This page is only partially translated. Untranslated parts are shown in Slovak, the original language of the site. Open the Slovak original

Watercourse

Ľuborča

Váh basinSalmonid (trout)
fishing district
1
fishing district length
11.1km
region
Trenčín Region
Aerial image of watercourse Ľuborča with the line highlighted
Blue line: course of the watercourse (approximate). Orthophoto mosaic of Slovakia © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Google Maps

By the water now

Today on the Ľuborča watercourse

Fishing conditions score, the best window of the day and fishing districts from the best conditions

Average of the watercourse's fishing districts

Average activity · average of one fishing district

The number in the header is an estimate for the middle of the watercourse based on weather and measurements. The average of the fishing districts also counts satellite data, shading and geology of each district.

Best window today

15:00–17:00

Ľuborča, window score 45.

The score is an estimate of conditions based on weather, water and surroundings, not a bite forecast. Recalculated at 03:04.

Map and fishing districts of the watercourse

The course of the watercourse and its fishing districts. You can switch the line color to today's conditions, quality or any other parameter.

Detailed filtersregion, district, riverbed, depth, shading, satellites, water chemistry and pollution, fish, geology

1445fishing districts
Pick a category to narrow the selection. Next to each option you can see how many fishing districts remain.
Map color
Loading map…

Move the map with two fingers. In full-screen mode one finger is enough.

    Elevation profile of the watercourse

    How the watercourse falls downstream: fall, gradient and water speed.

    Bystrina A mountain stream with a steep gradient, cascades and a rocky bottom. The water is clear and cold; fishing requires a careful approach.

    2003004005006007000 km5 km10 km
    Elevation profile of the watercourse: from 622 to 263 m a.s.l. over 11.1 km.
    Fishing districts in order from the highest (left) to the lowest. There may be a section without a fishing district between districts; it is not displayed.
    Highest point
    622 m a.s.l.
    Lowest point
    246 m a.s.l.
    Fall of the fishing districtsFallThe difference in altitude between the upper and lower end of the fishing district in metres. The greater the fall over a shorter length, the faster the water.
    376 m
    Average slopeWatercourse gradientFall per kilometre in per mille (‰, metres per kilometre). Up to 2 ‰ is a slow lowland river, 5 to 10 ‰ a foothill river (grayling, trout), above 10 ‰ a fast stream.
    34 ‰
    SinuositySinuosityThe length of the watercourse divided by the straight-line distance between its ends. 1.0 is a straight watercourse; above 1.3 it meanders strongly. Meanders create pools under the banks and shallows in the reaches between.
    1.06

    Source: Open Topo Data (eudem25m), 4 Nov 2026. Gradient and fall are approximate and include only the sections of fishing districts.

    Terrain in 3D

    Loading the 3D terrain model…

    Historical images

    Changes in the surroundings and nature from 2017 to 2023: how the banks, vegetation and landscape around the water change. The images switch automatically; you can also browse them by hand.

    Aerial image of watercourse Ľuborča from 2017
    2017imaged 24 Aug 2017
    Aerial image of watercourse Ľuborča from 2020
    2020imaged 13 Aug 2020
    Aerial image of watercourse Ľuborča from 2023
    2023imaged 14 Aug 2023

    Orthophoto mosaic of Slovakia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. The year and day of imaging depend on the location, so individual years may differ in season and weather.

    Water pollution on the Ľuborča watercourse

    Water quality according to SHMÚ, wastewater treatment plants near the fishing districts and groundwater nearby

    Surface water near the fishing districtsnearest SHMÚ monitoring site, 2025

    1 of 1 fishing districts on the watercourse with SHMÚ data: the nearest site has an unmet standard in at least one indicator.

    • 1 to 2 indicators1

    Most polluted fishing districtsall with an unmet standard

    • ĽuborčaĽuborča · standard not met in 1 of 4 years1 indicator

    Groundwater: measured valuestypical value from stations within 10 km, 2025

    1 of 1 fishing district with measurements has groundwater nearby with a value above the limit for at least one indicator.

