For watercourses it is enough if at least one fishing district on the watercourse has the given property. Within one group the values complement each other (or); the groups combine (and).
Try changing the search text or removing a filter.
River basin map
Watercourses and fishing districts of the river basin. You can switch the line color to today's conditions, quality or any other parameter.
Detailed filtersregion, district, riverbed, depth, shading, satellites, water chemistry and pollution, fish, geology
1445fishing districts
Pick a category to narrow the selection. Next to each option you can see how many fishing districts remain.
Map color
Loading map…
Move the map with two fingers. In full-screen mode one finger is enough.
CarpSalmonid (trout)Salmonid (grayling)
lowerhigher
The score is an estimate of conditions based on weather, water and surroundings, not a bite forecast. For each fishing district you can see what it is made of, how well it is supported by data and where the data comes from.
Catches in the Váh basin
Approved catches by anglers from the fishing districts in this basin
Source: SHMÚ (yearbooks on surface and groundwater quality), the register of wastewater treatment plants from VÚVH and the EEA. A SHMÚ site is assigned to a fishing district by the same watercourse name and by distance; the yearbook lists the sites that failed the standard, so a missing site is not proof of clean water.
Geológia a geochémia povodia Váhu
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí tokov povodia
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov povodia (spolu 3 764 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Rock under the water
River alluvium77% of the water line
7% young sediments, 5% limestones and dolomites
Gravelly and sandy bottom and floodplains; the water is replenished from groundwater in the alluvium. Geological Map of Slovakia 1:50,000.
Water according to the atlas
pH 8.0modelled estimate
water type Ca–Mg–HCO₃
Mineralisation 430 mg/l, hard water (14.3 °dH). Interpolation of measurements from the Geochemical Atlas of Slovakia, not a measurement in the stream.
Elements in river sediment
0 from 15elements in the top 10 %
highest: Antimony 3.00 mg/kg
Position of the highest-ranked element among the sample points on streams in Slovakia: percentile 87. Interpolation of the Geochemical Atlas of river sediments.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Heat underfoot
38°C at 1,000 m depth
heat flow 64 mW/m²
At a depth of 2,000 m about 66 °C (increase of 29 °C per kilometre). Atlas of Geothermal Energy of Slovakia.
Natural gamma radiation
50nGy/h dose rate
percentile 44 in Slovakia
Natural background from rocks and soil (potassium, uranium, thorium), not a value measured at the water. Airborne gamma-ray spectrometry by ŠGÚDŠ.
Old mine workings
1,364objektov do 3 km
ťažené: Au, Fe, Sb, Ag, Cu
Najbližšie: Kutba (iný druh objektu), 10 m od vody.
Gold in river sediment
228vzoriek so zlatom
23 rudných minerálov v sedimente
Najviac 46 zŕn v jednej vzorke (130 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Trace elements in the stream water
10 from 10indicators in the top 5 %
highest: Chromium 1,000 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (NITRA).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Boreholes and groundwater analyses
29,151vrtov do 3 km
62576 rozborov vody v okolí
Z toho 28154 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geothermal energy
66°C na ústí vrtu
158 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Sereď – SEG-1, 100 m od vody.
Environmental burdens and landfills
2,227lokalít do 3 km
121 záťaží, 1984 skládok, 122 sedimentov
Najbližšia záťaž: Žilina – areál ZVL, 20 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Deposits and ore occurrences
1,629záznamov do 5 km
419 ložísk, 1210 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Landslides and slope deformations
9,023plôch do 3 km
749 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geological structure beneath the water
Which rock lies beneath the water line (Geological Map of Slovakia 1:50,000), how old it is, how thick the Quaternary cover is and in which tectonic unit the water flows. The bedrock decides the hardness of the water, the bottom, the turbidity after rain and the abundance of springs.
The points follow the water line (for a stream and a basin, fishing district after fishing district). The strip is a cross-section by distance, not a map; the width of a section corresponds to the number of points.
