Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

Jasenica

Cuenca: VáhSalmónido – tramo de la trucha
coto de pesca
1
longitud de los cotos de pesca
10,3km
región
Región de Žilina
Imagen aérea del curso de agua Jasenica con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua Jasenica

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de un coto de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

Jasenica, puntuación de la ventana 29.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 04:04.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Estado del agua en el curso de agua

    Medición del nivel del agua, temperatura y caudal, clima junto al curso de agua y estado desde satélites

    Niveles de agua en el curso de agua

    EstaciónEstadoCambioTemperatura
    Hronská Breznica27 cm0,2 °C
    Fuente: SHMÚActualizado 8 nov 2026 03:58

    Perfil de elevación del curso de agua

    Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.

    Curso de agua rápido Podhorský potok: agua rápida, fondo pedregoso, rápidos y las pozas debajo de ellos. Aguas trucheras típicas.

    4004505005506006500 km5 km10 km
    Perfil de elevación del curso de agua: de 620 a 457 m s. n. m. en 10,3 km.
    Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
    Punto más alto
    625 m a.s.l.
    Punto más bajo
    446 m a.s.l.
    Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
    179 m
    Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
    17 ‰
    SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
    1,13

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2018 a 2024: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua Jasenica de 2018
    2018fotografiado 19 sep 2018
    Imagen aérea del curso de agua Jasenica de 2021
    2021fotografiado 5 sep 2021
    Imagen aérea del curso de agua Jasenica de 2024
    2024fotografiado 23 ago 2024

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua Jasenica

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    1 de 1 coto de pesca con mediciones tiene agua subterránea cercana con un valor superior al límite en al menos un indicador.

    • amonio o nitritos por encima de la norma en al menos una estación1

    Perfil del curso de agua desde el nacimiento hasta la desembocaduranúmero de indicadores incumplidos en 2025 en los puntos SHMÚ

    01234Kalameny (puente de carretera), km de río 2,0: 3 indicadores (2024)Hronská Breznica, km de río 1,4: 2 indicadores (2023)rkm 2 (curso alto)rkm 1 (hacia la desembocadura)
    Mostrar sitios en la tabla (2)
    • Kalameny (puente de carretera)km de río 2,03 indicadores
    • Hronská Breznicakm de río 1,42 indicadores
    • norma incumplida
    • ninguna norma incumplida
    • punto ausente del anuario

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku Jasenica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % granitoidy

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 312 mg/l, stredne tvrdá voda (11,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,321 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 73. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C73 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 73 °C (prírastok 28 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    69. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    4objekty do 3 km

    ťažené: Au

    Najbližšie: Pingy (pinga, pingový ťah), 2,4 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 de 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 0,300 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 90. percentil (Jasenica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    85vrtov do 3 km

    467 rozborov vody v okolí

    Z toho 85 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    54°C na ústí vrtu

    18 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1, 5,9 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    19lokalít do 3 km

    19 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    38záznamov do 5 km

    4 ložiská, 34 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    17plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Granitoidy25%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • kryštalinikum25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (starší karbón)dvojsľudové porfyrické granity (žiarsky typ)1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,3m
    • 2 – 550%SR 48 %
    • 0 – 250%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM y VEPORIKUM100%SR 7,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)67%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)33%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih67%SR 26 %
    • stredný pokles33%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Grava67%SR 52 %
    • Kyslé plutonity33%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Lakustr)33%SR 0,3 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)33%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová67%SR 86 %
    • puklinová33%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonátogénne67%SR 4,0 %
    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody33%SR 6,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-(Mg)-HCO367%SR 1,7 %
    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ33%SR 4,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • E50%SR 6,5 %
    • B50%SR 18 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 7,98typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    11,1°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,98 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    312mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorurosF0,261 mg/l90. percentil
    • SulfatosSO451,2 mg/l62. percentil
    • MagnesioMg14,3 mg/l47. percentil
    • ClorurosCl7,10 mg/l44. percentil
    • CalcioCa55,7 mg/l41. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3155 mg/l33. percentil
    • SodioNa5,70 mg/l32. percentil
    • DraslíkK1,56 mg/l22. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,39 mg/l73. percentil
    • AmóniumNH40,236 mg/l72. percentil
    • NitratosNO37,18 mg/l57. percentil
    • FosforečnanyPO40,0937 mg/l42. percentil

