Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
22100 felől
Alacsony aktivitás · 4 horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Nagyon magas0
Magas0
Átlagos0
Alacsony4
Mikor van a legjobb ablakhány horgászvíznek van a legjobb kétórás ablaka adott órában
00
06
12
18
A legtöbb horgászvíznek a legjobb ablaka 06:00 körül van.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 08:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízállás a vízfolyásnál
Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról
Vízállások a vízfolyásnál
Állomás
Állapot
Változás
Hőmérséklet
Ivančiná
22 cm
–
Turócszentmárton
85 cm
–
Turček
30 cm
–
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
Élénk vízfolyásHegylábi folyó kavicsos fenékkel és gyors sodrással. Itt már a pér és a pisztráng is jól fejlődik.
A vízfolyás magassági profilja: 742-től 374 m tengerszint feletti magasságig 55,0 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
742 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
372 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
370 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
6,7 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,33
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
2018felvételezve: 2018. aug. 29.2021felvételezve: 2021. szept. 8.2024felvételezve: 2024. aug. 23.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Turiec
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 71 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek95 % čiary vody
5 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,8modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 334 mg/l, stredne tvrdá voda (11,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Selén 0,395 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 77. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
44°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 66 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 72 °C (prírastok 28 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
48nGy/h dávkový príkon
31. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
114objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag
Najbližšie: Halda (halda), 120 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
32vzoriek so zlatom
21 rudných minerálov v sedimente
Najviac 18 zŕn v jednej vzorke (110 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 2 380 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (TURIEC).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1 123vrtov do 3 km
1871 rozborov vody v okolí
Z toho 1123 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
54°C na ústí vrtu
23 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1, 2,2 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
162lokalít do 3 km
3 záťaže, 159 skládok
Najbližšia záťaž: Martin – kasárne SNP, 390 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
113záznamov do 5 km
23 ložísk, 90 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
87plôch do 3 km
6 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek95%SR 72 %
Mladé sedimenty5,3%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
17×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy
1×
kvartér
pleistocén
proluviálne sedimenty: hlinité a piesčité štrky s úlomkami hornín v nízkych náplavových kužeľoch
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív50%SR 68 %
fluviáne sedimenty terás25%SR 3,1 %
deluviálne sedimenty25%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,4m
5 – 1052%SR 20 %
2 – 539%SR 48 %
0 – 28,7%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
FATRIKUM50%SR 14 %
HRONIKUM50%SR 8,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT89%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT11%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)74%SR 14 %
pozitívna jednotka (pohorie)26%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný pokles53%SR 6,8 %
veľký zdvih26%SR 26 %
malý pokles21%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 19 z 26 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kavics87%SR 52 %
Kyslé vulkanity13%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)47%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)13%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Lakustr)6,7%SR 0,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová95%SR 86 %
puklinová4,8%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny80%SR 1,4 %
neovulkanity Kremnických vrchov16%SR 0,0 %
mezozoikum južnej časti Lúčanskej Fatry4,0%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 4,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A56%SR 36 %
B22%SR 18 %
E17%SR 6,5 %
D5,6%SR 15 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Turčianska kotlina100%SR 3,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,83typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
11,6°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,07 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
334mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 62Mg 31
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 68SO₄ 25
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluoridokF0,239 mg/l87. percentil
SzulfátokSO449,7 mg/l61. percentil
MagnéziumMg16,6 mg/l55. percentil
KloridokCl8,97 mg/l50. percentil
KalciumCa55,5 mg/l41. percentil
DraslíkK2,35 mg/l39. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3170 mg/l37. percentil
NátriumNa6,03 mg/l34. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
SzelénSe0,395 mg/kg77. percentil
HiganyHg0,156 mg/kg67. percentil
KadmiumCd0,226 mg/kg59. percentil
ÓlomPb17,1 mg/kg58. percentil
VanádiumV70,0 mg/kg54. percentil
CinkZn99,7 mg/kg53. percentil
KobaltCo8,35 mg/kg48. percentil
RézCu22,8 mg/kg46. percentil
ArzénAs6,17 mg/kg44. percentil
AntimonSb0,560 mg/kg42. percentil
BizmutBi0,178 mg/kg34. percentil
CínSn2,27 mg/kg34. percentil
MolibdénMo0,297 mg/kg33. percentil
NikkelNi18,7 mg/kg24. percentil
KrómCr50,9 mg/kg18. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
MagnéziumMg2,00 %89. percentil
KalciumCa6,43 %87. percentil
FoszforP924 mg/kg60. percentil
NátriumNa0,866 %50. percentil
VasFe2,63 %47. percentil
MangánMn785 mg/kg43. percentil
AlumíniumAl5,38 %42. percentil
TitánTi3 938 mg/kg29. percentil
DraslíkK1,26 %15. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
