Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
32100 felől
Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Mai legjobb időablak
06:00–08:00
Štítnický potok, ablakpontszám 34.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 07:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
Gyors vízfolyásPodhorský potok: gyors víz, köves fenék, zúgók és az alatta lévő gödrök. Tipikus pisztrángos vizek.
A vízfolyás magassági profilja: 911-től 217 m tengerszint feletti magasságig 32,3 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
911 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
168 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
744 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
23 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,17
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Štítnický potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 32 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek78 % čiary vody
22 % granitoidy
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,5modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 177 mg/l, mäkká voda (5,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Cín 5,08 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
41°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 68 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 34 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
64nGy/h dávkový príkon
93. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
165objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu, Pb, Zn, As
Najbližšie: Halda Margita štôlne (halda), 50 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
8vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 2 zrná v jednej vzorke (720 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Kadmium 2,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Kunová Teplica).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
176vrtov do 3 km
951 rozborov vody v okolí
Z toho 176 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
18lokalít do 3 km
2 záťaže, 16 skládok
Najbližšia záťaž: Plešivec – rušňové depo, Cargo a.s., 700 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
122záznamov do 5 km
19 ložísk, 103 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
5plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek78%SR 72 %
Granitoidy22%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér78%
kryštalinikum22%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
7×
kryštalinikum
paleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)
porfyrické granodiority prevažne s bielymi výrastlicami K-živcov (veporský typ)
2×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,0m
5 – 1088%SR 20 %
2 – 513%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
VEPORIKUM67%SR 5,4 %
GEMERIKUM33%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT57%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT43%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih58%SR 26 %
stredný zdvih42%SR 32 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 9 z 12 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kavics100%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)90%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)10%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej42%SR 1,7 %
mezozoikum centrálnej a východnej časti Slovenského krasu33%SR 1,4 %
paleozoikum Revúckej vrchoviny a Volovských vrchov v povodí Slanej25%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4-HCO3100%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A83%SR 36 %
B17%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,54typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
5,8°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (1,04 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
177mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 63Mg 25Na+K 12
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 60SO₄ 31
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
KloridokCl7,06 mg/l44. percentil
DraslíkK2,47 mg/l41. percentil
SzulfátokSO433,4 mg/l40. percentil
FluoridokF0,0871 mg/l34. percentil
NátriumNa5,27 mg/l29. percentil
MagnéziumMg7,09 mg/l20. percentil
KalciumCa29,9 mg/l19. percentil
HydrogénuhličitanyHCO381,0 mg/l14. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
CínSn5,08 mg/kg90. percentil
ArzénAs15,5 mg/kg86. percentil
AntimonSb2,10 mg/kg83. percentil
VanádiumV87,2 mg/kg81. percentil
HiganyHg0,217 mg/kg76. percentil
CinkZn115 mg/kg66. percentil
RézCu27,6 mg/kg65. percentil
BizmutBi0,254 mg/kg63. percentil
MolibdénMo0,404 mg/kg55. percentil
KrómCr69,2 mg/kg45. percentil
NikkelNi22,6 mg/kg40. percentil
SzelénSe0,206 mg/kg40. percentil
KadmiumCd0,139 mg/kg38. percentil
KobaltCo7,72 mg/kg38. percentil
ÓlomPb12,8 mg/kg32. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK2,35 %97. percentil
AlumíniumAl8,12 %96. percentil
NátriumNa1,27 %90. percentil
FoszforP1 160 mg/kg81. percentil
VasFe3,39 %79. percentil
TitánTi5 174 mg/kg73. percentil
MangánMn959 mg/kg61. percentil
MagnéziumMg0,895 %51. percentil
KalciumCa1,20 %21. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BerilliumBe2,73 mg/kg95. percentil
RubídiumRb126 mg/kg95. percentil
ZirkónZr629 mg/kg95. percentil
BáriumBa777 mg/kg94. percentil
YtriumY39,4 mg/kg92. percentil
CérCe79,4 mg/kg91. percentil
GáliumGa18,8 mg/kg86. percentil
BórB76,6 mg/kg85. percentil
LítiumLi35,0 mg/kg75. percentil
StronciumSr155 mg/kg66. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
64nGy/h vo vzduchu
rozsah 61 až 77 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Kálium (K)K1,77 %93. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,35 ppm89. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU3,05 ppm84. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
