Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Ma a(z) Duša vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Duša, ablakpontszám 11.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 13:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Nagyon lassú vízfolyás Alföldi, szinte álló szakasz: nyugodt, gyakran zavarosabb víz; a fenék iszapos és homokos szokott lenni. Pontyos horgászvizekre jellemző.

    951001051101150 km10 km20 km
    A vízfolyás magassági profilja: 112-től 100 m tengerszint feletti magasságig 29,1 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    112 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    100 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    11 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    0,4 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,25

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Duša vízfolyás 2019-es évekbeli légi felvétele
    2019felvételezve: 2019. jún. 13.
    Duša vízfolyás 2022-es évekbeli légi felvétele
    2022felvételezve: 2022. aug. 26.
    Duša vízfolyás 2025-es évekbeli légi felvétele
    2025felvételezve: 2025. júl. 5.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Duša vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1
    • ammóniumionok vagy nitritek a szabvány felett legalább egy állomáson1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Duša

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 29 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek88 % čiary vody

    13 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 621 mg/l, tvrdá voda (18,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 0,647 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 84. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km65 °C111 °C

    Teplo pod nohami

    65°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 116 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 111 °C (prírastok 46 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    58. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Odkalisko (odkalisko), 1,8 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (960 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    4 9 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 18,5 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Veľké Raškovce, 1200 m JV od K101).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    667vrtov do 3 km

    892 rozborov vody v okolí

    Z toho 354 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    85°C na ústí vrtu

    3 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Čierne Pole – Stretava-21, 7,3 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    25lokalít do 3 km

    2 záťaže, 23 skládok

    Najbližšia záťaž: Pozdišovce – objekty bývalých štátnych hmotných rezerv, 1,3 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    49záznamov do 5 km

    22 ložísk, 27 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    6plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek88%SR 72 %
    • Mladé sedimenty13%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív7×
    kvartérpleistocéneolické sedimenty: spraše a jemnopiesčité spraše, vápnité a sprašovité hliny vcelku1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív78%SR 68 %
    • eolické sedimenty22%SR 3,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu40m
    • 40 – 6050%SR 0,7 %
    • 30 – 4033%SR 1,5 %
    • 15 – 2017%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)63%SR 13 %
    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)38%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý zdvih38%SR 7,7 %
    • stredný pokles25%SR 6,8 %
    • malý pokles25%SR 8,8 %
    • veľmi malý pokles13%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrohorské panvy a kotliny100%SR 44 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • východoslovenská panva100%SR 7,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov aluviálnych rovín67%SR 15 %
    • rajón eolických spraší22%SR 1,2 %
    • rajón náplavov nížinných tokov11%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 8 z 11 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)43%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)29%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Lakustr)29%SR 0,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kvartér Laborca od Strážskeho po Stretavu56%SR 0,0 %
    • kvartér dolnej časti tokov Uh, Laborec, Ondava a pravej strany Latorice33%SR 0,0 %
    • neogén Pozdišovského chrbta a Malčickej tabule11%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Trebišovská panva100%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,59typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    18,5°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,30 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    621mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK12,8 mg/l95. percentil
    • NátriumNa31,1 mg/l90. percentil
    • KloridokCl47,3 mg/l90. percentil
    • KalciumCa96,5 mg/l85. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3328 mg/l83. percentil
    • FluoridokF0,188 mg/l77. percentil
    • SzulfátokSO466,7 mg/l73. percentil
    • MagnéziumMg21,7 mg/l71. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK6,46 mg/l90. percentil
    • AmóniumNH40,556 mg/l87. percentil
    • NitrátokNO312,7 mg/l81. percentil
    • FosforečnanyPO40,341 mg/l71. percentil

