Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

Sekčov

Cuenca: Bodrog y HornádCiprínidoSalmónido – tramo de la trucha
cotos de pesca
2
longitud de los cotos de pesca
44,7km
región
Región de Prešov
  • Ciprínido23,2 km1 coto de pesca
  • Salmónido – tramo de la trucha21,5 km1 coto de pesca
Imagen aérea del curso de agua Sekčov con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua Sekčov

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de 2 cotos de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.
  • Muy alta0
  • Alta0
  • Media0
  • Baja2

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

Sekčov č. 2, puntuación de la ventana 34.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 10:04.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Estado del agua en el curso de agua

    Medición del nivel del agua, temperatura y caudal, clima junto al curso de agua y estado desde satélites

    Niveles de agua en el curso de agua

    EstaciónEstadoCambioTemperatura
    Demjata59 cm–
    Prešov83 cm–
    Fuente: SHMÚActualizado 8 nov 2026 09:57

    Perfil de elevación del curso de agua

    Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.

    Curso de agua vivo Un río de piedemonte con fondo de grava y corriente rápida. Aquí el tímalo y la trucha ya prosperan.

    2003004005006007000 km10 km20 km30 km40 kmn.º 2n.º 1
    Perfil de elevación del curso de agua: de 620 a 239 m s. n. m. en 44,5 km.
    Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
    Punto más alto
    620 m a.s.l.
    Punto más bajo
    235 m a.s.l.
    Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
    385 m
    Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
    8,7 ‰
    SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
    1,47

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2019 a 2025: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua Sekčov de 2019
    2019fotografiado 20 ago 2019
    Imagen aérea del curso de agua Sekčov de 2022
    2022fotografiado 4 ago 2022
    Imagen aérea del curso de agua Sekčov de 2025
    2025fotografiado 7 ago 2025

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua Sekčov

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas superficiales cerca de los cotos de pescasitio de monitoreo SHMÚ más cercano, 2025

    2 de 2 de los cotos de pesca del curso de agua con datos de SHMÚ tienen una norma incumplida en el sitio más cercano en al menos un indicador.

    • de 1 a 2 indicadores1
    • 3 o más indicadores1

    Cotos de pesca más contaminadostodas con norma incumplida

    • Sekčov č. 2Sekčov · norma incumplida en 1 de 4 años3 indicadores
    • Sekčov č. 1Sekčov · norma incumplida en 4 de 4 años2 indicadores

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    1 de 2 cotos de pesca con mediciones tienen cerca agua subterránea por encima del límite en al menos un indicador.

    • nitratos de 25 a 50 mg/l1

    Nitratos más altos

    Perfil del curso de agua desde el nacimiento hasta la desembocaduranúmero de indicadores incumplidos en 2025 en los puntos SHMÚ

    01234Fulianka, km de río 19,9: 3 indicadores (2024)Šalgovický potok, aguas abajo, km de río 2,0: 2 indicadores (2025)rkm 20 (curso alto)rkm 2 (hacia la desembocadura)
    Mostrar sitios en la tabla (2)
    • Fuliankakm de río 19,93 indicadores
    • Šalgovický potok, aguas abajokm de río 2,02 indicadores
    • norma incumplida
    • ninguna norma incumplida
    • punto ausente del anuario

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku Sekčov

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 44 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek86 % čiary vody

    7 % pieskovce a zlepence, 7 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 493 mg/l, tvrdá voda (16,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 0,591 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 79. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C80 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 79 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 80 °C (prírastok 35 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    39. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    4objekty do 3 km

    Najbližšie: Odkalisko Solivar (odkalisko), 150 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    37vzoriek so zlatom

    16 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 9 zŕn v jednej vzorke (80 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 de 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 8,50 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Sekčov, pri ceste na Kapusany).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    2050vrtov do 3 km

    1156 rozborov vody v okolí

    Z toho 2050 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    29 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    56lokalít do 3 km

    7 záťaží, 49 skládok

    Najbližšia záťaž: Prešov – rušňové depo, 50 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    26záznamov do 5 km

    15 ložísk, 11 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    115plôch do 3 km