41 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 34 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 68 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-5,8°C
Priemerná júlová teplota14,5°C
Ročné zrážky1 025mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,150 μg/l21 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kunová Teplica, 650 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 4,00 μg/l29 vzoriek38 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Gočaltovský potok, 2012, 780 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Plešivec, 1998, 470 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,00 μg/l29 vzoriek41 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kunová Teplica, 1998, 650 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kunová Teplica, 1998, 650 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,00 μg/l29 vzoriek14 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štítnik, 1998, 110 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 2,00 μg/l29 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Plešivec, 1998, 980 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 10,0 μg/lmedián 5,00 μg/l20 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Plešivec, 1998, 980 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 58,0 μg/lmedián 30,0 μg/l29 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štítnik, 1998, 110 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 110 μg/lmedián 80,0 μg/l4 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kunová Teplica, 2001, 20 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 18,6 mg/lmedián 11,2 mg/l21 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, prítok Štítnika, 2012, 160 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)89 vzoriek, najviac 475 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)84 vzoriek, najviac 2750 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)81 vzoriek, najviac 1000 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)81 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Anatas (TiO₂)78 vzoriek, najviac 219 zŕn
Pyrit (FeS₂)69 vzoriek, najviac 900 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)46 vzoriek, najviac 100 zŕn
Barit (BaSO₄)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)35 vzoriek, najviac 950 zŕn
Scheelit (CaWO₄)11 vzoriek, najviac 15 zŕn
Cinabarit (HgS)8 vzoriek, najviac 18 zŕn
Arany (Au)8 vzoriek, najviac 2 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)5 vzoriek, najviac 20 zŕn
Sfalerit (ZnS)2 vzorky, najviac 2 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 3 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
182/A
1 zrno
180 m
217/B
1 zrno
210 m
206/B
1 zrno
220 m
218/B
1 zrno
310 m
226/C
2 zrná
720 m
188/C
1 zrno
730 m
220/B
1 zrno
830 m
223/B
1 zrno
1,0 km
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)90 vzoriek, najviac 1250 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)89 vzoriek, najviac 2187 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))86 vzoriek, najviac 1375 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)84 vzoriek, najviac 156 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)78 vzoriek, najviac 2000 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))78 vzoriek, najviac 1250 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)50 vzoriek, najviac 1449 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)29 vzoriek, najviac 37 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))9 vzoriek, najviac 125 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)7 vzoriek, najviac 93 zŕn
Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 50 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO340×
Ca-Mg-HCO32×
Ca-K-HCO31×
Ca-HCO3-SO41×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A32×
trieda E5×
trieda C3×
trieda F2×
trieda B1×
trieda D1×
Kovy v podzemnej vode
ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 28,0 μg/lmedián 1,00 μg/l68 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 210 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,250 mg/lmedián 0,00500 mg/l68 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 85,0 μg/lmedián 1,00 μg/l68 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l68 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,100 μg/l68 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,20 μg/lmedián 0,500 μg/l68 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 600 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,60 μg/lmedián 0,500 μg/l68 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 082 μg/lmedián 8,00 μg/l68 vzoriek19 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 600 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l68 vzoriek99 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,500 μg/l68 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrmierne zvýšená
najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,250 μg/l68 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 740 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l56 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
5
19,9 Bq/l
7,80 Bq/l
upravený prameň
11
227 Bq/l
7,44 Bq/l
studňa
4
21,1 Bq/l
15,0 Bq/l
forrás
17
118 Bq/l
7,87 Bq/l
výtok z banského diela
1
3,64 Bq/l
3,64 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
18,8 Bq/l
18,8 Bq/l
potok, rieka
2
3,89 Bq/l
3,86 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe130×
Cu31×
Pb22×
Zn22×
As2×
Druhy banských objektov
štôlňa64×
halda62×
pinga, pingový ťah30×
iný druh objektu6×
šachta1×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda Margita štôlne
halda
Pb, Zn, Fe, Cu
50 m
Halda bezmennej št.