    Fémek

    • MangánMn601 μg/l95. percentil
    • VasFe0,656 mg/l95. percentil
    • AlumíniumAl385 μg/l92. percentil
    • CinkZn9,90 μg/l64. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolibdénMo0,647 mg/kg84. percentil
    • NikkelNi36,0 mg/kg83. percentil
    • SzelénSe0,413 mg/kg79. percentil
    • KrómCr95,3 mg/kg78. percentil
    • VanádiumV84,8 mg/kg78. percentil
    • CinkZn131 mg/kg74. percentil
    • AntimonSb0,952 mg/kg69. percentil
    • RézCu28,8 mg/kg68. percentil
    • CínSn3,11 mg/kg66. percentil
    • BizmutBi0,254 mg/kg63. percentil
    • HiganyHg0,118 mg/kg57. percentil
    • ÓlomPb16,5 mg/kg55. percentil
    • KobaltCo8,59 mg/kg52. percentil
    • ArzénAs6,73 mg/kg51. percentil
    • KadmiumCd0,119 mg/kg32. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MangánMn1 522 mg/kg90. percentil
    • FoszforP1 067 mg/kg74. percentil
    • VasFe3,15 %71. percentil
    • TitánTi4 963 mg/kg68. percentil
    • AlumíniumAl5,93 %60. percentil
    • DraslíkK1,54 %54. percentil
    • KalciumCa1,64 %38. percentil
    • MagnéziumMg0,712 %27. percentil
    • NátriumNa0,711 %19. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa573 mg/kg83. percentil
    • LítiumLi37,5 mg/kg83. percentil
    • BerilliumBe1,93 mg/kg80. percentil
    • RubídiumRb102 mg/kg79. percentil
    • BórB71,2 mg/kg77. percentil
    • GáliumGa16,4 mg/kg71. percentil
    • YtriumY31,3 mg/kg68. percentil
    • CérCe62,0 mg/kg60. percentil
    • ZirkónZr425 mg/kg58. percentil
    • StronciumSr119 mg/kg34. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 53 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Alapkőzeti radon-kockázat

    közepes

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,92 ppm66. percentil
    • Kálium (K)K1,32 %59. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,48 ppm37. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS137567 Bq/m²5. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • közepes80%SR 64 %
    • alacsony20%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    +14nT

    rozsah 3 až 29 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -4mGal

    reziduálna +1,4 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km65 °C111 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    65 / 111 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 46 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 116 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Trebišovská panva100%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)95–162m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek105m a.s.l.
    • Átlagos lejtés0,3°
    • Priemerná januárová teplota-2,7°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky652mm

