od vody)PODHRADIE – Skalné zrútenia (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (2,1 km od vody)– Poddolované zosuvy (2,2 km od vody)– Poddolované bloky (2,2 km od vody)– Poddolované zosuvy (2,3 km od vody)LEHOTA P.VT. – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (2,4 km od vody)– Blokové polia (2,4 km od vody)– Blokové polia (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Poddolované zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Blokové polia (2,5 km od vody)– Poddolované bloky (2,5 km od vody)– Blokové polia (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,8 km od vody)– Poddolované zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Skalné zrútenia (3,0 km od vody)Lehota pod Vtáčnikom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (30 m od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Lehota pod Vtáčnikom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)– monitorovací vrt (140 m od vody)Lehota pod Vtáčnikom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Lehota pod Vtáčnikom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (160 m od vody)Lehota pod Vtáčnikom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Chalmová – monitorovací vrt (320 m od vody)– monitorovací vrt (330 m od vody)– monitorovací vrt (340 m od vody)– monitorovací vrt (350 m od vody)Chalmová – monitorovací vrt (380 m od vody)– monitorovací vrt (390 m od vody)– monitorovací vrt (440 m od vody)– monitorovací vrt (490 m od vody)– monitorovací vrt (520 m od vody)– monitorovací vrt (550 m od vody)– monitorovací vrt (560 m od vody)– monitorovací vrt (560 m od vody)– monitorovací vrt (590 m od vody)– monitorovací vrt (590 m od vody)– monitorovací vrt (600 m od vody)– monitorovací vrt (600 m od vody)– monitorovací vrt (610 m od vody)Zemianske Kostoľany – monitorovací vrt (610 m od vody)– monitorovací vrt (610 m od vody)Zemianske Kostoľany – monitorovací vrt (620 m od vody)Zemianske Kostoľany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (630 m od vody)Zemianske Kostoľany – monitorovací vrt (630 m od vody)Zemianske Kostoľany – monitorovací vrt (630 m od vody)– monitorovací vrt (630 m od vody)Zemianske Kostoľany – monitorovací vrt (630 m od vody)Zemianske Kostoľany – monitorovací vrt (630 m od vody)Chalmová – monitorovací vrt (650 m od vody)– monitorovací vrt (660 m od vody)– monitorovací vrt (660 m od vody)Zemianske Kostoľany – monitorovací vrt (660 m od vody)Zemianske Kostoľany – monitorovací vrt (670 m od vody)Zemianske Kostoľany – monitorovací vrt (680 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (30 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (160 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (480 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (800 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (880 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (920 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (920 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (960 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1 200 μg/lmedián 3,20 μg/l7 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 1100m JV od K288, výtok z rúry, 1992, 780 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 111 μg/lmedián 7,50 μg/l8 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 1100m JV od K288, výtok z rúry, 1992, 780 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 670 μg/lmedián 190 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 1100m JV od K288, výtok z rúry, 1992, 780 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,90 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 900m JZ od K235, 1992, 600 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 1100m JV od K288, výtok z rúry, 1992, 780 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Lazný potok, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 20,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 900m JZ od K235, 1992, 600 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lazný potok, 1992, 80 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lazný potok, 1992, 80 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lazný potok, 1992, 80 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 38,2 mg/lmedián 22,4 mg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Lehotský potok, 1997, 250 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)21 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)20 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Rutil (TiO₂)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)9 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Anatas (TiO₂)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)4 vzorky, najviac 3 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 3 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 2 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)21 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)20 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 525 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 70,0 μg/lmedián 1,20 μg/l30 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 700 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 328 μg/lmedián 45,5 μg/l30 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,60 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 730 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 29,0 μg/lmedián 1,50 μg/l30 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0300 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    Quelle625,7 Bq/l8,92 Bq/l
    upravený prameň21,41 Bq/l1,04 Bq/l
    potok, rieka20,520 Bq/l0,335 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie18,07 Bq/l8,07 Bq/l
    odkalisko12,09 Bq/l2,09 Bq/l
    výtok z banského diela11,85 Bq/l1,85 Bq/l
    studňa18,89 Bq/l8,89 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda2×