River alluvium77%SR 72 %
Young sediments6.8%SR 8.6 %
Limestones and dolomites4.6%SR 2.7 %
Flysch4.4%SR 4.7 %
Granitoids1.8%SR 1.5 %
Sandstones and conglomerates1.8%SR 1.8 %
Metamorphic rocks1.5%SR 1.4 %
Other rocks1.1%SR 4.1 %
Volcanic rocks1.0%SR 3.2 %
Clays and sands of basins0.3%SR 0.3 %
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
River alluvium: Gravelly and sandy bottom and floodplains; the water is replenished from groundwater in the alluvium.
Geological age of the rocks
kvartér84%
flysch5.4%
kryštalinikum3.0%
krieda2.3%
trias1.9%
water1.1%
paleogén0.9%
neovulkanity0.9%
other0.9%
Most common rock units
System
Age
Unit
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
556×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny
19×
flysch
eocén
zlínske súvrstvie
17×
krieda
mladšia jura – staršia krieda
mráznické súvrstvie
11×
kvartér
holocén
antropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky
10×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Typical thickness of the Quaternary cover5.3m
2 – 554%SR 48 %
0 – 220%SR 16 %
10 – 1512%SR 7.1 %
5 – 1011%SR 20 %
15 – 201.8%SR 1.7 %
30 – 400.5%SR 1.5 %
other0.8%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Tectonic units
MAGURSKÝ PRÍKROV47%SR 34 %
FATRIKUM24%SR 14 %
HRONIKUM10%SR 8.1 %
BIELOKARPATSKÝ PRÍKROV6.1%SR 4.0 %
TATRIKUM and VEPORIKUM4.9%SR 7.8 %
TATRIKUM4.4%SR 2.1 %
other4.1%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Tectonic division
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT84%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT16%SR 16 %
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Neotectonic units
pozitívna jednotka (pohorie)61%SR 60 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)17%SR 14 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)16%SR 14 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)5.1%SR 13 %
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Direction of neotectonic movements
stredný zdvih36%SR 32 %
veľký zdvih26%SR 26 %
veľmi malý pokles7.3%SR 7.3 %
malý zdvih7.2%SR 7.7 %
malý pokles7.1%SR 8.8 %
stredný pokles6.6%SR 6.8 %
other9.7%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
The map covers 791 of 1302 points on the water line.
Hydrogeology: aquifers and groundwater
Streams and rivers are fed by groundwater. Hydrogeological maps show in which rocks the water is stored, how permeable they are and what the water in them is like. The data come from ŠGÚDŠ maps, not from measurements at a particular water.
Aquifer rocks (hydrogeological map 1:200,000)
Gravel38%SR 52 %
Pieskovce17%SR 15 %
Sand8.1%SR 3.9 %
Íly7.7%SR 3.9 %
Vápence6.5%SR 3.1 %
Ílovce6.5%SR 2.9 %
other16%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Aquifer type
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)21%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)17%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)14%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)6.6%SR 3.3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)6.3%SR 2.8 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)5.8%SR 2.4 %
other30%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Type of permeability (basic hydrogeological map 1:50,000)
medzizrnová92%SR 86 %
puklinová8.1%SR 12 %
regionálny izolátor0.4%SR 0.3 %
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Hydrogeological function
kolektor96%SR 95 %
izolátor2.2%SR 2.9 %
regionálny izolátor1.8%SR 2.3 %