    Geomorfologické celky

    • Východoslovenská rovina100%SR 3,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Východoslovenská nížina100%SR 4,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma100%SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy náchylné na acidifikáciu67%SR 31 %
    • pôdy slabo náchylné na acidifikáciu17%SR 5,2 %
    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu17%SR 25 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A73%SR 45 %
    • relatívne čistá pôda27%SR 53 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogén100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Odkalisko – 3 – odkalisko (1,8 km od vody)Pozdišovce – objekty bývalých štátnych hmotných – SK1001500P (1,3 km od vody)Vojany – odkalisko EVO – SK1001500P (2,6 km od vody)Dúbravka – občasný (80 m od vody)Budkovce – nijaký (80 m od vody)Drahňov – trvalý (180 m od vody)Veľké Raškovce – občasný (560 m od vody)Čečehov – nijaký (770 m od vody)Pozdišovce – nijaký (1,2 km od vody)Malé Raškovce – nijaký (1,2 km od vody)Suché – nijaký (1,2 km od vody)Drahňov – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Pozdišovce – nijaký (1,3 km od vody)Sliepkovce – nijaký (1,7 km od vody)Ižkovce – nijaký (1,8 km od vody)Ižkovce – občasný (1,8 km od vody)Ižkovce – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Kašov – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)Ložín – nijaký (2,3 km od vody)Vojany – trvalý (2,7 km od vody)Vojany – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Vojany – odkalisko EVO – Vojany – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Vojany – nijaký (2,8 km od vody)Moravany – Kameník – Deber – Moravany – nijaký (2,8 km od vody)Beša – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)Oborín – občasný (3,0 km od vody)Beša – Čičarovce-6 – nekúpeľný (4,9 km od vody)Čičarovce – Čičarovce-5 – nekúpeľný (5,1 km od vody)Čierne Pole – Stretava-21 – nekúpeľný (7,3 km od vody)a1 (3,7 km od vody)Bánovce nad Ondavou – horľavý zemný plyn (680 m od vody)Bánovce nad Ondavou – gazolín (680 m od vody)Pozdišovce – keramické íly (1,1 km od vody)Lastomír – horľavý zemný plyn (2,3 km od vody)Žbince – horľavý zemný plyn (3,0 km od vody)Trhovište – Pozdišovce – horľavý zemný plyn (3,3 km od vody)Trhovište – Pozdišovce – gazolín (3,3 km od vody)Beša – štrkopiesky a piesky (4,8 km od vody)Bánovce nad Ondavou – horľavý zemný plyn (620 m od vody)Bánovce nad Ondavou – gazolín (620 m od vody)Lastomír – horľavý zemný plyn (620 m od vody)Pozdišovce – keramické íly (1,0 km od vody)Michalovce – horľavý zemný plyn (2,6 km od vody)Žbince – horľavý zemný plyn (3,0 km od vody)Trhovište – Pozdišovce – horľavý zemný plyn (3,3 km od vody)Trhovište – Pozdišovce – gazolín (3,3 km od vody)Palín – horľavý zemný plyn (4,5 km od vody)Beša – štrkopiesky a piesky (4,6 km od vody)Lastomír – horľavý zemný plyn (2,1 km od vody)Michalovce – horľavý zemný plyn (2,6 km od vody)Žbince – horľavý zemný plyn (3,0 km od vody)Palín – horľavý zemný plyn (4,5 km od vody)Malé Raškovce – stavebný piesok – piesky (80 m od vody)Drahňov – stavebný piesok – piesky (120 m od vody)Dúbravka – stavebný piesok – piesky (240 m od vody)Drahňov – stavebný piesok – piesky (680 m od vody)Slavkovce – stavebný piesok – piesky (760 m od vody)Drahňov – stavebný piesok – piesky (1,1 km od vody)Pozdišovce – štrkopiesky – štrky (1,2 km od vody)Čičarovce – zemný plyn (1,4 km od vody)Lastomír – Zemplínska Široká – zemný plyn (1,9 km od vody)Veľké Raškovce – stavebný piesok – piesky (2,1 km od vody)Lastomír 6 – zemný plyn (2,3 km od vody)Bracovce – tehliarske suroviny (2,5 km od vody)Bánovce nad Ondavou – zemný plyn, gazolín (2,7 km od vody)Michalovce – Hrádok – stavebný kameň – ryolit (2,8 km od vody)Lastomír 4 – zemný plyn (3,1 km od vody)Bánovce nad Ondavou – zemný plyn, gazolín (3,2 km od vody)Ložín – tehliarske suroviny (3,4 km od vody)Falkušovce – tehliarske suroviny (3,6 km od vody)Topoľany – stavebný piesok – piesky (3,6 km od vody)Stretava – zemný plyn, gazolín (3,6 km od vody)Bracovce – tehliarske suroviny (3,7 km od vody)Falkušovce – tehliarske suroviny (3,8 km od vody)Rakovec nad Ondavou 3 – zemný plyn (4,0 km od vody)Trhovište – Pozdišovce – zemný plyn, gazolín (4,2 km od vody)Trhovište 43, 44 – zemný plyn, gazolín (4,2 km od vody)Lesné – stavebný kameň – ryolit (4,2 km od vody)Čičarovce – zemný plyn (4,8 km od vody)SUCHE – Zosuvy (530 m od vody)SUCHE – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)SUCHE – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (30 m od vody)Budkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Hatalov-Komanica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Pozdišovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Pozdišovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Budkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (210 m od vody)Budkovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (210 m od vody)Košice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (220 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (220 m od vody)Trhovište – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (250 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (250 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (250 m od vody)Pozdišovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (260 m od vody)Žbince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Laškovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Pozdišovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (280 m od vody)Pozdišovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (280 m od vody)Žbince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Budkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (300 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (310 m od vody)Trhovište – monitorovací vrt (340 m od vody)Pozdišovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (340 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (350 m od vody)Pozdišovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (370 m od vody)Močarany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Trhovište – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (410 m od vody)Hatalov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (440 m od vody)Budkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Žbince – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (470 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (490 m od vody)Drahňov – pozorovací vrt SHMÚ (500 m od vody)Michalovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (520 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (530 m od vody)Budkovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (530 m od vody)Pozdišovce – monitorovací vrt (530 m od vody)Veľké Raškovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (530 