Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

Kvačianka

Cuenca: VáhSalmónido – tramo de la trucha
coto de pesca
1
longitud de los cotos de pesca
9,8km
región
Región de Žilina
Imagen aérea del curso de agua Kvačianka con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua Kvačianka

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de un coto de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

Kvačianka, puntuación de la ventana 39.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 02:04.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Estado del agua en el curso de agua

    Medición del nivel del agua, temperatura y caudal, clima junto al curso de agua y estado desde satélites

    Niveles de agua en el curso de agua

    EstaciónEstadoCambioTemperatura
    Liptovská Sielnica87 cm2,7 °C
    Fuente: SHMÚActualizado 8 nov 2026 01:58

    Perfil de elevación del curso de agua

    Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.

    Curso de agua rápido Podhorský potok: agua rápida, fondo pedregoso, rápidos y las pozas debajo de ellos. Aguas trucheras típicas.

    5605806006206400 km2 km4 km
    Perfil de elevación del curso de agua: de 634 a 573 m s. n. m. en 5,1 km.
    Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
    Punto más alto
    634 m a.s.l.
    Punto más bajo
    567 m a.s.l.
    Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
    67 m
    Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
    13 ‰
    SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
    1,05

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2018 a 2024: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua Kvačianka de 2018
    2018fotografiado 12 sep 2018
    Imagen aérea del curso de agua Kvačianka de 2021
    2021fotografiado 9 sep 2021
    Imagen aérea del curso de agua Kvačianka de 2024
    2024fotografiado 31 jul 2024

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua Kvačianka

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    1 de 1 coto de pesca con mediciones tiene agua subterránea cercana con un valor superior al límite en al menos un indicador.

    • amonio o nitritos por encima de la norma en al menos una estación1

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku Kvačianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,3modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 320 mg/l, stredne tvrdá voda (11,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 0,701 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    47nGy/h dávkový príkon

    24. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    8vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 14 zŕn v jednej vzorke (250 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 de 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 10,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Suchý potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    57vrtov do 3 km

    303 rozborov vody v okolí

    Z toho 57 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    66°C na ústí vrtu

    13 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Bešeňová – FGTB-1, výdatnosť 32,0 l/s, 6,5 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    16lokalít do 3 km

    16 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    8záznamov do 5 km

    8 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    99plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×

    Mapa pokrýva 4 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Vápence67%SR 3,1 %
    • Grava33%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)67%SR 1,2 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 8,25typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    11,2°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,01 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    320mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorurosF0,149 mg/l65. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3217 mg/l51. percentil
    • MagnesioMg14,6 mg/l48. percentil
    • CalcioCa56,2 mg/l42. percentil
    • SulfatosSO420,0 mg/l15. percentil
    • DraslíkK0,955 mg/l10. percentil
    • ClorurosCl1,77 mg/l7. percentil
    • SodioNa2,13 mg/l6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,0601 mg/l30. percentil
    • NitratosNO33,62 mg/l23. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,92 mg/l18. percentil
    • FosforečnanyPO40,0195 mg/l8. percentil

    Metales

    • HierroFe0,130 mg/l60. percentil
    • CincZn6,06 μg/l45. percentil
    • ManganesoMn14,5 μg/l30. percentil
    • AluminioAl29,4 μg/l28. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolibdenoMo0,701 mg/kg87. percentil
    • SelenioSe0,369 mg/kg74. percentil
    • CromoCr80,5 mg/kg63. percentil
    • CadmioCd0,218 mg/kg57. percentil
    • AntimonioSb0,710 mg/kg56. percentil
    • NíquelNi25,3 mg/kg53. percentil
    • VanadioV64,0 mg/kg40. percentil
    • ArsénicoAs5,21 mg/kg29. percentil
    • CobreCu18,0 mg/kg24. percentil
    • CobaltoCo6,67 mg/kg22. percentil
    • BizmutBi0,145 mg/kg20. percentil
    • CínSn1,87 mg/kg16. percentil
    • CincZn66,3 mg/kg15. percentil
    • MercurioHg0,0336 mg/kg4. percentil
    • PlomoPb6,91 mg/kg4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnesioMg2,02 %89. percentil
    • CalcioCa5,28 %82. percentil
    • HierroFe2,45 %36. percentil
    • SodioNa0,730 %22. percentil
    • TitánTi3728 mg/kg22. percentil
    • FósforoP589 mg/kg17. percentil
    • DraslíkK1,27 %16. percentil
    • AluminioAl4,67 %16. percentil
    • ManganesoMn502 mg/kg8. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BoroB65,4 mg/kg64. percentil
    • LítiumLi30,9 mg/kg58. percentil
    • GáliumGa14,1 mg/kg50. percentil
    • StronciumSr123 mg/kg38. percentil
    • BerilioBe0,912 mg/kg23. percentil
    • RubídiumRb74,9 mg/kg19. percentil
    • ZirkónZr275 mg/kg16. percentil
    • YtriumY19,0 mg/kg12. percentil
    • CérCe44,6 mg/kg9. percentil
    • BáriumBa292 mg/kg5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    47nGy/h vo vzduchu

