Dnes na toku Jasenica

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Jasenica, skóre okna 31.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 00:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Hronská Breznica27 cm0,2 °C
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 23:57

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Rychlý tok Podhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.

    4004505005506006500 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 620 do 457 m n. m. na 10,3 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    625 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    446 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    179 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    17 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,13

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Jasenica z roku 2018
    2018snímkováno 19. 9. 2018
    Letecký snímek toku Jasenica z roku 2021
    2021snímkováno 5. 9. 2021
    Letecký snímek toku Jasenica z roku 2024
    2024snímkováno 23. 8. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Jasenica

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Profil toku od pramene k ústípočet nesplněných ukazatelů v roce 2025 na místech SHMÚ

    01234Kalameny (silniční most), rkm 2,0: 3 ukazatelé (2024)Hronská Breznica, rkm 1,4: 2 ukazatelé (2023)rkm 2 (horní tok)rkm 1 (směrem k ústí)
    Zobrazit místa v tabulce (2)
    • Kalameny (silniční most)ř. km 2,03 ukazatele
    • Hronská Breznicař. km 1,42 ukazatele
    • norma nesplněna
    • žádná nesplněná norma
    • místo není v ročence

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geologie a geochemie toku Jasenica

    Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka

    Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 10 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.

    Skála pod vodou

    Říční naplaveniny75 % vodní hladiny

    25% granitoidy

    Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.

    510

    Voda podle atlasu

    pH 8,0modelovaný odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizace 312 mg/l, středně tvrdá voda (11,1 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.

    Prvky v říčních sedimentech

    0 z 15prvky v horních 10 %

    nejvyšší: Kadmium 0,321 mg/kg

    Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 73. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.

    1 km2 km45 °C73 °C

    Teplo pod nohama

    45°C v hloubce 1000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hloubce 2 000 m asi 73 °C (nárůst o 28 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.

    20200

    Přirozené gama záření

    54dávkový příkon nGy/h

    percentil 69 na Slovensku

    Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.

    Stará důlní díla

    4objekty do 3 km

    těženo: Au

    Nejbližší: Pingy (pinge (těžební jáma), řada pingových jam), 2,4 km od vody.

    Zlato v říčních sedimentech

    1vzorek se zlatem

    13 rudných minerálů v sedimentu

    Nejvíce 1 zrno v jednom vzorku (50 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.

    Stopové prvky v potoční vodě

    0 z 8ukazatele v horních 5 %

    nejvyšší: Kadmium 0,300 μg/l

    Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 90 (Jasenica).

    Rozbory vrtů a podzemních vod

    85vrtů do 3 km

    467 rozborů vody v okolí

    Z toho 85 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.

    0 °C120

    Geotermální energie

    54°C u ústí vrtu

    18 geotermálních vrtů do 10 km

    Nejteplejší: Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1, 5,9 km od vody.

    Ekologické zátěže a skládky

    19místa v okruhu 3 km

    19 skládek

    V okruhu 3 km není registrována žádná ekologická zátěž; skládky jsou pouze evidovány.

    Ložiska a výskyty rud

    38záznamů do 5 km

    4 ložiska, 34 rudných výskytů

    Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    17ploch do 3 km

    Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.

    Geologická stavba pod vodou

    Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.

    Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.

    • Říční naplaveniny75%SR 72 %
    • Granitoidy25%SR 1,5 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.

    Geologické stáří hornin

    • Kvartérní75%
    • krystalický suterén25%

    Nejběžnější horninové jednotky

    SystémStáříJednotkaBody
    Kvartérníholocénříční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí3×
    krystalický suterénpaleozoické – Hercynské granitoidy (Časný karbon)dvouslídové porfyritické žuly (Žiar typ)1×

    Kvartérní pokryv

    • Typická tloušťka kvartérního pokryvu2,3m
    • 2 – 550%SR 48 %
    • 0 – 250%SR 16 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM a VEPORIKUM100%SR 7,8 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Tektonické dělení

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 84 %
    • Paleo-alpské tektonické jednotky Vnitřních Západních Karpat50%SR 16 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitivní jednotka (pohoří)67%SR 60 %
    • negativní jednotka (mezihorské pánve)33%SR 14 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Směr neotektonických pohybů

    • velké povznesení67%SR 26 %
    • střední pokles33%SR 6,8 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění

    • intramontánní pánve50%SR 44 %
    • základní hory50%SR 11 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění (podcelky)

    • vnitřní pánve50%SR 4,5 %
    • Žiar50%SR 0,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické revíry

    • oblast nánosů horských toků50%SR 21 %
    • oblast magmatických rušivých hornin50%SR 3,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické útvary

    • tvorba kvartérních sedimentů50%SR 71 %
    • tvorba varixových granitoidů50%SR 3,2 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost území ke svahovým deformacím

    • Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa pokrývá 4 z 4 bodů na vodní linii.

    Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody

    Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.

    Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk67%SR 52 %
    • Kyselé plutonické horniny33%SR 3,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Typ vodonosné vrstvy

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)33%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)33%SR 0,3 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody33%SR 3,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Typ propustnosti (základní hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • mezikruplné67%SR 86 %
    • štěrbina33%SR 12 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Hydrogeologická funkce

    • vodonosná vrstva100%SR 95 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Hlavní hydrogeologická oblast

    • Paleogenní, neogenní a čtvrtohorní povodí Turčianska100%SR 1,4 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Genetický typ podzemní vody

    • uhličitan67%SR 4,0 %
    • silik-karbonátová podzemní voda33%SR 6,9 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Chemický typ podzemní vody

    • Ca-(Mg)-HCO367%SR 1,7 %
    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ33%SR 4,2 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Třída kvality podzemní vody

    • E50%SR 6,5 %
    • B50%SR 18 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geotermální útvary podzemních vod

    • Turiec Basin100%SR 3,3 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Chemie povrchových vod dle atlasu

    Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,98typický rozsah

    Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.

    Tvrdost vody

    11,1°dH, středně tvrdá

    Součet vápníku a hořčíku (1,98 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.

    Rozpuštěné látky

    312mg/l mineralizace

    Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.

    Iontové složení vody

    Typ vody podle dominantních iontů: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.

    Hlavní ionty

    • FluoridyF0,261 mg/lpercentil90
    • SíranySO451,2 mg/lpercentil62
    • HořčíkMg14,3 mg/lpercentil47
    • ChloridyCl7,10 mg/lpercentil44
    • VápníkCa55,7 mg/lpercentil41
    • BikarbonátyHCO3155 mg/lpercentil33
    • SodíkNa5,70 mg/lpercentil32
    • DraslíkK1,56 mg/lpercentil22

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Živiny a organické znečištění

    • Chemická spotřeba kyslíkuChSK4,39 mg/lpercentil73
    • AmmoniumNH40,236 mg/lpercentil72
    • DusičnanyNO37,18 mg/lpercentil57
    • FosfátyPO40,0937 mg/lpercentil42

    Kovy

    • ZinekZn10,2 μg/lpercentil66
    • ŽelezoFe0,144 mg/lpercentil64
    • HliníkAl82,8 μg/lpercentil56
    • ManganMn35,4 μg/lpercentil53

    Prvky v říčních sedimentech

    Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.

    Potenciálně toxické a stopové prvky

    • KadmiumCd0,321 mg/kgpercentil73
    • RtuťHg0,126 mg/kgpercentil59
    • SelenSe0,248 mg/kgpercentil50
    • CínSn2,47 mg/kgpercentil42
    • AntimonSb0,541 mg/kgpercentil40
    • ArsenAs5,36 mg/kgpercentil31
    • ZinekZn79,3 mg/kgpercentil30
    • MolybdenMo0,260 mg/kgpercentil26
    • VéstPb11,8 mg/kgpercentil25
    • VizmutBi0,149 mg/kgpercentil22
    • MěďCu16,2 mg/kgpercentil15
    • NiklNi12,9 mg/kgpercentil8
    • VanadV46,5 mg/kgpercentil7
    • ChromCr35,2 mg/kgpercentil5
    • KobaltCo3,69 mg/kgpercentil4