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Main hydrogeological region
neogén Nitrianskej pahorkatiny9.6%SR 3.3 %
paleogén a kvartér povodia Kysuce8.0%SR 2.7 %
kvartér Váhu v Podunajskej nížine severne od čiary Šaľa – Galanta7.1%SR 2.6 %
paleogén povodia Bielej Oravy a neogén Oravskej kotliny5.7%SR 1.9 %
paleogén a mezozoikum bradlového pásma Javorníkov a severovýchodná časť Bielych Karpát5.2%SR 1.8 %
paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny4.2%SR 1.4 %
other60%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Chemical type of groundwater
Ca-Mg-HCO328%SR 26 %
Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ20%SR 4.2 %
Ca-HCO311%SR 6.1 %
Ca-Mg-HCO3 typ10%SR 5.5 %
Ca-(Na)-HCO36.3%SR 1.7 %
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO44.4%SR 7.4 %
other20%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Groundwater quality class
A50%SR 36 %
D12%SR 15 %
F11%SR 8.8 %
B11%SR 18 %
E7.4%SR 6.5 %
H5.5%SR 8.8 %
other1.8%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Geothermal groundwater bodies
Centrálna depresia podunajskej panvy21%SR 21 %
Bánovská kotlina13%SR 4.4 %
Trnavský záliv12%SR 4.1 %
Liptovská kotlina10%SR 3.7 %
Turčianska kotlina9.3%SR 3.3 %
Hornonitrianska kotlina8.7%SR 3.4 %
other26%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Surface water chemistry according to the atlas
Modelled composition of the water in the area the fishing district line runs through. The rasters of the Geochemical Atlas of Slovakia (surface waters) are an interpolation of measurements in sampled streams, so they show the typical background of the area, not a measurement in a particular stream.
Water acidity
pH 8.00typical range
Most rivers and streams in Slovakia have a pH of 6.5 to 8.5. More acidic water is found in streams on acidic rocks (granites, quartzites), more alkaline water near limestones.
Water hardness
14.3°dH, hard
Sum of calcium and magnesium (2.56 mmol/l). Hard water is buffered and its pH changes more slowly; soft water is more sensitive to acid rain.
soft
medium
hard
very hard
Dissolved substances
430mg/l mineralisation
Total amount of dissolved minerals. Clean mountain water has tens of mg/l, lowland and limestone waters hundreds.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ionic composition of the water
Cations (positive ions)
Ca 60Mg 30Na+K 10
Anions (negative ions)
HCO₃ 73SO₄ 18
Water type by dominant ions: Ca–Mg–HCO₃
Shares are in equivalents, the usual way of comparing the composition of waters.
Major ions
MagnesiumMg20.5 mg/l67. percentil
ChloridesCl17.0 mg/l64. percentil
BicarbonatesHCO3244 mg/l61. percentil
FluoridesF0.135 mg/l60. percentil
SulphatesSO447.9 mg/l59. percentil
SodiumNa11.3 mg/l59. percentil
CalciumCa68.8 mg/l57. percentil
PotassiumK3.15 mg/l52. percentil
dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)
Nutrients and organic pollution
AmmoniumNH40.309 mg/l78. percentil
NitratesNO310.4 mg/l74. percentil
PhosphatesPO40.264 mg/l66. percentil
Chemical oxygen demandChSK3.34 mg/l54. percentil
Metals
IronFe0.138 mg/l62. percentil
ZincZn9.06 μg/l61. percentil
ManganeseMn46.2 μg/l60. percentil
AluminiumAl92.5 μg/l59. percentil
Elements in river sediments
The Geochemical Atlas of Slovakia (river sediments) describes what the river carries in the fine material on its bed. Sediment collects metals from rocks, ore occurrences and past mining and industry. It is not a legal limit or a health risk assessment: it shows how an element on this stream ranks among streams in Slovakia.