halda
Pb, Zn, Fe, Cu
50 m
Bezmenný výskyt
iný druh objektu
Pb, Zn, Fe, Cu
60 m
Margita štôlňa
štôlňa
Pb, Zn, Fe, Cu
60 m
Bezmenný výskyt
štôlňa
Pb, Zn, Fe, Cu
70 m
Bezmenný výskyt
halda
Pb, Zn, Fe, Cu
90 m
Halda bezmennej št.
halda
Pb, Zn, Fe, Cu
90 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
Pb, Zn, Fe, Cu
90 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
Pb, Zn, Fe, Cu
90 m
Halda bezmennej št.
halda
Pb, Zn, Fe, Cu
90 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Ochtiná
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,1 km
Slavošovce
živce
Ložisko s predpokladom využívania zásob – MASEVA, spol. s r.o.
1,3 km
Slavošovce
živce
Ložisko s predpokladom využívania zásob – MASEVA, spol. s r.o.
1,3 km
Markuška
ostatné suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NOVEL spol. s r.o.
2,0 km
Honce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
2,1 km
Honce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
2,2 km
Honce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
2,2 km
Ochtiná I
molybdénové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – BSP – servis, s.r.o.
2,4 km
Ochtiná I
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – BSP – servis, s.r.o.
2,4 km
Ochtiná I.
molybdénové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – BSP – servis, s.r.o.
2,4 km
Ochtiná I
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – BSP – servis, s.r.o.
2,4 km
Ochtiná I
molybdénové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – BSP – servis, s.r.o.
2,6 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Rochovce, žily Nad Rochovcami a Helena
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
180 m
Slavošovce, žilník Háj a Pri Papierni
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
360 m
Háj
Pyrit
pyrit
mineralogický výskyt
360 m
Štítnik, žila Háj
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
860 m
Ochtiná
Magnezit
magnezit
malé ložisko
1,1 km
Rochovce, žila Lašanka
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
1,1 km
Slavošovce, žilník Drábska a Dubiná
Fe
mineralogický výskyt
1,3 km
Slavošovce, žila Pri tuneli
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
1,4 km
Gemerská Hôrka
Hliníkové rudy (bauxity)
Al
mineralogický výskyt
1,5 km
Ochtiná, Dolný Hrádok
Železné rudy
Fe
malé ložisko
1,6 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
176 vrtov v pásme 3 km, z toho 98 hydrogeologických a 78 ostatných; s číslom archívnej správy 176.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m42×
10–30 m54×
30–100 m22×
100–300 m19×
nad 300 m22×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
Plešivec
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
430,0 m
81476 125Bd79.pdf
50 m
Štítnik
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
26,0 m
34286 125Ba8.pdf
60 m
Pašková
pozorovací vrt SHMÚ
12,0 m
17341 125Bb14.pdf
70 m
Plešivec
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
4,0 m
21983 125Bd4.pdf
70 m
Ochtina
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,5 m
21983 113Dc6.pdf
90 m
Štítnik
pozorovací vrt SHMÚ
10,0 m
17341 125Ba5.pdf
100 m
Pašková
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 m
21983 125Bd2.pdf
100 m
Kunová Teplica
pozorovací vrt SHMÚ
12,0 m
17341 125Bb12.pdf
100 m
Pašková
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
40,0 m
77242 125Bb77.pdf
110 m
Pašková
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 m
29305 125Bd20.pdf
110 m
Pašková
pozorovací vrt SHMÚ
5,0 m
17341 125Bb13.pdf
120 m
VŽČ-1-96
ložiskový
22,0 m
83119
120 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
MEL-1
geotermálna voda
55 – 80
< 5
1
7,0 km
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
3
9,3 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Plešivec – rušňové depo, Cargo a.s.
SK1001100P
700 m
Plešivec – retenčné nádrže
SK1001100P, SK200480KF
1,6 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Štítnik
1 125 m²
2012
–
130 m
Slavošovce
–
–
300 m
Štítnik
–
–
–
330 m
Slavošovce
–
–
410 m
Plešivec
–
–
520 m
Slavošovce
–
–
650 m
Hlinište – Štítnik – KO – Štítnik
10 820 m²
1997
monitorovaná
750 m
Lubeník
–
–
–
970 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy4×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný3×
Potenciálny2×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.