Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Jasenica

Bassin versant : VáhSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
10,3km
région
Région de Žilina

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Jasenica

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

Jasenica, score de la fenêtre 29.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 04:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    État de l'eau sur le cours d'eau

    Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites

    Niveaux d'eau sur le cours d'eau

    StationStatutChangementTempérature
    Hronská Breznica27 cm0,2 °C
    Source : SHMÚMis à jour le 8 nov. 2026 à 03:58

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Cours d'eau rapide Podhorský potok: eau rapide, fond pierreux, rapides et fosses en aval. Eaux à truites typiques.

    4004505005506006500 km5 km10 km
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 620 à 457 m au-dessus du niveau de la mer sur 10,3 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    625 m a.s.l.
    Point le plus bas
    446 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    179 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    17 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,13

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Jasenica de 2018
    2018imagé 19 sept. 2018
    Vue aérienne du cours d'eau Jasenica de 2021
    2021imagé 5 sept. 2021
    Vue aérienne du cours d'eau Jasenica de 2024
    2024imagé 23 août 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Jasenica

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    1 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    • ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station1

    Profil du cours d'eau de la source à l'embouchurenombre d'indicateurs non respectés en 2025 sur les sites SHMÚ

    01234Kalameny (pont routier), pK 2,0 : 3 indicateurs (2024)Hronská Breznica, pK 1,4 : 2 indicateurs (2023)rkm 2 (cours supérieur)rkm 1 (vers l'embouchure)
    Afficher les sites dans le tableau (2)
    • Kalameny (pont routier)km de rivière 2,03 indicateurs
    • Hronská Breznicakm de rivière 1,42 indicateurs
    • norme non respectée
    • aucune norme non respectée
    • point absent de l’annuaire

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Jasenica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % granitoidy

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 312 mg/l, stredne tvrdá voda (11,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,321 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 73. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C73 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 73 °C (prírastok 28 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    69. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    4objekty do 3 km

    ťažené: Au

    Najbližšie: Pingy (pinga, pingový ťah), 2,4 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 de 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 0,300 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 90. percentil (Jasenica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    85vrtov do 3 km

    467 rozborov vody v okolí

    Z toho 85 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    54°C na ústí vrtu

    18 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1, 5,9 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    19lokalít do 3 km

    19 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    38záznamov do 5 km

    4 ložiská, 34 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    17plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Granitoidy25%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • kryštalinikum25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (starší karbón)dvojsľudové porfyrické granity (žiarsky typ)1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,3m
    • 2 – 550%SR 48 %
    • 0 – 250%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM et VEPORIKUM100%SR 7,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)67%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)33%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih67%SR 26 %
    • stredný pokles33%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Gravier67%SR 52 %
    • Kyslé plutonity33%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Lakustr)33%SR 0,3 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)33%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová67%SR 86 %
    • puklinová33%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonátogénne67%SR 4,0 %
    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody33%SR 6,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-(Mg)-HCO367%SR 1,7 %
    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ33%SR 4,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • E50%SR 6,5 %
    • B50%SR 18 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,98typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    11,1°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,98 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    312mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoruresF0,261 mg/l90. percentil
    • SulfatesSO451,2 mg/l62. percentil
    • MagnésiumMg14,3 mg/l47. percentil
    • ChloruresCl7,10 mg/l44. percentil
    • CalciumCa55,7 mg/l41. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3155 mg/l33. percentil
    • SodiumNa5,70 mg/l32. percentil
    • DraslíkK1,56 mg/l22. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,39 mg/l73. percentil
    • AmóniumNH40,236 mg/l72. percentil
    • NitratesNO37,18 mg/l57. percentil
    • FosforečnanyPO40,0937 mg/l42. percentil

