Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
23de 100
Activité faible · moyenne de 4 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne0
Faible4
Quand est la meilleure fenêtrecombien de parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre de deux heures à une heure donnée
00
06
12
18
La plupart des parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre autour de 06:00.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 01:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Ivančiná
21 cm
–
Martin
85 cm
–
Turček
30 cm
–
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Cours d'eau vifUne rivière de piémont avec un fond de gravier et un courant rapide. L'ombre et la truite y prospèrent déjà.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 742 à 374 m au-dessus du niveau de la mer sur 55,0 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
742 m a.s.l.
Point le plus bas
372 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
370 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
6,7 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,33
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2018imagé 29 août 20182021imagé 8 sept. 20212024imagé 23 août 2024
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
3 sur 3 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
1 à 2 indicateurs3
Pas de données SHMÚ1
Aucune donnée SHMÚ pour 1 parcours de pêche : aucune station de suivi portant le même nom de cours d'eau ne se trouve à proximité.
Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Turiec
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 71 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Staré banské diela
114objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag
Najbližšie: Halda (halda), 120 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
32vzoriek so zlatom
21 rudných minerálov v sedimente
Najviac 18 zŕn v jednej vzorke (110 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 2 380 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (TURIEC).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1 123vrtov do 3 km
1871 rozborov vody v okolí
Z toho 1123 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
54°C na ústí vrtu
23 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1, 2,2 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
162lokalít do 3 km
3 záťaže, 159 skládok
Najbližšia záťaž: Martin – kasárne SNP, 390 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
113záznamov do 5 km
23 ložísk, 90 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
87plôch do 3 km
6 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
StronciumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2 380 μg/lmedián 295 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: TURIEC, 1999, 650 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 1,00 μg/l28 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Polerieka, 1996, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Polerieka, 1995, 50 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 219 μg/lmedián 39,5 μg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 300 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,50 μg/l28 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Trstenec, 1995, 120 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,00 μg/l28 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 540 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l29 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Polerieka, 40 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 2009, 220 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 14,0 μg/lmedián 5,00 μg/l23 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 760 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ležiachov – železničná trať, 1000m V od K456, 1993, 810 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
najvyššie 52,5 mg/lmedián 7,92 mg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Mútnik, 2009, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)84 vzoriek, najviac 815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)82 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)80 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)73 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)69 vzoriek, najviac 55 zŕn
Anatas (TiO₂)38 vzoriek, najviac 5 zŕn
Cinabarit (HgS)34 vzoriek, najviac 34 zŕn
Or (Au)32 vzoriek, najviac 18 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)28 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sfalerit (ZnS)25 vzoriek, najviac 260 zŕn
Barit (BaSO₄)23 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)12 vzoriek, najviac 9 zŕn
Auripigment (As₂S₃)11 vzoriek, najviac 4 zŕn
Kasiterit (SnO₂)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)9 vzoriek, najviac 16 zŕn
Scheelit (CaWO₄)9 vzoriek, najviac 2 zŕn
Markazit (FeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 2 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
343/E
2 zrná
10 m
352/A
1 zrno
20 m
324/G
2 zrná
30 m
379/B
5 zŕn
30 m
388/B
5 zŕn
40 m
94
1 zrno
40 m
335/E
15 zŕn
40 m
341/E
15 zŕn
40 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)83 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)83 vzoriek, najviac 315 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)79 vzoriek, najviac 815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))69 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)68 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)58 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))54 vzoriek, najviac 315 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)6 vzoriek, najviac 392 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO394×
Ca-Mg-HCO333×
Ca-(Mg)-HCO330×
Mg-Ca-HCO32×
Ca-Na-HCO32×
Na-Ca-HCO32×
Mg-(Ca)-HCO31×
Ca-(Mg)-SO4-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A78×
trieda B26×
trieda E22×
trieda H21×
trieda G20×
trieda F12×
trieda D12×
trieda C7×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 589 μg/lmedián 3,00 μg/l130 vzoriek32 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 29,0 μg/lmedián 1,60 μg/l130 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,8 μg/lmedián 0,250 μg/l130 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,840 mg/lmedián 0,00500 mg/l130 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5 154 μg/lmedián 21,0 μg/l130 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l130 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l130 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 350 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l130 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l130 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,100 μg/l130 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 600 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l130 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l52 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
8
40,1 Bq/l
18,1 Bq/l
vrt s prelivom
2
34,2 Bq/l
26,6 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
24,3 Bq/l
20,5 Bq/l
source
16
28,8 Bq/l
4,66 Bq/l
studňa
2
8,38 Bq/l
8,12 Bq/l
minerálny prameň
1
13,2 Bq/l
13,2 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
4
40,1 Bq/l
18,5 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
134 Bq/l
16,0 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au107×
Ag28×
Druhy banských objektov
štôlňa37×
halda34×
pinga, pingový ťah24×
šachta16×
odkalisko2×
iný druh objektu1×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
Au
120 m
Halda
halda
Au
140 m
Štôlňa
štôlňa
Au
150 m
Halda
halda
Au
160 m
Halda
halda
Au
160 m
Halda
halda
Au
170 m
Halda
halda
Au
180 m
Odkalisko Lipovec
odkalisko
štrkopiesky
180 m
Halda
halda
Au
180 m
Halda
halda
Au
180 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Vrútky – Lipovec
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BRA-VUR, a.s.
