Horgászvíz határai:Čiastkové povodie rieky Nitra od ústia Oslianskeho potoka po železný mostík pre peších v Prievidzi pri golfovom ihrisku. K revíru patrí aj Čereniansky potok a Lehotský potok v Novákoch od ústia do rieky Nitry po pramene. V obci Opatovce nad
Horgászati feltételekHalaktivitási indexSaját számításunk (0–100): az alapot a vízhőmérséklet adja, amelyet a fény, a zavarosság, az oxigén, az időjárás és más tényezők módosítanak aszerint, mennyire támasztják alá őket kutatások. Minden tényezőnél látható a megbízhatóság és a forrás. Tervezési segédlet, nem kapás-előrejelzés.
A pontszám, a nap legjobb időszaka, és ami felfelé vagy lefelé húzza
Horgászati feltételek
Halaktivitási indexSaját számításunk (0–100): az alapot a vízhőmérséklet adja, amelyet a fény, a zavarosság, az oxigén, az időjárás és más tényezők módosítanak aszerint, mennyire támasztják alá őket kutatások. Minden tényezőnél látható a megbízhatóság és a forrás. Tervezési segédlet, nem kapás-előrejelzés.
Adatok betöltése…
Víz
Vízállás, hőmérséklet, modellezett vízhozam és esés
Vízállás
VízállásVízállás a legközelebbi SHMÚ vízmércénél a mérce nullája feletti centiméterben. Ez az állomási vízállás, nem pedig a horgászvíz vízmélysége.
Prievidza – Nyitra · a vízszint stabil
A vízállás stabil.Vízállás trendA enyhén emelkedő víz kimossa a táplálékot a partokból, és aktiválja a halakat, amelyek a csendes részekre és akadályok mögé húzódnak. A gyors emelkedés zavarosságot hoz, és a halak nem kapnak; áradás után a apadó víz gyakran elnyomja a kapásokat. A stabil vízállás általában kellemes a horgászathoz, és a halak a megszokott helyeiken maradnak.
Vízállás a mérőcserén, utolsó napok (cm)Vízállás alakulása: nov. 7. 05:45-től nov. 8. 05:45-ig. Legutóbb 6 cm, legalacsonyabb 6, legmagasabb 7 cm.
A vízállást az SHMÚ mérőcseréjén mérik; ez nem a horgászvíz vízmélysége. A színes vonalak áradási fokozatokÁrvízvédelmi fokozatokA SHMÚ három fokozatot hirdet a vízmércékhez: 1. fokozat készültség, 2. fokozat riasztás, 3. fokozat veszély. Magasabb fokozatnál a horgászat veszélyes..
Víz hőmérséklete
VízhőmérsékletA halak hidegvérűek, és a vízhőmérséklet szabályozza az emésztésüket. 8 °C alatt az anyagcsere lelassul, 15–22 °C között tetőzik az aktivitás, 25 °C felett csökken az oxigénszint.
0815222530°C
Hideg víz. A halak anyagcseréje lelassult. A finom csalik és a minimális etetés segítenek.
Vízhőmérséklet, utolsó napok (°C)Vízhőmérséklet alakulása: nov. 7. 05:45-től nov. 8. 05:45-ig. Legutóbb 4,9 °C, legalacsonyabb 4,9, legmagasabb 6,6 °C.
8 °C alatt: lelassult anyagcsere
8–15 °C: az aktivitás nő
15–22 °C: a táplálkozási aktivitás csúcsa
22–25 °C: az aktivitás csökken
25 °C felett: kevés oxigén
Modellált hozam
Modellezett vízhozamA folyó vízmennyiségének (m³/s) becslése a GloFAS modellből, nem mérés. A felbontás kb. 5 km, így kis vízfolyásokon egy közeli nagyobb folyót mutathat.
Adatok betöltése…
Vízfolyás magassági profilja
Magassági profilHogyan változik a vízfolyás tengerszint feletti magassága lefelé. Digitális domborzatmodellből (tíz méter) számítják, nem vízállásmérésből, ezért tájékoztató jellegű, különösen szűk patakok esetében.
Mérsékelt lejtésAz áramlás érezhető, zátonyok és holtágak váltakoznak. Átmenet az alföldi és hegyaljai vízfolyás között.
A horgászvíz magassági profilja lefelé: 259-től 207 m tengerszint feletti magasságig 20,8 km hosszan.Lefelé a folyásirányban, a horgászvíz felső végétől (balra) az alsó végéig
Legmagasabb pont
262 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
205 m a.s.l.
EsésEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
57 m
DőlésszögVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
2,7 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,14
Időjárás és előrejelzés
Óráról órára, légnyomás és a következő napok
Időjárás és előrejelzés
Adatok betöltése…
Égbolt: nap, hold és szolunáris időszakokSzolunáris időszakokA Hold állásából számítva: fő időszakok (kb. 2 óra) a Hold horizont feletti és alatti áthaladása körül, mellékidőszakok (kb. 1 óra) holdkelte és holdnyugta körül. Tudományosan nem igazolt elmélet: egy 361 horgászaton alapuló vizsgálatban (Quigley és mtsai. 2023) nem jelezte előre a kapást. Legfeljebb ±2 pont súlyú hipotézisként kezeljük.
Hol van most a nap és a hold, és mikor jönnek a nap legjobb időszakai
Égbolt: nap és hold
Szolunáris időszakokA Hold állásából számítva: fő időszakok (kb. 2 óra) a Hold horizont feletti és alatti áthaladása körül, mellékidőszakok (kb. 1 óra) holdkelte és holdnyugta körül. Tudományosan nem igazolt elmélet: egy 361 horgászaton alapuló vizsgálatban (Quigley és mtsai. 2023) nem jelezte előre a kapást. Legfeljebb ±2 pont súlyú hipotézisként kezeljük.
Húzza végig a tengelyen, hogy lássa, hol lesz a nap és a hold.
Nap
Hold
Aranyóra
Fő időszak
Mellékidőszak
Nap
Hajnal06:09
Napkelte06:43
Napnyugta16:16
Szürkület16:49
A nap 9 óra 33 percig tart.
HoldHoldfázisTelihold és újhold idején a legerősebb a gravitációs hatás. Derült, teliholdas éjszakán a ragadozók és a pontyok gyakran éjjel táplálkoznak, a másnap ezért gyengébb lehet.
Nov3 % megvilágítva
Holdkelte05:55
Holdnyugta15:20
Telihold: nov. 24. körül, újhold: nov. 9. körül.
Napi időablakokSzolunáris időszakokA Hold állásából számítva: fő időszakok (kb. 2 óra) a Hold horizont feletti és alatti áthaladása körül, mellékidőszakok (kb. 1 óra) holdkelte és holdnyugta körül. Tudományosan nem igazolt elmélet: egy 361 horgászaton alapuló vizsgálatban (Quigley és mtsai. 2023) nem jelezte előre a kapást. Legfeljebb ±2 pont súlyú hipotézisként kezeljük.