    13 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek86%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence7,1%SR 1,8 %
    • Flyš7,1%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér86%
    • flyš14%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív12×
    flyšeocén – oligocénmalcovské súvrstvie1×
    flyšeocénstrihovské a staršie malcovské súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív86%SR 68 %
    • deluviálne sedimenty14%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,2m
    • 2 – 550%SR 48 %
    • 5 – 1030%SR 20 %
    • 0 – 220%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)40%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)33%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)27%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih40%SR 32 %
    • veľmi malý pokles33%SR 7,3 %
    • veľký zdvih27%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrohorské panvy a kotliny86%SR 44 %
    • vnútrokarpatský paleogén14%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • východoslovenská panva86%SR 7,6 %
    • spišsko-šarišský paleogén14%SR 5,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov40%SR 21 %
    • rajón flyšoidných hornín40%SR 5,4 %
    • rajón pieskovcovo-zlepencových hornín20%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • flyšová formácia60%SR 13 %
    • formácia kvartérnych sedimentov40%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 14 z 16 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Grava100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • puklinová100%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Čergova56%SR 1,4 %
    • neogén východnej časti Košickej kotliny44%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonátovo-silikatogénne podzemné vody100%SR 3,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Košická kotlina71%SR 4,8 %
    • Humenský chrbát29%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 8,13typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    16,4°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,93 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    493mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • CalcioCa85,7 mg/l75. percentil
    • DraslíkK5,00 mg/l73. percentil
    • SulfatosSO463,1 mg/l71. percentil
    • SodioNa14,3 mg/l68. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3269 mg/l68. percentil
    • ClorurosCl19,6 mg/l68. percentil
    • MagnesioMg19,2 mg/l63. percentil
    • FluorurosF0,119 mg/l53. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitratosNO310,6 mg/l75. percentil
    • FosforečnanyPO40,305 mg/l69. percentil
    • AmóniumNH40,145 mg/l59. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,87 mg/l42. percentil

    Metales

    • ManganesoMn78,4 μg/l75. percentil
    • AluminioAl110 μg/l63. percentil
    • HierroFe0,0743 mg/l36. percentil
    • CincZn4,58 μg/l34. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolibdenoMo0,591 mg/kg79. percentil
    • CromoCr93,6 mg/kg77. percentil
    • AntimonioSb0,795 mg/kg62. percentil
    • CínSn2,77 mg/kg55. percentil
    • CincZn101 mg/kg54. percentil
    • SelenioSe0,251 mg/kg51. percentil
    • CadmioCd0,180 mg/kg49. percentil
    • NíquelNi23,4 mg/kg44. percentil
    • VanadioV64,3 mg/kg41. percentil
    • BizmutBi0,171 mg/kg31. percentil
    • ArsénicoAs5,01 mg/kg26. percentil
    • MercurioHg0,0643 mg/kg25. percentil
    • CobaltoCo6,49 mg/kg20. percentil
    • PlomoPb10,7 mg/kg18. percentil
    • CobreCu16,3 mg/kg16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodioNa1,05 %77. percentil
    • TitánTi4741 mg/kg60. percentil
    • ManganesoMn924 mg/kg58. percentil
    • DraslíkK1,50 %47. percentil
    • CalcioCa1,76 %42. percentil
    • AluminioAl5,04 %28. percentil
    • FósforoP665 mg/kg26. percentil
    • MagnesioMg0,685 %24. percentil
    • HierroFe2,15 %17. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr472 mg/kg72. percentil
    • BoroB61,0 mg/kg51. percentil
    • BerilioBe1,42 mg/kg50. percentil
    • YtriumY25,1 mg/kg35. percentil
    • RubídiumRb82,3 mg/kg33. percentil
    • CérCe54,2 mg/kg32. percentil
    • LítiumLi26,0 mg/kg29. percentil
    • BáriumBa380 mg/kg28. percentil
    • GáliumGa10,8 mg/kg25. percentil
    • StronciumSr106 mg/kg19. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    rozsah 42 až 53 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Riesgo de radón del lecho rocoso

    medio

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Potasio (K)K1,31 %54. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,14 ppm42. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,43 ppm31. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • medio67%SR 64 %
    • bajo33%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -36nT

    rozsah -48 až -19 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C80 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 80 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 35 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 79 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Košická kotlina71%SR 4,8 %
    • Humenský chrbát29%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)167–597m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek313m a.s.l.
    • Pendiente media5,2°
    • Priemerná januárová teplota-3,8°C
    • Priemerná júlová teplota17,8°C
    • Ročné zrážky717mm

