Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
32100 felől
Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Mai legjobb időablak
06:00–08:00
Rožňavský potok, ablakpontszám 39.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 08:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
BystrinaHegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.
A vízfolyás magassági profilja: 897-től 288 m tengerszint feletti magasságig 13,3 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
897 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
253 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
644 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
48 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,10
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Rožňavský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 13 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek50 % čiary vody
50 % metamorfity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,7modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 130 mg/l, mäkká voda (4,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
4 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Arzén 56,4 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
35°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 63 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
66nGy/h dávkový príkon
95. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
443objektov do 3 km
ťažené: Fe, Sb, Cu, Mn, Au
Najbližšie: Halda (halda), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
4vzorky so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (40 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
4 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Antimón 120 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Šurov Laz).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
234vrtov do 3 km
556 rozborov vody v okolí
Z toho 234 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
2 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
8lokalít do 3 km
1 záťaž, 7 skládok
Najbližšia záťaž: Rožňava – mrak chlór. uhľovodíkov pri kasárňach, 750 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
114záznamov do 5 km
7 ložísk, 107 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
3plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek50%SR 72 %
Metamorfity50%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér50%
paleozoikum st.50%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
1×
paleozoikum st.
mladší silúr
súvrstvie bystrého potoka
1×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,5m
2 – 575%SR 48 %
5 – 1025%SR 20 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM80%SR 13 %
SILICIKUM20%SR 3,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)80%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)20%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih80%SR 26 %
malý pokles20%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 2 z 5 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kavics75%SR 52 %
Bázické vulkanity25%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)75%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)25%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum Revúckej vrchoviny a Volovských vrchov v povodí Slanej100%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4-HCO3100%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
G100%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,71typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
4,0°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,72 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
130mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 61Mg 25Na+K 15
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 52SO₄ 40
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluoridokF0,105 mg/l45. percentil
SzulfátokSO431,7 mg/l37. percentil
KloridokCl4,51 mg/l31. percentil
DraslíkK1,89 mg/l29. percentil
NátriumNa4,54 mg/l24. percentil
MagnéziumMg5,09 mg/l11. percentil
KalciumCa20,5 mg/l10. percentil
HydrogénuhličitanyHCO351,7 mg/l7. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ArzénAs56,4 mg/kg95. percentil
AntimonSb56,5 mg/kg95. percentil
BizmutBi0,812 mg/kg95. percentil
HiganyHg0,863 mg/kg93. percentil
RézCu43,9 mg/kg86. percentil
CínSn4,13 mg/kg83. percentil
KadmiumCd0,310 mg/kg72. percentil
MolibdénMo0,418 mg/kg57. percentil
CinkZn101 mg/kg54. percentil
ÓlomPb15,4 mg/kg49. percentil
SzelénSe0,230 mg/kg46. percentil
KobaltCo7,88 mg/kg41. percentil
NikkelNi22,2 mg/kg38. percentil
VanádiumV59,9 mg/kg29. percentil
KrómCr56,2 mg/kg25. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK1,87 %89. percentil
MangánMn1 365 mg/kg86. percentil
VasFe3,59 %84. percentil
NátriumNa1,13 %83. percentil
AlumíniumAl6,21 %68. percentil
TitánTi4 879 mg/kg65. percentil
FoszforP855 mg/kg51. percentil
KalciumCa1,66 %38. percentil
MagnéziumMg0,739 %31. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BórB110 mg/kg95. percentil
ZirkónZr634 mg/kg95. percentil
YtriumY41,5 mg/kg95. percentil
BáriumBa607 mg/kg86. percentil
CérCe73,8 mg/kg86. percentil
BerilliumBe2,06 mg/kg85. percentil
RubídiumRb106 mg/kg84. percentil
LítiumLi35,3 mg/kg76. percentil
GáliumGa12,5 mg/kg37. percentil
StronciumSr101 mg/kg14. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
66nGy/h vo vzduchu
rozsah 64 až 72 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Kálium (K)K1,83 %94. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,71 ppm92. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU3,13 ppm87. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 30 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 63 mW/m².