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
    • SodíkNa1,53 %percentil95
    • DraslíkK1,83 %percentil87
    • HořčíkMg1,19 %percentil71
    • HliníkAl6,24 %percentil69
    • VápníkCa2,79 %percentil63
    • FosforP947 mg/kgpercentil63
    • ManganMn625 mg/kgpercentil21
    • ŽelezoFe1,84 %percentil6
    • TitanTi2 856 mg/kgpercentil5
    Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
    • BerylliumBe2,11 mg/kgpercentil87
    • RubidiumRb107 mg/kgpercentil85
    • LithiumLi37,8 mg/kgpercentil83
    • CeriumCe64,4 mg/kgpercentil67
    • GalliumGa14,7 mg/kgpercentil56
    • BaryumBa451 mg/kgpercentil55
    • StronciumSr135 mg/kgpercentil48
    • YttriumY27,2 mg/kgpercentil48
    • ZirkoniumZr348 mg/kgpercentil32
    • BorB45,7 mg/kgpercentil17

    Přírodní radioaktivita a radon

    Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.

    20200

    Dávkový příkon gama záření

    54nGy/h ve vzduchu

    rozsah 50 až 56 nGy/h

    Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.

    Radonové riziko podloží

    střední

    Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.

    • Draslík (K)K1,74 %percentil92
    • Ekvivalentní thorium (eTh)eTh6,97 ppm33. percentil
    • Ekvivalentní uran (eU)eU2,36 ppm25. percentil

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 599 Bq/m²55. percentil

    Radonové riziko izoplety

    • střední50%SR 64 %
    • nízké50%SR 36 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geofyzikální pole: magnetika a gravitace

    Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.

    SVJZ

    Magnetická anomálie

    -20nT

    rozsah -23 až -18 nT

    Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.

    Bouguerova gravitační anomálie

    -45mGal

    zbytkový −11,0 mGal

    Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.

    Geotermální potenciál

    Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.

    1 km2 km45 °C73 °C

    Teplota horniny s hloubkou

    45 / 73 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m

    nárůst o 28 °C na km

    Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou

    • Turiec Basin100%SR 3,3 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Reliéf, klima a půdy

    Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.

    • Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)354–892m a.s.l.
    • Průměrná nadmořská výška jednotek564m a.s.l.
    • Průměrný sklon8,6°
    • Průměrná lednová teplota-4,8°C
    • Průměrná červencová teplota16,5°C
    • Roční srážky725mm

    Geomorfologické jednotky

    • Turiec Basin50%SR 1,7 %
    • Žiar50%SR 0,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Oblast Fatra-Tatra100%SR 21 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Klimaticko-geografické typy

    • klima povodí100%SR 29 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost půd k acidifikaci

    • půdy středně náchylné k okyselení100%SR 25 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)

    • poměrně čistá půda50%SR 53 %
    • nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a50%SR 45 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Mezozoika Bradlovy zóny a střední západní Karpaty50%SR 10 %
    • Plutonické horniny střední západní Karpaty50%SR 3,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa chodby

    Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.