    • nitrates 25 to 50 mg/l1

    Highest nitrates

    Watercourse profile from source to mouthnumber of unmet indicators in 2025 at SHMÚ sites

    01234Nemšová, river km 6.0: 1 indicator (2023)Ľuborča, above, river km 4.2: 1 indicator (2023)river km 6 (upper course)river km 4 (towards the mouth)
    Show sites in the table (2)
    • Nemšováriver km 6.01 indicator
    • Ľuborča, aboveriver km 4.21 indicator
    • standard not met
    • no unmet standard
    • site not in the yearbook

    Source: SHMÚ (yearbooks on surface and groundwater quality), the register of wastewater treatment plants from VÚVH and the EEA. A SHMÚ site is assigned to a fishing district by the same watercourse name and by distance; the yearbook lists the sites that failed the standard, so a missing site is not proof of clean water.

    Geológia a geochémia toku Ľuborča

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Rock under the water

    River alluvium50% of the water line

    50% young sediments

    Gravelly and sandy bottom and floodplains; the water is replenished from groundwater in the alluvium. Geological Map of Slovakia 1:50,000.

    510

    Water according to the atlas

    pH 8.2modelled estimate

    water type Ca–HCO₃

    Mineralisation 432 mg/l, hard water (14.7 °dH). Interpolation of measurements from the Geochemical Atlas of Slovakia, not a measurement in the stream.

    Elements in river sediment

    0 from 15elements in the top 10 %

    highest: Cobalt 10.4 mg/kg

    Position of the highest-ranked element among the sample points on streams in Slovakia: percentile 75. Interpolation of the Geochemical Atlas of river sediments.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Heat underfoot

    35°C at 1,000 m depth

    heat flow 71 mW/m²

    At a depth of 2,000 m about 55 °C (increase of 20 °C per kilometre). Atlas of Geothermal Energy of Slovakia.

    20200

    Natural gamma radiation

    49nGy/h dose rate

    percentile 40 in Slovakia

    Natural background from rocks and soil (potassium, uranium, thorium), not a value measured at the water. Airborne gamma-ray spectrometry by ŠGÚDŠ.

    Old mine workings

    2objekty do 3 km

    Najbližšie: Odkalisko Dubnica nad Váhom (odkalisko), 2,8 km od vody.

    Gold in river sediment

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Trace elements in the stream water

    3 from 10indicators in the top 5 %

    highest: Selenium 2.83 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Ľuborča – dolina, ľavostranný prítok potoka Ľuborča, 1200 m ).

    Boreholes and groundwater analyses

    322vrtov do 3 km

    363 rozborov vody v okolí

    Z toho 322 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geothermal energy

    40°C na ústí vrtu

    11 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Trenčianske Teplice – V-3, výdatnosť 12,9 l/s, 8,6 km od vody.

    Environmental burdens and landfills

    5lokalít do 3 km

    1 záťaž, 4 skládky

    Najbližšia záťaž: Nemšová – vojenský útvar, 1,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Deposits and ore occurrences

    13záznamov do 5 km

    10 ložísk, 3 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Landslides and slope deformations

    86plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geological structure beneath the water

    Which rock lies beneath the water line (Geological Map of Slovakia 1:50,000), how old it is, how thick the Quaternary cover is and in which tectonic unit the water flows. The bedrock decides the hardness of the water, the bottom, the turbidity after rain and the abundance of springs.

    The points follow the water line (for a stream and a basin, fishing district after fishing district). The strip is a cross-section by distance, not a map; the width of a section corresponds to the number of points.

    • River alluvium50%SR 72 %
    • Young sediments50%SR 8.6 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    River alluvium: Gravelly and sandy bottom and floodplains; the water is replenished from groundwater in the alluvium.

