Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Milošovský potok

Vízgyűjtő: VágLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
10,9km
kerület
Zsolnai kerület
Légi felvétel a(z) Milošovský potok vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Milošovský potok vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Milošovský potok, ablakpontszám 32.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 06:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Bystrina Hegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.

    2004006008001 0000 km5 km10 km
    A vízfolyás magassági profilja: 900-től 436 m tengerszint feletti magasságig 10,9 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    904 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    402 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    503 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    46 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,21

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Milošovský potok vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 18.
    Milošovský potok vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. jún. 19.
    Milošovský potok vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. aug. 24.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Milošovský potok vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 1 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • 1–2 mutató1

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Milošovský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    33 % pieskovce a zlepence

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 185 mg/l, mäkká voda (5,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,718 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 59 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    19. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 7 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (pravostranný prítok (nad Muchovcami) nepom. potoka-Čadca).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    437vrtov do 3 km

    278 rozborov vody v okolí

    Z toho 435 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    2 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    3 záťaže, 10 skládok

    Najbližšia záťaž: Čadca – AVC – supermarket, 1,8 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    19záznamov do 5 km

    19 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    168plôch do 3 km

    9 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence33%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • flyš33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    flyšmladšia krieda – paleocénistebnianske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,7m
    • 2 – 567%SR 48 %
    • 0 – 233%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Ílovce50%SR 2,9 %
    • Zlepence50%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)50%SR 2,8 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Zlepence; Nero)50%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér povodia Kysuce100%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,80typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    5,8°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,04 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    185mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • NátriumNa6,56 mg/l37. percentil
    • DraslíkK2,17 mg/l35. percentil
    • KloridokCl4,36 mg/l30. percentil
    • SzulfátokSO426,1 mg/l28. percentil
    • KalciumCa33,2 mg/l22. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3104 mg/l20. percentil
    • MagnéziumMg5,13 mg/l11. percentil
    • FluoridokF0,0530 mg/l9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,180 mg/l66. percentil
    • FosforečnanyPO40,0666 mg/l34. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,08 mg/l22. percentil
    • NitrátokNO32,47 mg/l11. percentil

    Fémek

    • CinkZn15,2 μg/l79. percentil
    • VasFe0,0921 mg/l46. percentil
    • MangánMn20,3 μg/l39. percentil
    • AlumíniumAl23,1 μg/l22. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmiumCd0,718 mg/kg91. percentil
    • CinkZn138 mg/kg77. percentil
    • NikkelNi31,6 mg/kg75. percentil
    • KobaltCo9,88 mg/kg70. percentil
    • CínSn3,16 mg/kg67. percentil
    • SzelénSe0,307 mg/kg63. percentil
    • ÓlomPb17,8 mg/kg61. percentil
    • KrómCr77,8 mg/kg59. percentil
    • ArzénAs6,75 mg/kg52. percentil
    • HiganyHg0,101 mg/kg49. percentil
    • BizmutBi0,215 mg/kg49. percentil
    • VanádiumV66,4 mg/kg46. percentil
    • MolibdénMo0,309 mg/kg35. percentil
    • RézCu20,1 mg/kg33. percentil
    • AntimonSb0,214 mg/kg4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,71 %78. percentil
    • MangánMn981 mg/kg63. percentil
    • VasFe2,66 %48. percentil
    • AlumíniumAl5,19 %34. percentil
    • TitánTi3 953 mg/kg30. percentil
    • FoszforP594 mg/kg17. percentil
    • NátriumNa0,667 %14. percentil
    • KalciumCa0,868 %9. percentil
    • MagnéziumMg0,453 %4. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr628 mg/kg95. percentil
    • RubídiumRb112 mg/kg89. percentil
    • CérCe73,2 mg/kg85. percentil
    • BerilliumBe2,06 mg/kg85. percentil
    • BáriumBa539 mg/kg78. percentil
    • YtriumY32,3 mg/kg72. percentil
    • LítiumLi33,9 mg/kg71. percentil
    • BórB65,2 mg/kg64. percentil
    • GáliumGa13,6 mg/kg46. percentil
    • StronciumSr106 mg/kg19. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    rozsah 42 až 47 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Kálium (K)K1,31 %55. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,65 ppm23. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,15 ppm12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 59 mW/m².