    Pingy – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (2,4 km od vody)Šachtica – 1 – šachta (2,6 km od vody)Zásek – 6 – jiný typ objektu (2,6 km od vody)Štôlňa – 2 – adit (2,6 km od vody)Budiš – žádný (200 m od vody)Kalamenová – Kaľamenová – žádný (280 m od vody)Jasenovo – žádný (810 m od vody)Kaľamenová – příležitostný (970 m od vody)Rudno – žádný (1,2 km od vody)Slovenské Pravno – příležitostný (1,5 km od vody)Rudno – příležitostný (2,0 km od vody)Dubové – příležitostný (2,3 km od vody)Slovenské Pravno – žádný (2,3 km od vody)Abramová – příležitostný (2,4 km od vody)Dubové – příležitostný (2,4 km od vody)Dubové – žádný (2,7 km od vody)Abramová – žádný (2,8 km od vody)Abramová – žádný (2,9 km od vody)Abramová – žádný (3,0 km od vody)Abramová – žádný (3,0 km od vody)Dubové – žádný (3,0 km od vody)Abramová – žádný (3,0 km od vody)Malý Čepčín – příležitostný (3,0 km od vody)Turčianske Teplice – Háj – HM-2 – mimo SPA (5,9 km od vody)Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1 – mimo SPA (5,9 km od vody)Turčianske Teplice – TTK-1 – mimo SPA (6,2 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-4 – lázně (6,4 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-5 – lázně (6,5 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-3 – lázně (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – lázně (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20A – lázně (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-9 – lázně (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – lázně (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-2 – lázně (6,6 km od vody)Turčianske Teplice – B-2 – lázně (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – lázně (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – lázně (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20 – lázně (6,7 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-1 – lázně (6,7 km od vody)Mošovce – MZ-1 – mimo SPA (7,2 km od vody)Mošovce – MZ-2 – mimo SPA (7,2 km od vody)TTŠ-1 – k2 (7,1 km od vody)a1 (420 m od vody)a1 (950 m od vody)a1 (1,9 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,6 km od vody)c1 (4,2 km od vody)d1 (6,3 km od vody)b2 (6,5 km od vody)a2 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)c1 (7,1 km od vody)d1 (7,2 km od vody)b2 (7,4 km od vody)c1 (7,6 km od vody)b1 (7,7 km od vody)c1 (7,8 km od vody)d1 (7,9 km od vody)d2 (8,0 km od vody)a2 (8,0 km od vody)a1 (8,3 km od vody)b1 (8,3 km od vody)a1 (9,2 km od vody)Mošovce (6,9 km od vody)Turčianske Teplice (7,4 km od vody)Budiš – živce (1,0 km od vody)Ivančiná – Za Jarkom – štěrkovité písky a písky (2,5 km od vody)Vyšehradné II (odhadom – preskúmanosť) – štěrkovité písky a písky (3,7 km od vody)Vyšehradné I – stavební kámen (4,7 km od vody)Budiš – Liešno – keramické jíly (390 m od vody)Budiš – stavebný piesok – pískovec (420 m od vody)Rudno – štěrkovité písky (600 m od vody)Rudno – keramické jíly (730 m od vody)Rudno – Liešno – stavebný piesok – písek (790 m od vody)Rudno – Liešno – stavebný piesok – písek (1,1 km od vody)Jasenovo – stavební kámen – vápenec (1,4 km od vody)Rudno – stavební kámen – žula (1,5 km od vody)Jasenovo – Vyšehrad – stavební kámen – vápenec (2,3 km od vody)Slovenské Pravno – stavební kámen – dolomit, vápnitý dolomi (2,5 km od vody)Slovenské Pravno – kóta 553,0 – stavební kámen – dolomit (2,6 km od vody)Slovenské Pravno-4 – stavební kámen – dolomit (2,7 km od vody)Ivančiná – štěrkovité písky (2,9 km od vody)Brieštie – stavební kámen – vápnitý dolomit (3,0 km od vody)Dubové – Besná voda – stavební kámen – biotitová žula (3,4 km od vody)Polerieka – JV – štěrkovité písky (3,4 km od vody)Brezany – stavebný piesok – písek (3,5 km od vody)Diaková – štěrkovité písky (3,5 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (3,8 km od vody)Vyšehradné – stavebný piesok – dolomitické písky (3,8 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (3,9 km od vody)Dubové – cihlové suroviny (4,0 km od vody)Nedožery – cihlové suroviny (4,0 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,1 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,1 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,1 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,4 km od vody)Diviaky – jíly (4,4 km od vody)Nitrianske Pravno – stavební kámen – dolomit (4,4 km od vody)Malá Čausa – stavebný piesok – písek (4,5 km od vody)Moškovec – Šance – štěrkovité písky (4,7 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,7 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (5,0 km od vody)Turčiansky Michal-1 – štěrkovité písky (5,0 km od vody)– Sesuvy půdy (230 m od vody)– Sesuvy půdy (320 m od vody)– Sesuvy půdy (490 m od vody)– Sesuvy půdy (1,2 km od vody)– Sesuvy půdy (1,4 km od vody)– Sesuvy půdy (1,5 km od vody)– Sesuvy půdy (1,8 km od vody)– Sesuvy půdy (1,9 km od vody)– Sesuvy půdy (1,9 km od vody)– Sesuvy půdy (2,1 km od vody)– Sesuvy půdy (2,2 km od vody)– Sesuvy půdy (2,2 km od vody)– Sesuvy půdy (2,2 km od vody)– Sesuvy půdy (2,4 km od vody)– Sesuvy půdy (2,8 km od vody)– Sesuvy půdy (2,9 km od vody)– Sesuvy půdy (2,9 km od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Budiš – negativní vrt (130 m od vody)Budiš-Kalamenová – konstrukční vrt s termální vodou, minerálnou v (170 m od vody)Budiš-Kalameny – konstrukční vrt s termální vodou, minerálnou v (190 m od vody)Budiš – vrt s termální vodou, minerálnou vodou (do 20 (360 m od vody)Budiš – vrt s termální vodou, minerálnou vodou (do 20 (390 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Budiš – vrt s termální vodou, minerálnou vodou (do 20 (410 m od vody)Budiš – vrt s termální vodou, minerálnou vodou (do 20 (430 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (470 m od vody)Budiš – vrt s termální vodou, minerálnou vodou (do 20 (520 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Budiš – vrt s termální vodou, minerálnou vodou (do 20 (800 m od vody)Budiš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (930 m od vody)Budiš – vrt s termální vodou, minerálnou vodou (do 20 (940 m od vody)Ivančiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Inančiná – SHMú pozorovací vrt (1,3 km od vody)Ivančiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Ivančiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Jasenov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Jasenovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Budiš-Dubové – konstrukční vrt s termální vodou, minerálnou v (2,5 km od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Dubová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)prameň – Prameny podzemní vody (20 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (50 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (50 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (50 m od vody)prameň minerálnej vody – Prameny podzemní vody (60 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (60 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (60 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (70 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (80 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (80 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (80 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (90 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (90 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (90 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (100 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (100 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (100 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (100 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (110 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (110 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (110 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (110 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (120 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (120 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (120 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (130 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (130 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (130 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (130 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (130 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (140 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (140 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (140 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (160 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (160 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (170 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (170 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (170 m od vody)Budiš – zdroj (90 m od vody)Budiš – vrt (100 m od vody)Budiš – vrt (110 m od vody)Budiš, 1600m JV od K485 – dobře (170 m od vody)Budiš – vrt (210 m od vody)Budiš – vrt (270 m od vody)Kalamenová – č.d. 6, 500m V od K468 – dobře (280 m od vody)Budiš,dol.V.Jasenica,1750m SZ od K686 – zdroj (380 m od vody)Budiš – Jasenica, 50 m od lúk – zdroj (390 m od vody)Budiš – vrt (390 m od vody)Budiš – vrt (390 m od vody)Budiš,dolina Veľká Jasenica,650m JV od K773 – zdroj (550 m od vody)Budiš – vrt (620 m od vody)Budiš – vrt (620 m od vody)Budiš – vrt (670 m od vody)Budiš,1600m Z od K474 – vrt (720 m od vody)Budiš – vrt (720 m od vody)Budiš,dolina Veľká Jasenica,650m SV od K686 – zdroj (750 m od vody)Jasenovo, na dne malej ryhy cca 3 m od potoka na – zdroj (780 m od vody)Budiš – vrt (860 m od vody)Budiš – vrt (940 m od vody)Budiš – vrt (940 m od vody)Budiš – vrt (940 m od vody)Vyšehrad,600m SV od K509 – zdroj (990 m od vody)Dvorec č.d. 6, 500m Z od K463 – dobře (1,0 km od vody)Budiš – vrt (1,1 km od vody)Brezany-Rovné lazy,1900m Z od K727 – zdroj (1,1 km od vody)Budiš – Brezianske lazy – zdroj (1,1 km od vody)Rudno, 800m SZ od K485 – dobře (1,2 km od vody)Brezany-Rovné Lazy,1700m SV od K350 – zdroj (1,3 km od vody)Budiš,Za hájom,1700m JZ od K471 – dobře (1,3 km od vody)Jasenovo – v dedine pri potoku za dreveným domom – zdroj (1,3 km od vody)Veľký Čepčín – č.d. 95, 3500m JV od K496 – dobře (1,3 km od vody)Jasenovo – vrt (1,4 km od vody)Jasenovo – vrt (1,4 km od vody)Jasenovo – na lúkach pod kótou Vyšehradné – zdroj (1,6 km od vody)Veľký Čepčín – prameň v obci, nad prameňom cca 1 – zdroj (1,6 km od vody)Budiš – Dievčie Kríže – zdroj (1,6 km od vody)Slovenské Pravno,č.d.4, 900m SSV od K495 – dobře (1,7 km od vody)Budiš – Kalné vrchy – zdroj (1,7 km od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)5 km

    Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.

    • KadmiumCdzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 0,300 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky67 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Jasenica, 30 m od vody. Srovnání: percentil 90 všech vzorků na Slovensku.

    • MěďCumírně zvýšené
      nejvyšší 2,64 μg/lmedián 2,30 μg/l3 vzorky33 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: bez mena2009, 560 m od vody. Srovnání: percentil 77 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAsmírně zvýšené
      nejvyšší 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky33 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Jasenica2009, 30 m od vody. Srovnání: percentil 75 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSepod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Veľká Jasenica2009, 50 m od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Veľká Jasenica2009, 50 m od vody. Srovnání: percentil 43 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLipod polovinou Slovenska
      nejvyšší 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Veľká Jasenica2009, 50 m od vody. Srovnání: percentil 34 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Veľká Jasenica2009, 50 m od vody. Srovnání: percentil 32 všech vzorků na Slovensku.

    • BaryumBapod polovinou Slovenska
      nejvyšší 21,0 μg/lmedián 9,00 μg/l3 vzorky

      Nejvyšší hodnota: bez mena2009, 560 m od vody. Srovnání: percentil 25 všech vzorků na Slovensku.

    Hlavní ionty, mineralizace a pH

    Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.

    • Oxid křemičitýSiO2mírně zvýšené
      nejvyšší 31,0 mg/lmedián 20,4 mg/l4 vzorky

      Nejvyšší hodnota: bez mena2009, 560 m od vody. Srovnání: percentil 89 všech vzorků na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech

    Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.

    • Ilmenit (FeTiO₃)42 vzorků, maximálně 1815 zrn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)41 vzorků, maximálně 1815 zrn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)37 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Magnetit (Fe₃O₄)35 vzorků, maximálně 555 zrn
    • Rutil (TiO₂)31 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Anatas (TiO₂)27 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Baryt (BaSO₄)26 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Pyrit (FeS₂)17 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Hematit (Fe₂O₃)5 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Scheelit (CaWO₄)3 vzorků, maximálně 2 zrn
    • Arsenopyrit (FeAsS)2 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Galenit (PbS)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Zlato (Au)1 vzorku, maximálně 1 zrn

    Nejbližší vzorky se zlatem

    OchutnatZlato ve vzorkuZ vody
    1071 zrno50 m

    Hornotvorné a akcesorické minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)47 vzorků, maximálně 815 zrn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)45 vzorků, maximálně 4115 zrn
    • Zirkonium (ZrSiO₄)45 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))40 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Korund (Al₂O₃)19 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))13 vzorků, maximálně 155 zrn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorků, maximálně 348 zrn
    • Turmalíny (komplexní borosilikát)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 5 zrn

    Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.