StronciumSr182 mg/kg80. percentil
BáriumBa447 mg/kg53. percentil
CérCe59,2 mg/kg50. percentil
BerilliumBe1,06 mg/kg30. percentil
LítiumLi26,1 mg/kg30. percentil
YtriumY23,7 mg/kg29. percentil
GáliumGa11,0 mg/kg26. percentil
ZirkónZr327 mg/kg26. percentil
RubídiumRb74,5 mg/kg18. percentil
BórB39,8 mg/kg10. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
48nGy/h vo vzduchu
rozsah 24 až 71 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,75 ppm69. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,05 ppm37. percentil
Kálium (K)K1,12 %13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
44 / 72 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 28 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 66 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Turčianska kotlina100%SR 3,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,2°C
Priemerná júlová teplota17,2°C
Ročné zrážky711mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma100%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
StronciumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2 380 μg/lmedián 295 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: TURIEC, 1999, 650 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 1,00 μg/l28 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Polerieka, 1996, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Polerieka, 1995, 50 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 219 μg/lmedián 39,5 μg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 300 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,50 μg/l28 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Trstenec, 1995, 120 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,00 μg/l28 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 540 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l29 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Polerieka, 40 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 2009, 220 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 14,0 μg/lmedián 5,00 μg/l23 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 760 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ležiachov – železničná trať, 1000m V od K456, 1993, 810 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
najvyššie 52,5 mg/lmedián 7,92 mg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Mútnik, 2009, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)84 vzoriek, najviac 815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)82 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)80 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)73 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)69 vzoriek, najviac 55 zŕn
Anatas (TiO₂)38 vzoriek, najviac 5 zŕn
Cinabarit (HgS)34 vzoriek, najviac 34 zŕn
Arany (Au)32 vzoriek, najviac 18 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)28 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sfalerit (ZnS)25 vzoriek, najviac 260 zŕn
Barit (BaSO₄)23 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)12 vzoriek, najviac 9 zŕn
Auripigment (As₂S₃)11 vzoriek, najviac 4 zŕn
Kasiterit (SnO₂)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)9 vzoriek, najviac 16 zŕn
Scheelit (CaWO₄)9 vzoriek, najviac 2 zŕn
Markazit (FeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 2 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
343/E
2 zrná
10 m
352/A
1 zrno
20 m
324/G
2 zrná
30 m
379/B
5 zŕn
30 m
388/B
5 zŕn
40 m
94
1 zrno
40 m
335/E
15 zŕn
40 m
341/E
15 zŕn
40 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)83 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)83 vzoriek, najviac 315 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)79 vzoriek, najviac 815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))69 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)68 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)58 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))54 vzoriek, najviac 315 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)6 vzoriek, najviac 392 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO394×
Ca-Mg-HCO333×
Ca-(Mg)-HCO330×
Mg-Ca-HCO32×
Ca-Na-HCO32×
Na-Ca-HCO32×
Mg-(Ca)-HCO31×
Ca-(Mg)-SO4-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A78×
trieda B26×
trieda E22×
trieda H21×
trieda G20×
trieda F12×
trieda D12×
trieda C7×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 589 μg/lmedián 3,00 μg/l130 vzoriek32 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 29,0 μg/lmedián 1,60 μg/l130 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,8 μg/lmedián 0,250 μg/l130 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,840 mg/lmedián 0,00500 mg/l130 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5 154 μg/lmedián 21,0 μg/l130 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l130 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l130 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 350 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l130 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l130 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,100 μg/l130 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 600 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l130 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l52 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
8
40,1 Bq/l
18,1 Bq/l
vrt s prelivom
2
34,2 Bq/l
26,6 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
24,3 Bq/l
20,5 Bq/l
forrás
16
28,8 Bq/l
4,66 Bq/l
studňa
2
8,38 Bq/l
8,12 Bq/l
minerálny prameň
1
13,2 Bq/l
13,2 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
4
40,1 Bq/l
18,5 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
134 Bq/l
16,0 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au107×
Ag28×
Druhy banských objektov
štôlňa37×
halda34×
pinga, pingový ťah24×
šachta16×
odkalisko2×
iný druh objektu1×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
Au
120 m
Halda
halda
Au
140 m
Štôlňa
štôlňa
Au
150 m
Halda
halda
Au
160 m
Halda
halda
Au
160 m
Halda
halda
Au
170 m
Halda
halda
Au
180 m
Odkalisko Lipovec
odkalisko
štrkopiesky
180 m
Halda
halda
Au
180 m
Halda
halda
Au
180 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Vrútky – Lipovec
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BRA-VUR, a.s.