    Metales

    • CincZn10,2 μg/l66. percentil
    • HierroFe0,144 mg/l64. percentil
    • AluminioAl82,8 μg/l56. percentil
    • ManganesoMn35,4 μg/l53. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CadmioCd0,321 mg/kg73. percentil
    • MercurioHg0,126 mg/kg59. percentil
    • SelenioSe0,248 mg/kg50. percentil
    • CínSn2,47 mg/kg42. percentil
    • AntimonioSb0,541 mg/kg40. percentil
    • ArsénicoAs5,36 mg/kg31. percentil
    • CincZn79,3 mg/kg30. percentil
    • MolibdenoMo0,260 mg/kg26. percentil
    • PlomoPb11,8 mg/kg25. percentil
    • BizmutBi0,149 mg/kg22. percentil
    • CobreCu16,2 mg/kg15. percentil
    • NíquelNi12,9 mg/kg8. percentil
    • VanadioV46,5 mg/kg7. percentil
    • CromoCr35,2 mg/kg5. percentil
    • CobaltoCo3,69 mg/kg4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodioNa1,53 %95. percentil
    • DraslíkK1,83 %87. percentil
    • MagnesioMg1,19 %71. percentil
    • AluminioAl6,24 %69. percentil
    • CalcioCa2,79 %63. percentil
    • FósforoP947 mg/kg63. percentil
    • ManganesoMn625 mg/kg21. percentil
    • HierroFe1,84 %6. percentil
    • TitánTi2856 mg/kg5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BerilioBe2,11 mg/kg87. percentil
    • RubídiumRb107 mg/kg85. percentil
    • LítiumLi37,8 mg/kg83. percentil
    • CérCe64,4 mg/kg67. percentil
    • GáliumGa14,7 mg/kg56. percentil
    • BáriumBa451 mg/kg55. percentil
    • StronciumSr135 mg/kg48. percentil
    • YtriumY27,2 mg/kg48. percentil
    • ZirkónZr348 mg/kg32. percentil
    • BoroB45,7 mg/kg17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potasio (K)K1,74 %92. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,97 ppm33. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,36 ppm25. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C73 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 73 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 28 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky725mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Pingy – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Šachtica – 1 – šachta (2,6 km od vody)Zásek – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Budiš – nijaký (200 m od vody)Kalamenová – Kaľamenová – nijaký (280 m od vody)Jasenovo – nijaký (810 m od vody)Kaľamenová – občasný (970 m od vody)Rudno – nijaký (1,2 km od vody)Slovenské Pravno – občasný (1,5 km od vody)Rudno – občasný (2,0 km od vody)Dubové – občasný (2,3 km od vody)Slovenské Pravno – nijaký (2,3 km od vody)Abramová – občasný (2,4 km od vody)Dubové – občasný (2,4 km od vody)Dubové – nijaký (2,7 km od vody)Abramová – nijaký (2,8 km od vody)Abramová – nijaký (2,9 km od vody)Abramová – nijaký (3,0 km od vody)Abramová – nijaký (3,0 km od vody)Dubové – nijaký (3,0 km od vody)Abramová – nijaký (3,0 km od vody)Malý Čepčín – občasný (3,0 km od vody)Turčianske Teplice – Háj – HM-2 – nekúpeľný (5,9 km od vody)Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1 – nekúpeľný (5,9 km od vody)Turčianske Teplice – TTK-1 – nekúpeľný (6,2 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-4 – kúpeľný (6,4 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-5 – kúpeľný (6,5 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-3 – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20A – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-9 – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-2 – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – B-2 – kúpeľný (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20 – kúpeľný (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-1 – kúpeľný (6,7 km od vody)Mošovce – MZ-1 – nekúpeľný (7,2 km od vody)Mošovce – MZ-2 – nekúpeľný (7,2 km od vody)TTŠ-1 – k2 (7,1 km od vody)a1 (420 m od vody)a1 (950 m od vody)a1 (1,9 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,6 km od vody)c1 (4,2 km od