    Geological age of the rocks

    • kvartér100%

    Most common rock units

    SystemAgeUnitPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kvartérpleistocén – holocénzosuvy2×

    Quaternary cover

    • fluviáne sedimenty terás100%SR 3.1 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    • Typical thickness of the Quaternary cover4.5m
    • 0 – 250%SR 16 %
    • 10 – 1525%SR 7.1 %
    • 2 – 525%SR 48 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Tectonic units

    • BIELOKARPATSKÝ PRÍKROV100%SR 4.0 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Tectonic division

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Neotectonic units

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Direction of neotectonic movements

    • stredný zdvih67%SR 32 %
    • malý zdvih33%SR 7.7 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    The map covers 4 of 5 points on the water line.

    Hydrogeology: aquifers and groundwater

    Streams and rivers are fed by groundwater. Hydrogeological maps show in which rocks the water is stored, how permeable they are and what the water in them is like. The data come from ŠGÚDŠ maps, not from measurements at a particular water.

    Aquifer rocks (hydrogeological map 1:200,000)

    • Pieskovce67%SR 15 %
    • Gravel33%SR 52 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Aquifer type

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)67%SR 15 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Main hydrogeological region

    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma povodia Vláry100%SR 0.0 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Surface water chemistry according to the atlas

    Modelled composition of the water in the area the fishing district line runs through. The rasters of the Geochemical Atlas of Slovakia (surface waters) are an interpolation of measurements in sampled streams, so they show the typical background of the area, not a measurement in a particular stream.

    510

    Water acidity

    pH 8.17typical range

    Most rivers and streams in Slovakia have a pH of 6.5 to 8.5. More acidic water is found in streams on acidic rocks (granites, quartzites), more alkaline water near limestones.

    Water hardness

    14.7°dH, hard

    Sum of calcium and magnesium (2.63 mmol/l). Hard water is buffered and its pH changes more slowly; soft water is more sensitive to acid rain.

    Dissolved substances

    432mg/l mineralisation

    Total amount of dissolved minerals. Clean mountain water has tens of mg/l, lowland and limestone waters hundreds.

    Ionic composition of the water

    Water type by dominant ions: Ca–HCO₃

    Shares are in equivalents, the usual way of comparing the composition of waters.

    Major ions

    • BicarbonatesHCO3275 mg/l70. percentil
    • CalciumCa80.0 mg/l69. percentil
    • MagnesiumMg15.5 mg/l51. percentil
    • SodiumNa7.76 mg/l44. percentil
    • SulphatesSO434.4 mg/l41. percentil
    • ChloridesCl6.16 mg/l41. percentil
    • FluoridesF0.0947 mg/l39. percentil
    • PotassiumK2.32 mg/l38. percentil

    dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)

    Nutrients and organic pollution

    • PhosphatesPO40.108 mg/l45. percentil
    • NitratesNO35.68 mg/l45. percentil
    • AmmoniumNH40.0671 mg/l33. percentil
    • Chemical oxygen demandChSK1.86 mg/l16. percentil

    Metals

    • AluminiumAl108 μg/l63. percentil
    • IronFe0.131 mg/l60. percentil
    • ZincZn8.10 μg/l57. percentil
    • ManganeseMn24.0 μg/l44. percentil

    Elements in river sediments

    The Geochemical Atlas of Slovakia (river sediments) describes what the river carries in the fine material on its bed. Sediment collects metals from rocks, ore occurrences and past mining and industry. It is not a legal limit or a health risk assessment: it shows how an element on this stream ranks among streams in Slovakia.

    Potentially toxic and trace elements

    • CobaltCo10.4 mg/kg75. percentil
    • MolybdenumMo0.347 mg/kg44. percentil
    • LeadPb14.3 mg/kg42. percentil
    • CadmiumCd0.150 mg/kg41. percentil
    • SeleniumSe0.208 mg/kg40. percentil
    • CopperCu20.8 mg/kg37. percentil
    • NickelNi20.4 mg/kg30. percentil
    • ChromiumCr58.7 mg/kg28. percentil
    • VanadiumV59.2 mg/kg27. percentil
    • BismuthBi0.148 mg/kg22. percentil
    • ArsenicAs4.71 mg/kg21. percentil
    • MercuryHg0.0564 mg/kg18. percentil
    • TinSn1.85 mg/kg15. percentil
    • ZincZn65.4 mg/kg14. percentil
    • AntimonySb0.200 mg/kg3. percentil

    dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)