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Čadca – AVC – supermarket – SK1000500P (1,8 km od vody)Čadca ŽSSR- depo – SK1000500P (1,9 km od vody)Čadca – SAD – SK1000500P (2,4 km od vody)Podzávoz – Čadca – občasný (160 m od vody)Zberné suroviny – Čadca – nedá sa odhadnúť (330 m od vody)Podzávoz – Čadca – nijaký (420 m od vody)U Juroši – Čadca – trvalý (560 m od vody)Uholné sklady – Čadca – nijaký (590 m od vody)U Juroši – Čadca – trvalý (620 m od vody)Čadca – Podzávoz – Čadca – nijaký (1,3 km od vody)Pri štadióne – Čadca – nijaký (1,7 km od vody)U Sihelníka – Čadca – nijaký (2,2 km od vody)Raková (KO) – Raková (2,4 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (8,0 km od vody)Čadca – Muchovci – keramické íly (30 m od vody)Čadca – U Mišov – štrkopiesky (1,0 km od vody)Čadca – U Hľuzy – keramické íly (1,6 km od vody)Čadca – Nižný Sihelník – štrkopiesky (1,7 km od vody)Svrčinovec – U Katroka – stavebný kameň – pieskovec (2,0 km od vody)Raková č. 2 – U Korchana – stavebný kameň – pieskovec (2,0 km od vody)Svrčinovec – Berkov vrch – stavebný kameň – pieskovec (2,6 km od vody)Staškov č. 1 – stavebný piesok – pieskovec (2,6 km od vody)Svrčinovec – ropa, zemný plyn (2,7 km od vody)Svrčinovec – Košariská – tehliarske suroviny (2,9 km od vody)Svrčinovec – tehliarske suroviny (3,0 km od vody)Čadca – Rieka – stavebný kameň – pieskovec (3,1 km od vody)Svrčinovec – Košariská – stavebný kameň – pieskovec (3,1 km od vody)Svrčinovec – U Puraša – tehliarske suroviny (3,2 km od vody)Svrčinovec – Košariská – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Svrčinovec – U Kupky – stavebný kameň – pieskovec (4,1 km od vody)Čierne – Na Čerchli – stavebný kameň – pieskovec (4,2 km od vody)Čadca – Do Husarika – stavebný kameň – pieskovec (4,6 km od vody)Čierne – keramické íly (4,9 km od vody)Milošová, Megonky – všeobecná geológia (110 m od vody)CADCA – Zosuvy (110 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)CADCA – Zosuvy (200 m od vody)CADCA – Zosuvy (220 m od vody)CADCA – Zosuvy (230 m od vody)CADCA – Zosuvy (330 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)CADCA – Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)NIZNE MEGONKY – Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)CADCA – Zosuvy (540 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)CADCA – Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (650 m od vody)CADCA – Zosuvy (650 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)VYSNE MEGONKY – Zosuvy (680 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (830 m od vody)RAKOVA – Zosuvy (850 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)CADCA – Zosuvy (930 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)– Zosuvy (970 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)U SOGLOV – Zosuvy (1,0 km od vody)SVRCINOVEC – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)CADCA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)CADCA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)CADCA – Zosuvy (1,5 km od vody)CADCA – Zosuvy (1,5 km od vody)SVRCINOVEC – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)OLESNA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)CADCA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)CADCA – Zosuvy (1,8 km od vody)Čadca – pozorovací vrt SHMÚ (180 m od vody)Čadca – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Čadca – Milošová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Čadca – Podzávoz – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (470 m od vody)Čadca – časť Podzávoz – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (640 m od vody)Čadca – Podzávoz – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (670 m od vody)Čadca – Podzávoz – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (730 m od vody)Milošová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (740 m od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (920 m od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (990 m od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Čadca – Podzávoz – monitorovací vrt (1,2 km od vody)– monitorovací vrt (1,4 km od vody)Čadca – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)– monitorovací vrt (1,5 km od vody)– monitorovací vrt (1,6 km od vody)Čadca – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)– monitorovací vrt (1,6 km od vody)Čadca – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)– monitorovací vrt (1,6 km od vody)– monitorovací vrt (1,6 km od vody)– monitorovací vrt (1,6 km od vody)Čadca – Tatra – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)– monitorovací vrt (1,7 km od vody)– monitorovací vrt (1,7 km od vody)Čadca – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)– monitorovací