Mellék szolunáris időszak05:25–06:25
Aranyóra (reggel)06:13–07:43
Fő szolunáris időszak09:42–11:42
Mellék szolunáris időszak14:50–15:50
Aranyóra (este)15:16–16:46
Fő szolunáris időszak22:06–00:06
A szolunáris elmélet tudományosan nem igazolt, kiegészítésként kezeljük. Az aranyóra a napkelte és napnyugta körüli időszak, amikor a halak gyakran kapnak.
Térkép és a horgászvíz adatai
A víz lefutása, vízparti helyek, jelleg és alapadatok
A vonal a horgászvíz nyomvonalát mutatja a Rybárske revíry 2026 adatai alapján. A megközelítési pontokat és a pontos határokat a helyszínen ellenőrizze.
MélységMélységA legnagyobb mélység a horgászvíz leírásából. A sekély részek gyorsan felmelegszenek és táplálékban gazdagok, a mély gödrök búvóhelyet és stabilabb hőmérsékletet nyújtanak.0,50 m
MederfenékMederfenékA meder anyaga meghatározza, milyen halak tartózkodnak itt és hol találnak táplálékot. A halszintek a mederfenék alapján is felismerhetők: köves, kavicsos, homokos vagy iszapos.kavicsos – köves
Vízfolyás vonalaA vízfolyás vonalvezetéseA vízfolyás alakja felülről. A kanyarokban a külső part alatt mély kimosódás, a belső alatt sekély zátony alakul ki; a változatos mederben több a búvóhely és a mélységváltozás.egyenes
ÁrnyékoltságÁrnyékoltságAz árnyékban lévő vízfelület aránya. Az árnyék csökkenti a nyári vízhőmérsékletet, rovarokat és búvóhelyet biztosít; a napos szakasz gyorsabban felmelegszik és jobban benövi a növényzet.50%
NövényzetNövényzetFás és lágyszárú parti növényzet. A gyökerek és ágak búvóhelyet adnak, a levelekről és ágakról táplálék hullik a vízbe. Azt is meghatározza, hol lehet dobni és hol akad el a szerelék.éger, fűz, nyírfa
Keresztirányú műtárgyakKeresztirányú műtárgyakA duzzasztók, küszöbök és gátak visszatartják a vizet, és akadályozzák a halak vándorlását. Alattuk mély, oxigéndús bukómedence alakul ki.kis vízerőművek
Mit jelent ez a horgász számáraa mederfenék, a növényzet, a vízfolyás vonala és a horgászvíz egyéb adatainak magyarázata
Mélység: Sekély, legfeljebb 1 m
Gyorsan felmelegszik és lehűl. A halak óvatosak; a csendes megközelítés és a finom szerelék segít.
Fenék: Kavicsfenék
Jól oxigenizált víz és bőséges táplálék (vízi rovarok lárvái). A pénzespér- és márnaszintre jellemző, a kavicspadok sok halnak ívóhelyként is szolgálnak.
Fenék: Köves fenék
Gyors hegyi és dombvidéki vízfolyásokra jellemző. A kövek között búvóhelyek vannak a pisztrángok és más halak számára, de a szerelék gyakran elakad.
Vízfolyás vonala: Egyenes vonal
Kiegyenlített mélység és áramlás. A halak a parton, köveken, gyökereken közelében és a gyorsabb meg lassabb sodrás határán tartózkodnak.
Árnyékolás: Árnyékos, 41–70%
Nyáron hűvösebb víz, több behulló rovar és búvóhely. Gyakran jó hely pisztrángra és pénzes pérre.
Növényzet: Fűz
Vízparton nő, a gyökerek megerősítik a partot és búvóhelyeket képeznek a felszín alatt. Az ágak a víz fölé hajolnak, árnyékot és rovarokat adnak.
Növényzet: Éger
Patak- és folyópartok jellemző fája. A sűrű gyökérzet alámosott partokat és búvóhelyeket hoz létre, a lomb gyorsan lebomlik.
Növényzet: Nyírfa
Világosabb árnyék és apró levelek. Nedvesebb partokon nő.
Duzzasztók, küszöbök vagy gátak: akadály a halak vándorlásában, a műtárgy alatt általában bukómedence alakul ki. Ellenőrizze a horgászati tilalmakat a műtárgyak közelében.
A magyarázat általános jellegű, az adatokban szereplő horgászvíz-leíráson és a szokásos horgászgyakorlaton alapul. A tényleges helyszíni viszonyok eltérhetnek; horgászat előtt ellenőrizze őket.
mechanikai, biológiai, nitrogén- és foszforeltávolítás
Utisztítás és fertőtlenítés
mikroszűrés
Megfelel a követelményeknek
BOI₅, KOI, nitrogén, foszfor
1,2 km
…és még 10 (mindegyik a térképen van, a jelmagyarázat a térkép alatt).
Törvény és horgászati szabályok
Tilalmi idő, horgászati idő, minimális méretek és napi limit. Tájékoztató jellegű: ellenőrizze őket a horgászvíz horgászrendjében
Minden hal tilalmi ideje
A törvény 13. §-a, 3. és 5. bekezdése
márc. 15. – máj. 31.
JanFebrMárcÁprMájJúnJúlAugSzeptOktNovDec
ma
minden hal kifogása tilosezen az időszakon kívül
A tilalom nem érvényes máj. 1. – máj. 31. horgászversenyeken (§ 13, 3 bek.). Nem vonatkozik a vízfolyásnak minősülő pontyos vizekre sem (kivéve a víztározókat, vak-, holt- és lefűződött ágakat), sem az egyéb vízfelületekre (§ 13, 5 bek.). A horgászvíz horgászrendjében ellenőrizze, melyik esetbe tartozik az Ön horgászvize.
Az egyes fajok tilalmi ideje (alább) ettől a tilalmi időtől függetlenül érvényes.
Napi horgászati idő
A rendelet 11. §-a
Csak a tilalmi időn kívül érvényes. Ezeken az órákon kívül a horgászat tilos (a törvény 14. § b) pontja).
06121824 h
január–április, november, december6.00 – 21.00 h
Máj4.00 – 24.00 h
júniustól októberig0.00 – 24.00 h
A táblázatból hiányzó hónapok a tilalmi időbe esnek. A novemberi és decemberi időszak a pisztrángos és pénzespéres vizeken a galócahorgászatra vonatkozó kivétellel függ össze (a törvény 13. § 4. bek.); hogy ilyenkor mire szabad horgászni, ellenőrizze a horgászrendben. Határvizeken az engedélyben vagy a horgászrendben szereplő időszak érvényes (a rendelet 11. § 2. bek.). Az éjszakai horgászatot a törvény két olyan megfogalmazással szabályozza, amelyek első látásra ellentmondanak egymásnak, ezért erről mindig tájékozódjon a horgászvíz horgászrendjéből vagy a halőrnél.
