Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
39100 felől
Átlagos aktivitás · 7 horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Nagyon magas0
Magas0
Átlagos4
Alacsony3
Mikor van a legjobb ablakhány horgászvíznek van a legjobb kétórás ablaka adott órában
00
06
12
18
A legtöbb horgászvíznek a legjobb ablaka 06:00 körül van.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 08:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízállás a vízfolyásnál
Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról
Vízállások a vízfolyásnál
Állomás
Állapot
Változás
Hőmérséklet
Liešťany
58 cm
–
Nitrianske Rudno
35 cm
6,3 °C
Veľké Bielice
100 cm
–
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
Élénk vízfolyásHegylábi folyó kavicsos fenékkel és gyors sodrással. Itt már a pér és a pisztráng is jól fejlődik.
A vízfolyás magassági profilja: 620-től 188 m tengerszint feletti magasságig 48,1 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
620 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
188 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
432 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
9,0 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,26
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2017 és 2023 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
2017felvételezve: 2017. jún. 9.2020felvételezve: 2020. aug. 1.2023felvételezve: 2023. szept. 13.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Nitrica
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 48 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek87 % čiary vody
7 % vápence a dolomity, 7 % pieskovce a zlepence
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,2modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 415 mg/l, tvrdá voda (14,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 0,513 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
32°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 65 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 33 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
61nGy/h dávkový príkon
87. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
38objektov do 3 km
ťažené: Ag
Najbližšie: Halda štôlne Richard (halda), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
1 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Kadmium 5,50 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Nitrica).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
693vrtov do 3 km
1362 rozborov vody v okolí
Z toho 693 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
59°C na ústí vrtu
24 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II, výdatnosť 22,0 l/s, 5,5 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
41lokalít do 3 km
2 záťaže, 39 skládok
Najbližšia záťaž: Partizánske – ZDA – sklad chemikálií, 610 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
77záznamov do 5 km
10 ložísk, 67 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
79plôch do 3 km
3 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek87%SR 72 %
Mészkövek és dolomitok6,7%SR 2,7 %
Pieskovce a zlepence6,7%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér87%
trias13%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
13×
trias
stredný – mladší trias
ramsauské dolomity a hlavné dolomity: sivé vrstevnaté dolomity a svetlé, sivé masívne a vrstevnaté dolomity
1×
trias
mladší trias
lunzské vrstvy: jemnozrnné pieskovce, tmavosivé ílovité a ílovito-piesčité bridlice
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,1m
2 – 583%SR 48 %
0 – 217%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
TATRIKUM40%SR 2,1 %
FATRIKUM40%SR 14 %
HRONIKUM20%SR 8,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT55%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT45%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 15 z 19 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kavics56%SR 52 %
Kyslé plutonity22%SR 3,7 %
Vápence22%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)22%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)22%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)11%SR 1,9 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)11%SR 1,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová90%SR 86 %
puklinová10%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neogén Nitrianskej pahorkatiny31%SR 3,3 %
mezozoikum a paleogén južnej časti Strážovských vrchov23%SR 0,0 %
mezozoikum a paleogén východnej časti Strážovských vrchov23%SR 0,0 %
neogén a kvartér Hornonitrianskej kotliny15%SR 0,0 %
mezozoikum severnej časti Strážovských vrchov7,7%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
karbonátogénna mineralizácia100%SR 2,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3100%SR 6,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
F60%SR 8,8 %
A40%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Bánovská kotlina50%SR 4,4 %
Hornonitrianska kotlina50%SR 3,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 8,22typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
14,6°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,61 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
415mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 65Mg 29
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 82SO₄ 14
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
HydrogénuhličitanyHCO3260 mg/l66. percentil
MagnéziumMg19,7 mg/l65. percentil
KalciumCa72,1 mg/l61. percentil
FluoridokF0,128 mg/l57. percentil
KloridokCl8,57 mg/l49. percentil
SzulfátokSO433,8 mg/l40. percentil
DraslíkK2,43 mg/l40. percentil
NátriumNa5,83 mg/l33. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
HiganyHg0,513 mg/kg90. percentil
