Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones
Promedio de los cotos de pesca del curso de agua
30de 100
Actividad baja · promedio de un coto de pesca
El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.
Mejor franja horaria de hoy
15:00–17:00
Delňa, puntuación de la ventana 37.
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 08:04.
Mapa y cotos de pesca del curso de agua
Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…
Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.
CiprínidoSalmónido – tramo de la truchaSalmónido – tramo del tímalo
inferiorsuperior
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una predicción de picadas. De cada coto de pesca ves de qué se compone, cuán respaldada está por los datos y de dónde proceden.
Estado del agua en el curso de agua
Medición del nivel del agua, temperatura y caudal, clima junto al curso de agua y estado desde satélites
Niveles de agua en el curso de agua
Estación
Estado
Cambio
Temperatura
Kokošovce
31 cm
–
Perfil de elevación del curso de agua
Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.
BystrinaUn arroyo de montaña con pendiente pronunciada, cascadas y fondo rocoso. El agua está clara y fría; la pesca requiere un enfoque cuidadoso.
Perfil de elevación del curso de agua: de 704 a 240 m s. n. m. en 17,4 km.Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
Punto más alto
704 m a.s.l.
Punto más bajo
219 m a.s.l.
Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
486 m
Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
28 ‰
SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
1,16
Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.
Terreno en 3D
Cargando el modelo de terreno 3D…
Imágenes históricas
Evolución del entorno y la naturaleza de 2019 a 2025: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.
2019fotografiado 1 jul 20192022fotografiado 8 oct 20222025fotografiado 3 jul 2025
Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.
Geológia a geochémia toku Delňa
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 17 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek100 % čiary vody
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 347 mg/l, stredne tvrdá voda (11,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
2 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 1,58 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
45°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 83 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
46. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
255objektov do 3 km
ťažené: Au, Hg
Najbližšie: Pinga č.9 (pinga, pingový ťah), 30 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
12vzoriek so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (780 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Kadmium 400 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (v Rácovej doline).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
699vrtov do 3 km
499 rozborov vody v okolí
Z toho 695 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
22 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
17lokalít do 3 km
3 záťaže, 14 skládok
Najbližšia záťaž: Prešov – rušňové depo, 950 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
29záznamov do 5 km
7 ložísk, 22 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
81plôch do 3 km
5 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek100%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Puntos
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)25%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih50%SR 32 %
malý zdvih50%SR 7,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 4 z 6 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Grava50%SR 52 %
Kyslé vulkanity50%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)50%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Slanských vrchov60%SR 1,7 %
neogén východnej časti Košickej kotliny40%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Košická kotlina100%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidez del agua
pH 8,11typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureza del agua
11,0°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,96 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
blanda
media
dura
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
347mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 55Mg 27Na+K 18
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 53SO₄ 37Cl 10
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SulfatosSO483,6 mg/l83. percentil
SodioNa17,0 mg/l75. percentil
FluorurosF0,148 mg/l65. percentil
ClorurosCl16,1 mg/l63. percentil
DraslíkK3,77 mg/l61. percentil
MagnesioMg15,9 mg/l52. percentil
CalcioCa52,6 mg/l38. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3154 mg/l33. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
MercurioHg1,58 mg/kg95. percentil
CadmioCd0,802 mg/kg91. percentil
ArsénicoAs19,3 mg/kg89. percentil
CincZn190 mg/kg88. percentil
VanadioV92,9 mg/kg85. percentil
AntimonioSb2,01 mg/kg83. percentil
CínSn3,47 mg/kg74. percentil
CobaltoCo9,78 mg/kg69. percentil
BizmutBi0,269 mg/kg67. percentil
PlomoPb17,1 mg/kg58. percentil
SelenioSe0,273 mg/kg56. percentil
CobreCu19,8 mg/kg32. percentil
MolibdenoMo0,281 mg/kg30. percentil
CromoCr59,5 mg/kg29. percentil
NíquelNi18,0 mg/kg21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi6446 mg/kg90. percentil
ManganesoMn1280 mg/kg82. percentil
HierroFe3,51 %82. percentil
AluminioAl6,71 %80. percentil
SodioNa1,04 %76. percentil
MagnesioMg0,873 %48. percentil
CalcioCa1,66 %38. percentil
FósforoP723 mg/kg33. percentil
DraslíkK1,40 %32. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY30,4 mg/kg64. percentil
ZirkónZr407 mg/kg52. percentil
BoroB59,8 mg/kg47. percentil
StronciumSr132 mg/kg46. percentil
GáliumGa13,6 mg/kg46. percentil
LítiumLi28,3 mg/kg43. percentil
BerilioBe1,28 mg/kg42. percentil
BáriumBa398 mg/kg35. percentil
RubídiumRb80,2 mg/kg29. percentil
CérCe49,9 mg/kg18. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 31 až 59 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,69 ppm64. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,49 ppm55. percentil
Potasio (K)K1,19 %19. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
45 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 40 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 83 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Košická kotlina100%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,1°C
Priemerná júlová teplota17,6°C
Ročné zrážky717mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma67%SR 29 %
horská klíma33%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
CadmioCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 400 μg/lmedián 0,250 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: v Rácovej doline, 370 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,8 μg/lmedián 1,00 μg/l15 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Delna, 1000m od Kokošoviec, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 75,0 μg/lmedián 5,00 μg/l15 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: pri horárni, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CobreCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 1,20 μg/l15 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: v Rácovej doline, 1992, 370 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,50 μg/lmedián 2,90 μg/l15 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad obcou Zlatá Baňa, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek53 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Delna – pri chatkách, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlomoPbmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,50 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Malá Delna, v Kokošovciach, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrmierne zvýšená
