Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
26100 felől
Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Mai legjobb időablak
06:00–08:00
Dobšinský potok, ablakpontszám 35.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 09:05.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízállás a vízfolyásnál
Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról
Vízállások a vízfolyásnál
Állomás
Állapot
Változás
Hőmérséklet
Dobšiná
73 cm
–
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
BystrinaHegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.
A vízfolyás magassági profilja: 1 019-től 453 m tengerszint feletti magasságig 13,3 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
1 019 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
409 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
609 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
46 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,22
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Dobšinský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 13 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek60 % čiary vody
20 % granitoidy, 20 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 199 mg/l, mäkká voda (7,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
3 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Nikel 46,0 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 93. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
25°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 45 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
61nGy/h dávkový príkon
88. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
300objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu, Ni, Co, Au
Najbližšie: Halda k štôlni obj.č.2 (halda), 480 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
3vzorky so zlatom
18 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (530 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
4 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Chróm 20,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Dobšiná).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
177vrtov do 3 km
388 rozborov vody v okolí
Z toho 177 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
25°C na ústí vrtu
1 geotermálny vrt do 10 km
Najteplejší: Vlachovo – G-Vl-1, výdatnosť 2,0 l/s, 4,8 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
6lokalít do 3 km
1 záťaž, 5 skládok
Najbližšia záťaž: Dobšiná – skládka odpadov Bingarten, 2,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
70záznamov do 5 km
2 ložiská, 68 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
8plôch do 3 km
2 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek60%SR 72 %
Granitoidy20%SR 1,5 %
Mladé sedimenty20%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér80%
kryštalinikum20%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
3×
kryštalinikum
paleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)
porfyrické granodiority prevažne s bielymi výrastlicami K-živcov (veporský typ)
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,7m
2 – 567%SR 48 %
0 – 233%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
TATRIKUM és VEPORIKUM50%SR 7,8 %
GEMERIKUM25%SR 13 %
VEPORIKUM25%SR 5,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 5 z 6 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kavics40%SR 52 %
Vápence20%SR 3,1 %
Metamorfity20%SR 2,4 %
Kyslé plutonity20%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)40%SR 22 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)20%SR 1,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)20%SR 2,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)20%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
puklinová, v pripovrch. zóne i puklin.-medzizrnová50%SR 0,1 %
medzizrnová50%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
regionálny izolátor50%SR 2,3 %
poloizolátor50%SR 0,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum Revúckej vrchoviny a Volovských vrchov v povodí Slanej50%SR 0,0 %
mezozoikum Slovenského raja a Havraních vrchov s priľahlým paleozoikom50%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
silikátogénny50%SR 0,0 %
karbonátovo-silikátogénny50%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO350%SR 26 %
Ca-(Mg)-HCO350%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A100%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,96typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
7,0°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (1,25 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
199mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 70Mg 26
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 74SO₄ 23
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluoridokF0,0903 mg/l36. percentil
SzulfátokSO427,4 mg/l30. percentil
MagnéziumMg8,31 mg/l25. percentil
KalciumCa36,6 mg/l24. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3113 mg/l22. percentil
KloridokCl2,49 mg/l14. percentil
DraslíkK1,05 mg/l11. percentil
NátriumNa1,89 mg/l5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
NikkelNi46,0 mg/kg93. percentil
ArzénAs25,5 mg/kg92. percentil
VanádiumV107 mg/kg91. percentil
AntimonSb3,80 mg/kg89. percentil
HiganyHg0,438 mg/kg88. percentil
BizmutBi0,418 mg/kg86. percentil
RézCu41,1 mg/kg85. percentil
KrómCr106 mg/kg85. percentil
MolibdénMo0,653 mg/kg84. percentil
CínSn4,07 mg/kg82. percentil
KobaltCo11,1 mg/kg81. percentil
CinkZn112 mg/kg63. percentil
KadmiumCd0,208 mg/kg55. percentil
ÓlomPb15,5 mg/kg50. percentil
SzelénSe0,204 mg/kg39. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK2,33 %97. percentil
AlumíniumAl7,98 %96. percentil
VasFe3,93 %90. percentil
MangánMn1 402 mg/kg87. percentil
NátriumNa1,16 %84. percentil
TitánTi5 774 mg/kg83. percentil
MagnéziumMg1,36 %77. percentil
FoszforP1 005 mg/kg68. percentil
KalciumCa1,58 %35. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
RubídiumRb130 mg/kg96. percentil
YtriumY45,1 mg/kg95. percentil
BórB116 mg/kg95. percentil
BerilliumBe2,48 mg/kg95. percentil
LítiumLi45,4 mg/kg94. percentil