    Geomorfologické celky

    • Ondavská vrchovina55%SR 4,4 %
    • Košická kotlina45%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Nízke Beskydy55%SR 7,5 %
    • Lučensko-košická zníženina45%SR 7,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma60%SR 29 %
    • horská klíma40%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu42%SR 25 %
    • pôdy nenáchylné na acidifikáciu33%SR 27 %
    • pôdy náchylné na acidifikáciu25%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • relatívne čistá pôda50%SR 53 %
    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A50%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Krieda a paleogén vonkajších karpát63%SR 9,5 %
    • Neogén25%SR 48 %
    • Ílovitopiesčité sedimenty kriedy a paleogénu bradlového pásma, tatrika a hronika13%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Odkalisko Solivar – 3 – odkalisko (180 m od vody)Mária šachta – 1 – šachta (1,3 km od vody)Leopold šachta – 1 – šachta (1,5 km od vody)Odkalisko Solivar – 3 – odkalisko (150 m od vody)Nižné Raslavice – Ortuťové rudy (670 m od vody)Kľušov – Ortuťové rudy (3,5 km od vody)Prešov – rušňové depo – SK2005300P (50 m od vody)Prešov – Solivary – SK1001200P (230 m od vody)Prešov – paneláreň – SK1001200P (740 m od vody)Prešov – Duklianske kasárne – SK1001200P (780 m od vody)Prešov – bývalý závod ZPA – SK1001200P (810 m od vody)Prešov – Sokolovské kasárne – SK1001200P (1,3 km od vody)Prešov – letisko – SK1001200P (1,7 km od vody)TPO IMUNA, š.p. Šarišské Michaľany – Šarišské Mi – občasný (90 m od vody)Bartošovce – nijaký (110 m od vody)Ľubotice – trvalý (120 m od vody)Bartošovce – nijaký (290 m od vody)Raslavice – Vyšné Raslavice – nijaký (330 m od vody)Prešov – Nižná Šebastová – nedá sa odhadnúť (380 m od vody)Sordok – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (550 m od vody)Kapušany – nedá sa odhadnúť (580 m od vody)Raslavice – Nižné Raslavice – nijaký (590 m od vody)Hertník – nijaký (590 m od vody)Vyšná – Ľubotice – trvalý (610 m od vody)Vaniškovce – nijaký (610 m od vody)Prešov – občasný (800 m od vody)Janovce – nijaký (990 m od vody)Solivar – Prešov – nedá sa odhadnúť (1,0 km od vody)Nižná Śebastová – Prešov – nijaký (1,1 km od vody)Ekočergov – Hertník – Bartošovce – Bartošovce – nijaký (1,2 km od vody)Hertník – nijaký (1,3 km od vody)Kužmica – Lada – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Fulianka – nedá sa odhadnúť (1,4 km od vody)Demjata – Terba – Demjata – nedá sa odhadnúť (1,6 km od vody)Bývalý Vargov hospodárský dvor – Malý Šariš – nijaký (1,6 km od vody)Raslavice – Abrahámovce – nijaký (1,6 km od vody)Bývalý Hodossyho hosp.dvor – Malý Šariš – nijaký (1,6 km od vody)Prešov – močiar – Solivar – nedá sa odhadnúť (1,6 km od vody)Hubošovce k.ú. – Demjata – nedá sa odhadnúť (1,7 km od vody)Pod Kalváriou – Solivar – nijaký (1,8 km od vody)Soľná Baňa – Solivar – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Šiba – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Abrahamovce – Abrahámovce – nedá sa odhadnúť (2,1 km od vody)Abrahámovce – nijaký (2,1 km od vody)Tročany – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)Kobyly – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)Pušovce – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Podlaníky – Ovčie – občasný (2,3 km od vody)Abrahamovce – Abrahámovce – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Nabokréty – Podhorany – nijaký (2,4 km od vody)Osikov – nijaký (2,4 km od vody)Osikov – nijaký (2,5 km od vody)Fričkovce – nedá sa odhadnúť (2,7 km od vody)Vyšná Śebastová – Vyšná Šebastová – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Bikoš – Nižná Šebastová – trvalý (2,8 km od vody)Prešov – Nižná Šebastová – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Kľušov – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Tehelná – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Geraltov – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Severná – Vyšná Šebastová – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Fričkovce – nijaký (2,9 km od vody)Radatice – nedá sa odhadnúť (3,0 km od vody)a1 (170 m od vody)a1 (1,0 km od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (2,6 km od vody)b1 (2,7 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (4,3 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,6 km od vody)a1 (4,6 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (8,8 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,6 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Prešov – Solivar – kamenná soľ (1,6 km od vody)Fintice I – stavebný kameň (2,2 km od vody)Fintice II – stavebný kameň (2,6 km od vody)Vyšná Šebastová – Maglovec – stavebný kameň (3,3 km od vody)Záhradné – stavebný kameň (3,6 km od vody)Kapušany – bentonit (370 m od vody)Fintice – bentonit (1,6 km od vody)Prešov – Solivar – kamenná soľ (1,7 km od vody)Fintice I – stavebný kameň (2,2 km od vody)Fintice II – stavebný kameň (2,6 km od vody)Vyšná Šebastová – Maglovec – stavebný kameň (3,3 km od vody)Záhradné – stavebný kameň (3,6 km od vody)Kapušany – bentonit (370 m od vody)Tulčík – stavebný kameň (1,7 km od vody)Nemcovce – štrkopiesky a piesky (2,5 km od vody)Bartošovce – tehliarske suroviny (40 m od vody)Raslavice – Hg rudy (670 m od vody)Tročany – tehliarske suroviny (3,1 km od vody)Kľušov – Hg rudy (3,5 km od vody)Kríže – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Kľušov – Kľušovská Zábava – tehliarske suroviny (4,3 km od vody)Radatice – čierne uhlie (4,4 km od vody)Čelovce – hnedé uhlie (4,8 km od vody)Čelovce – hnedé uhlie (4,9 km od vody)Prešov, tehelňa – všeobecná geológia (520 m od