RézCu32,7 mg/kg76. percentil
ArzénAs9,85 mg/kg75. percentil
ÓlomPb20,8 mg/kg72. percentil
SzelénSe0,327 mg/kg67. percentil
CinkZn112 mg/kg64. percentil
KadmiumCd0,181 mg/kg49. percentil
CínSn2,53 mg/kg45. percentil
NikkelNi20,7 mg/kg31. percentil
MolibdénMo0,255 mg/kg25. percentil
AntimonSb0,406 mg/kg25. percentil
BizmutBi0,143 mg/kg20. percentil
KobaltCo6,43 mg/kg19. percentil
KrómCr51,8 mg/kg19. percentil
VanádiumV53,7 mg/kg15. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
KalciumCa5,16 %81. percentil
MagnéziumMg1,37 %77. percentil
FoszforP961 mg/kg64. percentil
NátriumNa0,914 %59. percentil
DraslíkK1,44 %38. percentil
VasFe2,34 %29. percentil
TitánTi3 859 mg/kg26. percentil
AlumíniumAl4,93 %24. percentil
MangánMn573 mg/kg14. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
CérCe61,4 mg/kg58. percentil
StronciumSr142 mg/kg55. percentil
BáriumBa449 mg/kg54. percentil
ZirkónZr397 mg/kg48. percentil
LítiumLi28,6 mg/kg45. percentil
YtriumY24,9 mg/kg34. percentil
RubídiumRb79,2 mg/kg27. percentil
BórB51,2 mg/kg25. percentil
GáliumGa10,3 mg/kg22. percentil
BerilliumBe0,873 mg/kg21. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
61nGy/h vo vzduchu
rozsah 44 až 91 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU3,34 ppm92. percentil
Kálium (K)K1,51 %85. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,59 ppm79. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
32 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 33 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Bánovská kotlina50%SR 4,4 %
Hornonitrianska kotlina50%SR 3,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-2,9°C
Priemerná júlová teplota19,1°C
Ročné zrážky663mm
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma50%SR 38 %
kotlinová klíma50%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,50 μg/lmedián 0,250 μg/l22 vzoriek36 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 100 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 98,0 μg/lmedián 55,0 μg/l22 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, prítok Nitrice, 2009, 150 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsmierne zvýšená
najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbmierne zvýšená
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 280 μg/lmedián 210 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCunižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 13,8 mg/lmedián 7,43 mg/l22 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nitrica, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)44 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Scheelit (CaWO₄)39 vzoriek, najviac 315 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)37 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)37 vzoriek, najviac 315 zŕn
Barit (BaSO₄)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)7 vzoriek, najviac 315 zŕn
Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 315 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 315 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)49 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)47 vzoriek, najviac 815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)34 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))15 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)7 vzoriek, najviac 230 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 815 zŕn
Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO321×
Ca-HCO313×
Ca-SO4-HCO33×
Ca-Mg-SO4-HCO31×
Ca-K-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A20×
trieda B5×
trieda F4×
trieda D3×
trieda H2×
trieda E2×
trieda G2×
trieda C1×
Kovy v podzemnej vode
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 91,2 μg/lmedián 0,700 μg/l106 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 360 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 878 μg/lmedián 0,250 μg/l106 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l106 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 131 μg/lmedián 4,00 μg/l106 vzoriek16 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25,9 μg/lmedián 0,500 μg/l106 vzoriek77 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 630 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l106 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,500 μg/l106 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 270 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,00500 mg/l106 vzoriek67 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 300 μg/lmedián 6,00 μg/l106 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,250 μg/l106 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l106 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l46 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
4
21,9 Bq/l
9,08 Bq/l
forrás
18
90,4 Bq/l
13,5 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
7
28,6 Bq/l
15,1 Bq/l
potok, rieka
2
1,22 Bq/l
1,16 Bq/l
upravený prameň
10
92,8 Bq/l
8,47 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Ag2×
Druhy banských objektov
halda14×
štôlňa14×
pinga, pingový ťah10×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda štôlne Richard
halda
nie
1980
40 m
Štôlňa Richard
štôlňa
nie
1980
40 m
Halda bezmennej štôlne
halda
nie
1980
70 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
nie
1980
80 m
Halda bezmennej štôlne
halda
nie
1980
90 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
nie
1980
110 m
Štôlňa Eva
štôlňa
nie
1980
140 m
Halda štôlne Eva
halda
nie
1980
150 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
1980
360 m
Halda bezmennej štôlne
halda
polymetalický typ
1800
370 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Hradište
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Koch SK s.r.o.