Botok, csalik és horgászati napok
A törvény 18. §-a
Botok száma
legfeljebb 2
Engedélyezett módszerek
fenekező, úszós, pergető, műlegyező
Horgok és csalik
boton legfeljebb 2 horog (fenekező, úszós), műcsalin legfeljebb 3 horog, egy horgon legfeljebb 3 ág, műlegyezésnél legfeljebb 3 műlégy
Élő vagy élettelen kishal
tilos márc. 15. – máj. 31.; egyébként legalább 10 cm és a minimális méret felett
Ez egy összefoglaló. A csalik, horgok és etetőanyagok tekintetében olvassa el a horgászvíz horgászrendjét is, mert a hasznosító szigoríthat a feltételeken.
Hány halat tarthat meg naponta
A rendelet 14. §-a
1dbKék csoportkecsege, szibériai tok, európai harcsa
4dbSárga csoportszivárványos pisztráng, pataki szajbling, paduc, szilvaorrú keszeg; a zöld vagy a kék csoporthoz adódik hozzá (összesen legfeljebb 4 darab)
5kgTovábbi fajokpéldául kárász, dévérfélék, domolykók (együtt); az inváziós fajok nem számítanak
A kék és a zöld csoport nem kombinálható. A limit naponta érvényes, több horgászvízen történő horgászat esetén is, és elérésekor az adott napra a horgászat véget ér. A fajcsoportok az SRZ 2026. januári értelmezésén alapulnak, nem közvetlenül a paragrafus szövegén. A horgászvíz hasznosítója az engedélyben alacsonyabb limitet is meghatározhat, ilyenkor a szigorúbb érvényes.
Egyes fajok tilalmi idejeA rendelet 10. §-a
Ebben az időszakban a fajra tilos horgászni, még akkor is, ha a víztípus egyébként engedélyezi a horgászatot. A minden halra vonatkozó tilalmi időtől függetlenül érvényes.
Egyes fajok egész évben védettek (például bucó, ingolák, küllők, csíkok, maréna, kárpáti márna, garda), és kifogásuk mindig tilos. A fajok teljes listája A horgásztörvény szabályról szabályra útmutatóban található.
Minimális méretekA rendelet 12. §-a
A legkisebb testhossz, amelytől a hal megtartható. A horgászvíz kezelője emelheti a méretet, az érvényes értéket az engedélyben és a horgászrendben keresse.
fehér amur60 cm
fekete amur60 cm
ragadozó őn40 cm
dunai galóca80 cm
fejes domolykó25 cm
nyúldomolykó20 cm
jászkeszeg30 cm
kecsege45 cm
szibériai tok45 cm
tógazdasági ponty40 cm
compó30 cm
pénzes pér33 cm
menyhal35 cm
rózsás márna40 cm
szélhajtó küsz30 cm
laposkeszeg25 cm
bagolykeszeg25 cm
dévérkeszeg30 cm
karikakeszeg15 cm
szilvaorrú keszeg30 cm
szivárványos pisztráng27 cm
tavi pisztráng50 cm
sebes pisztráng27 cm
peled maréna25 cm
pataki szajbling27 cm
európai harcsa70 cm
csuka60 cm
fehér busa45 cm
pettyes busa45 cm
Európai angolna50 cm
fogassüllő50 cm
kősüllő35 cm
A teljes testhosszt a fej elülső végétől a farokúszó leghosszabb sugarának végéig kell mérni (12. § 4. bek.). Nincs minimális méret például a kurtagöbhal, az ezüstkárász, a sügér, a bodorka, a kövi csík (slíž severný) és az inváziós fajok esetében.
Horgászat előtt és után
A horgászjegyet és az engedélyt horgászat közben tartsa magánál, és ellenőrzéskor mutassa fel (a törvény 12. §-a). Ellenőrizze az érvényességüket.
A horgászat megkezdése előtt írja be a dátumot és a horgászvíz számát (sz.: 3-2440-1-1), horgászat után pedig a fogások darabszámát és tömegét (a törvény 14. § d) pontja). A beírás nélküli horgászat szabálysértés.
Állapot 2026. nov. 6.-i dátummal: a halászatról szóló 216/2018 Z. z. sz. törvény (hatályos szöveg: 2022. jan. 1.-től) és a(z) 381/2018 Z. z. sz. rendelet (hatályos szöveg: 2019. jan. 1.-től); újabb szövegváltozatot nem találtunk. A jogszabály változhat; a hatályos szöveg megtalálható a Slov-Lex (törvény) és a Slov-Lex (rendelet) oldalon.
Hírek a szervezettől és fogások a horgászvízből
Fogások a horgászvízből
Ezen a horgászvízen még senki sem rögzített fogástLegyen Ön az első: jóváhagyás után itt és a ranglistán is megjelenik.
Vízminőség, vízgyűjtő, mederfenék, halak, vízi rovarok, vadon élő állatok és veszélyek nyílt adatbázisokból. A vadállatok és veszélyek kivételével az aktivitási pontszámba is beleszámítanak.
Mi következik ebből
Nyilvános források a feltételek pontszámábanAz oxigénre, tápanyagokra, tározómélységre, vízfolyásméretre, mederfenékre, halfajokra és rovarrajzásra vonatkozó adatok enyhén módosítják a „Horgászati feltételek” pontszámát. Minden módosítás külön látható a pontszám részletezésében.
A vízre vonatkozó nyilvános adatok csökkentik az aktivitási pontszámot.
Legnagyobb levonás: Káros anyagok a talajvízben (SHMÚ) −2
15 tényezőt értékeltünk, ebből 4 módosítja a pontszámot. A módosítások −14 és +12 pont között mozognak, hogy ne nyomják el az időjárást és a vízhőmérsékletet. Beleszámítanak a pontszámba, a rangsorba és a szűrőkbe is.
a(z) Chalmová állomás a(z) Nyitra vízfolyáson, a horgászvíz határán, a norma nem teljesítve 4 / 4 évben (2022 – 2025); a(z) 2025. évben: BOI₅ (biokémiai oxigénigény), AOX (adszorbeálható szerves halogének), PFOS (perfluor-oktán-szulfonát), benzo(a)pirén, fluorantén
A legközelebbi SHMÚ-monitorozási hely ezen a vízfolyáson nem teljesíti a vízminőségi normákat. Az oxigénhiány és a szerves szennyezés közvetlenül gyengíti a halakat, az ammóniumionok és a nitritek mérgezőek számukra, a további tápanyagok pedig elősegítik az algásodást. Mind a négy évet számítják, és az újabbaknak nagyobb a súlya. A helyszín pozíciója csak hozzávetőleges (víztest alapján), ezért kisebb súllyal számít be. A nem teljesített norma nem jelenti azt, hogy a halak nem harapnak; a csökkenés legfeljebb 5 pont.
Amit tudunk róla
A legközelebbi SHMÚ-megfigyelőhely ugyanazon a vízfolyáson: nem teljesült vízminőségi határértékek 2022 és 2025 között (az újabb évek nagyobb súllyal számítanak). Az oxigénhiány és a szerves szennyezés közvetlenül gyengíti a halakat (Davis 1975), az ammóniumionok és a nitritek mérgezőek, a tápanyagok pedig táplálják az algákat. Nem igazolt, hogy a határérték-túllépés pontosan mennyivel csökkenti a kapást, ezért ez horgászgyakorlat és óvatosság kérdése. A romlás legfeljebb 5 pont, és csak lefelé módosít: amit az SHMÚ nem közöl, az nem a tisztaság bizonyítéka. A benzo(a)pirén és más PAH-ok nem számítanak bele a pontszámba, mert rendkívül alacsony határértéküket a vízfolyások többsége túllépi.