vody)Prešov-Solivar – baníctvo (2,1 km od vody)Vyšná Šebastová – mineralógia (3,5 km od vody)Záhradné – vulkanity (3,6 km od vody)VYSNE RASLAVICE – Zosuvy (100 m od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (110 m od vody)VYSNE RASLAVICE – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (230 m od vody)VYSNE RASLAVICE – Zosuvy (250 m od vody)VANISKOVCE – Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)VYSNE RASLAVICE – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)PRESOV – Zosuvy (300 m od vody)RASLAVICE – Zosuvy (300 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (310 m od vody)PRESOV-KUTY – Zosuvy (330 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (370 m od vody)RASLAVICE – Zosuvy (390 m od vody)DEMJATA – Zosuvy (410 m od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)Prešov – Pod Wilec hôrkou – Zosuvy (610 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (620 m od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (680 m od vody)FULIANKA – Zosuvy (700 m od vody)Prešov – Pod Wilec hôrkou – Blokové rozpadliny + blokové polia + zos (730 m od vody)FINTICE – Zosuvy (780 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)FINTICE – Zosuvy (800 m od vody)FULIANKA – Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (820 m od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (860 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (870 m od vody)Prešov – Pod Wilec hôrkou – Zosuvy (950 m od vody)FULIANKA – Zosuvy (950 m od vody)DEMJATA – Svahové prúdy (1,0 km od vody)SALGOVIK – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)JANOVCE – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)JANOVCE – Zosuvy (1,2 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (1,2 km od vody)TULCIK – Zosuvy (1,3 km od vody)TULCIK – Zosuvy (1,3 km od vody)KAPUSANY – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)VANISKOVCE – Zosuvy (1,5 km od vody)ABRAHAMOVCE – Zosuvy (1,5 km od vody)FINTICE – Zosuvy (1,5 km od vody)JANOVCE – Zosuvy (1,5 km od vody)VANISKOVCE – Zosuvy (1,6 km od vody)HANISKA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)DEMJATA – Zosuvy (1,7 km od vody)NEMCOVCE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)LUBOTICA – Zosuvy (1,7 km od vody)LUBOTICA – Zosuvy (1,7 km od vody)FINTICE – Zosuvy (1,8 km od vody)FINTICE – Zosuvy (1,8 km od vody)HANISKA – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)BUCLOVANY – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)TROCANY – Zosuvy (1,9 km od vody)ZAHRADNE – Zosuvy (1,9 km od vody)RASLAVICE – Zosuvy (2,0 km od vody)NEMCOVCE – Zosuvy (2,0 km od vody)TROCANY – Svahové prúdy (2,0 km od vody)ZAHRADNE – Zosuvy (2,0 km od vody)GREGOROVCE – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)FINTICE – Zosuvy (2,1 km od vody)Prešov – Horárska ulica – Blokové polia + zosuvy (2,1 km od vody)FINTICE – Zosuvy (2,1 km od vody)PODHORANY – Zosuvy (2,2 km od vody)Prešov ZPA – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (10 m od vody)– monitorovací vrt (20 m od vody)– monitorovací vrt (20 m od vody)– monitorovací vrt (30 m od vody)Soloivar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)– monitorovací vrt (30 m od vody)Vaniškovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (30 m od vody)Demjata – negatívny vrt (40 m od vody)Prešov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (40 m od vody)Tulčík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Demjata – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Tulčík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Solivar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Prešov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Vyšné Raslavice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Solivar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Vaniškovce-Raslavice – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Šarišské Lúky – pozorovací vrt SHMÚ (80 m od vody)Fulianka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Sekčov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (90 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (90 m od vody)Prešov ZPA – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (100 m od vody)Raslavice – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (100 m od vody)Kapušany (100 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (100 m od vody)Vyšné Raslavice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (110 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (280 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (630 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (640 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (710 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (710 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (750 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (850 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (880 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (900 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (990 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň uhličitej minerálnej vody (kyselka sýtená – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)Hertník, dolina potoka Sekčov – prameň (70 m od vody)Hertník – vrt (640 m od vody)Hertník, 1500m S od K593 – prameň (710 m od vody)SIBA, dolina Lipského potoka, 400m S od K841 – prameň (730 m od vody)Hertník, dolina potoka Veska, 2300m nad obcou – prameň (1,1 km od vody)SIBA, dolina Lipského potoka, 1200m SV od K841 – prameň (1,1 km od vody)Kríže, 500m Z od K1019 – prameň (1,3 km od vody)Hertnik, 3 km JJZ – prameň (1,5 km od vody)Siba, 1500 m Z – prameň (1,6 