vody)d1 (6,3 km od vody)b2 (6,5 km od vody)a2 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)c1 (7,1 km od vody)d1 (7,2 km od vody)b2 (7,4 km od vody)c1 (7,6 km od vody)b1 (7,7 km od vody)c1 (7,8 km od vody)d1 (7,9 km od vody)d2 (8,0 km od vody)a2 (8,0 km od vody)a1 (8,3 km od vody)b1 (8,3 km od vody)a1 (9,2 km od vody)Mošovce (6,9 km od vody)Turčianske Teplice (7,4 km od vody)Budiš – živce (1,0 km od vody)Ivančiná – Za Jarkom – štrkopiesky a piesky (2,5 km od vody)Vyšehradné II (odhadom – preskúmanosť) – štrkopiesky a piesky (3,7 km od vody)Vyšehradné I – stavebný kameň (4,7 km od vody)Budiš – Liešno – keramické íly (390 m od vody)Budiš – stavebný piesok – pieskovec (420 m od vody)Rudno – štrkopiesky (600 m od vody)Rudno – keramické íly (730 m od vody)Rudno – Liešno – stavebný piesok – piesky (790 m od vody)Rudno – Liešno – stavebný piesok – piesky (1,1 km od vody)Jasenovo – stavebný kameň – vápenec (1,4 km od vody)Rudno – stavebný kameň – granit (1,5 km od vody)Jasenovo – Vyšehrad – stavebný kameň – vápenec (2,3 km od vody)Slovenské Pravno – stavebný kameň – dolomit, vápnitý dolomi (2,5 km od vody)Slovenské Pravno – kóta 553,0 – stavebný kameň – dolomit (2,6 km od vody)Slovenské Pravno-4 – stavebný kameň – dolomit (2,7 km od vody)Ivančiná – štrkopiesky (2,9 km od vody)Brieštie – stavebný kameň – vápnitý dolomit (3,0 km od vody)Dubové – Besná voda – stavebný kameň – biotitický granit (3,4 km od vody)Polerieka – JV – štrkopiesky (3,4 km od vody)Brezany – stavebný piesok – piesky (3,5 km od vody)Diaková – štrkopiesky (3,5 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (3,8 km od vody)Vyšehradné – stavebný piesok – dolomitické piesky (3,8 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (3,9 km od vody)Dubové – tehliarske suroviny (4,0 km od vody)Nedožery – tehliarske suroviny (4,0 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,1 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,1 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,1 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,4 km od vody)Diviaky – íly (4,4 km od vody)Nitrianske Pravno – stavebný kameň – dolomit (4,4 km od vody)Malá Čausa – stavebný piesok – piesky (4,5 km od vody)Moškovec – Šance – štrkopiesky (4,7 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,7 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (5,0 km od vody)Turčiansky Michal-1 – štrkopiesky (5,0 km od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Budiš – negatívny vrt (130 m od vody)Budiš-Kalamenová – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (170 m od vody)Budiš-Kalameny – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (190 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (360 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (390 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (410 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (430 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (470 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (520 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (800 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (930 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (940 m od vody)Ivančiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Inančiná – pozorovací vrt SHMÚ (1,3 km od vody)Ivančiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Ivančiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Jasenov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Jasenovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Budiš-Dubové – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (2,5 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Dubová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (20 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)Budiš – prameň (90 m od vody)Budiš – vrt (100 m od vody)Budiš – vrt (110 m od