vrt (1,7 km od vody)– monitorovací vrt (1,7 km od vody)Čadca – Raková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)– monitorovací vrt (1,7 km od vody)– monitorovací vrt (1,7 km od vody)Čadca – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Čadca – vodíreň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Čadca – Raková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SzelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok (nad Muchovcami) nepom. potoka-Čadca, 1997, 780 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,40 μg/lmedián 1,30 μg/l11 vzoriek18 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vtok Čadečanky do Čierňanky, 1997, 230 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 1,50 μg/l11 vzoriek18 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prítok Milošovského potoka do Čieňanky, 1997, 30 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 2,50 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Milošovský, potok, 1997, 20 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Dejkovka, potok, 1997, 810 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vtok Čadečanky do Čierňanky, 230 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vtok Čadečanky do Čierňanky, 1997, 230 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)21 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)21 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)21 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)20 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)20 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)17 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)15 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)4 vzorky, najviac 3 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)21 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)21 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))17 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)7 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,00 μg/l21 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 98,0 μg/lmedián 14,0 μg/l21 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l21 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnmierne zvýšená
      najvyššie 166 μg/lmedián 4,00 μg/l21 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00500 mg/l21 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrbežná hodnota
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l19 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    minerálny prameň10,0100 Bq/l0,0100 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie15,25 Bq/l5,25 Bq/l
    upravený prameň513,8 Bq/l7,08 Bq/l
    forrás23,35 Bq/l1,68 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    437 vrtov v pásme 3 km, z toho 76 hydrogeologických a 361 ostatných; s číslom archívnej správy 435.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m159×
    • 10–30 m177×
    • 30–100 m11×
    • 100–300 m46×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Pb-119inžiniersko-geologický4,5 m8613620 m
    R-21inžiniersko-geologický4,5 m8489260 m
    Pb-120inžiniersko-geologický2,0 m8613690 m
    Pb-121inžiniersko-geologický3,2 m86136140 m
    R-23inžiniersko-geologický3,2 m84892170 m
    Csacapozorovací vrt SHMÚ3,5 m18715 86Da14.pdf180 m
    Pb-118inžiniersko-geologický3,0 m86136230 m
    Csacaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m34041 86Da23.pdf310 m
    INK-21inžiniersko-geologický7,3 m99806320 m
    R-20inžiniersko-geologický2,2 m84892340 m
    Csaca – Milošováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou23,0 m78707 86Cb22.pdf350 m
    ČMG-1inžiniersko-geologický8,0 m85712360 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 522,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Csaca – AVC – supermarketSK1000500P1,8 km
    Čadca ŽSSR- depoSK1000500P1,9 km
    Csaca – SADSK1000500P2,4 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Podzávoz – Csaca160 m²––160 m
    Zberné suroviny – Čadca200 m²––330 m
    Podzávoz – Csaca35 m²––420 m
    U Juroši – Csaca700 m²––560 m
    Uholné sklady – Čadca176 m²––590 m
    U Juroši – Csaca200 m²––620 m
    Csaca – Podzávoz – Csaca8 503 m²2009monitorovaná1,3 km
    Pri štadióne – Čadca140 m²––1,7 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy168×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny124×
    • Stabilizovaný34×
    • Aktívny9×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00048×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova7×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Csaca1 horgászvíz · 11 km32Milošovský potok32

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág