Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
38de 100
Activité moyenne · moyenne de 7 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne4
Faible3
Quand est la meilleure fenêtrecombien de parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre de deux heures à une heure donnée
00
06
12
18
La plupart des parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre autour de 15:00.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 03:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Liešťany
58 cm
–
Nitrianske Rudno
36 cm
6,5 °C
Veľké Bielice
100 cm
–
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Cours d'eau vifUne rivière de piémont avec un fond de gravier et un courant rapide. L'ombre et la truite y prospèrent déjà.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 620 à 188 m au-dessus du niveau de la mer sur 48,1 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
620 m a.s.l.
Point le plus bas
188 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
432 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
9,0 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,26
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2017 à 2023 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2017imagé 9 juin 20172020imagé 1 août 20202023imagé 13 sept. 2023
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
7 sur 7 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
1 à 2 indicateurs5
3 indicateurs ou plus2
Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée
Nitrica č. 3Nitrica · norme non respectée sur 1 des 4 années5 indicateurs
Nitrica č. 4Nitrica · norme non respectée sur 1 des 4 années5 indicateurs
Nitrica č. 1aNitrica · norme non respectée sur 4 des 4 années1 indicateur
Nitrica č. 1bNitrica · norme non respectée sur 4 des 4 années1 indicateur
Nitrica č. 1cNitrica · norme non respectée sur 4 des 4 années1 indicateur
Nitrica č. 1dNitrica · norme non respectée sur 4 des 4 années1 indicateur
Nitrica č. 2Nitrica · norme non respectée sur 4 des 4 années1 indicateur
Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025
7 sur 7 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.
substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)1
ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station7
Profil du cours d'eau de la source à l'embouchurenombre d'indicateurs non respectés en 2025 sur les sites SHMÚ
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Nitrica
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 48 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek87 % čiary vody
7 % vápence a dolomity, 7 % pieskovce a zlepence
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,2modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 415 mg/l, tvrdá voda (14,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 0,513 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Prirodzené gama žiarenie
61nGy/h dávkový príkon
87. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
38objektov do 3 km
ťažené: Ag
Najbližšie: Halda štôlne Richard (halda), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
1 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Kadmium 5,50 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Nitrica).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
693vrtov do 3 km
1362 rozborov vody v okolí
Z toho 693 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
59°C na ústí vrtu
24 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II, výdatnosť 22,0 l/s, 5,5 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
41lokalít do 3 km
2 záťaže, 39 skládok
Najbližšia záťaž: Partizánske – ZDA – sklad chemikálií, 610 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
77záznamov do 5 km
10 ložísk, 67 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
79plôch do 3 km
3 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek87%SR 72 %
Calcaires et dolomies6,7%SR 2,7 %
Pieskovce a zlepence6,7%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér87%
trias13%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
13×
trias
stredný – mladší trias
ramsauské dolomity a hlavné dolomity: sivé vrstevnaté dolomity a svetlé, sivé masívne a vrstevnaté dolomity
1×
trias
mladší trias
lunzské vrstvy: jemnozrnné pieskovce, tmavosivé ílovité a ílovito-piesčité bridlice
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,1m
2 – 583%SR 48 %
0 – 217%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 15 z 19 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Gravier56%SR 52 %
Kyslé plutonity22%SR 3,7 %
Vápence22%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)22%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)22%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)11%SR 1,9 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)11%SR 1,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová90%SR 86 %
puklinová10%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neogén Nitrianskej pahorkatiny31%SR 3,3 %
mezozoikum a paleogén južnej časti Strážovských vrchov23%SR 0,0 %
mezozoikum a paleogén východnej časti Strážovských vrchov23%SR 0,0 %
neogén a kvartér Hornonitrianskej kotliny15%SR 0,0 %
mezozoikum severnej časti Strážovských vrchov7,7%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Bánovská kotlina50%SR 4,4 %
Hornonitrianska kotlina50%SR 3,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 8,22typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
14,6°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,61 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
415mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 65Mg 29
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 82SO₄ 14