    rozsah 30 až 54 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,64 ppm59. percentil
    • Potasio (K)K1,24 %27. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,33 ppm16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Vyšné Matiašovce – Liptovské Matiašovce – nijaký (60 m od vody)Liptovské Matiašovce – nijaký (90 m od vody)Kvačany – nijaký (90 m od vody)Kvačany – nijaký (100 m od vody)Liptovská Sielnica – trvalý (170 m od vody)Liptovská Sielnica – občasný (200 m od vody)Prosiek – skládka Močiar – Prosiek – nijaký (1,1 km od vody)Ambrušky – Ižipovce – nijaký (2,0 km od vody)Silovské – Beňušovce – nijaký (2,1 km od vody)Ižipovce – nijaký (2,1 km od vody)Hliník (obec Vlachy) – Bukovina – nijaký (2,3 km od vody)Hliník (obec Vlachy) – Bukovina – nijaký (2,3 km od vody)Beníky – Liptovské Beharovce – nijaký (2,7 km od vody)Liptovský Trnovec – nijaký (2,8 km od vody)Bukovina – nijaký (2,9 km od vody)Perinova – Liptovská Anna – Liptovská Anna – – (3,0 km od vody)Liptovský Trnovec – ZGL-2/A – nekúpeľný (5,3 km od vody)Bešeňová – FBe-1 – nekúpeľný (6,3 km od vody)Bešeňová – ZGL-1 – nekúpeľný (6,4 km od vody)Bešeňová – FGTB-1 – nekúpeľný (6,5 km od vody)Kalameny – HGL-2 – nekúpeľný (6,9 km od vody)Lúčky – kúpeľný (8,5 km od vody)Lúčky – HGL-3 – kúpeľný (8,5 km od vody)Lúčky – BJ-101 – kúpeľný (8,5 km od vody)Lúčky – kúpeľný (8,6 km od vody)Lúčky – BLK-2 – kúpeľný (8,6 km od vody)Lúčky – V-1 – kúpeľný (8,6 km od vody)Lúčky – kúpeľný (8,7 km od vody)Lúčky – V-3 – kúpeľný (8,8 km od vody)ZGL-2/A – l4 (2,7 km od vody)ZGL-1 – l3 (6,2 km od vody)a1 (5,4 km od vody)b1 (6,4 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (6,8 km od vody)a1 (6,8 km od vody)b1 (7,1 km od vody)c3 (7,2 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a1 (7,4 km od vody)c3 (7,8 km od vody)b1 (8,4 km od vody)a1 (8,5 km od vody)c1 (9,1 km od vody)c2 (9,1 km od vody)c3 (9,1 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,4 km od vody)Bešeňová (7,1 km od vody) (2,1 km od vody)Veľké Borové č.2 – stavebný kameň – dolomit (2,4 km od vody)Veľké Borové č.1 – stavebný kameň – dolomit (2,5 km od vody) (2,6 km od vody)Kvačany – súteska Hutianky – stavebný kameň – dolomit (2,9 km od vody)Bobrovník – keramické íly (3,3 km od vody)Pavlova Ves – keramické íly (4,2 km od vody)Huty – drahé a ozdobné kamene – numulitový vápe (4,3 km od vody)Kvačianska dolina – geomorfológia (1,0 km od vody)Medvedia jaskyňa, Západné Tatry – paleontológia (2,3 km od vody)Prosiecka dolina, krasová vyvieračka – hydrogeológia (2,5 km od vody)Prosiecka dolina – všeobecná geológia (3,6 km od vody)Veľké Borové – mineralógia (3,8 km od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (190 m od vody)KVACANY – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)KVACANY – Zosuvy (290 m od vody)KVACANY – Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)– Zosuvy (410 m od vody)KVACANY – Zosuvy (430 m od vody)KVACANY – Zosuvy (440 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)LIPTOVSKA SIELNICA – Zosuvy (530 m od vody)PROSIEK – Zosuvy (560 m od vody)DLHA LUKA – Zosuvy (590 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)KVACANY – Zosuvy (710 m od vody)DLHA LUKA – Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (740 m od vody)KVACANY – Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (770 m od vody)LIPTOVSKA SIELNICA – Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)PROSIEK – Zosuvy (940 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)LIPTOVSKE MATIASOVCE – Zosuvy (1,3 km od vody)PROSIEK – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)KVACANY – Zosuvy (1,3 km od vody)IZIPOVCE – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)IZIPOVCE – Zosuvy (1,4 km od vody)Ižipovce – Zosuvy (1,5 km od vody)PROSIEK – Zosuvy (1,5 km od vody)Ižipovce – Zosuvy (1,5 km od vody)IZIPOVCE – Zosuvy (1,5 km od vody)PROSIEK – Zosuvy (1,5 km od vody)BENUSOVCE – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)IZIPOVCE – Zosuvy (1,6 km od vody)PROSIEK – Zosuvy (1,7 km od vody)LIPTOVSKY TRNOVEC – Zosuvy (1,7 km od vody)IZIPOVCE – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)IZIPOVCE – Zosuvy (2,0 km od vody)DUSANY – Zosuvy (2,0 km od vody)IZIPOVCE – Zosuvy (2,0 km od vody)DUSANY – Zosuvy (2,1 km od vody)HLINIK – Zosuvy (2,1 km od vody)PROSIEK – Zosuvy (2,2 km od vody)IZIPOVCE – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)IZIPOVCE – Zosuvy (2,5 km od vody)DUSANY – Zosuvy (2,5 km od vody)LIPTOV PETROVCE – Zosuvy (2,5 km od vody)LIPTOV BEHAROVCE – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)Liptovská Sielnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (80 m od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (80 m od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (90 m od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (90 m od vody)Liptovské Matiašovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Liptovské Matiašovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (130 m od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (160 m od vody)Kvačany – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (220 m od vody)Liptovské Matiašovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (370 m od vody)Prosiek – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,9 km od vody)Prosiek – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,0 km od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,0 km od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,2 km od vody)Liptovské Matiašovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Bobrovec – Bobrovček – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Liptovské Matiašovce – Suchá dolina – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,2 km od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (2,2 km od vody)Liptovské Matiašovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Liptovské Matiašovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Liptovské Matiašovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,2 km od vody)Liptovské Matiašovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Liptovský Trnovec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Huty – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Huty – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,7 km od vody)Huty – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,9 km od vody)Huty – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (3,0 km od vody)Veľké Borové – negatívny vrt (3,0 km od vody)zlato 4 ks – zlato (20 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 1 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)zlato 14 ks – zlato (250 m od vody)zlato 1 ks – zlato (410 m od vody)zlato 1 ks – zlato (720 m od vody)zlato 1 ks – zlato (950 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • PlomoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Suchý potok, 2010, 120 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Suchý potok, 30 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Suchý potok, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 384 μg/lmedián 218 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Holné, potok, 1997, 30 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,05 μg/l6 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Suchý potok, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Suchý potok, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 35,0 μg/lmedián 30,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Suchý potok, 2010, 120 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Holné, potok, 1997, 30 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Suchý potok, 2010, 120 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Suchý potok, 2010, 120 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,16 mg/lmedián 4,72 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kvačianka, potok, 1997, 10 m od vody. Porovnanie: 20. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)31 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)30 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)30 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)29 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)27 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)22 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Anatas (TiO₂)20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)14 vzoriek, najviac 8 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Oro (Au)8 vzoriek, najviac 14 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    414 zrná20 m
    SCH-183 zrná40 m
    541 zrno90 m
    581 zrno100 m
    SCH-1714 zŕn250 m
    SCH-161 zrno410 m
    SCH-151 zrno720 m
