Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
30з 100
Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Найкраще вікно сьогодні
15:00–17:00
Делня, оцінка вікна 37.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 09:05.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Стан води на водотоці
Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників
Рівні води на водотоці
Станція
Статус
Зміна
Температура
Кокошовце
31 см
–
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
БистрінаГірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.
Висотний профіль водотоку: від 704 до 240 м н. р. м. на 17,4 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
704 м н. р. м.
Найнижча точка
219 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
486 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
28 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,16
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Delňa
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 17 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek100 % čiary vody
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 347 mg/l, stredne tvrdá voda (11,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
2 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 1,58 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
45°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 83 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
46. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
255objektov do 3 km
ťažené: Au, Hg
Najbližšie: Pinga č.9 (pinga, pingový ťah), 30 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
12vzoriek so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (780 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Kadmium 400 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (v Rácovej doline).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
699vrtov do 3 km
499 rozborov vody v okolí
Z toho 695 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
22 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
17lokalít do 3 km
3 záťaže, 14 skládok
Najbližšia záťaž: Prešov – rušňové depo, 950 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
29záznamov do 5 km
7 ložísk, 22 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
81plôch do 3 km
5 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek100%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)25%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih50%SR 32 %
malý zdvih50%SR 7,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 4 z 6 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Гравій50%SR 52 %
Kyslé vulkanity50%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)50%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Slanských vrchov60%SR 1,7 %
neogén východnej časti Košickej kotliny40%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Košická kotlina100%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 8,11typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
11,0°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,96 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
347mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 55Мґ 27Na+K 18
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 53SO₄ 37Цл 10
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
СульфатиSO483,6 мг/л83. percentil
НатрійНа17,0 мг/л75. percentil
ФторидиF0,148 мг/л65. percentil
ХлоридиЦл16,1 мг/л63. percentil
ДраслікK3,77 мг/л61. percentil
МагнійМґ15,9 мг/л52. percentil
КальційЦа52,6 мг/л38. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO3154 мг/л33. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
РтутьГґ1,58 мг/кг95. percentil
КадмійЦд0,802 мг/кг91. percentil
АрсенАс19,3 мг/кг89. percentil
ЦинкЗн190 мг/кг88. percentil
ВанадійV92,9 мг/кг85. percentil
АнтимонСб2,01 мг/кг83. percentil
ЦінСн3,47 мг/кг74. percentil
КобальтЦо9,78 мг/кг69. percentil
БізмутБі0,269 мг/кг67. percentil
ОловоПб17,1 мг/кг58. percentil
СеленСе0,273 мг/кг56. percentil
МідьЦу19,8 мг/кг32. percentil
МолібденМо0,281 мг/кг30. percentil
ХромЦр59,5 мг/кг29. percentil
НікельНі18,0 мг/кг21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ТітанТі6 446 мг/кг90. percentil
МарганецьМн1 280 мг/кг82. percentil
ЗалізоФе3,51 %82. percentil
АлюмінійАл6,71 %80. percentil
НатрійНа1,04 %76. percentil
МагнійМґ0,873 %48. percentil
КальційЦа1,66 %38. percentil
ФосфорP723 мг/кг33. percentil
ДраслікK1,40 %32. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ИтріумY30,4 мг/кг64. percentil
ЗірконЗр407 мг/кг52. percentil
БорB59,8 мг/кг47. percentil
СтронціумСр132 мг/кг46. percentil
ҐаліумҐа13,6 мг/кг46. percentil
ЛітіумЛі28,3 мг/кг43. percentil
БерилійБе1,28 мг/кг42. percentil
БаріумБа398 мг/кг35. percentil
РубідіумРб80,2 мг/кг29. percentil
ЦерЦе49,9 мг/кг18. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 31 až 59 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,69 ppm64. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,49 ppm55. percentil
Калій (K)K1,19 %19. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
45 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 40 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 83 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Košická kotlina100%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,1°C
Priemerná júlová teplota17,6°C
Ročné zrážky717mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma67%SR 29 %
horská klíma33%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
najvyššie 400 μg/lmedián 0,250 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: v Rácovej doline, 370 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,8 μg/lmedián 1,00 μg/l15 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Delna, 1000m od Kokošoviec, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
najvyššie 75,0 μg/lmedián 5,00 μg/l15 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: pri horárni, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуvysoká (horných 5 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 1,20 μg/l15 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: v Rácovej doline, 1992, 370 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,50 μg/lmedián 2,90 μg/l15 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad obcou Zlatá Baňa, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek53 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Delna – pri chatkách, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,50 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Malá Delna, v Kokošovciach, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрmierne zvýšená
najvyššie 330 μg/lmedián 150 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: pri ceste k štôlni Gemerka, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Delna, 1000m od Kokošoviec, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 20,0 μg/lmedián 20,0 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Delna, 1000m od Kokošoviec, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 23. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 65,2 мг/лmedián 31,7 мг/л15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kamenný – pod Kameňolomom, 1992, 630 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)90 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)90 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)86 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Цінабаріт (ГґС)67 vzoriek, najviac 400 zŕn
Pyrit (FeS₂)47 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)32 vzoriek, najviac 55 zŕn
Rutil (TiO₂)29 vzoriek, najviac 315 zŕn
Barit (BaSO₄)22 vzoriek, najviac 55 zŕn
Anatas (TiO₂)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
Золото (Ау)12 vzoriek, najviac 3 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Ґаленіт (ПбС)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
1147
3 zrná
40 м
1162
3 zrná
60 м
1158
3 zrná
70 м
1056
3 zrná
80 м
1145
1 zrno
80 м
1161
3 zrná
80 м
1077
3 zrná
80 м
1146
3 zrná
80 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)90 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)85 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)80 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))34 vzoriek, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)21 vzoriek, najviac 5 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)4 vzorky, najviac 315 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 55 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 34,2 μg/lmedián 0,800 μg/l40 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 890 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,44 мг/лmedián 0,00500 мг/л40 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 890 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,100 μg/l40 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
najvyššie 122 μg/lmedián 8,00 μg/l40 vzoriek23 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 670 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3 176 μg/lmedián 17,0 μg/l40 vzoriek25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l40 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 650 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,90 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеmierne zvýšená
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
3,91 Bq/l
2,47 Bq/l
джерело
8
23,3 Bq/l
4,51 Bq/l
výtok z banského diela
1
1,11 Bq/l
1,11 Bq/l
minerálny prameň
3
10,1 Bq/l
7,22 Bq/l
upravený prameň
1
13,4 Bq/l
13,4 Bq/l
potok, rieka
1
0,470 Bq/l
0,470 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
7,72 Bq/l
7,72 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Ау183×
Гґ4×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah164×
štôlňa53×
halda27×
šachta6×
iný druh objektu3×
odkalisko2×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Pinga č.9
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
30 м
Pinga č.28
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
50 м
št.