Források: SHMÚ, felszíni vizek; 269/2010. sz. SZK-kormányrendelet; Davis 1975
−1
Nitrogén a talajvízben (SHMÚ)Bizonyítékok szintje: Részben alátámasztva
nitrátok általában 0,5 mg/l (szabvány 50), ammónium a szabvány felett 4 / 8 állomáson
A felszín alatti víz alaplefolyásként jut a vízfolyásokba, és a földekről, valamint szennyvízből származó nitrogént szállít. A nitrátok táplálják az algákat és hozzájárulnak az éjszakai oxigénzuhanáshoz, a nitritek pedig mérgezőek a halakra. A nitritek és ammóniumionok a mély felszín alatti vízben természetesek is lehetnek, ezért értük legfeljebb egy pont jár. Az adatok megbízhatósága 100 % (8 állomás 10 km-en belül, a legközelebbi 0,1 km, 2025. évi adatok), a módosítás teljes egészében beszámításra került.
Amit tudunk róla
A felszín alatti víz alaplefolyásként jut a vízfolyásokba. A 10 km-en belüli állomások jellemző nitrátértéke (25 mg/l-től mérsékelt, 50 mg/l-től – ami az ivóvíz-határérték – jelentős) mutatja, mennyi nitrogént hoz a víz: táplálja az algákat és hozzájárul az éjszakai oxigénzuhanáshoz (Camargo és mtsai. 2005). A határérték feletti nitrit és ammónium bármely állomáson egy pontot ad hozzá, mert a nitrit mérgező a halakra (Lewis és Morris 1986); mély felszín alatti vízben természetes is lehet, ezért csak egy pont. A módosítást megszorozzuk az adatok megbízhatóságával.
Források: SHMÚ, felszín alatti vizek; Camargo és mtsai. 2005; Lewis és Morris 1986
−1
Káros anyagok a talajvízben (SHMÚ)Bizonyítékok szintje: Részben alátámasztva
fémek és félfémek (3/8 állomáson a norma felett); oldószerek és benzol (1/5 állomáson a norma felett), legmagasabb érték 27-szerese a normának
A norma feletti fémek, peszticidek, PFAS és klórozott oldószerek mutatják a környék terhelését. A szabványok ivóvízre vonatkoznak, és szigorúbbak, mint a halakra káros határértékek, ezért a csökkenés csekély; a fémek kőzetekből is származhatnak. A PAH-ok nem számítanak bele a pontszámba. Az adatok megbízhatósága 100% (8 állomás 10 km-en belül, a legközelebbi 0,1 km-re, adatok 2025-ből), a korrekció teljes egészében beszámításra került.
Amit tudunk róla
Fémek és félfémek, peszticidek, PFAS és klórozott oldószerek a szabvány felett a 10 km-en belüli állomásokon. A szabványok ivóvízszabványok, és szigorúbbak, mint a halakra káros határértékek, ezért a csökkenés csekély: egy pont egy vagy két anyagcsoport esetén, két pont három csoport esetén vagy a szabványt legalább ötszörösen meghaladó érték esetén. A fémek mérgezőek a halakra, lágy vízben még inkább (Pagenkopf 1983), a PFAS pedig felhalmozódik a szövetekben (Giesy és Kannan 2001); a fémek kőzetekből is származhatnak. A PAH-kat nem számítják be. A korrekciót meg kell szorozni az adatok megbízhatóságával.
Források: SHMÚ, talajvizek; Pagenkopf 1983; Giesy és Kannan 2001
−2
Vas a talajvízben (SHMÚ)Bizonyítékok szintje: Részben alátámasztva
vas tipikusan 1,54 mg/l (szabvány 0,2)
Az oldott vas a talajvíz levegőbe jutásakor kicsapódik, és eltömíti a kopoltyúkat, a ikrás kavicsot és a gerinctelenek búvóhelyeit. Az adatok megbízhatósága 100% (8 állomás 10 km-en belül, a legközelebbi 0,1 km-re, adatok 2025-ből), a korrekció teljes egészében beszámításra került.
Amit tudunk róla
Az oldott vas kicsapódik, amikor a felszín alatti víz a levegőbe jut, és eldugítja a kopoltyúkat, az ikrás kavicsot és a gerinctelenek búvóhelyeit (Vuori 1995). Legalább 1 mg/l-es tipikus értéknél (a szabvány ötszöröse) számítják be; a −1-as korrekciót megszorozzák az adatok megbízhatóságával.
Források: SHMÚ, talajvíz; Vuori 1995
−1
Nem változtatják a pontszámot
Ezekhez a tényezőkhöz hiányoznak az adatok, vagy a szokásos tartományban vannak:
Oldott oxigén
Tápanyagok a vízben
Víz savassága (pH)
Ammóniumionok a vízben
A víz hőmérséklete az őshonos fajok számára
Kloridok a felszín alatti vízben
Szennyvíztisztító telepek
A vízfolyás mérete
Meder a geológia szerint
Vízi rovarok kelése
Invazív fajok a közelben
A szabályok tájékoztató jellegűek, horgászgyakorlaton és tudományos vizsgálatokon alapulnak; minden tényezőnél látható, mennyire megalapozott. Az időjárás, a légnyomás és a vízhőmérséklet nagyobb hatással van a pontszámra, mint ezek az adatok.
Vízszennyezés
Vízszennyezés (SHMÚ)Vízminőségi mutatók, amelyek az SHMÚ 2022 és 2025 közötti évkönyveiben nem teljesítik a határértéket ugyanazon vízfolyás legközelebbi megfigyelőhelyén.
Felszíni víz, 2025
5a mutatók nem teljesítik a szabványt, jelentős
Évek nem teljesített szabvánnyal
4 / 42022–2025
Talajvíz a környéken
1 / 8emberi tevékenységből származó anyagokat mutató állomás, 2025
Nitrátok a felszín alatti vízben
0,5 mg/ljellemző érték 8 állomás alapján 10 km-en belül, határértéken belül, 2025
Tisztítók 2 km-en belül
4nincs nem teljesített követelmény
Felszíni víz: legközelebbi mérőhely
ChalmováNyitra, rkm 123,8 · pontosan a horgászvíznél
5 mutató 2025 évben
2022202320242025
Mutató2022202320242025
Oxigén és szerves anyagok
BOI₅ (biokémiai oxigénigény)●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesül
Tápanyagok és nitrogén
nitritek●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesült
összes foszfor·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült
Fémek
arzén●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült
Káros szerves anyagok
AOX (adszorbeálható szerves halogének)●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül
pH●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült·a határérték teljesült
PAH: 2 anyag (a pontszámba nem számít bele)
Mutató2022202320242025
PAH-ok (égés és ülepedés)
benzo(a)pirén·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül
fluorantén·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül
Policiklusos aromás szénhidrogének. A benzo(a)pirén határértéke rendkívül alacsony (0,17 ng/l), ezért a legtöbb vízfolyás meghaladja; fő forrása az égés és a légköri ülepedés.