    Major elements (iron, aluminium, calcium, magnesium, potassium, sodium, titanium, manganese, phosphorus)
    • CalciumCa3.70 %72. percentil
    • SodiumNa0.943 %64. percentil
    • TitaniumTi4,222 mg/kg41. percentil
    • PotassiumK1.33 %23. percentil
    • AluminiumAl4.79 %19. percentil
    • ManganeseMn604 mg/kg18. percentil
    • PhosphorusP547 mg/kg13. percentil
    • IronFe1.89 %8. percentil
    • MagnesiumMg0.533 %6. percentil
    Further elements (barium, strontium, lithium, rubidium, zirconium, yttrium, cerium, boron, beryllium, gallium)
    • BoronB70.1 mg/kg75. percentil
    • StrontiumSr154 mg/kg65. percentil
    • GalliumGa14.4 mg/kg53. percentil
    • ZirconiumZr395 mg/kg48. percentil
    • LithiumLi26.9 mg/kg34. percentil
    • BerylliumBe0.978 mg/kg26. percentil
    • RubidiumRb79.0 mg/kg26. percentil
    • CeriumCe51.4 mg/kg23. percentil
    • YttriumY21.4 mg/kg20. percentil
    • BariumBa307 mg/kg6. percentil

    Natural radioactivity and radon

    Airborne gamma-ray spectrometry by ŠGÚDŠ measures radiation from potassium, uranium and thorium in rocks and soil. Granites and some acidic volcanic rocks have the highest values, limestones and floodplains the lowest. Caesium-137 is a remnant of fallout from the Chernobyl accident and nuclear weapons tests.

    20200

    Gamma radiation dose rate

    49nGy/h in air

    range 46 to 54 nGy/h

    Natural background from rocks and soil; higher over granites and some acidic volcanic rocks, lower over limestones and floodplains.

    • Potassium (K)K1.30 %48. percentil
    • Equivalent thorium (eTh)eTh7.27 ppm48. percentil
    • Equivalent uranium (eU)eU2.48 ppm37. percentil

    dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)

    Geothermal potential

    The Atlas of Geothermal Energy of Slovakia records rock temperature and heat flow from the Earth's interior. It is the potential of the area, not the actual warmth of the water in the stream. Specific geothermal boreholes and springs near this water are in the geothermal energy section below.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Rock temperature with depth

    35 / 55 °Cat depths of 1,000 and 2,000 m

    increase of 20 °C per km

    The line shows the rock temperature; the dotted part is only an extension to the surface. Heat flow 71 mW/m².

    Relief, climate and soils

    A basin is not just water: slope and elevation determine the speed of runoff, climate the temperature and amount of water, and soils what is washed into the stream. The data come from the geomorphological division, climatic-geographical types and soil maps of ŠGÚDŠ.

    • Average January temperature-5.0°C
    • Average July temperature16.5°C
    • Annual precipitation850mm

    Climatic-geographical types

    • horská klíma100%SR 33 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Map of the corridor

    Where the nearest mine workings, deposits, burdens, geothermal boreholes and gold finds are. Groups can be switched off.