Potentially toxic and trace elements
AntimonySb3.00 mg/kg87. percentil
MercuryHg0.313 mg/kg83. percentil
ArsenicAs9.68 mg/kg74. percentil
CadmiumCd0.327 mg/kg74. percentil
SeleniumSe0.343 mg/kg70. percentil
ChromiumCr86.2 mg/kg70. percentil
LeadPb19.3 mg/kg68. percentil
NickelNi28.6 mg/kg66. percentil
ZincZn111 mg/kg63. percentil
CopperCu26.5 mg/kg61. percentil
BismuthBi0.245 mg/kg60. percentil
CobaltCo8.69 mg/kg53. percentil
MolybdenumMo0.392 mg/kg53. percentil
TinSn2.52 mg/kg45. percentil
VanadiumV63.7 mg/kg39. percentil
dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)
Major elements (iron, aluminium, calcium, magnesium, potassium, sodium, titanium, manganese, phosphorus)
CalciumCa4.22 %76. percentil
MagnesiumMg1.27 %74. percentil
PhosphorusP882 mg/kg55. percentil
ManganeseMn856 mg/kg51. percentil
SodiumNa0.840 %44. percentil
PotassiumK1.48 %44. percentil
IronFe2.45 %36. percentil
AluminiumAl5.23 %36. percentil
TitaniumTi4,095 mg/kg35. percentil
Further elements (barium, strontium, lithium, rubidium, zirconium, yttrium, cerium, boron, beryllium, gallium)
StrontiumSr150 mg/kg62. percentil
LithiumLi30.8 mg/kg57. percentil
BoronB62.1 mg/kg55. percentil
BariumBa447 mg/kg53. percentil
CeriumCe59.7 mg/kg52. percentil
GalliumGa13.5 mg/kg46. percentil
ZirconiumZr380 mg/kg42. percentil
RubidiumRb85.2 mg/kg41. percentil
BerylliumBe1.24 mg/kg40. percentil
YttriumY25.2 mg/kg36. percentil
Natural radioactivity and radon
Airborne gamma-ray spectrometry by ŠGÚDŠ measures radiation from potassium, uranium and thorium in rocks and soil. Granites and some acidic volcanic rocks have the highest values, limestones and floodplains the lowest. Caesium-137 is a remnant of fallout from the Chernobyl accident and nuclear weapons tests.
Gamma radiation dose rate
50nGy/h in air
range 24 to 91 nGy/h
Natural background from rocks and soil; higher over granites and some acidic volcanic rocks, lower over limestones and floodplains.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potassium (K)K1.30 %48. percentil
Equivalent uranium (eU)eU2.57 ppm47. percentil
Equivalent thorium (eTh)eTh7.15 ppm42. percentil
dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)
Geothermal potential
The Atlas of Geothermal Energy of Slovakia records rock temperature and heat flow from the Earth's interior. It is the potential of the area, not the actual warmth of the water in the stream. Specific geothermal boreholes and springs near this water are in the geothermal energy section below.
Rock temperature with depth
38 / 66 °Cat depths of 1,000 and 2,000 m
increase of 29 °C per km
The line shows the rock temperature; the dotted part is only an extension to the surface. Heat flow 64 mW/m².
Geothermal groundwater bodies beneath the water line
Centrálna depresia podunajskej panvy21%SR 21 %
Bánovská kotlina13%SR 4.4 %
Trnavský záliv12%SR 4.1 %
Liptovská kotlina10%SR 3.7 %
Turčianska kotlina9.3%SR 3.3 %
Hornonitrianska kotlina8.7%SR 3.4 %
other26%
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Relief, climate and soils
A basin is not just water: slope and elevation determine the speed of runoff, climate the temperature and amount of water, and soils what is washed into the stream. The data come from the geomorphological division, climatic-geographical types and soil maps of ŠGÚDŠ.