A helyszín csak hozzávetőleges (a víztest alapján), ezért a tényleges mintavételi pont a vízfolyás más részén lehet.
a norma nem teljesül
nincs nem teljesített norma
a pont nincs az évkönyvben
Egyéb helyek ugyanazon a vízfolyáson
NedožeryNyitra, rkm 149,0 · 6,0 km-re a horgászvíztől3 mutató
Kľačno, felettNyitra, rkm 165,0 · 18 km-re a horgászvíztőlnincs nem teljesített norma
Az adatok az SHMÚ évkönyveiből származnak (felszíni vizek, 2022–2025). Az évkönyv a határértéket nem teljesítő helyeket sorolja fel; a hiányzó hely nem számít tisztának. A távolságot és a vízfolyás nevének egyezését mi határozzuk meg, ezért a hozzárendelés tájékoztató jellegű.
Talajvíz a környéken
Talajvíz a közelben (SHMÚ)A horgászvíztől számított 10 km-en belüli állomásokon mért talajvízértékek (nitrátok, káros anyagok, ammóniumionok, vas, kloridok) és az SHMÚ évkönyvei.
Felszín alatti víz 10 km-en belül (8 állomás)
Opatovce nad NitrouPrivigye járás · fúrt kút vagy ásott kút · a horgászvíz határán
emberi tevékenységből származó anyagok
2017–2025
2025 évben túllépve:
Mangán
Összes vas
Ammóniumionok
Arzén
Klór-etén (vinil-klorid)
Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 30. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
Nitrátok< 1 mg/l
Ammóniumionok0,58 mg/l
Nitritek0,01 mg/l
Vas12,4 mg/l
Kloridok14,1 mg/l
ArzénA határérték 193 %-a
klopiralidA határérték 20 %-a
klóretén (vinil-klorid)A határérték 2 660 %-a
Lehota pod Vtacnik.vn-38Privigye járás · fúrt kút vagy ásott kút · a horgászvíz határán
túllépés nélkül: 2025
2017–2025
Utoljára 2022 évben volt túllépve:
Összes vas
Alumínium
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. ápr. 1.:
Nitrátok4,1 mg/l
Ammóniumionok0,04 mg/l
Nitritek< 0,01 mg/l
Vas0,14 mg/l
Kloridok< 1 mg/l
ArzénA határérték 15 %-a
NovakyPrivigye járás · fúrás vagy kút · 0,2 km-re a horgászvíztől
csak természetes anyagok
2017–2025
2025 évben túllépve:
Mangán
Összes vas
Ammóniumionok
Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 1. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
Nitrátok< 1 mg/l
Ammóniumionok0,6 mg/l
Nitritek0,02 mg/l
Vas1,54 mg/l
Kloridok24,7 mg/l
ArzénA határérték 67 %-a
benzo(a)pirénA határérték 50 %-a
További 5 megjelenítése
BystricanyPrivigye járás · fúrás vagy kút · 0,3 km-re a horgászvíztől
túllépés nélkül: 2025
2017–2025
Utoljára 2023 évben volt túllépve:
TOC
Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 1. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
Nitrátok28,4 mg/l
Ammóniumionok< 0,01 mg/l
Nitritek0,02 mg/l
Vas< 0,002 mg/l
Kloridok43,3 mg/l
ArzénA határérték 28 %-a
Novaky – SeverPrivigye járás · fúrás vagy kút · 0,4 km-re a horgászvíztől
csak természetes anyagok
2017–2025
2025 évben túllépve:
TOC
Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 30. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
Nitrátok22,1 mg/l
Ammóniumionok0,1 mg/l
Nitritek0,02 mg/l
Vas0,028 mg/l
Kloridok55,2 mg/l
AlumíniumA határérték 25 %-a
PCE (tetraklóretén) és TCE (triklóretén) összegeA határérték 13 %-a
Opatovce nad NitrouPrivigye járás · fúrás vagy kút · 0,5 km-re a horgászvíztől
csak természetes anyagok
2017–2025
2025 évben túllépve:
Mangán
Összes vas
Ammóniumionok
TOC
Arzén
Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 30. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
Nitrátok< 1 mg/l
Ammóniumionok0,67 mg/l
Nitritek< 0,01 mg/l
Vas9,83 mg/l
Kloridok33,5 mg/l
ArzénA határérték 498 %-a
Prievidza – LetiskoPrivigye járás · fúrás vagy kút · 0,6 km-re a horgászvíztől
csak természetes anyagok
2017–2025
2025 évben túllépve:
Mangán
Összes vas
Ammóniumionok
Arzén
Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 30. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
Nitrátok< 1 mg/l
Ammóniumionok0,71 mg/l
Nitritek0,01 mg/l
Vas11,4 mg/l
Kloridok37 mg/l
ArzénA határérték 603 %-a
Nitrianske SucanyPrivigye járás · fúrás vagy kút · 2,6 km-re a horgászvíztől
túllépés nélkül: 2025
2017–2025
Utoljára 2023 évben volt túllépve:
Mangán
Összes vas
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. ápr. 3.:
Nitrátok19,7 mg/l
Ammóniumionok< 0,01 mg/l
Nitritek< 0,01 mg/l
Vas< 0,002 mg/l
Kloridok151 mg/l
AlumíniumA határérték 10 %-a
emberi tevékenységből származó anyagok
csak természetes anyagok
túllépés nem fordult elő
A felszín alatti víz alaplefolyásként jut a vízfolyásokba, ezért a kapcsolat a horgászvíz vízfolyásával csak közvetett. A természetes anyagok (vas, mangán, szulfátok, vezetőképesség) nem számítanak bele az évkönyv alapú értékelésbe.
Az adatok az SHMÚ évkönyveiből származnak (talajvíz, 2017–2025).
Szennyvíztisztító telepek
Szennyvíztisztító telepek a horgászvíz közelébenTelepek 2 km-en belül: túlterhelés, EU-követelmények teljesítése és kibocsátott terhelés (BOI₅, KOI, nitrogén, foszfor tonna/évben).
COV NCHZ Novaky0,1 km-re a horgászvíztől · kapacitás 44 600 LE · mechanikai, biológiai
szabványon belül
A kapacitás 3%-a
COV Lehota pod Vtacnikom0,2 km-re a horgászvíztől · kapacitás 3 330 LE · mechanikai, biológiai
szabványon belül
A kapacitás 61%-a
COV Cerenany0,3 km-re a horgászvíztől · kapacitás 100 LE · mechanikai, biológiai, nitrogéneltávolítás
szabványon belül
A kapacitás 66%-a
COV Oslany – Pekarenska0,8 km-re a horgászvíztől · kapacitás 200 LE · mechanikai, biológiai, nitrogéneltávolítás
szabványon belül
A kapacitás 56%-a
Tisztítók 2 km-en belül a horgászvíztől. A tisztítótelepnek nem kell a horgászvíz felett feküdnie, a vízfolyást nem vizsgáljuk nála. A terhelés a kibocsátott szennyezés és a szennyvíztisztító kapacitásának aránya (LE = lakosegyenérték).