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
HydrogénuhličitanyHCO3260 mg/l66. percentil
MagnésiumMg19,7 mg/l65. percentil
CalciumCa72,1 mg/l61. percentil
FluoruresF0,128 mg/l57. percentil
ChloruresCl8,57 mg/l49. percentil
SulfatesSO433,8 mg/l40. percentil
DraslíkK2,43 mg/l40. percentil
SodiumNa5,83 mg/l33. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
MercureHg0,513 mg/kg90. percentil
CuivreCu32,7 mg/kg76. percentil
ArsenicAs9,85 mg/kg75. percentil
PlombPb20,8 mg/kg72. percentil
SéléniumSe0,327 mg/kg67. percentil
ZincZn112 mg/kg64. percentil
CadmiumCd0,181 mg/kg49. percentil
CínSn2,53 mg/kg45. percentil
NickelNi20,7 mg/kg31. percentil
MolybdèneMo0,255 mg/kg25. percentil
AntimoineSb0,406 mg/kg25. percentil
BizmutBi0,143 mg/kg20. percentil
CobaltCo6,43 mg/kg19. percentil
ChromeCr51,8 mg/kg19. percentil
VanadiumV53,7 mg/kg15. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
CalciumCa5,16 %81. percentil
MagnésiumMg1,37 %77. percentil
PhosphoreP961 mg/kg64. percentil
SodiumNa0,914 %59. percentil
DraslíkK1,44 %38. percentil
FerFe2,34 %29. percentil
TitánTi3 859 mg/kg26. percentil
AluminiumAl4,93 %24. percentil
ManganèseMn573 mg/kg14. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
CérCe61,4 mg/kg58. percentil
StronciumSr142 mg/kg55. percentil
BáriumBa449 mg/kg54. percentil
ZirkónZr397 mg/kg48. percentil
LítiumLi28,6 mg/kg45. percentil
YtriumY24,9 mg/kg34. percentil
RubídiumRb79,2 mg/kg27. percentil
BoreB51,2 mg/kg25. percentil
GáliumGa10,3 mg/kg22. percentil
BérylliumBe0,873 mg/kg21. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
61nGy/h vo vzduchu
rozsah 44 až 91 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU3,34 ppm92. percentil
Potassium (K)K1,51 %85. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,59 ppm79. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,50 μg/lmedián 0,250 μg/l22 vzoriek36 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 100 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 98,0 μg/lmedián 55,0 μg/l22 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, prítok Nitrice, 2009, 150 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsmierne zvýšená
najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbmierne zvýšená
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 280 μg/lmedián 210 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCunižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 13,8 mg/lmedián 7,43 mg/l22 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)44 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Scheelit (CaWO₄)39 vzoriek, najviac 315 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)37 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)37 vzoriek, najviac 315 zŕn
Barit (BaSO₄)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)7 vzoriek, najviac 315 zŕn
Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 315 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 315 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)49 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)47 vzoriek, najviac 815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)34 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))15 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)7 vzoriek, najviac 230 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 815 zŕn
Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO321×
Ca-HCO313×
Ca-SO4-HCO33×
Ca-Mg-SO4-HCO31×
Ca-K-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A20×
trieda B5×
trieda F4×
trieda D3×
trieda H2×
trieda E2×
trieda G2×
trieda C1×
Kovy v podzemnej vode
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 91,2 μg/lmedián 0,700 μg/l106 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 360 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 878 μg/lmedián 0,250 μg/l106 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l106 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 131 μg/lmedián 4,00 μg/l106 vzoriek16 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25,9 μg/lmedián 0,500 μg/l106 vzoriek77 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 630 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l106 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,500 μg/l106 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 270 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,00500 mg/l106 vzoriek67 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 300 μg/lmedián 6,00 μg/l106 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,250 μg/l106 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l106 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l46 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
4
21,9 Bq/l
9,08 Bq/l
source
18
90,4 Bq/l
13,5 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
7
28,6 Bq/l
15,1 Bq/l
potok, rieka
2
1,22 Bq/l
1,16 Bq/l
upravený prameň
10
92,8 Bq/l
8,47 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Ag2×
Druhy banských objektov
halda14×
štôlňa14×
pinga, pingový ťah10×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda štôlne Richard
halda
nie
1980
40 m
Štôlňa Richard
štôlňa
nie
1980
40 m
Halda bezmennej štôlne
halda
nie
1980
70 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
nie
1980
80 m
Halda bezmennej štôlne
halda
nie
1980
90 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
nie
1980
110 m
Štôlňa Eva
štôlňa
nie
1980
140 m
Halda štôlne Eva
halda
nie
1980
150 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
1980
360 m
Halda bezmennej štôlne
halda
polymetalický typ
1800
370 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Hradište
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Koch SK s.r.o.