Average January temperature-3.9°C
Average July temperature17.7°C
Annual precipitation743mm
Climatic-geographical types
nížinná klíma44%SR 38 %
horská klíma32%SR 33 %
kotlinová klíma24%SR 29 %
marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia
Map of the corridor
Where the nearest mine workings, deposits, burdens, geothermal boreholes and gold finds are. Groups can be switched off.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Trace elements in surface waters
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ChromiumCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 000 μg/lmedián 1,00 μg/l1902 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: NITRA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StrontiumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6 570 μg/lmedián 286 μg/l895 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lupčianska dolina, 800m V od K1006, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonySbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 162 μg/lmedián 0,500 μg/l1410 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Paludzanka, potok, 1993, 830 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 110 μg/lmedián 0,150 μg/l1880 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: NITRA, 170 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BariumBaextrémna (horný 1 %)
najvyššie 510 μg/lmedián 58,0 μg/l1224 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Biela voda, potok, 1995, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 200 μg/lmedián 0,700 μg/l1898 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 1100m JV od K288, výtok z rúry, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SeleniumSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l1876 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kornianky pri osade Študentovci, 1997, 610 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LithiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 360 μg/lmedián 5,00 μg/l1588 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Liska, 2010, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CopperCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 70,0 μg/lmedián 1,20 μg/l1897 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dudváh, 1995, 440 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LeadPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 40,0 μg/lmedián 2,50 μg/l1901 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: tok v obci Vranie, 1998, 520 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Major ions, mineralisation and pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
najvyššie 52.5 mg/lmedián 7.90 mg/l1651 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Mútnik, 2009, 620 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Gold and ore minerals in river sediments
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)4029 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)3771 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)3733 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)3601 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Barit (BaSO₄)3397 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)2834 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Anatas (TiO₂)2628 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)2331 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1941 vzoriek, najviac 815 zŕn
Scheelit (CaWO₄)755 vzoriek, najviac 555 zŕn
Gold (Au)228 vzoriek, najviac 46 zŕn
Kasiterit (SnO₂)163 vzoriek, najviac 22 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)140 vzoriek, najviac 815 zŕn
Sfalerit (ZnS)138 vzoriek, najviac 260 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)130 vzoriek, najviac 315 zŕn
Cinabarit (HgS)120 vzoriek, najviac 315 zŕn
Galenit (PbS)46 vzoriek, najviac 315 zŕn
Realgár (AsS)36 vzoriek, najviac 9 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)31 vzoriek, najviac 12 zŕn
Auripigment (As₂S₃)20 vzoriek, najviac 5 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)12 vzoriek, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Wolframit ((Fe,Mn)WO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Nearest samples with gold
Sample
Gold in sample
From the water
7
1 zrno
20 m
Be-29
2 zrná
30 m
NT-221/A
2 zrná
30 m
388/B
5 zŕn
40 m
319/G
5 zŕn
40 m
SCH-18
3 zrná
40 m
341/E
15 zŕn
40 m
TC-5
1 zrno
50 m
Rock-forming and accessory minerals
Zirkón (ZrSiO₄)4193 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)4082 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)3228 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2733 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)2514 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2257 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2092 vzoriek, najviac 2850 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1525 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1389 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Korund (Al₂O₃)727 vzoriek, najviac 555 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)535 vzoriek, najviac 1201 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)479 vzoriek, najviac 155 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)277 vzoriek, najviac 137 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)150 vzoriek, najviac 55 zŕn