Vízgyűjtő és víztározó
Tározó mélysége (HydroLAKES)Átlagos mélység, térfogat és vízvisszatartási idő a tározóban a HydroLAKES (WWF) adatbázisból. A mélységet a környező terep alapján becsüli egy modell, így az csak hozzávetőleges.
Vízfolyás a HydroRIVERS adatbázisbólpárosítva a horgászvízzel, vonaleltérés kb. 177 m
Vízgyűjtő a hely felettVízfolyás mérete (HydroRIVERS)A pont feletti vízgyűjtő terület, a vízfolyás rendszáma és az átlagos vízhozam a HydroRIVERS (WWF) adatbázisból. Meghatározza, hogy patakról, folyóról vagy nagyfolyóról van-e szó.
707 km²közepes folyó
Átlagos vízhozam
4,75 m³/smodellérték
Vízfolyás rendje (Strahler)
3középső szakasz
Meder esése
2,7 ‰Mérsékelt lejtés
Az adatok egy globális adatbázisból származnak, amely durvább felbontású (tíz méter nagyságrendű), ezért kisvizeknél csak tájékoztató jellegűek. A mélység és a térfogat modellátlagok.
Fenék és alapkőzet
Fenék és aljzat (ŠGÚDŠ)A víz alatti aljzat a Szlovákia hidrogeológiai térképe alapján: 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Azt mutatja, hogy a környezet kavicsos, homokos, agyagos, iszapos vagy sziklás.
Agyagok és vályogok
Eső után a víz gyorsan zavarossá válik, és a halak inkább szaglás alapján keresik a táplálékot.
Kavicsok 33%
Agyagok és vályogok 67%
Források és feltörések
0nincs 1 km-es körzetben
A geológiai térkép szerint: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén
A horgászvíz leírása szerint a fenék: kavics, sziklaaljzat, köves; a geológiai térkép mást mutat, a horgászvíz leírása pontosabb.
A térkép az alapkőzet geológiáját mutatja, nem a pontos mederfeneket a helyszínen. A tényleges mederanyag eltérő lehet, különösen ott, ahol üledék rakódott le.
Talajvíz: mért értékek
Talajvíz a közelben (SHMÚ)A horgászvíztől számított 10 km-en belüli állomásokon mért talajvízértékek (nitrátok, káros anyagok, ammóniumionok, vas, kloridok) és az SHMÚ évkönyvei.
Jellemző érték a horgászvíztől számított 10 km-en belüli 8 talajvízállomás adatai alapján (a legközelebbi 0,1 km-re), 2025-es mérés. A közelebbi állomások nagyobb súllyal számítanak. Ez a horgászvíz közelében lévő talajvíz, nem pedig magában a vízfolyásban végzett mérés. A határérték az SHMÚ által az adott mutatóra (ivóvízre) megadott limit; a határértékkel megegyező érték az SHMÚ-hoz hasonlóan túllépésnek számít. A „valahol határérték felett” címke azt jelenti, hogy a jellemző érték a határérték alatt van, de legalább egy állomás meghaladja azt; hogy melyik, az a csempén látható. A halak egyes anyagokra érzékenyebbek, mint az emberek.
Ammóniumionok
0,58mg/l
a norma felett
Standard: 0,5 mg/l. Tartomány: 0,005 – 0,71 mg/l, 8 állomás. A norma felett: 4 a 8-ből (legmagasabb: Prievidza – Letisko, 0,6 km-re a horgászvíztől).
Nitritek
0,01mg/l
mélyen a határérték alatt
Határérték 0,5 mg/l. Tartomány 0,005–0,02 mg/l, 8 állomás.
Nitrátok
0,5mg/l
mélyen a határérték alatt
Határérték 50 mg/l. Tartomány 0,5–28,4 mg/l, 8 állomás.
Oxigén
0,095mg/l
kevés oxigén
Jelzés a számlapon: 9 mg/l, iránymutatás a salmonidák vizeihez. Tartomány: 0,025 – 8,38 mg/l, 8 állomás.
Víz hőmérséklete
11,4°C
melegebb
Tartomány: 10,2 – 14,6 °C, 8 állomás.
pH
7,09
halak számára megfelelő
Tartomány: 6,95 – 8,6, 8 állomás.
Vízkeménység
3,36mmol/l
kemény
Tartomány: 0,18 – 5,06 mmol/l, 8 állomás.
Vas
1,54mg/l
a norma felett
Standard: 0,2 mg/l. Tartomány: 0,001 – 12,4 mg/l, 8 állomás. A norma felett: 4 a 8-ből (legmagasabb: Opatovce nad Nitrou, 0,1 km-re a horgászvíztől).
Mangán
1mg/l
a norma felett
Standard: 0,05 mg/l. Tartomány: 0,005 – 2,72 mg/l, 8 állomás. A norma felett: 4 a 8-ből (legmagasabb: Novaky, 0,2 km-re a horgászvíztől).
Kloridok
33,5mg/l
mélyen a határérték alatt
Határérték 250 mg/l. Tartomány 0,5–151 mg/l, 8 állomás.
Szulfátok
42,4mg/l
mélyen a határérték alatt
Határérték 250 mg/l. Tartomány 6,1–88,7 mg/l, 8 állomás.
Legmagasabb: Arzén 60,3 µg/l (a normál 603 %-a, 0,6 km-re a horgászvíztől). 8 állomás. A norma felett: 3 a 8-ből.
Peszticidek
20A norma %-a
határérték alatt
Legmagasabb: klopiralid 0,02 µg/l (a szabvány 20%-a, 0,1 km-re a horgászvíztől). 1 állomás.
Oldószerek és benzol
0A norma %-a
valahol a norma felett
Legmagasabb: klóretén (vinil-klorid) 13,3 µg/l (a normál 2 660 %-a, 0,1 km-re a horgászvíztől). 5 állomás. A norma felett: 1 a 5-ből.
PAH (égetés, kőolajszármazékok)
0A norma %-a
határérték alatt
Legmagasabb: benzo(a)pirén 0,005 µg/l (a normál 50 %-a, 0,2 km-re a horgászvíztől). 3 állomás.
Hogyan hat a halakra és a vízre
Ammóniumionok
Maguk az ammóniumionok nem különösebben mérgezőek, de egy részük a pH-tól és a hőmérséklettől függően ammóniává (NH₃) alakul, amely károsítja a kopoltyúkat és stresszeli a halakat. Minél magasabb a pH és a hőmérséklet, annál több az ammónia (Emerson és mtsai. 1975). A hatályon kívül helyezett 2006/44/EK irányelv irányértékként legfeljebb 0,04 mg/l ammóniumiont adott meg a lazacos vizekre és 0,2 mg/l-t a pontyos vizekre.