360 m
Lom Sklené
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Vojenské lesy a majetky SR, štátny podnik Pliešovce
730 m
Vrútky – Lipovec
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BRA-VUR, a.s.
750 m
Vrútky – Lipovec
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BRA-VUR, a.s.
750 m
Blažovce – Medziház
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BEDROCK, s.r.o.
1,0 km
Ivančiná – Za Jarkom
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BEDROCK, s.r.o.
1,1 km
Martin
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.
1,1 km
Martin
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.
1,1 km
Horná Štubňa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
2,2 km
Horná Štubňa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
2,3 km
Vrícko
stavebný kameň
Ťažené ložisko – DOPRAVEX kameňolomy s.r.o.
2,5 km
Vrícko
stavebný kameň
Ťažené ložisko – DOPRAVEX kameňolomy, s. r. o.
2,5 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Kremnické Bane
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
2,7 km
Trebostovo – Bánske
Pyrit
pyrit
mineralogický výskyt
3,6 km
Kremnica
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
stredné ložisko
4,8 km
Mlynská dolina
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
5,0 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
1 123 vrtov v pásme 3 km, z toho 365 hydrogeologických a 758 ostatných; s číslom archívnej správy 1123.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m407×
10–30 m445×
30–100 m142×
100–300 m44×
nad 300 m48×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Sklené
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 m
18205 110Da5.pdf
10 m
HV-2
hydrogeologický
6,0 m
18205
10 m
Martin – Priekopa
monitorovací vrt
9,0 m
82170 98Db63.pdf
20 m
Martin – Vrútky
širokoprofilový vrt
6,5 m
74349 98Db46.pdf
20 m
Martin – Vrútky
širokoprofilový vrt
6,5 m
74349 98Db48.pdf
30 m
Turček
vrt pre vodné dielo
150,0 m
62252 110Db6.pdf
40 m
Martin
širokoprofilový vrt
8,0 m
75098 98Db40.pdf
40 m
Turček
vrt pre vodné dielo
150,0 m
62252 110Db5.pdf
40 m
Turček
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
78,0 m
67771 110Db17.pdf
50 m
Matin – Vrútky
širokoprofilový vrt
5,0 m
74349 98Db44.pdf
50 m
Sklené
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,5 m
18205 110Da6.pdf
50 m
Budiš-Dubové
štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou vodou
650,0 m
83265 110Bc89.pdf
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Martin – ZGT-3
–
–
2461 m
–
nevyužívaný
1,2 km
Turčianske Teplice – Háj – HM-2
42 °C
–
403 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný bez nahlasovania údajov
2,1 km
Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1
54 °C
–
1503 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný bez nahlasovania údajov
2,2 km
Turčianske Teplice – TJ-9
28 °C
1,5 l/s
21,5 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,3 km
Turčianske Teplice – TJ-5
46 °C
3,0 l/s
97 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Turčianske Teplice
41 °C
–
1,2 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Turčianske Teplice – TTM-1
46 °C
25,0 l/s
30 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Turčianske Teplice – TJ-20A
43 °C
11,0 l/s
70 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
3,4 km
Turčianske Teplice
41 °C
–
0,82 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
3,4 km
Turčianske Teplice
–
–
–
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
15
510 m
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
2
860 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
5
910 m
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
3
1,3 km
kategória d2
minerálna voda
39-55
5-15
1
3,2 km
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
3,8 km
kategória Turčianske Teplice
termálne kúpalisko
–
–
1
3,8 km
TTŠ-1
geotermálna voda
38 – 55
5 – 15
1
4,0 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
2
5,0 km
kategória Mošovce
termálne kúpalisko
–
–
1
5,4 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Martin – kasárne SNP
SK1000500P
390 m
Vrútky – rušňové depo, Cargo a.s.
SK1000500P
1,6 km
Kremnické Bane – Ovčín
SK200200FP
2,7 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Horný Turček
–
–
–
20 m
Dolný Turček
50 m²
–
–
30 m
ľavý breh Turca – Bystrička
–
–
–
40 m
v obci V, potraviny – Benice
400 m²
–
–
70 m
Dolný Turček – Čremošné
40 m²
–
–
80 m
Priekopa – za kameňolomom – Priekopa pri Martine
140 m²
–
–
80 m
Mokradˇ Dol. Vr. – Vrútky
60 m²
–
–
80 m
Horný Turček
240 m²
–
–
90 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy84×
Blokové polia1×
Svahové prúdy1×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Potenciálny63×
Stabilizovaný18×
Aktívny6×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova51×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00016×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.