Groundwater: chemistry, water types and radioactivity
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemical water types nearby
Ca-Mg-HCO3664×
Ca-HCO3579×
Ca-SO4-HCO378×
Ca-Mg-SO4-HCO369×
Mg-Ca-HCO364×
Ca-(Mg)-HCO363×
CaHCO328×
Ca-HCO3-SO420×
Water quality class according to the hydrogeochemical map
trieda A719×
trieda B228×
trieda D212×
trieda H171×
trieda E156×
trieda F147×
trieda C73×
trieda G59×
Metals in groundwater
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4 900 μg/lmedián 0,500 μg/l4828 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4 000 μg/lmedián 0,250 μg/l4828 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LeadPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 270 μg/lmedián 0,500 μg/l4828 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercuryHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 164 μg/lmedián 0,100 μg/l4828 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SeleniumSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 40,0 μg/lmedián 0,500 μg/l4828 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LithiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 606 μg/lmedián 7,00 μg/l4828 vzoriek14 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CopperCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 143 μg/lmedián 0,800 μg/l4828 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonySbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 360 μg/lmedián 0,100 μg/l4828 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromiumCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,250 μg/l4828 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16 100 μg/lmedián 15,0 μg/l4828 vzoriek18 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0.840 mg/lmedián 0.00500 mg/l4828 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
IronFebežná hodnota
najvyššie 0.00500 mg/lmedián 0.00500 mg/l2468 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radon in waters
Type of site
Samples
Highest radon
Median
studňa
543
45.3 Bq/l
8,71 Bq/l
vrt s prelivom
51
59.1 Bq/l
6,01 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
105
228 Bq/l
9,31 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
122
134 Bq/l
7,75 Bq/l
potok, rieka
79
45.0 Bq/l
2,46 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
35
82.0 Bq/l
7,25 Bq/l
vodná nádrž
2
5.46 Bq/l
3,71 Bq/l
source
686
101 Bq/l
9,57 Bq/l
iné
10
20.1 Bq/l
8,12 Bq/l
upravený prameň
347
316 Bq/l
12,9 Bq/l
minerálny prameň
39
1,288 Bq/l
11,0 Bq/l
odkalisko
1
2.09 Bq/l
2,09 Bq/l
výtok z banského diela
2
62.1 Bq/l
32,0 Bq/l
studňa, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
28
14.7 Bq/l
4,05 Bq/l
upravený prameň, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
5
13.7 Bq/l
9,70 Bq/l
iné, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
11.7 Bq/l
11,7 Bq/l
minerálny, upravený prameň
1
16.2 Bq/l
16,2 Bq/l
Mine workings, deposits and ore occurrences
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
What was mined here (according to the register of old mine workings)
Au283×
Fe91×
Sb45×
Ag30×
Cu9×
Mn8×
U2×
Types of mining objects
halda476×
štôlňa458×
pinga, pingový ťah191×
iný druh objektu186×
šachta42×
odkalisko8×
povrchový lom1×
Nearest old mine workings
Name
Type
Mined
Ended
From the water
Kutba
iný druh objektu
uhlie
10 m
18.stará dobývka Stoliny
iný druh objektu
drahé kovy (zlato)
10 m
Zubau štôlňa
štôlňa
Cu-S rudy (Au rudy?)
cca koniec 19.stor.-zač.20.stor.
20 m
22.stará dobývka Delnište I
iný druh objektu
drahé kovy (zlato)
30 m
1.halda
halda
Fe ruda
19.storočie
40 m
Halda
halda
Au
40 m
Halda
halda
Au
50 m
Halda
halda
Au-rudy
18.storočie
50 m
Štôlňa
štôlňa
Au
50 m
Halda
halda
Au rudy
18.storočie
50 m
Deposits and mining areas
Deposit
Mineral
Status and organisation
From the water
Lom Veľké Rovné
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
30 m
Veľká Bytča
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ján Korbáš VANDO
30 m
Opatovce – Juh 2
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – LIM PLUS, s. r. o.
40 m
Špačince
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – SaveGas SR, s.r.o.
60 m
Dulov – Dolné Prúdy
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – AGROFARMA, spol. s r.o. Červený Kameň
60 m
Veľká Bytča
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SDP, spol. s r.o.
70 m
Rozvadze
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – STAVCEST, s. r. o.
70 m
Kľúčové
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Spoločenstvo bývalých urbárnikov a lesomajiteľov obce Kľúčové – poz. spol.
100 m
Prašník
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – LOMtrans, s.r.o.
110 m
Lednické Rovne – Sigoť
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SESTAV, s.r.o.
110 m
Hôrka nad Váh
sľuda
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
120 m
Jablonové
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Kamenivo Nord 2 s. r. o.