    Métaux

    • ZincZn10,2 μg/l66. percentil
    • FerFe0,144 mg/l64. percentil
    • AluminiumAl82,8 μg/l56. percentil
    • ManganèseMn35,4 μg/l53. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CadmiumCd0,321 mg/kg73. percentil
    • MercureHg0,126 mg/kg59. percentil
    • SéléniumSe0,248 mg/kg50. percentil
    • CínSn2,47 mg/kg42. percentil
    • AntimoineSb0,541 mg/kg40. percentil
    • ArsenicAs5,36 mg/kg31. percentil
    • ZincZn79,3 mg/kg30. percentil
    • MolybdèneMo0,260 mg/kg26. percentil
    • PlombPb11,8 mg/kg25. percentil
    • BizmutBi0,149 mg/kg22. percentil
    • CuivreCu16,2 mg/kg15. percentil
    • NickelNi12,9 mg/kg8. percentil
    • VanadiumV46,5 mg/kg7. percentil
    • ChromeCr35,2 mg/kg5. percentil
    • CobaltCo3,69 mg/kg4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodiumNa1,53 %95. percentil
    • DraslíkK1,83 %87. percentil
    • MagnésiumMg1,19 %71. percentil
    • AluminiumAl6,24 %69. percentil
    • CalciumCa2,79 %63. percentil
    • PhosphoreP947 mg/kg63. percentil
    • ManganèseMn625 mg/kg21. percentil
    • FerFe1,84 %6. percentil
    • TitánTi2 856 mg/kg5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BérylliumBe2,11 mg/kg87. percentil
    • RubídiumRb107 mg/kg85. percentil
    • LítiumLi37,8 mg/kg83. percentil
    • CérCe64,4 mg/kg67. percentil
    • GáliumGa14,7 mg/kg56. percentil
    • BáriumBa451 mg/kg55. percentil
    • StronciumSr135 mg/kg48. percentil
    • YtriumY27,2 mg/kg48. percentil
    • ZirkónZr348 mg/kg32. percentil
    • BoreB45,7 mg/kg17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potassium (K)K1,74 %92. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,97 ppm33. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,36 ppm25. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C73 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 73 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 28 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky725mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Pingy – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Šachtica – 1 – šachta (2,6 km od vody)Zásek – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Budiš – nijaký (200 m od vody)Kalamenová – Kaľamenová – nijaký (280 m od vody)Jasenovo – nijaký (810 m od vody)Kaľamenová – občasný (970 m od vody)Rudno – nijaký (1,2 km od vody)Slovenské Pravno – občasný (1,5 km od vody)Rudno – občasný (2,0 km od vody)Dubové – občasný (2,3 km od vody)Slovenské Pravno – nijaký (2,3 km od vody)Abramová – občasný (2,4 km od vody)Dubové – občasný (2,4 km od vody)Dubové – nijaký (2,7 km od vody)Abramová – nijaký (2,8 km od vody)Abramová – nijaký (2,9 km od vody)Abramová – nijaký (3,0 km od vody)Abramová – nijaký (3,0 km od vody)Dubové – nijaký (3,0 km od vody)Abramová – nijaký (3,0 km od vody)Malý Čepčín – občasný (3,0 km od vody)Turčianske Teplice – Háj – HM-2 – nekúpeľný (5,9 km od vody)Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1 – nekúpeľný (5,9 km od vody)Turčianske Teplice – TTK-1 – nekúpeľný (6,2 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-4 – kúpeľný (6,4 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-5 – kúpeľný (6,5 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-3 – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20A – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-9 – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-2 – kúpeľný (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – B-2 – kúpeľný (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20 – kúpeľný (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-1 – kúpeľný (6,7 km od vody)Mošovce – MZ-1 – nekúpeľný (7,2 km od vody)Mošovce – MZ-2 – nekúpeľný (7,2 km od vody)TTŠ-1 – k2 (7,1 km od vody)a1 (420 m od vody)a1 (950 m od vody)a1 (1,9 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,6 km od vody)c1 (4,2 km od vody)d1 (6,3 km od vody)b2 (6,5 km od vody)a2 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)c1 (7,1 km od vody)d1 (7,2 km od vody)b2 (7,4 km od vody)c1 (7,6 km od vody)b1 (7,7 km od vody)c1 (7,8 km od vody)d1 (7,9 km od vody)d2 (8,0 km od vody)a2 (8,0 km od vody)a1 (8,3 km od vody)b1 (8,3 km od vody)a1 (9,2 km od vody)Mošovce (6,9 km od vody)Turčianske Teplice (7,4 km od vody)Budiš – živce (1,0 km od vody)Ivančiná – Za Jarkom – štrkopiesky a piesky (2,5 km od vody)Vyšehradné II (odhadom – preskúmanosť) – štrkopiesky a piesky (3,7 km od vody)Vyšehradné I – stavebný kameň (4,7 km od vody)Budiš – Liešno – keramické íly (390 m od vody)Budiš – stavebný piesok – pieskovec (420 m od vody)Rudno – štrkopiesky (600 m od vody)Rudno – keramické íly (730 m od vody)Rudno – Liešno – stavebný piesok – piesky (790 m od vody)Rudno – Liešno – stavebný piesok – piesky (1,1 km od vody)Jasenovo – stavebný kameň – vápenec (1,4 km od vody)Rudno – stavebný kameň – granit (1,5 km od vody)Jasenovo – Vyšehrad – stavebný kameň – vápenec (2,3 km od vody)Slovenské Pravno – stavebný kameň – dolomit, vápnitý dolomi (2,5 km od vody)Slovenské Pravno – kóta 553,0 – stavebný kameň – dolomit (2,6 km od vody)Slovenské Pravno-4 – stavebný kameň – dolomit (2,7 km od vody)Ivančiná – štrkopiesky (2,9 km od vody)Brieštie – stavebný kameň – vápnitý dolomit (3,0 km od vody)Dubové – Besná voda – stavebný kameň – biotitický granit (3,4 km od vody)Polerieka – JV – štrkopiesky (3,4 km od vody)Brezany – stavebný piesok – piesky (3,5 km od vody)Diaková – štrkopiesky (3,5 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (3,8 km od vody)Vyšehradné – stavebný piesok – dolomitické piesky (3,8 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (3,9 km od vody)Dubové – tehliarske suroviny (4,0 km od vody)Nedožery – tehliarske suroviny (4,0 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,1 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,1 