    Chemické druhy vody v okolí

    • Ca-Mg-HCO311×
    • Ca-HCO38×
    • Ca-(Mg)-HCO37×
    • Ca-HCO3-SO43×
    • Ca-(Mg)-(SO4)-HCO33×
    • Ca-(Na)-SO43×
    • Ca-(Na)-HCO3-SO42×
    • Ca-(Na)-(Mg)-(HCO3)-SO42×

    Třída jakosti vody dle hydrogeochemické mapy

    • třída H15×
    • třída A14×
    • třída F13×
    • třída B10×
    • třída D8×
    • třída E6×
    • třída G1×

    Kovy v podzemních vodách

    • MěďCuextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 29,0 μg/lmedián 1,40 μg/l30 vzorky

      Nejvyšší hodnota: studňa1992, 1,7 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 18,3 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzorky73 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,8 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • HliníkAlextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 0,290 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzorky57 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,5 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSevysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l30 vzorky33 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,5 km od vody. Srovnání: percentil 98 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzorky57 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,5 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAsvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 4,80 μg/lmedián 1,30 μg/l30 vzorky43 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1992, 280 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzorky83 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1992, 1,0 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLizvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 41,0 μg/lmedián 5,00 μg/l30 vzorky17 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 870 m od vody. Srovnání: percentil 92 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 2,00 μg/lmedián 0,600 μg/l30 vzorky47 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1991, 1,3 km od vody. Srovnání: percentil 90 všech vzorků na Slovensku.

    • ZinekZnmírně zvýšené
      nejvyšší 300 μg/lmedián 7,50 μg/l30 vzorky23 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1992, 280 m od vody. Srovnání: percentil 83 všech vzorků na Slovensku.

    • ŽelezoFeběžná hodnota
      nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l10 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,2 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.

    • RtuťHgpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 3,0 km od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.

    Radon ve vodách

    Typ webuUkázkyNejvyšší radonMedián
    zdroj736,3 Bq/l11,9 Bq/l
    vyvinutá pružina17,46 Bq/l7,46 Bq/l
    minerální pružina113,2 Bq/l13,2 Bq/l
    volně tekoucí vrt s tepelnou a minerální vodou240,1 Bq/l28,2 Bq/l
    zdroj vody pro veřejné zásobování2134 Bq/l77,9 Bq/l

    Důlní díla, ložiska a výskyty rud

    Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.

    Co se zde těžilo (podle evidence starých důlních děl)

    • Au4×

    Druhy těžebních objektů

    • šachta1×
    • jiný typ objektu1×
    • pinge (těžební jáma), řada pingových jam1×
    • adit1×

    Nejbližší stará důlní díla

    NázevDruhVytěženoSkončiloZ vody
    Pingypinge (těžební jáma), řada pingových jamAu18. století?2,4 km
    ŠachticašachtaAu18. století2,6 km
    AditaditAu18. století2,6 km
    Zásekjiný typ objektuAu18. století2,6 km

    Ložiska a dobývací prostory

    VkladMinerálníStav a organizaceZ vody
    BudišživceZáloha s očekávaným využitím rezerv – ENVIGEO, a.s.1,0 km
    Ivančiná – Za Jarkomštěrkovité písky a pískyVytěžené ložisko – BEDROCK, s.r.o.2,5 km
    Vyšehradné II (odhadom – preskúmanosť)štěrkovité písky a pískyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – bez organizácie3,7 km
    Vyšehradné Istavební kámenLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – bez organizácie4,7 km

    Vrty a archivní zprávy Geofondu

    Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.

    85 vrtů v pásmu 3 km, z toho 28 hydrogeologických a 57 ostatních; s číslem archivní zprávy 85.