860 m
Hradište
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Koch SK s.r.o.
860 m
Horné Vestenice
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VESTKAM, s.r.o.
1,4 km
Horné Vestenice
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VESTKAM, s.r.o.
1,4 km
Horné Vestenice
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VESTKAM, s.r.o.
1,6 km
Nitrianske Rudno – Rokoš
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Ba B plus s.r.o.
1,8 km
Čavoj
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
693 vrtov v pásme 3 km, z toho 140 hydrogeologických a 553 ostatných; s číslom archívnej správy 693.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m461×
10–30 m149×
30–100 m49×
100–300 m16×
nad 300 m12×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Ješkova Ves
širokoprofilový vrt
7,0 m
14570 109Db8.pdf
20 m
J-3
inžiniersko-geologický
30,0 m
12599
20 m
J-6
inžiniersko-geologický
30,0 m
12599
30 m
Dolné Vestenice
5,2 m
40160 109Dd24.pdf
40 m
Dolné Vestenice
širokoprofilový vrt
6,4 m
34998 109Dd17.pdf
40 m
P-3
inžiniersko-geologický
5,0 m
25726
40 m
Dolné Vestenice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
72,0 m
63578 109Dd39.pdf
50 m
Ješkova Ves
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,0 m
14570 109Db4.pdf
50 m
VK-6
hydrogeologický
8,9 m
11622
50 m
Ješkova Ves
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,9 m
14570 109Db2.pdf
60 m
Dolné Vestenice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,1 m
4988 109Dd4.pdf
60 m
Ješkova Ves
širokoprofilový vrt
8,2 m
14570 109Db7.pdf
60 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Partizánske – FGTz-2
33 °C
–
998 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
410 m
Veľké Bielice – VB-3
39 °C
–
102 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
880 m
Veľké Bielice – VB-2
39 °C
–
241 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
880 m
Malé Bielice – MB-4
39 °C
–
30 m
využívaný bez nahlasovania údajov
930 m
Malé Bielice – MB-3
40 °C
8,5 l/s
160 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
940 m
Partizánske – HGTP-1
20 °C
–
500 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
1,1 km
Brodzany – HGT-9
32 °C
–
160 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
2,5 km
Opatovce nad Nitrou – NB-1
34 °C
–
983,5 m
Ca-Mg-Na-HCO3-SO4
nevyužívaný
4,8 km
Bojnice – BR-2
52 °C
4,0 l/s
281 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
5,0 km
Bojnice
46 °C
4,5 l/s
–
Ca-Mg-HCO3
využívaný
5,0 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória Malé Bielice
termálne kúpalisko
–
–
1
110 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
7
280 m
kategória d2
minerálna voda
39-55
5-15
5
350 m
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
3
730 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
1
4,6 km
kategória Chalmová
termálne kúpalisko
–
–
1
4,7 km
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
2
5,2 km
kategória d4
minerálna voda
39-55
31-50
1
5,8 km
Š-1-NB-II
geotermálna voda
55 – 80
16 – 30
1
6,0 km
kategória Bojnice
termálne kúpalisko
–
–
1
6,5 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Partizánske – ZDA – sklad chemikálií
SK1000400P
610 m
Zemianske Kostoľany – vojenský areál
SK200140KF
2,4 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Liešťany – Lomnica
10 000 m²
1980
–
50 m
Liešťany
7 000 m²
1965
–
80 m
Diviaky nad Nitricou – Ježkova Ves
–
1965
–
100 m
Pri starom RD – Račice
1 500 m²
1960
–
110 m
Pod chráneným územím – Račice
1 200 m²
1960
–
170 m
Diviaky nad Nitricou – Banky
1 500 m²
1985
–
220 m
Liešťany
600 m²
1980
–
220 m
Liešťany – Lomnica
500 m²
1980
–
330 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy71×
Skalné zrútenia3×
Blokové rozpadliny3×
Blokové polia2×
Stupeň aktivity
Potenciálny52×
Stabilizovaný24×
Aktívny3×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova48×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S14×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick11×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0006×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.