km od vody)Kríže, 3200 m JJV – prameň (1,6 km od vody)Hertník, 1300m J od K1019 – prameň (1,7 km od vody)Kríže, 700m JJV od K662 – prameň (1,9 km od vody)Hertnik, 4900 m JZ – prameň (1,9 km od vody)Osikov, 300m JJZ od K384 – prameň (2,3 km od vody)Frickovce, 750 m SZ – prameň (2,5 km od vody)Osikov, 1 km J – prameň (2,6 km od vody)Kríže, dolina Chotárneho potoka, 700m VJV odK879 – prameň (2,9 km od vody)Siba – vrt (3,0 km od vody)Fričkovce, 1600m SSV od K527 – prameň (3,0 km od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 5 ks – zlato (20 m od vody)zlato 3 ks – zlato (20 m od vody)zlato 1 ks – zlato (30 m od vody)zlato 1 ks – zlato (30 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 3 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 3 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)zlato 3 ks – zlato (60 m od vody)zlato 3 ks – zlato (70 m od vody)zlato 3 ks – zlato (80 m od vody)zlato 3 ks – zlato (80 m od vody)zlato 2 ks – zlato (80 m od vody)zlato 1 ks – zlato (80 m od vody)zlato 9 ks – zlato (80 m od vody)zlato 3 ks – zlato (80 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 2 ks – zlato (90 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)zlato 3 ks – zlato (100 m od vody)zlato 3 ks – zlato (350 m od vody)zlato 1 ks – zlato (660 m od vody)zlato 1 ks – zlato (740 m od vody)zlato 3 ks – zlato (880 m od vody)zlato 1 ks – zlato (970 m od vody)zlato 3 ks – zlato (980 m od vody)10 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • CobreCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,50 μg/lmedián 1,05 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri ceste na Kapusany, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 129 μg/lmedián 60,0 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Čakaň, 2008, 720 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 39,0 μg/lmedián 10,0 μg/l16 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Čakaň, 2008, 720 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri moste na Solivar, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 440 μg/lmedián 390 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Fulianka, 1992, 40 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri odsade, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri moste na Solivar, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek31 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Torysa, 800 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Torysa, 1992, 800 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Torysa, 1992, 800 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 17,0 mg/lmedián 8,82 mg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Fulianka nad obcou, 1992, 560 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Magnetit (Fe₃O₄)114 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)113 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)107 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)76 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)70 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)57 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)54 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)51 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)44 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Oro (Au)37 vzoriek, najviac 9 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    TP-45951 zrno20 m
    12105 zŕn20 m
    14643 zrná20 m
    TP-45471 zrno30 m
    45651 zrno30 m
    16973 zrná40 m
    12113 zrná40 m
    14553 zrná40 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)125 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)123 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)83 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)76 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)72 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))35 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 758 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO313×
    • Ca-HCO35×
    • Na-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A11×
    • trieda B2×
    • trieda D2×
    • trieda C2×
    • trieda E1×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • PlomoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 39,0 μg/lmedián 0,500 μg/l92 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l92 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 14,5 μg/lmedián 0,250 μg/l92 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 660 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,100 μg/l92 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5 200 μg/lmedián 26,5 μg/l92 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,430 mg/lmedián 0,00500 mg/l92 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 122 μg/lmedián 14,0 μg/l92 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l92 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,500 μg/l92 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 670 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 0,500 μg/l92 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l92 vzoriek79 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l42 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    minerálny prameň214,5 Bq/l10,9 Bq/l
    fuente1142,4 Bq/l14,0 Bq/l
    potok, rieka41,27 Bq/l0,780 Bq/l
    studňa233,8 Bq/l19,0 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie311,3 Bq/l8,08 Bq/l
    upravený prameň521,9 Bq/l18,8 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie115,3 Bq/l15,3 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • šachta2×
    • odkalisko2×