    Odkalisko Dubnica nad Váhom – 3 – odkalisko (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Nemšová – vojenský útvar – SK1000500P (1,6 km od vody)Volovce – Nemšová – nijaký (400 m od vody)Trenčianska Závada – občasný (570 m od vody)Horné Srnie – nijaký (2,5 km od vody)Horné Srnie – Čakanov – Horné Srnie – nijaký (2,9 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-1A – kúpeľný (8,5 km od vody)Trenčianske Teplice – TT-2 – kúpeľný (8,5 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-1 – kúpeľný (8,5 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-3 – kúpeľný (8,5 km od vody)Trenčianske Teplice – TT-1 – kúpeľný (8,5 km od vody)Trenčianske Teplice – V-3 – kúpeľný (8,6 km od vody)Trenčianske Teplice – V-2 – kúpeľný (8,6 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-4A – kúpeľný (8,6 km od vody)Trenčianske Teplice – P-1 – kúpeľný (8,6 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-5A – kúpeľný (8,6 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-5 – kúpeľný (8,6 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,3 km od vody)a1 (4,6 km od vody)a1 (4,7 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (7,4 km od vody)a1 (8,1 km od vody)d1 (8,8 km od vody)d1 (9,1 km od vody)d1 (9,3 km od vody)d2 (9,4 km od vody)a1 (9,5 km od vody)d2 (9,8 km od vody)b1 (9,8 km od vody)Trenčianske Teplice (8,8 km od vody)Horné Srnie – vápenec ostatný (3,0 km od vody)Horné Srnie – sialitická surovina (3,0 km od vody)Horné Srnie – vápnitý slieň (3,0 km od vody)Dubnica nad Váhom – štrkopiesky a piesky (3,4 km od vody)Horné Srnie – vápenec ostatný (3,0 km od vody)Horné Srnie – vápnitý slieň (3,0 km od vody)Horné Srnie – sialitická surovina (3,0 km od vody)Dubnica nad Váhom – štrkopiesky a piesky (3,4 km od vody)Kľúčové – štrkopiesky a piesky (2,9 km od vody)Dubnica n/Váhom – Pažite – štrkopiesky a piesky (4,3 km od vody)Kľúčové – stavebný kameň – vápenec (2,0 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Tunežice – Borči – štrkopiesky (3,7 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Borčice – Dobrá – štrkopiesky (4,7 km od vody)Horné Srnie – Samášky – všeobecná geológia (1,8 km od vody)Horné Srnie, Ostrá hora – všeobecná geológia (3,1 km od vody)Dolná Súča, Krasín – všeobecná geológia (4,8 km od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (330 m od vody)HORNE SRNIE – Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (540 m od vody)– Zosuvy (540 m od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (590 m od vody)– Zosuvy (650 m od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (810 m od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (850 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)ZAVADA – Zosuvy (920 m od vody)– Zosuvy (920 m od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (940 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)LUBORCA – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (1,4 km od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)HORNE SRNIE – Zosuvy (1,8 km od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (1,8 km od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)HORNE SRNIE – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)KLUCOVE – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)HORNE SRNIE – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)VYCHODNA – Blokové polia (2,6 km od vody)HORNA SUCA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (650 m od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (910 m od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Ľuborča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Ľuborča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Nemšová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Ľuborča – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Ľuboreča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Horné Srnie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Klúčové – Ľuborča – pozorovací vrt SHMÚ (1,6 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Kľúčové – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Kľúčové – pozorovací vrt SHMÚ (1,8 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Kľúčové – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Nemšová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Kľúčové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Kľúčové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (2,1 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (2,1 km od vody)Kľúčové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Nemšová – monitorovací vrt (2,2 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Trace elements in surface waters

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SeleniumSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,83 μg/lmedián 0,595 μg/l18 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľuborča – dolina, ľavostranný prítok potoka Ľuborča, 1200 m , 2003, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,150 μg/l18 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Nemšová v obci, 500 m Z od K230, 780 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LeadPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,50 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Nemšová v obci, 500 m Z od K230, 1995, 780 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StrontiumSrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 630 μg/lmedián 404 μg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Nemšová v obci, 500 m Z od K230, 1995, 780 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Nemšová v obci, 500 m Z od K230, 1995, 780 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromiumCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,80 μg/lmedián 1,15 μg/l18 vzoriek39 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľuborča – dolina, ľavostranný prítok potoka Ľuborča, 1200 m , 2003, 90 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CopperCumierne zvýšená
      najvyššie 3,90 μg/lmedián 1,10 μg/l18 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľuborča, 2002, 40 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonySbmierne zvýšená
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Nemšová v obci, 500 m Z od K230, 1995, 780 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LithiumLimierne zvýšená
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 5,00 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľuborča, potok, 2003, 60 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BariumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 15,0 μg/lmedián 15,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Nemšová v obci, 500 m Z od K230, 1995, 780 m od vody. Porovnanie: 17. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Major ions, mineralisation and pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 12.7 mg/lmedián 8.70 mg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Trenčianska Závada – nad dedinou, pravostranný prítok potoka, 2003, 850 m od vody. Porovnanie: 57. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Gold and ore minerals in river sediments