vody)Budiš, 1600m JV od K485 – studňa (170 m od vody)Budiš – vrt (210 m od vody)Budiš – vrt (270 m od vody)Kalamenová – č.d. 6, 500m V od K468 – studňa (280 m od vody)Budiš,dol.V.Jasenica,1750m SZ od K686 – prameň (380 m od vody)Budiš – Jasenica, 50 m od lúk – prameň (390 m od vody)Budiš – vrt (390 m od vody)Budiš – vrt (390 m od vody)Budiš,dolina Veľká Jasenica,650m JV od K773 – prameň (550 m od vody)Budiš – vrt (620 m od vody)Budiš – vrt (620 m od vody)Budiš – vrt (670 m od vody)Budiš,1600m Z od K474 – vrt (720 m od vody)Budiš – vrt (720 m od vody)Budiš,dolina Veľká Jasenica,650m SV od K686 – prameň (750 m od vody)Jasenovo, na dne malej ryhy cca 3 m od potoka na – prameň (780 m od vody)Budiš – vrt (860 m od vody)Budiš – vrt (940 m od vody)Budiš – vrt (940 m od vody)Budiš – vrt (940 m od vody)Vyšehrad,600m SV od K509 – prameň (990 m od vody)Dvorec č.d. 6, 500m Z od K463 – studňa (1,0 km od vody)Budiš – vrt (1,1 km od vody)Brezany-Rovné lazy,1900m Z od K727 – prameň (1,1 km od vody)Budiš – Brezianske lazy – prameň (1,1 km od vody)Rudno, 800m SZ od K485 – studňa (1,2 km od vody)Brezany-Rovné Lazy,1700m SV od K350 – prameň (1,3 km od vody)Budiš,Za hájom,1700m JZ od K471 – studňa (1,3 km od vody)Jasenovo – v dedine pri potoku za dreveným domom – prameň (1,3 km od vody)Veľký Čepčín – č.d. 95, 3500m JV od K496 – studňa (1,3 km od vody)Jasenovo – vrt (1,4 km od vody)Jasenovo – vrt (1,4 km od vody)Jasenovo – na lúkach pod kótou Vyšehradné – prameň (1,6 km od vody)Veľký Čepčín – prameň v obci, nad prameňom cca 1 – prameň (1,6 km od vody)Budiš – Dievčie Kríže – prameň (1,6 km od vody)Slovenské Pravno,č.d.4, 900m SSV od K495 – studňa (1,7 km od vody)Budiš – Kalné vrchy – prameň (1,7 km od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • CadmioCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jasenica, 30 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCumierne zvýšená
      najvyššie 2,64 μg/lmedián 2,30 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 560 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jasenica, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Jasenica, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Jasenica, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Jasenica, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Jasenica, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 9,00 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 560 m od vody. Porovnanie: 25. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 31,0 mg/lmedián 20,4 mg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 560 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)41 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)37 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)35 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Rutil (TiO₂)31 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)27 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)26 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)17 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Oro (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    1071 zrno50 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)47 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)45 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)45 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))40 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))13 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 348 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO311×
    • Ca-HCO38×
    • Ca-(Mg)-HCO37×
    • Ca-HCO3-SO43×
    • Ca-(Mg)-(SO4)-HCO33×
    • Ca-(Na)-SO43×
    • Ca-(Na)-HCO3-SO42×
    • Ca-(Na)-(Mg)-(HCO3)-SO42×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda H15×
    • trieda A14×
    • trieda F13×
    • trieda B10×
    • trieda D8×
    • trieda E6×
    • trieda G1×