    Najbližšie staré banské diela

    NameArtenŤaženéUkončenieOd vody
    Halda Kamenec pod Vtáčnikomhaldastavebný kameň2,3 km
    Haldahaldahnedé uhlie2,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Malá Lehotastavebný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o.2,2 km
    Malá Lehotastavebný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o.2,2 km
    Podhradiestavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ducký Zdenko KAMENTA2,2 km
    Dolný Kamenec – Kamenec pod Vtáčnikomstavebný kameňŤažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.2,3 km
    Dolný Kamenec – Kamenec pod Vtáčnikomstavebný kameňŤažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.2,3 km
    Lehota pod Vtáčnikomstavebný kameňŤažené ložisko – LANCAST s.r.o.2,4 km
    Podhradiestavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ducký Zdenko KAMENTA2,4 km
    Malá Lehota I. – Vtáčnikstavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen2,4 km
    Kamenec pod Vtáčnikomstavebný kameňŤažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.2,6 km
    Malá Lehota – Vtačníkstavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen2,6 km
    Malá Lehota – Vtačníkstavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen2,7 km
    Bystričany – Dolinastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    352 vrtov v pásme 3 km, z toho 107 hydrogeologických a 245 ostatných; s číslom archívnej správy 352.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m70×
    • 10–30 m74×
    • 30–100 m32×
    • 100–300 m49×
    • nad 300 m22×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    Lehota pod Vtáčnikomširokoprofilový vrt42,0 m49488 110Cc38.pdf30 m
    Kamenec pod Vtáčnikomúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou12,0 m14577 110Cc5.pdf30 m
    S-9/IIIinžiniersko-geologický5,0 m512230 m
    S-7/IIIinžiniersko-geologický5,0 m512240 m
    Lehota pod Vtáčnikomúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m43749 110Cc39.pdf60 m
    S-8/IIIinžiniersko-geologický5,0 m512280 m
    Z-12ložiskový–795380 m
    Kamenec pod Vtáčnikomúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou21,7 m17695 110Cc6.pdf90 m
    S-10/IIIinžiniersko-geologický5,0 m5122110 m
    S-6/IIIinžiniersko-geologický5,0 m5122120 m
    vrtmonitorovací vrt–90899140 m
    Lehota pod Vtáčnikomúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou80,0 m49488 110Cc34.pdf150 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturVýdatnosťTiefeChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Chalmová – CH-442 °C6,5 l/s100 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný2,1 km
    Chalmová – HCH-1 (dnes CH-3)33 °C–200 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný2,1 km
    Chalmová – BCH-339 °C–150 mCa-Mg-SO4-HCO32,1 km
    Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II59 °C22,0 l/s1851 mCa-Na-Mg-HCO3-SO4využívaný5,2 km
    Prievidza – Púšť – Š1-NB IV51 °C23,0 l/s2257 mCa-Mg-HCO3využívaný6,8 km
    Opatovce nad Nitrou – NB-134 °C–983,5 mCa-Mg-Na-HCO3-SO4nevyužívaný8,9 km
    Bojnice – NB-424 °C0,1 l/s510 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný9,3 km
    Bojnice – BR-252 °C4,0 l/s281 mCa-Mg-HCO3využívaný9,6 km
    Bojnice46 °C4,5 l/s–Ca-Mg-HCO3využívaný9,6 km
    Bojnice – Z-246 °C6,6 l/s30 mCa-Mg-HCO3využívaný9,8 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória c2minerálna voda23-385-1532,7 km
    kategória Chalmovátermálne kúpalisko––12,7 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1532,8 km
    kategória d4minerálna voda39-5531-5013,1 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 543,2 km
    Š-1-NB-IIgeotermálna voda55 – 8016 – 3016,6 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 528,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    StandortČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Bystričany – ENO – dočasné odkaliskoSK1000400P1,1 km
    Zemianske Kostoľany – areál podniku XellaSK1000400P1,3 km
    Nováky – NCHZ – areál závoduSK1000400P2,0 km
    Zemianske Kostoľany – vojenský areálSK200140KF2,2 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kamenec pod Vtáčnikom3 000 m²1980–550 m
    Lehota pod Vtáčnikom–1980–580 m
    Podhradie – Podhradie pri Novákoch–1970–860 m
    Skládka stabilizátu – Vieska, Bystričany, Zemianske Kostoľany367 700 m²1999monitorovaná1,1 km
    Bystričany – Vieska2 000 m²1978–1,2 km
    Kamenec pod Vtáčnikom2 000 m²1970–1,7 km
    Poddubie – Nováky110 000 m²1970–2,9 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy31×
    • Blokové polia10×
    • Poddolované zosuvy6×
    • Skalné zrútenia2×
    • Poddolované bloky2×
    • Blokové rozpadliny1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny24×
    • Stabilizovaný22×
    • Aktívny6×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova32×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick5×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Prievidza1 Fischereirevier · 8,6 km50Lazný potok50

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Waag