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,6°C
Priemerná júlová teplota16,9°C
Ročné zrážky800mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma67%SR 33 %
kotlinová klíma33%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 120 μg/lmedián 15,0 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šurov Laz, 1998, 240 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 5,00 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rožňava, pod sútokom potokov, 1998, 50 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 4,00 μg/l15 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, sútok Čučm. a Rožň. Potoka, 2012, 40 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šurov Laz-pod sútokom, 40 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCumierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,00 μg/l15 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rožňavská dolina, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 10,0 μg/lmedián 10,0 μg/l14 vzoriek36 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rožňava, 1998, 950 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l15 vzoriek40 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rožňava, 1998, 950 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 2012, 730 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 34,0 μg/lmedián 10,0 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 2012, 730 m od vody. Porovnanie: 42. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 60,0 μg/lmedián 60,0 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rožňavská dolina, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 16. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 12,9 mg/lmedián 9,19 mg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rožňavský potok, 2012, 100 m od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)18 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)16 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)16 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)15 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
Scheelit (CaWO₄)8 vzoriek, najviac 50 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 815 zŕn
Arany (Au)4 vzorky, najviac 3 zŕn
Cinabarit (HgS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
92
3 zrná
40 m
D57
1 zrno
570 m
M177
1 zrno
710 m
M176
1 zrno
810 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)19 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))15 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO39×
Ca-SO4-HCO38×
Ca-Mg-HCO33×
Mg-Ca-HCO3-SO41×
Ca-Mg-SO4-HCO31×
Ca-HCO3-SO41×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B9×
trieda F6×
trieda H3×
trieda A2×
trieda E2×
trieda C1×
Kovy v podzemnej vode
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 105 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek53 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 800 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 40,0 μg/lmedián 0,550 μg/l40 vzoriek28 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l40 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,80 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrmierne zvýšená
najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlmierne zvýšená
najvyššie 0,0300 mg/lmedián 0,00500 mg/l40 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLibežná hodnota
najvyššie 15,0 μg/lmedián 1,00 μg/l40 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnbežná hodnota
najvyššie 61,0 μg/lmedián 2,50 μg/l40 vzoriek28 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
30,4 Bq/l
28,2 Bq/l
forrás
9
120 Bq/l
16,1 Bq/l
studňa
2
23,1 Bq/l
16,8 Bq/l
upravený prameň
2
34,5 Bq/l
24,0 Bq/l
výtok z banského diela
4
32,5 Bq/l
4,05 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
244 Bq/l
244 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe275×
Sb121×
Cu43×
Mn15×
Au15×
Ag15×
U6×
Hg1×
Druhy banských objektov
štôlňa173×
pinga, pingový ťah148×
halda104×
šachta7×
iný druh objektu7×
odkalisko4×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
Fe rudy
40 m
6. obzor Rožňava – Strieborná žila
štôlňa
komplexné Fe rudy, Ag rudy
40 m
Halda štôlne Andrej
halda
Sb rudy
1992
50 m
halda Čučma Grexa
halda
60 m
Štôlňa Andrej
štôlňa
Sb rudy
1992
70 m
Halda štôlne Samueli
halda
Fe rudy
1956
80 m
Halda
halda
Fe, Cu rudy
90 m
Halda štôlne obj.č.30
halda
Fe,Cu rudy
90 m
Halda
halda
Fe rudy
90 m
Halda
halda
Fe,Cu rudy
90 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Rozsnyó – Strieborná žila
strieborné rudy
Ťažené ložisko – GEMER-ORR, s.r.o.
60 m
Rozsnyó – Mária žila
železné rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
180 m
Rozsnyó – Strieborná žila
strieborné rudy
Ťažené ložisko – GEMER-ORR, s.r.o.
190 m
Rozsnyó – Mária žila
železné rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
380 m
Rozsnyó – odkalisko
ostatné suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – RIS, a.s.
1,1 km
Nadabula – odvaly
ostatné suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Prvá banská s.r.o.
1,7 km
Čučma
vzácne zeminy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – URANPRES, spol. s r.o.
2,2 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Rožňava, žily Antimónová, Andrej, Fridrich a Karol
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb, Au
ložiskový výskyt
190 m
Rozsnyó – Mária
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
malé ložisko
300 m
Rozsnyó – Strieborná žila
Komplexné železné rudy
Fe, Cu, Ag
stredné ložisko
320 m
Rožňava, žilník Gabriel
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
390 m
Rožňava, žila Anna Mária
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
460 m
Rožňava, žila Predseda
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
520 m
Rožňava, Čierna dolina
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
550 m
Rožňava, žily Samuel a Ján
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
840 m
Čučma
Rudy vzácnych zemín
Y, Au
ložiskový výskyt
890 m
Rožňava, žila Peter-Pavol
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb, Au
ložiskový výskyt
910 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
234 vrtov v pásme 3 km, z toho 56 hydrogeologických a 178 ostatných; s číslom archívnej správy 234.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m39×
10–30 m40×
30–100 m62×
100–300 m33×
nad 300 m15×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
JV-2
inžiniersko-geologický
10,0 m
84718
30 m
Rozsnyó
širokoprofilový vrt
21,0 m
34095 126Aa17.pdf
50 m
Rozsnyó – kúpele
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
627,6 m
82184 114Cc11.pdf
60 m
JV-10
inžiniersko-geologický
6,0 m
84465
60 m
JV-1
inžiniersko-geologický
10,0 m
84718
60 m
V-RS-13/22-85
ložiskový
150,0 m
77796
60 m
V-RS-13/21-85
ložiskový
80,0 m
77796
60 m
V-RS-13/23-85
ložiskový
230,0 m
77796
60 m
JV-12
inžiniersko-geologický
6,2 m
84465
70 m
V-RS-10/6-89
ložiskový
120,0 m
77796
70 m
V-RS-10/5-89
ložiskový
96,0 m
77796
70 m
JV-11
inžiniersko-geologický
6,0 m
84465
70 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória Čučma
termálne kúpalisko
–
–
1
1,5 km
RS-1
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
1,8 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Rožňava – mrak chlór. uhľovodíkov pri kasárňach
SK1001100P
750 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Rozsnyó – Hrušov nad Turňou
–
–
–
970 m
Brzotín
10 800 m²
1993
monitorovaná
1,5 km
Medzi Rudnou és Rožňavou – Rudná
–
–
–
1,9 km
Brzotín (BIO) – Brzotín
–
–
2,4 km
Jovice
100 m²
–
–
2,5 km
Betliar
–
–
2,8 km
Jovice
–
–
–
3,0 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy3×
Stupeň aktivity
Potenciálny2×
Stabilizovaný1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.