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,1 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,4 km od vody)Diviaky – íly (4,4 km od vody)Nitrianske Pravno – stavebný kameň – dolomit (4,4 km od vody)Malá Čausa – stavebný piesok – piesky (4,5 km od vody)Moškovec – Šance – štrkopiesky (4,7 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,7 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (5,0 km od vody)Turčiansky Michal-1 – štrkopiesky (5,0 km od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Budiš – negatívny vrt (130 m od vody)Budiš-Kalamenová – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (170 m od vody)Budiš-Kalameny – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (190 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (360 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (390 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (410 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (430 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (470 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (520 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (800 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (930 m od vody)Budiš – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (940 m od vody)Ivančiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Inančiná – pozorovací vrt SHMÚ (1,3 km od vody)Ivančiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Ivančiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Jasenov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Jasenovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Budiš-Dubové – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (2,5 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Dubová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (20 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)Budiš – prameň (90 m od vody)Budiš – vrt (100 m od vody)Budiš – vrt (110 m od vody)Budiš, 1600m JV od K485 – studňa (170 m od vody)Budiš – vrt (210 m od vody)Budiš – vrt (270 m od vody)Kalamenová – č.d. 6, 500m V od K468 – studňa (280 m od vody)Budiš,dol.V.Jasenica,1750m SZ od K686 – prameň (380 m od vody)Budiš – Jasenica, 50 m od lúk – prameň (390 m od vody)Budiš – vrt (390 m od vody)Budiš – vrt (390 m od vody)Budiš,dolina Veľká Jasenica,650m JV od K773 – prameň (550 m od vody)Budiš – vrt (620 m od vody)Budiš – vrt (620 m od vody)Budiš – vrt (670 m od vody)Budiš,1600m Z od K474 – vrt (720 m od vody)Budiš – vrt (720 m od vody)Budiš,dolina Veľká Jasenica,650m SV od K686 – prameň (750 m od vody)Jasenovo, na dne malej ryhy cca 3 m od potoka na – prameň (780 m od vody)Budiš – vrt (860 m od vody)Budiš – vrt (940 m od vody)Budiš – vrt (940 m od vody)Budiš – vrt (940 m od vody)Vyšehrad,600m SV od K509 – prameň (990 m od vody)Dvorec č.d. 6, 500m Z od K463 – studňa (1,0 km od vody)Budiš – vrt (1,1 km od vody)Brezany-Rovné lazy,1900m Z od K727 – prameň (1,1 km od vody)Budiš – Brezianske lazy – prameň (1,1 km od vody)Rudno, 800m SZ od K485 – studňa (1,2 km od vody)Brezany-Rovné Lazy,1700m SV od K350 – prameň (1,3 km od vody)Budiš,Za hájom,1700m JZ od K471 – studňa (1,3 km od vody)Jasenovo – v dedine pri potoku za dreveným domom – prameň (1,3 km od vody)Veľký Čepčín – č.d. 95, 3500m JV od K496 – studňa (1,3 km od vody)Jasenovo – vrt (1,4 km od vody)Jasenovo – vrt (1,4 km od vody)Jasenovo – na lúkach pod kótou Vyšehradné – prameň (1,6 km od vody)Veľký Čepčín – prameň v obci, nad prameňom cca 1 – prameň (1,6 km od vody)Budiš – Dievčie Kríže – prameň (1,6 km od vody)Slovenské Pravno,č.d.4, 900m SSV od K495 – studňa (1,7 km od vody)Budiš – Kalné vrchy – prameň (1,7 km od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • CadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jasenica, 30 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 2,64 μg/lmedián 2,30 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 560 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jasenica, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Jasenica, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Jasenica, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Jasenica, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Jasenica, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 9,00 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 560 m od vody. Porovnanie: 25. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 31,0 mg/lmedián 20,4 mg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 560 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)41 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)37 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)35 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Rutil (TiO₂)31 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)27 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)26 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)17 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Or (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    1071 zrno50 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)47 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)45 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)45 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))40 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))13 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 348 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO311×
    • Ca-HCO38×
    • Ca-(Mg)-HCO37×
    • Ca-HCO3-SO43×
    • Ca-(Mg)-(SO4)-HCO33×
    • Ca-(Na)-SO43×
    • Ca-(Na)-HCO3-SO42×
    • Ca-(Na)-(Mg)-(HCO3)-SO42×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda H15×
    • trieda A14×
    • trieda F13×
    • trieda B10×
    • trieda D8×
    • trieda E6×
    • trieda G1×