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)43 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)43 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)42 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)41 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)38 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)37 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)27 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)26 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 2 zŕn

    Rock-forming and accessory minerals

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)43 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)43 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)41 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)40 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))29 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)29 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 81 zŕn

    Groundwater: chemistry, water types and radioactivity

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Metals in groundwater

    • LeadPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 12,0 μg/lmedián 1,00 μg/l29 vzoriek41 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercuryHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l29 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0.230 mg/lmedián 0.00500 mg/l29 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SeleniumSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,10 μg/lmedián 0,500 μg/l29 vzoriek79 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 192 μg/lmedián 15,0 μg/l29 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonySbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l29 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CopperCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l29 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromiumCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,600 μg/l29 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LithiumLimierne zvýšená
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 11,0 μg/l29 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 550 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l29 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • IronFebežná hodnota
      najvyššie 0.00500 mg/lmedián 0.00500 mg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l29 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radon in waters

    Type of siteSamplesHighest radonMedian
    studňa544.0 Bq/l9,58 Bq/l
    minerálny prameň216.9 Bq/l11,1 Bq/l
    upravený prameň317.2 Bq/l12,2 Bq/l
    studňa, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie14.30 Bq/l4,30 Bq/l
    source415.9 Bq/l8,87 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie116.3 Bq/l16,3 Bq/l
    upravený prameň, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie113.7 Bq/l13,7 Bq/l

    Mine workings, deposits and ore occurrences

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Types of mining objects

    • odkalisko1×
    • halda1×

    Nearest old mine workings

    NameTypeMinedEndedFrom the water
    Odkalisko Dubnica nad Váhomodkaliskoštrkopiesky2.8 km
    Haldahaldavápenec2.8 km

    Deposits and mining areas

    DepositMineralStatus and organisationFrom the water
    Kľúčovéštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – Spoločenstvo bývalých urbárnikov a lesomajiteľov obce Kľúčové – poz. spol.2.9 km
    Horné Srnievápenec ostatnýŤažené ložisko – CEMMAC a.s.3.0 km
    Horné Srnievápnitý slieňŤažené ložisko – CEMMAC a.s.3.0 km
    Horné Srnievápenec ostatnýŤažené ložisko – CEMMAC a.s.3.0 km
    Horné Srniesialitická surovinaŤažené ložisko – CEMMAC a.s.3.0 km
    Horné Srnievápnitý slieňŤažené ložisko – CEMMAC a.s.3.0 km
    Horné Srniesialitická surovinaŤažené ložisko – CEMMAC a.s.3.0 km
    Dubnica nad Váhomštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – SLOVENSKÉ ŠTRKOPIESKY, s.r.o.3.4 km
    Dubnica nad Váhomštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – SLOVENSKÉ ŠTRKOPIESKY, s.r.o.3.4 km
    Dubnica n/Váhom – Pažiteštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – ÚTES spol. s r. o.4.3 km

    Boreholes and Geofond archive reports

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    322 vrtov v pásme 3 km, z toho 102 hydrogeologických a 220 ostatných; s číslom archívnej správy 322.