Nitritek
A nitritek mérgezőek a halakra: a kopoltyúkon át a vérbe jutnak, és a hemoglobint methemoglobinná alakítják, amely nem szállít oxigént, így a halak még oxigéndús vízben is „fulladoznak”. A lazacfélék a legérzékenyebbek; a vízben lévő kloridok csökkentik a toxicitást (Lewis és Morris 1986). A(z) 2006/44/EK irányelv 0,01 mg/l irányértéket adott meg a lazacos vizekre.
Nitrátok
A kifejlett halaknak a nitrátok nem ártanak azonnal, de táplálják az algákat és a növényeket, így hozzájárulnak a túltermékenyítéshez és az éjszakai oxigénszint-zuhanásokhoz. Az érzékeny vízi állatok (lazacfélék, kétéltűek, egyes gerinctelenek) esetében Camargo és mtsai. (2005) azt javasolják, hogy a nitrátszintet literenként 2 mg nitrogén alatt tartsák, ami körülbelül 9 mg/l nitrátnak felel meg.
Oxigén
A halaknak, különösen a lazacféléknek sok oxigénre van szükségük. A 2006/44/EK irányelv a lazacos vizekre 9 mg/l irányértéket adott meg (a mérések legalább felében), és soha nem kevesebbet, mint 7 mg/l. A mélyebb rétegekből származó felszín alatti vízben gyakran kevesebb van; a vízfolyásban csak a fakadás után dúsul fel újra oxigénnel.
Víz hőmérséklete
A felszín alatti víz hőmérséklete egész évben szinte állandó. A forrásokból érkező befolyás ezért nyáron hűtheti, télen pedig melegítheti a vízfolyást, és az ilyen szakaszok gyakran menedéket nyújtanak a hidegkedvelő halaknak (Hayashi és Rosenberry 2002).
pH
A halak megközelítőleg 6 és 9 közötti pH-t viselnek el (2006/44/EK irányelv). E tartományon kívül károsodik a kopoltyú, és megváltozik az ammónia és a fémek mérgező hatása.
Vízkeménység
A keményebb víz (több kalcium és magnézium) kedvezőbb a halaknak: a kalcium védi a kopoltyút, csökkenti a fémek – például a réz és a cink – toxicitását (Pagenkopf 1983), és stabilan tartja a pH-t. A lágy víz érzékenyebb a fémekre és a savasodásra.
Vas
A mélyből származó felszín alatti vízben a vas oldott állapotban van. Amikor a víz levegővel érintkezik, oxidálódik és barna pelyhekként kicsapódik, amelyek eltömítik a kopoltyút, befedik az ikrás és gerinctelenekkel teli kavicsot, és tönkreteszik a búvóhelyeket (Vuori 1995).
Mangán
A mangán a mélyebb felszín alatti vizekben természetes. A halak számára általában kevésbé jelentős, mint a vas; a határérték főként az ivóvíz íze és színe miatt érvényes.
Kloridok
A kloridok útszóró sóból, műtrágyákból és szennyvízből származnak. Az amerikai EPA (1988) a vízi élővilág hosszú távú védelmére 230 mg/l, rövid távú védelmére 860 mg/l értéket határozott meg.
Szulfátok
A szulfátok gyakoriak a felszín alatti vízben; kőzetekből (például gipszből), műtrágyákból és bányákból származnak. A kloridokkal együtt növelik a víz ásványianyag-tartalmát; a 250 mg/l-es határérték ivóvízre vonatkozik.
Vezetőképesség
A vezetőképesség az oldott sók teljes mennyiségét mutatja. A felszín alatti vízben a magasabb érték gyakran természetes (mészkő, gipsz), de a vízfolyásban bekövetkező hirtelen emelkedés utakról, bányákból vagy szennyvízből származó sóbevitelre utal.
Fémek és félfémek
A réz, a cink, a nikkel, a kadmium és a higany már alacsony koncentrációban is mérgező a halakra, lágy vízben inkább, mint keményben (Pagenkopf 1983). A felszín alatti vízre vonatkozó határérték ivóvízre szól, nem a halakra.
Peszticidek
A peszticidek a földekről jutnak a felszín alatti vízbe. Az egy anyagra vonatkozó 0,1 µg/l-es határérték (összesen 0,5 µg/l) ivóvízre szól és nagyon szigorú; a halakat általában csak jóval magasabb koncentráció károsítja. Az érték főként azt mutatja, mennyire terheli a környéket a mezőgazdaság.
Oldószerek és benzol
A klórozott oldószerek (például tetraklór-etilén) és a benzol az iparból, a tisztítóművekből és a benzinkutakból származnak. Mérgezőek és lassan bomlanak le a talajvízben.
PAH (égetés, kőolajszármazékok)
A PAH-ok égés és olajszennyeződések révén keletkeznek. A benzo(a)pirén határértéke (0,01 µg/l) nagyon szigorú az ivóvíz szempontjából, mivel rákkeltő anyag.
Források
Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
A halak életének fennmaradásához védelmet vagy javítást igénylő édesvizek minőségéről szóló 2006/44/EK irányelv (2013-ban hatályon kívül helyezték; értékeit itt csak szakmai támpontként adjuk meg).
Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
Halak, vadon élő állatok, növények és kockázatok a víz körülVadon élő állatok és veszélyek a vízparton (GBIF)Vadállatok, madarak, növények és veszélyforrások (medve, kullancsok, szúnyogok, kaukázusi medvetalp), amelyeket a víz környékén észleltek. Nem része a feltételek pontszámának, csak tájékoztató jellegű.
A víz környékén megfigyelt vagy feljegyzett fajok. A vadon élő állatok, növények és veszélyek nem számítanak bele a feltételek pontszámába, csak tájékoztató jellegűek. A faj neve a saját oldalára vezet.
Növényevő, amely gátakkal és építményeivel megváltoztatja a patakot és a partokat. Védett. Sekélyeket és mélyedéseket hoz létre, ahol a halak és rovarok jól érzik magukat.
Élettere Szlovákia északi és középső részének hegyvidéki erdeiben van. A víz mellett halra vadászik és iszik.
Hogyan védekezzen: A hegyi horgászvizeken mozogjon zajosan, ne hagyjon a sátor közelében halat, belsőséget vagy etetőanyag-maradékot, az élelmet pedig az alvóhelytől távol tárolja. Ha medvét lát, ne fusson el, beszéljen nyugodtan, és lassan hátráljon. Soha ne közelítse meg a bocsokat.
Kullancsencephalitist és Lyme-kórt terjeszt. A magas fűben és a parti növényzetben leselkedik.
Hogyan védekezzen: Tavasztól őszig horgászat után vizsgálja át magát, használjon riasztószert, és a hosszú nadrágot tűrje a zokniba. A kullancsot mielőbb távolítsa el csipesszel. Az agyvelőgyulladás ellen létezik védőoltás.
Invazív növény, amely a patakpartokon és nedves réteken nő. Nedve napfényben égési sérüléseket okoz a bőrön.
Hogyan védekezzen: Ne érintse meg, és ne menjen át a növényzeten. Ha a nedve a bőrre kerül, mossa le szappanos vízzel, és védje a területet a naptól. Nagyobb égési sérülés esetén forduljon orvoshoz.