štôlňa
Polymetalické rudy
1985
50 м
Pinga č.115
pinga, pingový ťah
polymetalické a Au rudy
1814
50 м
št.
štôlňa
Polymetalické rudy
1985
50 м
Pinga č.29
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
50 м
Pinga č.8
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
60 м
Pinga č.38
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
60 м
Pinga č.30
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
70 м
Vyšná Christi Geburt štôlňa
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
70 м
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Zlatá baňa
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
680 м
Пряшів – Солівар
kamenná soľ
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,7 км
Краснопірка
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
2,9 км
Пряшів – Солівар
kamenná soľ
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
3,0 км
Краснопірка
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
4,3 км
Дубнік
ortuťové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Rudné bane, štátny podnik
4,4 км
Краснопірка
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
4,5 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Злата Баня – Нозґер
Antimonitovo-zlaté rudy
Ау, Сб
mineralogický výskyt
40 м
Злата Баня
Polymetalicko-drahokovové rudy
Пб, Зн, Цу, Аґ, Ау
malé ložisko
60 м
Kuria hora
Ortuťové rudy
Гґ
mineralogický výskyt
1,0 км
Злата Баня -Йозеф
Antimonitovo-zlaté rudy
Ау, Сб
ložiskový výskyt
1,2 км
Злата Баня
Polymetalicko-drahokovové rudy
Пб, Зн, Цу, Аґ, Ау
malé ložisko
1,4 км
Штявіца
Polymetalické rudy
Пб, Зн
mineralogický výskyt
1,7 км
Нозґер
Ortuťové rudy
Гґ
ložiskový výskyt
1,8 км
Танцошка
Ortuťové rudy
Гґ
mineralogický výskyt
2,4 км
Дубнік
Ortuťové rudy
Гґ
malé ložisko
3,1 км
Dubník-okolie
Ortuťové rudy
Гґ
malé ložisko
4,6 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
699 vrtov v pásme 3 km, z toho 144 hydrogeologických a 555 ostatných; s číslom archívnej správy 695.
Hĺbky vrtov
до 10 м139×
10–30 м189×
30–100 м26×
100–300 м79×
nad 300 m232×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
J-10
inžiniersko-geologický
10,0 м
83645
30 м
KSV-2
ložiskový
326,5 м
74426
30 м
KSV-2/75
ložiskový
326,5 м
49174
30 м
Пряшів
širokoprofilový vrt
40,0 м
59652 115Ba70.pdf
40 м
ZB-3
ložiskový
553,0 м
76645
40 м
KSV-15
ložiskový
1 513,1 м
74426
40 м
ZB-5
ložiskový
588,3 м
76645
40 м
Ганіска
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,0 м
6372 115Ab28.pdf
50 м
Пряшів – Солівар
monitorovací vrt
232,0 м
75939 115Ba99.pdf
50 м
Сіґорд
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
15,0 м
83973 115Ba118.pdf
50 м
ZP-13
ložiskový
551,0 м
76786
50 м
J-9
inžiniersko-geologický
10,0 м
83645
50 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
22
510 м
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Пряшів – рушньове депо
SK2005300P
950 м
Пряшів – Солівари
SK1001200P
2,0 км
Пряшів – бивали завод ЗПА
SK1001200P
2,2 км
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Заборске
–
1980
–
90 м
Кокошовце
1 200 м²
1989
–
100 м
Доліна – Дулова Вес
1 800 м²
1985
–
400 м
Bučinová stredná dolina – Kendice
–
1985
–
670 м
Баня – Кленов
–
1990
–
1,1 км
Радатіце
–
1980
–
1,2 км
Пряшів – мочіар – Солівар
200 м²
1980
–
1,6 км
Заборске
–
1980
–
1,6 км
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви51×
Blokové rozpadliny13×
Blokové polia8×
Svahové prúdy7×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy1×
Blokové polia + zosuvy1×
Stupeň aktivity
Потенціални41×
Стабілізовани35×
Актівни5×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova37×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick14×
Nedostatočne doložené7×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.