360 m
Lom Sklené
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Vojenské lesy a majetky SR, štátny podnik Pliešovce
730 m
Vrútky – Lipovec
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BRA-VUR, a.s.
750 m
Vrútky – Lipovec
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BRA-VUR, a.s.
750 m
Blažovce – Medziház
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BEDROCK, s.r.o.
1,0 km
Ivančiná – Za Jarkom
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – BEDROCK, s.r.o.
1,1 km
Turócszentmárton
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.
1,1 km
Turócszentmárton
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.
1,1 km
Horná Štubňa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
2,2 km
Horná Štubňa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
2,3 km
Vrícko
stavebný kameň
Ťažené ložisko – DOPRAVEX kameňolomy s.r.o.
2,5 km
Vrícko
stavebný kameň
Ťažené ložisko – DOPRAVEX kameňolomy, s. r. o.
2,5 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Kremnické Bane
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
2,7 km
Trebostovo – Bánske
Pyrit
pyrit
mineralogický výskyt
3,6 km
Kremnica
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
stredné ložisko
4,8 km
Mlynská dolina
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
5,0 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
1 123 vrtov v pásme 3 km, z toho 365 hydrogeologických a 758 ostatných; s číslom archívnej správy 1123.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m407×
10–30 m445×
30–100 m142×
100–300 m44×
nad 300 m48×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
Sklené
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 m
18205 110Da5.pdf
10 m
HV-2
hydrogeologický
6,0 m
18205
10 m
Martin – Priekopa
monitorovací vrt
9,0 m
82170 98Db63.pdf
20 m
Martin – Vrútky
širokoprofilový vrt
6,5 m
74349 98Db46.pdf
20 m
Martin – Vrútky
širokoprofilový vrt
6,5 m
74349 98Db48.pdf
30 m
Turček
vrt pre vodné dielo
150,0 m
62252 110Db6.pdf
40 m
Turócszentmárton
širokoprofilový vrt
8,0 m
75098 98Db40.pdf
40 m
Turček
vrt pre vodné dielo
150,0 m
62252 110Db5.pdf
40 m
Turček
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
78,0 m
67771 110Db17.pdf
50 m
Matin – Vrútky
širokoprofilový vrt
5,0 m
74349 98Db44.pdf
50 m
Sklené
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,5 m
18205 110Da6.pdf
50 m
Budiš-Dubové
štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou vodou
650,0 m
83265 110Bc89.pdf
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Hőmérséklet
Výdatnosť
Mélység
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Turócszentmárton – ZGT-3
–
–
2461 m
–
nevyužívaný
1,2 km
Turcsek – Háj – HM-2
42 °C
–
403 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný bez nahlasovania údajov
2,1 km
Turcsek – Háj – TTŠ-1
54 °C
–
1503 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný bez nahlasovania údajov
2,2 km
Turcsek – TJ-9
28 °C
1,5 l/s
21,5 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,3 km
Turcsek – TJ-5
46 °C
3,0 l/s
97 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Turcsek
41 °C
–
1,2 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Turcsek – TTM-1
46 °C
25,0 l/s
30 m
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Turcsek – TJ-20A
43 °C
11,0 l/s
70 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
3,4 km
Turcsek
41 °C
–
0,82 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
3,4 km
Turcsek
–
–
–
Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
15
510 m
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
2
860 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
5
910 m
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
3
1,3 km
kategória d2
minerálna voda
39-55
5-15
1
3,2 km
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
3,8 km
kategória Turčianske Teplice
termálne kúpalisko
–
–
1
3,8 km
TTŠ-1
geotermálna voda
38 – 55
5 – 15
1
4,0 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
2
5,0 km
kategória Mošovce
termálne kúpalisko
–
–
1
5,4 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Turócszentmárton – kasárne SNP
SK1000500P
390 m
Vrútky – rušňové depo, Cargo a.s.
SK1000500P
1,6 km
Kremnické Bane – Ovčín
SK200200FP
2,7 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Horný Turček
–
–
–
20 m
Dolný Turček
50 m²
–
–
30 m
ľavý breh Turca – Bystrička
–
–
–
40 m
v obci V, potraviny – Benice
400 m²
–
–
70 m
Dolný Turček – Čremošné
40 m²
–
–
80 m
Priekopa – za kameňolomom – Priekopa pri Martine
140 m²
–
–
80 m
Mokradˇ Dol. Vr. – Vrútky
60 m²
–
–
80 m
Horný Turček
240 m²
–
–
90 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy84×
Blokové polia1×
Svahové prúdy1×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Potenciálny63×
Stabilizovaný18×
Aktívny6×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova51×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00016×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.