130 m
Ore occurrences in the metallogenic map
Occurrence
Ore type
Metals
Type
From the water
Valčianska dolina
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
40 m
Nižná Boca-Bocianka III
Zlaté rudy
Au, Sb
malé ložisko
60 m
Lupčianka
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
70 m
Nižná Boca-Bocianka II
Zlaté rudy
Au, Sb
ložiskový výskyt
90 m
Malužiná – Olovienka
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
160 m
Šútovská dolina
Polymetalické rudy
Pb,Zn,Cu
mineralogický výskyt
160 m
Kúrska dolina
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
160 m
Trenčianská Turná
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
180 m
Inovec
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
190 m
Nižná Boca-BociankaI
Zlaté rudy
Au, Sb
malé ložisko
190 m
Boreholes and Geofond archive reports
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
29,151 vrtov v pásme 3 km, z toho 7457 hydrogeologických a 21694 ostatných; s číslom archívnej správy 28154.
Borehole depths
up to 10 m12282×
10–30 m8748×
30–100 m2540×
100–300 m1951×
nad 300 m1239×
Nearest boreholes
Site
Type
Depth
Archive report
From the water
Červený Kameň
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8.0 m
21014 97Cb2.pdf
10 m
Pb-7
inžiniersko-geologický
2.0 m
86136
10 m
Čierne
širokoprofilový vrt
6.3 m
31011 86Bc5.pdf
10 m
Červený Kameň
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
14.4 m
88899 97Cd47.pdf
10 m
Zbyňov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
3.2 m
38088 98Cb48.pdf
10 m
Nosice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
45.0 m
11303 97Da25.pdf
10 m
Bešeňová
pozorovací vrt SHMÚ
5.7 m
7906 99Db3.pdf
10 m
Báb
monitorovací vrt
13.5 m
79585 144Ba43.pdf
10 m
Kajal
monitorovací vrt
10.0 m
71181 144Bc73.pdf
10 m
JRD Štefanová
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
25.0 m
4079 131Dd6.pdf
10 m
Oščadnica
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6.2 m
16230 86Da21.pdf
10 m
Pruské-Bohunice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
14.1 m
29468 97Cd11.pdf
10 m
Geothermal energy and mineral waters
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Borehole
Temperature
Yield
Depth
Chemical water type
Use
From the water
Turčianske Teplice
41 °C
–
0.82 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
30 m
Rajecké Teplice – BJ-23
33 °C
–
100 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
30 m
Turčianske Teplice – TJ-20A
43 °C
11.0 l/s
70 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
40 m
Turčianske Teplice
41 °C
–
1.2 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
60 m
Turčianske Teplice – TJ-3
47 °C
0.2 l/s
62 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
60 m
Turčianske Teplice – TTM-2
42 °C
21.7 l/s
30 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
60 m
Turčianske Teplice – B-2
45 °C
0.2 l/s
34 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
80 m
Turčianske Teplice – TJ-4
26 °C
–
108 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
80 m
Rajecké Teplice – RT-1
39 °C
3.8 l/s
303 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
80 m
Turčianske Teplice – TJ-5
46 °C
3.0 l/s
97 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
90 m
Sources of geothermal and mineral waters
Source
Type
Water temperature (°C)
Yield (l/s)
Count
Nearest from water
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
24
30 m
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
2
60 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
6
80 m
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
2
80 m
kategória d2
minerálna voda
39-55
5-15
2
90 m
BnB-1
geotermálna voda
38 – 55
5 – 15
1
100 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
100 m
kategória Malé Bielice
termálne kúpalisko
–
–
1
110 m
kategória Belušské Slatiny
termálne kúpalisko
–
–
1
170 m