BáriumBa594 mg/kg85. percentil
GáliumGa18,5 mg/kg84. percentil
CérCe63,0 mg/kg64. percentil
ZirkónZr405 mg/kg51. percentil
StronciumSr138 mg/kg51. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
61nGy/h vo vzduchu
rozsah 50 až 72 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Kálium (K)K1,74 %92. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,94 ppm79. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,39 ppm76. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
25 / 45 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 20 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-6,0°C
Priemerná júlová teplota13,8°C
Ročné zrážky1 083mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
KrómCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 20,0 μg/lmedián 1,50 μg/l14 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dobšiná, 1998, 40 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 66,0 μg/lmedián 1,50 μg/l14 vzoriek14 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dobšiná, 1999, 970 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dobšiná, 1999, 970 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 157 μg/lmedián 40,0 μg/l14 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, prítok Dobšinského potoka, 2012, 510 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,00 μg/l14 vzoriek36 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dobšiná, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 3,25 μg/l14 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dobšiná, 1998, 420 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 10,0 μg/lmedián 7,50 μg/l14 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dobšiná, 1998, 420 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 180 μg/lmedián 90,0 μg/l3 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dobšiná, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, prítok Dobšinského potoka, 2012, 510 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, prítok Dobšinského potoka, 510 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 9,11 mg/lmedián 7,80 mg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Tešnárka, 2012, 770 m od vody. Porovnanie: 41. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)59 vzoriek, najviac 3650 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)56 vzoriek, najviac 1050 zŕn
Pyrit (FeS₂)56 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)55 vzoriek, najviac 437 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)47 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Barit (BaSO₄)45 vzoriek, najviac 315 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)45 vzoriek, najviac 315 zŕn
Cinabarit (HgS)23 vzoriek, najviac 92 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)23 vzoriek, najviac 1000 zŕn
Anatas (TiO₂)20 vzoriek, najviac 12 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 3 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)4 vzorky, najviac 6 zŕn
Arany (Au)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 4 zŕn
Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 2 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
18/C
1 zrno
110 m
17/C
1 zrno
530 m
5/C
1 zrno
940 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))59 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)56 vzoriek, najviac 812 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)54 vzoriek, najviac 2125 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))46 vzoriek, najviac 1562 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)44 vzoriek, najviac 1250 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)38 vzoriek, najviac 1268 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)29 vzoriek, najviac 312 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)22 vzoriek, najviac 442 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))11 vzoriek, najviac 315 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)10 vzoriek, najviac 150 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)8 vzoriek, najviac 50 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 31 zŕn
Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 50 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO35×
Ca-Mg-HCO33×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B5×
trieda A2×
trieda D1×
Kovy v podzemnej vode
KrómCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 32,1 μg/lmedián 0,250 μg/l28 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 26,5 μg/lmedián 0,250 μg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 14,0 μg/lmedián 0,750 μg/l28 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 13,6 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,10 μg/lmedián 0,100 μg/l28 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l28 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 50 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0400 mg/lmedián 0,00500 mg/l28 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnbežná hodnota
najvyššie 24,0 μg/lmedián 3,00 μg/l28 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 51. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l28 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l28 vzoriek64 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
forrás
11
50,3 Bq/l
10,7 Bq/l
upravený prameň
5
74,2 Bq/l
24,6 Bq/l
výtok z banského diela
2
20,9 Bq/l
13,7 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
246 Bq/l
246 Bq/l
potok, rieka
2
1,52 Bq/l
0,765 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe172×
Cu99×
Ni78×
Co78×
Au21×
Ag8×
Sb2×
Sg2×
Druhy banských objektov
štôlňa164×
halda107×
iný druh objektu17×
pinga, pingový ťah7×
šachta5×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda k štôlni obj.č.2
halda
Fe,Cu
480 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
Cu,Fe rudy
480 m
Himmelskorn – jama
šachta
Cu rudy
18.storočie
500 m
Halda Dedičnej štôlne
halda
Fe, Ni, Co, Cu
590 m
Halda azbestu
halda
serpentinit
640 m
Dedičná štôlňa
štôlňa
Fe
1851
660 m
Halda štôlne č.63
halda
Cu rudy
820 m
Štôlňa č. 2 (kresanica)
štôlňa
Cu, Au, Ag rudy(?)