    Najbližšie staré banské diela

    NombreEspecieŤaženéUkončenieOd vody
    Odkalisko SolivarodkaliskoNaCl150 m
    Odkalisko Solivarodkaliskosoľ180 m
    Mária šachtašachtakamenná soľ1,3 km
    Leopold šachtašachtakamenná soľ1,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    KapušanybentonitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava370 m
    KapušanybentonitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava370 m
    FinticebentonitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,6 km
    Prešov – Solivarkamenná soľLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,6 km
    Tulčíkstavebný kameňŤažené ložisko – Poľnohospodárske družstvo Sekčov v Tulčíku1,7 km
    Prešov – Solivarkamenná soľLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,7 km
    Fintice Istavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s. r. o.2,2 km
    Fintice Istavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s. r. o.2,2 km
    Nemcovceštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie2,5 km
    Fintice IIstavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s.r.o.2,6 km
    Fintice IIstavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s.r.o.2,6 km
    Vyšná Šebastová – Maglovecstavebný kameňŤažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec3,3 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalesEspecieOd vody
    Nižné RaslaviceOrtuťové rudyHgmineralogický výskyt ?670 m
    KľušovOrtuťové rudyHgmineralogický výskyt ?3,5 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    2050 vrtov v pásme 3 km, z toho 296 hydrogeologických a 1754 ostatných; s číslom archívnej správy 2050.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m1115×
    • 10–30 m459×
    • 30–100 m71×
    • 100–300 m69×
    • nad 300 m108×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    Prešov ZPAširokoprofilový vrt7,5 m67604 115Ba79.pdf10 m
    vrtmonitorovací vrt–9377120 m
    vrtmonitorovací vrt–9377120 m
    JV-5inžiniersko-geologický3,0 m7074120 m
    J-3inžiniersko-geologický3,0 m8388620 m
    S -7inžiniersko-geologický5,1 m7595520 m
    RV-8inžiniersko-geologický9,2 m875120 m
    V-18inžiniersko-geologický8,5 m1960820 m
    V-14inžiniersko-geologický10,0 m5122520 m
    JV-8inžiniersko-geologický2,2 m7074120 m
    RT-16inžiniersko-geologický6,0 m5973720 m
    vrtmonitorovací vrt–9377130 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 528170 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 512,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    UbicaciónČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Prešov – rušňové depoSK2005300P50 m
    Prešov – SolivarySK1001200P230 m
    Prešov – paneláreňSK1001200P740 m
    Prešov – Duklianske kasárneSK1001200P780 m
    Prešov – bývalý závod ZPASK1001200P810 m
    Prešov – Sokolovské kasárneSK1001200P1,3 km
    Prešov – letiskoSK1001200P1,7 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    TPO IMUNA, š.p. Šarišské Michaľany – Šarišské Michaľany–1970–90 m
    Bartošovce–1980–110 m
    Ľubotice–1985monitorovaná120 m
    Bartošovce–1975–290 m
    Raslavice – Vyšné Raslavice50 m²1985–330 m
    Prešov – Nižná Šebastová100 m²1990–380 m
    Sordok – Veľký Šariš–1990–550 m
    Kapušany–1985–580 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy111×
    • Svahové prúdy2×
    • Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy1×
    • Blokové polia + zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny71×
    • Stabilizovaný25×
    • Aktívny13×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami6×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova40×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00034×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick13×
    • Nedostatočne doložené13×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S7×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Prešov2 cotos de pesca · 45 km15Sekčov č. 226

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Bodrog y Hornád