    Kovy v podzemnej vode

    • CuivreCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 29,0 μg/lmedián 1,40 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,3 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,290 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l30 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,80 μg/lmedián 1,30 μg/l30 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 41,0 μg/lmedián 5,00 μg/l30 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 870 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,600 μg/l30 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnmierne zvýšená
      najvyššie 300 μg/lmedián 7,50 μg/l30 vzoriek23 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    source736,3 Bq/l11,9 Bq/l
    upravený prameň17,46 Bq/l7,46 Bq/l
    minerálny prameň113,2 Bq/l13,2 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody240,1 Bq/l28,2 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie2134 Bq/l77,9 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Au4×

    Druhy banských objektov

    • šachta1×
    • iný druh objektu1×
    • pinga, pingový ťah1×
    • štôlňa1×

    Najbližšie staré banské diela

    NomEspèceŤaženéUkončenieOd vody
    Pingypinga, pingový ťahAu18. storočie?2,4 km
    ŠachticašachtaAu18. storočie2,6 km
    ŠtôlňaštôlňaAu18. storočie2,6 km
    Zásekiný druh objektuAu18. storočie2,6 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    BudišživceLožisko s predpokladom využívania zásob – ENVIGEO, a.s.1,0 km
    Ivančiná – Za Jarkomštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – BEDROCK, s.r.o.2,5 km
    Vyšehradné II (odhadom – preskúmanosť)štrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie3,7 km
    Vyšehradné Istavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie4,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    85 vrtov v pásme 3 km, z toho 28 hydrogeologických a 57 ostatných; s číslom archívnej správy 85.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m28×
    • 10–30 m29×
    • 30–100 m24×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m3×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    Budišúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom17,4 m12601 110Ad7.pdf100 m
    Budišnegatívny vrt99,0 m12601 110Ad8.pdf130 m
    Budiš-Kalamenováštruktúrny vrt s termálnou, minerálnou vodou586,0 m83265 110Bc90.pdf170 m
    Budiš-Kalamenyštruktúrny vrt s termálnou, minerálnou vodou650,0 m83265 110Bc91.pdf190 m
    ZK-2ložiskový5,0 m27702310 m
    ZK-7ložiskový10,0 m27702350 m
    ZK-6ložiskový5,0 m27702350 m
    Budišvrt s termálnou, minerálnou vodou50,0 m41352 110Bc42.pdf360 m
    VB-5/00ložiskový20,0 m84106360 m
    ZK-1ložiskový6,0 m27702380 m
    Budišvrt s termálnou, minerálnou vodou65,4 m12601 110Bc5.pdf390 m
    Budišúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou55,0 m89523 110Bc95.pdf400 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTempératureVýdatnosťProfondeurChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Turčianske Teplice – Háj – HM-242 °C–403 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný bez nahlasovania údajov5,9 km
    Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-154 °C–1503 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný bez nahlasovania údajov5,9 km
    Turčianske Teplice – TTK-127 °C3,5 l/s56 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný6,2 km
    Turčianske Teplice – TJ-426 °C–108 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný6,4 km
    Turčianske Teplice – TJ-546 °C3,0 l/s97 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný6,5 km
    Turčianske Teplice – TJ-347 °C0,2 l/s62 mCa-SO4-HCO3využívaný6,6 km
    Turčianske Teplice41 °C–0,82 mCa-SO4-HCO3využívaný6,6 km
    Turčianske Teplice – TJ-20A43 °C11,0 l/s70 mCa-SO4-HCO3využívaný6,6 km
    Turčianske Teplice – TJ-928 °C1,5 l/s21,5 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný6,6 km
    Turčianske Teplice41 °C–1,2 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný6,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 58420 m
    kategória c1minerálna voda23-38< 544,2 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 536,3 km
    kategória b2minerálna voda15-225-1526,5 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1526,8 km
    kategória Mošovcetermálne kúpalisko––16,9 km
    TTŠ-1geotermálna voda38 – 555 – 1517,1 km
    kategória Turčianske Teplicetermálne kúpalisko––17,4 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 527,7 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1518,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Budiš66 m²––200 m
    Kalamenová – Kaľamenová45 m²––280 m
    Jasenovo350 m²––810 m
    Kaľamenová36 m²1990–970 m
    Rudno60 m²––1,2 km
    Slovenské Pravno120 m²––1,5 km
    Rudno200 m²––2,0 km
    Dubové40 m²––2,3 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy17×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny12×
    • Stabilizovaný5×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova17×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Turčianske Teplice1 parcours de pêche · 10 km23Jasenica23

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Váh