    Hloubky vrtů

    • do 10 m28×
    • 10–30 m29×
    • 30–100 m24×
    • 100–300 m1×
    • přes 300 m3×

    Nejbližší vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchivní zprávaZ vody
    Budišúzkoprofilový dobře s běžnou pitnou a užitkovou vodou s artéským přepadem17,4 m12601 110Ad7.pdf100 m
    Budišnegativní vrt99,0 m12601 110Ad8.pdf130 m
    Budiš-Kalamenovákonstrukční vrt s termální vodou, minerální voda586,0 m83265 110Bc90.pdf170 m
    Budiš-Kalamenykonstrukční vrt s termální vodou, minerální voda650,0 m83265 110Bc91.pdf190 m
    ZK-2vklad5,0 m27702310 m
    ZK-7vklad10,0 m27702350 m
    ZK-6vklad5,0 m27702350 m
    Budišvrt s termální vodou, minerální voda50,0 m41352 110Bc42.pdf360 m
    VB-5/00vklad20,0 m84106360 m
    ZK-1vklad6,0 m27702380 m
    Budišvrt s termální vodou, minerální voda65,4 m12601 110Bc5.pdf390 m
    Budišvrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou55,0 m89523 110Bc95.pdf400 m

    Geotermální energie a minerální vody

    Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.

    VrtTeplotaVýtěžekHloubkaChemický typ vodyPoužitíZ vody
    Turčianske Teplice – Háj – HM-242 °C–403 mCa-Mg-HCO3-SO4používá se bez hlášení dat5,9 km
    Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-154 °C–1503 mCa-Mg-HCO3-SO4používá se bez hlášení dat5,9 km
    Turčianske Teplice – TTK-127 °C3,5 l/s56 mCa-Mg-HCO3-SO4při použití6,2 km
    Turčianske Teplice – TJ-426 °C–108 mCa-SO4-HCO3nepoužitý6,4 km
    Turčianske Teplice – TJ-546 °C3,0 l/s97 mCa-SO4-HCO3nepoužitý6,5 km
    Turčianske Teplice – TJ-347 °C0,2 l/s62 mCa-SO4-HCO3při použití6,6 km
    Turčianske Teplice41 °C–0,82 mCa-SO4-HCO3při použití6,6 km
    Turčianske Teplice – TJ-20A43 °C11,0 l/s70 mCa-SO4-HCO3při použití6,6 km
    Turčianske Teplice – TJ-928 °C1,5 l/s21,5 mCa-SO4-HCO3nepoužitý6,6 km
    Turčianske Teplice41 °C–1,2 mCa-SO4-HCO3nepoužitý6,6 km

    Zdroje geotermálních a minerálních vod

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výtěžnost (l/s)PočítatNejblíže od vody
    kategorie a1minerální voda< 15< 58420 m
    kategorie c1minerální voda23-38< 544,2 km
    kategorie d1minerální voda39-55< 536,3 km
    kategorie b2minerální voda15-225-1526,5 km
    kategorie a2minerální voda< 155-1526,8 km
    kategorie Mošovcetermální koupaliště––16,9 km
    TTŠ-1geotermální voda38 – 555 – 1517,1 km
    kategorie Turčianske Teplicetermální koupaliště––17,4 km
    kategorie b1minerální voda15-22< 527,7 km
    kategorie d2minerální voda39-555-1518,0 km

    Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty

    Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.

    Skládky odpadu

    SkládkaPlochaRok založeníSledováníZ vody
    Budiš66 m²––200 m
    Kalamenová – Kaľamenová45 m²––280 m
    Jasenovo350 m²––810 m
    Kaľamenová36 m²1990–970 m
    Rudno60 m²––1,2 km
    Slovenské Pravno120 m²––1,5 km
    Rudno200 m²––2,0 km
    Dubové40 m²––2,3 km

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.

    Typy deformací

    • Sesuvy půdy17×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny12×
    • Stabilizovaný5×

    Současný stav

    • SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova17×

    Jak číst tyto údaje

    • Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
    • Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
    • Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
    • Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
    • Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
    • Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
    • Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
    • Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.

    Data: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), staženo 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodice.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Turčianske Teplice1 revír · 10 km23Jasenica23

    Další toky v okolí

    Povodí Váh