860 m
Hradište
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Koch SK s.r.o.
860 m
Horné Vestenice
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VESTKAM, s.r.o.
1,4 km
Horné Vestenice
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VESTKAM, s.r.o.
1,4 km
Horné Vestenice
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VESTKAM, s.r.o.
1,6 km
Nitrianske Rudno – Rokoš
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Ba B plus s.r.o.
1,8 km
Čavoj
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
693 vrtov v pásme 3 km, z toho 140 hydrogeologických a 553 ostatných; s číslom archívnej správy 693.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m461×
10–30 m149×
30–100 m49×
100–300 m16×
nad 300 m12×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
Ješkova Ves
širokoprofilový vrt
7,0 m
14570 109Db8.pdf
20 m
J-3
inžiniersko-geologický
30,0 m
12599
20 m
J-6
inžiniersko-geologický
30,0 m
12599
30 m
Dolné Vestenice
5,2 m
40160 109Dd24.pdf
40 m
Dolné Vestenice
širokoprofilový vrt
6,4 m
34998 109Dd17.pdf
40 m
P-3
inžiniersko-geologický
5,0 m
25726
40 m
Dolné Vestenice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
72,0 m
63578 109Dd39.pdf
50 m
Ješkova Ves
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,0 m
14570 109Db4.pdf
50 m
VK-6
hydrogeologický
8,9 m
11622
50 m
Ješkova Ves
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,9 m
14570 109Db2.pdf
60 m
Dolné Vestenice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,1 m
4988 109Dd4.pdf
60 m
Ješkova Ves
širokoprofilový vrt
8,2 m
14570 109Db7.pdf
60 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Hőmérséklet
Výdatnosť
Mélység
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Simony – FGTz-2
33 °C
–
998 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
410 m
Veľké Bielice – VB-3
39 °C
–
102 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
880 m
Veľké Bielice – VB-2
39 °C
–
241 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
880 m
Malé Bielice – MB-4
39 °C
–
30 m
využívaný bez nahlasovania údajov
930 m
Malé Bielice – MB-3
40 °C
8,5 l/s
160 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
940 m
Simony – HGTP-1
20 °C
–
500 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
1,1 km
Brodzany – HGT-9
32 °C
–
160 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
2,5 km
Opatovce nad Nitrou – NB-1
34 °C
–
983,5 m
Ca-Mg-Na-HCO3-SO4
nevyužívaný
4,8 km
Bojnice – BR-2
52 °C
4,0 l/s
281 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
5,0 km
Bojnice
46 °C
4,5 l/s
–
Ca-Mg-HCO3
využívaný
5,0 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória Malé Bielice
termálne kúpalisko
–
–
1
110 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
7
280 m
kategória d2
minerálna voda
39-55
5-15
5
350 m
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
3
730 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
1
4,6 km
kategória Chalmová
termálne kúpalisko
–
–
1
4,7 km
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
2
5,2 km
kategória d4
minerálna voda
39-55
31-50
1
5,8 km
Š-1-NB-II
geotermálna voda
55 – 80
16 – 30
1
6,0 km
kategória Bojnice
termálne kúpalisko
–
–
1
6,5 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Simony – ZDA – sklad chemikálií
SK1000400P
610 m
Zemianske Kostoľany – vojenský areál
SK200140KF
2,4 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Liešťany – Lomnica
10 000 m²
1980
–
50 m
Liešťany
7 000 m²
1965
–
80 m
Diviaky nad Nitricou – Ježkova Ves
–
1965
–
100 m
Pri starom RD – Račice
1 500 m²
1960
–
110 m
Pod chráneným územím – Račice
1 200 m²
1960
–
170 m
Diviaky nad Nitricou – Banky
1 500 m²
1985
–
220 m
Liešťany
600 m²
1980
–
220 m
Liešťany – Lomnica
500 m²
1980
–
330 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy71×
Skalné zrútenia3×
Blokové rozpadliny3×
Blokové polia2×
Stupeň aktivity
Potenciálny52×
Stabilizovaný24×
Aktívny3×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova48×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S14×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick11×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0006×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.