830 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
Cu rudy
870 m
Halda štôlne č.61
halda
Fe rudy
920 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Dobšiná – Odvalová halda
ostatné suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SILICON, a.s.
470 m
Vlachovo
zlaté rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
1,5 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Dobšiná, pri Dobšinej
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
510 m
Dobšiná, pri Dobšinej
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
580 m
Dobšiná, žila Samuel pri Čuntave
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
630 m
Dobšiná – žila Fridvald
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
860 m
Dobšiná – žilník Barbara
Železné rudy
Fe, Cu, Sb
mineralogický výskyt
1,2 km
Dobšiná, žily Cúdenisko a Danková
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
1,2 km
Dobšiná
Niklovo-kobaltové rudy
Ni, Co
malé ložisko
1,2 km
Dobšiná, Rudolf
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
1,3 km
Dobšiná, Anna, Skalisko
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
1,4 km
Dobšiná, Georgi
Železné rudy
Fe
malé ložisko
1,4 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
177 vrtov v pásme 3 km, z toho 9 hydrogeologických a 168 ostatných; s číslom archívnej správy 177.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m34×
10–30 m32×
30–100 m27×
100–300 m54×
nad 300 m27×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
Dobšiná
monitorovací vrt
7,0 m
78442 113Db8.pdf
50 m
DJ-1
inžiniersko-geologický
4,0 m
85980
50 m
D-II./1-62
ložiskový
205,0 m
25304
60 m
Dobšiná
monitorovací vrt
7,0 m
78442 113Db10.pdf
80 m
Dobšiná
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,0 m
22338 113Db7.pdf
80 m
DJ-2
inžiniersko-geologický
4,0 m
85980
80 m
Dobšiná
monitorovací vrt
7,0 m
78442 113Db9.pdf
90 m
D-II./2-62
ložiskový
304,0 m
25304
90 m
DJ-3
inžiniersko-geologický
4,0 m
85980
100 m
DJ-4
inžiniersko-geologický
4,0 m
85980
110 m
G-37
štruktúrny
907,0 m
8779
120 m
G-38
mapovací
436,0 m
8782
120 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Hőmérséklet
Výdatnosť
Mélység
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Vlachovo – G-Vl-1
25 °C
2,0 l/s
1 201,3 m
Na-HCO3
nevyužívaný
4,8 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
1
4,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Dobšiná – skládka odpadov Bingarten
SK200280FK
2,6 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Dobšiná
–
–
60 m
Dobšiná
–
–
120 m
Dobšiná
–
–
–
130 m
Dobšiná – skládka odpadov Bingarten – Dobšiná
7 500 m²
1992
–
2,7 km
Rejdová
330 m²
–
–
2,8 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy8×
Stupeň aktivity
Potenciálny4×
Stabilizovaný2×
Aktívny2×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.