    Kovy v podzemnej vode

    • CobreCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 29,0 μg/lmedián 1,40 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,3 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,290 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l30 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,80 μg/lmedián 1,30 μg/l30 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 41,0 μg/lmedián 5,00 μg/l30 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 870 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,600 μg/l30 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnmierne zvýšená
      najvyššie 300 μg/lmedián 7,50 μg/l30 vzoriek23 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    fuente736,3 Bq/l11,9 Bq/l
    upravený prameň17,46 Bq/l7,46 Bq/l
    minerálny prameň113,2 Bq/l13,2 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody240,1 Bq/l28,2 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie2134 Bq/l77,9 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Au4×

    Druhy banských objektov

    • šachta1×
    • iný druh objektu1×
    • pinga, pingový ťah1×
    • štôlňa1×

    Najbližšie staré banské diela

    NombreEspecieŤaženéUkončenieOd vody
    Pingypinga, pingový ťahAu18. storočie?2,4 km
    ŠachticašachtaAu18. storočie2,6 km
    ŠtôlňaštôlňaAu18. storočie2,6 km
    Zásekiný druh objektuAu18. storočie2,6 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    BudišživceLožisko s predpokladom využívania zásob – ENVIGEO, a.s.1,0 km
    Ivančiná – Za Jarkomštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – BEDROCK, s.r.o.2,5 km
    Vyšehradné II (odhadom – preskúmanosť)štrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie3,7 km
    Vyšehradné Istavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie4,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    85 vrtov v pásme 3 km, z toho 28 hydrogeologických a 57 ostatných; s číslom archívnej správy 85.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m28×
    • 10–30 m29×
    • 30–100 m24×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m3×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    Budišúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom17,4 m12601 110Ad7.pdf100 m
    Budišnegatívny vrt99,0 m12601 110Ad8.pdf130 m
    Budiš-Kalamenováštruktúrny vrt s termálnou, minerálnou vodou586,0 m83265 110Bc90.pdf170 m
    Budiš-Kalamenyštruktúrny vrt s termálnou, minerálnou vodou650,0 m83265 110Bc91.pdf190 m
    ZK-2ložiskový5,0 m27702310 m
    ZK-7ložiskový10,0 m27702350 m
    ZK-6ložiskový5,0 m27702350 m
    Budišvrt s termálnou, minerálnou vodou50,0 m41352 110Bc42.pdf360 m
    VB-5/00ložiskový20,0 m84106360 m
    ZK-1ložiskový6,0 m27702380 m
    Budišvrt s termálnou, minerálnou vodou65,4 m12601 110Bc5.pdf390 m
    Budišúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou55,0 m89523 110Bc95.pdf400 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťProfundidadChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Turčianske Teplice – Háj – HM-242 °C–403 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný bez nahlasovania údajov5,9 km
    Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-154 °C–1503 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný bez nahlasovania údajov5,9 km
    Turčianske Teplice – TTK-127 °C3,5 l/s56 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný6,2 km
    Turčianske Teplice – TJ-426 °C–108 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný6,4 km
    Turčianske Teplice – TJ-546 °C3,0 l/s97 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný6,5 km
    Turčianske Teplice – TJ-347 °C0,2 l/s62 mCa-SO4-HCO3využívaný6,6 km
    Turčianske Teplice41 °C–0,82 mCa-SO4-HCO3využívaný6,6 km
    Turčianske Teplice – TJ-20A43 °C11,0 l/s70 mCa-SO4-HCO3využívaný6,6 km
    Turčianske Teplice – TJ-928 °C1,5 l/s21,5 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný6,6 km
    Turčianske Teplice41 °C–1,2 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný6,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 58420 m
    kategória c1minerálna voda23-38< 544,2 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 536,3 km
    kategória b2minerálna voda15-225-1526,5 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1526,8 km
    kategória Mošovcetermálne kúpalisko––16,9 km
    TTŠ-1geotermálna voda38 – 555 – 1517,1 km
    kategória Turčianske Teplicetermálne kúpalisko––17,4 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 527,7 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1518,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Budiš66 m²––200 m
    Kalamenová – Kaľamenová45 m²––280 m
    Jasenovo350 m²––810 m
    Kaľamenová36 m²1990–970 m
    Rudno60 m²––1,2 km
    Slovenské Pravno120 m²––1,5 km
    Rudno200 m²––2,0 km
    Dubové40 m²––2,3 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy17×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny12×
    • Stabilizovaný5×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova17×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Turčianske Teplice1 coto de pesca · 10 km23Jasenica23

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Váh