    771 zrno950 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)29 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)29 vzoriek, najviac 112 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)26 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))20 vzoriek, najviac 43 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))18 vzoriek, najviac 18 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)13 vzoriek, najviac 75 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)9 vzoriek, najviac 43 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 31 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)4 vzorky, najviac 173 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • CadmioCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 000 μg/lmedián 0,250 μg/l24 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 37,0 μg/lmedián 1,00 μg/l24 vzoriek46 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l24 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,60 μg/lmedián 0,500 μg/l24 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,60 μg/lmedián 0,700 μg/l24 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l24 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l24 vzoriek46 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0300 mg/lmedián 0,00500 mg/l24 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 17,0 μg/lmedián 3,00 μg/l24 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnbežná hodnota
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 2,00 μg/l24 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    fuente1048,9 Bq/l25,7 Bq/l
    studňa113,7 Bq/l13,7 Bq/l
    upravený prameň129,5 Bq/l29,5 Bq/l
    potok, rieka10,190 Bq/l0,190 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody10,250 Bq/l0,250 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    57 vrtov v pásme 3 km, z toho 30 hydrogeologických a 27 ostatných; s číslom archívnej správy 57.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m27×
    • 10–30 m10×
    • 30–100 m5×
    • 100–300 m15×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    J-2bez určenia účelu12,0 m8506240 m
    J-3bez určenia účelu12,0 m8506240 m
    V-1inžiniersko-geologický3,5 m8721260 m
    J-7bez určenia účelu5,0 m8506260 m
    Liptovská Sielnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,5 m58450 100Ca35.pdf70 m
    V-4inžiniersko-geologický3,5 m8721270 m
    J-4bez určenia účelu10,0 m8506270 m
    V-5inžiniersko-geologický3,5 m8721270 m
    Liptovské Matiašovceštruktúrny vrt s obyčajnou vodou14,0 m57593 100Ac2.pdf80 m
    Liptovské Matiašovceštruktúrny vrt s obyčajnou vodou120,0 m57593 100Ac13.pdf80 m
    J-5bez určenia účelu8,0 m8506280 m
    Liptovské Matiašovceštruktúrny vrt s obyčajnou vodou150,0 m81477 100Ac17.pdf90 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťProfundidadChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Liptovský Trnovec – ZGL-2/A61 °C31,0 l/s2500 mNa-HCO3využívaný5,3 km
    Bešeňová – FBe-125 °C5,4 l/s401 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný6,3 km
    Bešeňová – ZGL-162 °C27,0 l/s1987 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný6,4 km
    Bešeňová – FGTB-166 °C32,0 l/s1833 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný6,5 km
    Kalameny – HGL-233 °C23,5 l/s500 mCa-Mg-SO4nevyužívaný6,9 km
    Lúčky31 °C0,5 l/s6 mCa-Mg-SO4nevyužívaný8,5 km
    Lúčky – HGL-335 °C12,5 l/s600 mCa-Mg-SO4využívaný8,5 km
    Lúčky – BJ-10131 °C18,9 l/s97 mCa-Mg-SO4využívaný8,5 km
    Lúčky31 °C15,0 l/s1,3 mCa-Mg-SO4nevyužívaný8,6 km
    Lúčky – BLK-231 °C–15 mCa-Mg-SO4nevyužívaný8,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    ZGL-2/Ageotermálna voda55 – 8031 – 5012,7 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 595,4 km
    ZGL-1geotermálna voda55 – 8016 – 3016,2 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 536,4 km
    kategória Bešeňovátermálne kúpalisko––17,1 km
    kategória c3minerálna voda23-3816-3037,2 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 519,1 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1519,1 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Vyšné Matiašovce – Liptovské Matiašovce–––60 m
    Liptovské Matiašovce210 m²––90 m
    Kvačany–––90 m
    Kvačany–1992–100 m
    Liptovská Sielnica–––170 m
    Liptovská Sielnica–1988–200 m
    Prosiek – skládka Močiar – Prosiek–1992–1,1 km
    Ambrušky – Ižipovce400 m²––2,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy98×
    • Blokové rozpadliny1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny70×
    • Stabilizovaný26×
    • Aktívny3×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené24×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00015×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick9×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Liptovský Mikuláš1 coto de pesca · 9,8 km33Kvačianka33

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Váh