m od vody)Hatalov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (530 m od vody)zlato 1 ks – zlato (960 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KrómCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,5 μg/lmedián 1,85 μg/l16 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľké Raškovce, 1200 m JV od K101, 1999, 850 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 33,7 μg/lmedián 3,30 μg/l16 vzoriek6 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Močiarny, potok, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,90 μg/lmedián 2,50 μg/l16 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Duša, kanál, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 937 μg/lmedián 436 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Dúbravka, pravostranný prítok kanála Du, 1999, 260 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,150 μg/l16 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Duša, kanál, 30 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,660 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Malé Raškovce, pravostranný prítok kanála, 1999, 110 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,54 μg/lmedián 1,03 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Veľké Raškovce, 1200 m JV od K101, 1999, 850 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,08 μg/lmedián 0,586 μg/l16 vzoriek31 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Močiarny, potok, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 17,0 μg/lmedián 5,00 μg/l16 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pozdišovce, pravostranný prítok kanála Duša, 1999, 790 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 25,2 mg/lmedián 15,9 mg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Pozdišovce, pravostranný prítok kanála Duša, 1999, 790 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)6 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Rutil (TiO₂)6 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Arany (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    124/2701 zrno960 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)6 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • SzelénSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 42,7 μg/lmedián 1,30 μg/l73 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 360 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 14 290 μg/lmedián 229 μg/l73 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 500 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,5 μg/lmedián 0,500 μg/l73 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,9 μg/lmedián 1,60 μg/l73 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 510 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 85,0 μg/lmedián 13,0 μg/l73 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 510 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,00500 mg/l73 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,250 μg/l73 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,10 μg/lmedián 0,250 μg/l73 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 430 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l73 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 470 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l48 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l73 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa1516,5 Bq/l8,24 Bq/l
    potok, rieka22,02 Bq/l1,49 Bq/l
    vrt s prelivom125,6 Bq/l25,6 Bq/l
    prameň238,6 Bq/l28,7 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • odkalisko1×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Odkaliskoodkalisko1,8 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Bánovce nad Ondavouhorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.620 m
    Bánovce nad OndavougazolínLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.620 m
    Lastomírhorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.620 m
    Bánovce nad Ondavouhorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.680 m
    Bánovce nad OndavougazolínLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.680 m
    Pozdišovcekeramické ílyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,0 km
    Pozdišovcekeramické ílyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,1 km
    Lastomírhorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.2,1 km
    Lastomírhorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.2,3 km
    Michalovcehorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.2,6 km
    Michalovcehorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.2,6 km
    Žbincehorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA Production s.r.o.3,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    667 vrtov v pásme 3 km, z toho 223 hydrogeologických a 444 ostatných; s číslom archívnej správy 354.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m118×
    • 10–30 m170×
    • 30–100 m68×
    • 100–300 m63×
    • nad 300 m208×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Cf Sč-365ložiskový198,0 m–10 m
    Pozdišovcemonitorovací vrt35,0 m75918 116Dc63.pdf30 m
    DPS-26inžiniersko-geologický8,0 m9425230 m
    4-241 Pozdišovcehydrogeologický7,0 m10174840 m
    BH-41inžiniersko-geologický8,0 m9425250 m
    Budkovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou25,0 m–70 m
    Hatalov-Komanicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou52,0 m–70 m
    H-13ložiskový1 375,0 m–70 m
    Pozdišovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou14,2 m21026 116Dc35.pdf90 m
    4-247 Vrbnicahydrogeologický9,0 m10174890 m
    Cf Th-4ložiskový––90 m
    Bánovce-8ložiskový2 095,0 m–100 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Beša – Čičarovce-639 °C1,0 l/s873 mNa-Clnevyužívaný4,9 km
    Čičarovce – Čičarovce-549 °C1,3 l/s1146 mNa-Clnevyužívaný5,1 km
    Čierne Pole – Stretava-2185 °C–3758 mCa-Clnevyužívaný7,3 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 513,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Pozdišovce – objekty bývalých štátnych hmotných rezervSK1001500P1,3 km
    Vojany – odkalisko EVOSK1001500P2,6 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Dúbravka1 000 m²1975–80 m
    Budkovce6 000 m²1985–80 m
    Drahňov–1988–180 m
    Veľké Raškovce–1970–560 m
    Čečehov80 m²1975–770 m
    Pozdišovce1 000 m²1988–1,2 km
    Malé Raškovce2 500 m²1985–1,2 km
    Suché6 000 m²1985–1,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy6×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny6×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
    • Nedostatočne doložené2×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Nagymihály1 horgászvíz · 29 km6Duša6

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Bodrog és Hernád