najvyššie 330 μg/lmedián 150 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: pri ceste k štôlni Gemerka, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Delna, 1000m od Kokošoviec, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 20,0 μg/lmedián 20,0 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Delna, 1000m od Kokošoviec, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 23. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 65,2 mg/lmedián 31,7 mg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kamenný – pod Kameňolomom, 1992, 630 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)90 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)90 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)86 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Cinabarit (HgS)67 vzoriek, najviac 400 zŕn
Pyrit (FeS₂)47 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)32 vzoriek, najviac 55 zŕn
Rutil (TiO₂)29 vzoriek, najviac 315 zŕn
Barit (BaSO₄)22 vzoriek, najviac 55 zŕn
Anatas (TiO₂)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
Oro (Au)12 vzoriek, najviac 3 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
1147
3 zrná
40 m
1162
3 zrná
60 m
1158
3 zrná
70 m
1056
3 zrná
80 m
1145
1 zrno
80 m
1161
3 zrná
80 m
1077
3 zrná
80 m
1146
3 zrná
80 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)90 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)85 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)80 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))34 vzoriek, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)21 vzoriek, najviac 5 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)4 vzorky, najviac 315 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 55 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
CobreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 34,2 μg/lmedián 0,800 μg/l40 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 890 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminioAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,44 mg/lmedián 0,00500 mg/l40 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 890 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlomoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,100 μg/l40 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 122 μg/lmedián 8,00 μg/l40 vzoriek23 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 670 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CincZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3 176 μg/lmedián 17,0 μg/l40 vzoriek25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercurioHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l40 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 650 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,90 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmioCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenioSemierne zvýšená
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HierroFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
3,91 Bq/l
2,47 Bq/l
fuente
8
23,3 Bq/l
4,51 Bq/l
výtok z banského diela
1
1,11 Bq/l
1,11 Bq/l
minerálny prameň
3
10,1 Bq/l
7,22 Bq/l
upravený prameň
1
13,4 Bq/l
13,4 Bq/l
potok, rieka
1
0,470 Bq/l
0,470 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
7,72 Bq/l
7,72 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au183×
Hg4×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah164×
štôlňa53×
halda27×
šachta6×
iný druh objektu3×
odkalisko2×
Najbližšie staré banské diela
Nombre
Especie
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Pinga č.9
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
30 m
Pinga č.28
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
50 m
št.
štôlňa
Polymetalické rudy
1985
50 m
Pinga č.115
pinga, pingový ťah
polymetalické a Au rudy
1814
50 m
št.
štôlňa
Polymetalické rudy
1985
50 m
Pinga č.29
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
50 m
Pinga č.8
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
60 m
Pinga č.38
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
60 m
Pinga č.30
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
70 m
Vyšná Christi Geburt štôlňa
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
70 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Zlatá baňa
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
680 m
Prešov – Solivar
kamenná soľ
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,7 km
Gardí
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
2,9 km
Prešov – Solivar
kamenná soľ
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
3,0 km
Gardí
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
4,3 km
Dubník
ortuťové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Rudné bane, štátny podnik
4,4 km
Gardí
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
4,5 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metales
Especie
Od vody
Zlatá Baňa – Nozger
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
mineralogický výskyt
40 m
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
60 m
Kuria hora
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
1,0 km
Zlatá Baňa -Jozef
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
ložiskový výskyt
1,2 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
1,4 km
Šťavica
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
1,7 km
Nozger
Ortuťové rudy
Hg
ložiskový výskyt
1,8 km
Tancoška
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,4 km
Dubník
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
3,1 km
Dubník-okolie
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
4,6 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
699 vrtov v pásme 3 km, z toho 144 hydrogeologických a 555 ostatných; s číslom archívnej správy 695.
Hĺbky vrtov
hasta 10 m139×
10–30 m189×
30–100 m26×
100–300 m79×
nad 300 m232×
Najbližšie vrty
Ubicación
Especie
Profundidad
Archívna správa
Od vody
J-10
inžiniersko-geologický
10,0 m
83645
30 m
KSV-2
ložiskový
326,5 m
74426
30 m
KSV-2/75
ložiskový
326,5 m
49174
30 m
Prešov
širokoprofilový vrt
40,0 m
59652 115Ba70.pdf
40 m
ZB-3
ložiskový
553,0 m
76645
40 m
KSV-15
ložiskový
1513,1 m
74426
40 m
ZB-5
ložiskový
588,3 m
76645
40 m
Haniska
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,0 m
6372 115Ab28.pdf
50 m
Prešov – Solivar
monitorovací vrt
232,0 m
75939 115Ba99.pdf
50 m
Sigord
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
15,0 m
83973 115Ba118.pdf
50 m
ZP-13
ložiskový
551,0 m
76786
50 m
J-9
inžiniersko-geologický
10,0 m
83645
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Fuente
Especie
Temperatura del agua (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
22
510 m
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Ubicación
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Prešov – rušňové depo
SK2005300P
950 m
Prešov – Solivary
SK1001200P
2,0 km
Prešov – bývalý závod ZPA
SK1001200P
2,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Záborské
–
1980
–
90 m
Kokošovce
1 200 m²
1989
–
100 m
Dolina – Dulova Ves
1 800 m²
1985
–
400 m
Bučinová stredná dolina – Kendice
–
1985
–
670 m
Baňa – Klenov
–
1990
–
1,1 km
Radatice
–
1980
–
1,2 km
Prešov – močiar – Solivar
200 m²
1980
–
1,6 km
Záborské
–
1980
–
1,6 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy51×
Blokové rozpadliny13×
Blokové polia8×
Svahové prúdy7×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy1×
Blokové polia + zosuvy1×
Stupeň aktivity
Potenciálny41×
Stabilizovaný35×
Aktívny5×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova37×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick14×
Nedostatočne doložené7×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.