kategória Koplotovce
termálne kúpalisko
–
–
1
170 m
Environmental burdens, landfills and anthropogenic sediments
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmental burdens
Site
Activity
Substance
Classification
From the water
Žilina – areál ZVL
SK1000500P
20 m
Ľubochňa – areál lesov, OZ Liptovský Hrádok
SK1000500P
20 m
Čadca – AVC – supermarket
SK1000500P
60 m
Vráble – skládka KO (časť Židová)
SK2001000P
60 m
Bošany – skládka koželužní I
SK1000400P
100 m
Martin – kasárne SNP
SK1000500P
110 m
Kysucké Nové Mesto – skládka pri SPŠ v meste
SK1000500P
120 m
Stará Turá – areál Chirana
SK2000900F
120 m
PK (003) / Častá – Pri Pajdle – skládka s OP
skládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmi
priesaková kvapalina / NH4+, kovy
30 b. (30)
130 m
Kotešová – skládka PO a KO
SK1000500P
130 m
Waste landfills
Landfill
Area
Year established
Monitoring
From the water
Oravská Polhora
120 m²
–
–
10 m
Sládkovičovo – Malá Mača
–
–
–
10 m
Drgoňova dolina – Stará Turá
–
1982
monitorovaná
20 m
Jalovec
400 m²
1988
–
20 m
Štiavnik
150 m²
–
–
20 m
Lokca
250 m²
–
–
20 m
Rabča
50 m²
–
–
20 m
Žilina 7 – Žilina
–
–
–
20 m
Anthropogenic sediments
Site
Deposited waste
From the water
Šaľa – Váh-1
Nebezpečný odpad (popolčeky, odpad z anorganickej chémie, soľankové kaly atď.) Ďalej odpad z výrobnej činnosti podniku a odpady v zmysle rozhodnutia č
100 m
Šaľa – Váh-2
Nebezpečný odpad (popolčeky, odpad z anorganickej chémie, soľankové kaly atď.) Ďalej odpad z výrobnej činnosti podniku a odpady v zmysle rozhodnutia č
100 m
Šaľa – T-1
Nebezpečný odpad (popolčeky, odpad z anorganickej chémie, soľankové kaly atď.) Ďalej odpad z výrobnej činnosti podniku a odpady v zmysle rozhodnutia č
150 m
Šulekovo železité kaly – Váh
Železité kaly z Drôtovne hlohovec
230 m
Šaľa – SŠN-7
Nebezpečný odpad (popolčeky, odpad z anorganickej chémie, soľankové kaly atď.) Ďalej odpad z výrobnej činnosti podniku a odpady v zmysle rozhodnutia č
300 m
Šaľa – SŠ-7
Nebezpečný odpad (popolčeky, odpad z anorganickej chémie, soľankové kaly atď.) Ďalej odpad z výrobnej činnosti podniku a odpady v zmysle rozhodnutia č
300 m
Landslides and slope deformations
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Types of deformations
Zosuvy8573×
Blokové polia138×
Svahové prúdy86×
Blokové rozpadliny77×
Skalné zrútenia43×
Poddolované zosuvy33×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu33×
Blokové polia + zosuvy22×
Degree of activity
Potenciálny5982×
Stabilizovaný2244×
Aktívny726×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami31×
S potenciálnymi a aktívnymi formami23×
Odstránený1×
Current state
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002284×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1828×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick530×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S367×
Nedostatočne doložené183×
How to read these data
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé Slovensko.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Sample points. The area and raster maps of ŠGÚDŠ cannot be downloaded as points, so along the line of each fishing district the value is looked up at points roughly every 3 km. It is a sample of the line, not a continuous record; a very short section may have a single point.
Rastre atlasu. The chemistry of water and sediments is an interpolation of measurements in a sampling network (Geochemical Atlas of Slovakia). The value at a point is a modelled estimate for the surroundings, not a measurement in the water. The percentile compares the average of this stream with all sample points on streams in Slovakia.
Polohy a mierky. The maps have different scales (1:50,000 to 1:1,000,000), so the level of detail differs between sections. A map outside its coverage means there is no area at that point, not that there is nothing there.