    Borehole depths

    • up to 10 m142×
    • 10–30 m147×
    • 30–100 m26×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Nearest boreholes

    SiteTypeDepthArchive reportFrom the water
    Nemšováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou12.0 m25459 109Aa98.pdf650 m
    HV-13hydrogeologický12.0 m25459650 m
    HV-13/3hydrogeologický7.0 m25459650 m
    HV-13/1hydrogeologický7.0 m25459660 m
    HV-13/2hydrogeologický7.0 m25459670 m
    HV-12/2hydrogeologický5.0 m25459900 m
    Nemšováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10.1 m25459 109Aa97.pdf910 m
    HV-12/1hydrogeologický5.0 m25459910 m
    HV-12/3hydrogeologický5.3 m25459910 m
    HV-12hydrogeologický10.1 m25459910 m
    V-4inžiniersko-geologický6.3 m86950930 m
    V-3inžiniersko-geologický6.3 m86950990 m

    Geothermal energy and mineral waters

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    BoreholeTemperatureYieldDepthChemical water typeUseFrom the water
    Trenčianske Teplice – SB-1A37 °C2.1 l/s130 mCa-Mg-SO4nevyužívaný8.5 km
    Trenčianske Teplice – TT-239 °C–81.4 mCa-Mg-SO4využívaný8.5 km
    Trenčianske Teplice – SB-1–2.0 l/s122.43 mCa-Mg-SO4nevyužívaný8.5 km
    Trenčianske Teplice – SB-338 °C–60 mCa-Mg-SO4využívaný8.5 km
    Trenčianske Teplice – TT-139 °C1.9 l/s55 mCa-Mg-SO4nevyužívaný8.5 km
    Trenčianske Teplice – V-340 °C12.9 l/s38.4 mCa-Mg-SO4využívaný8.6 km
    Trenčianske Teplice – V-240 °C1.0 l/s39.15 mCa-Mg-SO4využívaný8.6 km
    Trenčianske Teplice – SB-4A32 °C6.0 l/s55.4 mCa-Mg-SO4nevyužívaný8.6 km
    Trenčianske Teplice – P-138 °C4.8 l/s29.7 mCa-Mg-SO4využívaný8.6 km
    Trenčianske Teplice – SB-5A21 °C2.0 l/s90 mCa-Mg-SO4využívaný8.6 km

    Sources of geothermal and mineral waters

    SourceTypeWater temperature (°C)Yield (l/s)CountNearest from water
    kategória a1minerálna voda< 15< 592.2 km
    kategória Trenčianske Teplicetermálne kúpalisko––18.8 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 538.8 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1529.4 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 519.8 km

    Environmental burdens, landfills and anthropogenic sediments

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmental burdens

    SiteActivitySubstanceClassificationFrom the water
    Nemšová – vojenský útvarSK1000500P1.6 km

    Waste landfills

    LandfillAreaYear establishedMonitoringFrom the water
    Volovce – Nemšová–1984monitorovaná400 m
    Trenčianska Závada2 600 m²1972–570 m
    Horné Srnie600 m²1972–2.5 km
    Horné Srnie – Čakanov – Horné Srnie–1987–2.9 km

    Landslides and slope deformations

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Types of deformations

    • Zosuvy84×
    • Blokové polia1×
    • Blokové polia + zosuvy1×

    Degree of activity

    • Stabilizovaný45×
    • Potenciálny40×
    • Aktívny1×

    Current state

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova19×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00013×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S5×
    • Nedostatočne doložené1×

    How to read these data

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Sample points. The area and raster maps of ŠGÚDŠ cannot be downloaded as points, so along the line of each fishing district the value is looked up at points roughly every 3 km. It is a sample of the line, not a continuous record; a very short section may have a single point.
    • Rastre atlasu. The chemistry of water and sediments is an interpolation of measurements in a sampling network (Geochemical Atlas of Slovakia). The value at a point is a modelled estimate for the surroundings, not a measurement in the water. The percentile compares the average of this stream with all sample points on streams in Slovakia.
    • Polohy a mierky. The maps have different scales (1:50,000 to 1:1,000,000), so the level of detail differs between sections. A map outside its coverage means there is no area at that point, not that there is nothing there.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizations and location

    Who manages the fishing districts and where they are

    Organizations on the watercoursewho manages the fishing districts and what the conditions are there today

    1. OZ Trenčín1 fishing district · 11 km37Ľuborča37

    More watercourses nearby

    Váh basin