Dagonyázni és inni jön a vízhez, főleg alkonyatkor és éjjel.
Hogyan védekezzen: A malacos vaddisznókoca agresszív lehet. Tartson távolságot, ne éjszakázzon vadcsapáson, és ne hagyjon ételmaradékot a vízparton.
Vadon élő állatok, növények és veszélyek: a feljegyzések megfigyelésekből származnak, és azt is tükrözik, merre járnak a megfigyelők; nem sűrűségmérések, és nem jelentik a találkozás bizonyosságát. Körülbelül 35 × 55 km-es környékre vonatkoznak.
Alapkőzet, vízfolyás és források a térképen, helyszíni értékek, geomágneses aktivitás és földrengések. Ez környezeti információ; a pontszámba csak a megbízhatósági szinttel jelölt kisebb hipotézisek (törések és kőzetek, geomágneses vihar) számítanak bele.
Az alapkőzet-térképhez bekapcsolt JavaScript szükséges.
Geológia
Földtani térkép (Szlovákia) 1 : 50 000: felszín alatti kőzetek, a hordalékkavicsoktól és homokoktól az agyagokon át a gránitokig és mészkövekig. Színek az ŠGÚDŠ jelmagyarázata szerint; a térképre kattintva megjelenik az adott pont kőzetének leírása.
A horgász számára: A kavicspadok és a köves küszöbök tiszta mederfeneket és élőhelyet biztosítanak a süllőnek, a sügérnek és a márnáknak. Az agyagos és iszapos aljzat megtartja a táplálékot a ponty és a dévérkeszeg számára. A mészkő és a dolomit keményebb, táplálékban gazdagabb vizet eredményez, mint a gránit és a kvarcit.
Radonkockázat
Az alapkőzet radonkockázata (alacsony, közepes, magas). A kőzetek radioaktivitásán és a repedéseken alapul. A térkép az alapkőzetet mutatja, nem a víz radontartalmát.
Horgászoknak: A radon a felszín alatti víz természetes nyomjelzője. A magasabb radonkockázatú alapkőzet (gránit, gneisz, tektonikai törések) gyakran olyan hely, ahol a repedésvíz a felszínre tör. A terület (Szlovákia) nagy része „közepes”, ezért főleg a magas kockázat érdekes.
alacsony 36,7%
közepes 63,0%
magas 0,3%
Urán (eU)
Egyenértékű urán a felszíni kőzetekben légi gamma-spektrometriából (ppm). 4 ppm-től az alapkőzet általában emelt radonkockázatúnak számít.
Horgászoknak: A magas uránszint gránitra, gneiszre és fekete palára utal, vagyis olyan kőzetekre, amelyekből radon és oldott anyagok jutnak a vízbe. A kapásra nincs közvetlen hatása, de segít értelmezni a terület földtani felépítését.
nincs adat
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Gamma-sugárzás
Gamma-sugárzás dózisteljesítménye a levegőben (nGy/h) légi mérésből. Ez az alapkőzet természetes háttérsugárzása, nem szennyezés.
Horgászoknak: Magasabb értékek az uránban, tóriumban és káliumban gazdag kőzeteknél (gránit, gneisz, palás flis) fordulnak elő. Kiegészíti az urántérképet; a horgásznak főleg azt mutatja, hol változik az alapkőzet.
nincs adat
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Mágnesesség
A Föld mágneses terének anomáliái (ΔT, nT-ban), amelyeket mágneses ásványokat tartalmazó kőzetek, például vulkáni kőzetek, bazaltok vagy amfibolitok okoznak.
Horgászoknak: A halak (különösen a lazacfélék és az angolnák) érzékelik a mágneses teret. Nem bizonyított, hogy a helyi anomáliák befolyásolják-e a mozgásukat és a kapást; ezt hipotézisként kezeljük.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kattintson vagy koppintson a térképre az adott hely értékének megtekintéséhez.
Értékek a víz helyénAlapkőzeti radonveszély, urán, tórium, kálium, sugárzás és mágneses anomália egyetlen vizes helyen (a térképen ponttal jelölve).
Alapkőzeti radon-kockázat
közepes
A legtöbb Szlovákia esetében gyakori.
alacsony
közepes
magas
Urán (eU)
2,8ppm
gyakori
A kőzetek tipikus háttérköve.
Tórium (eTh)
7,9ppm
a kéreg átlaga alatt
A kőzetek természetes háttere.
Kálium (K)
1,32%
a kéreg átlaga alatt
A kőzetek természetes háttere.
Gamma-sugárzás
53nGy/h
a világátlag körül
Az alapkőzet természetes háttere.
Mágneses anomália (ΔT)
3nT
a környezet átlaga felett
A mágneses tér eltérése a környezet átlagától.
átlag alattiátlag feletti
Az értékek egyetlen helyre vonatkoznak (a térképen ponttal jelölve), nem pedig az egész vízfolyás vagy vízgyűjtő átlagára. A radon a felszín alatti vizek természetes nyomjelzője; a térkép nem tartalmazza a vízben lévő radont, csak az alapkőzet kockázatát.
Jel a számlapon: a felső kéreg átlaga (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, kálium 2,3%; Rudnick és Gao 2003) és a természetes kültéri dózis világátlaga 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). A mutató nem leng ki „jó” vagy „rossz” irányba, csak azt mutatja, hol helyezkedik el az érték.
A megemelkedett urán vagy radon csak információ a kőzetről. A kapásra nincs bizonyított jelentősége; segít leolvasni, milyen aljzatból származik a víz.
Vetők és források
Törések és forrásokA földtani térkép szerinti legközelebbi tektonikus törésvonal távolsága és a környékbeli források száma. A törésvonalak mentén hasadékvíz tör a felszínre.
Legközelebbi vetődés
legfeljebb 3 km
törés a közelben
Tektonikai törés a földtani térképen.
Források és feltörések
0
nincsenek megjelölve
Nincs 1 km-es körzetben.
fiatalabb üledékekkel fedett
A törések mentén és a forrásoknál a kőzettestekből repedéses talajvíz tör elő. Nyáron hűvösebb, télen melegebb szokott lenni, mint a vízfolyás vize, ezért a horgászok tapasztalatai szerint szélsőséges időjárásban a halak az ilyen helyek közelében tartózkodnak (a megfelelő hőmérséklet nyári és téli szigetei).
A friss hasadékvíz azonban kevés oxigént tartalmazhat. Ez a horgászok tapasztalata, nem pedig ezen a revíren mért jelenség.
A törések a(z) 1 : 50 000 méretarányú földtani térképből származnak. A források olyan hidrogeológiai térképből származnak, amely csak egyes régiókat fed le, így a nulla nem jelenti azt, hogy ott nincsenek források.
Geológia okolia: hornina, voda, sedimenty, vrty
Geológia a geochémia okolia vodyHornina pod vodou, zloženie vody a sedimentov podľa atlasov, rádioaktivita, geotermálny potenciál, vrty, staré banské diela, ložiská, záťaže, zosuvy a zlato v sedimentoch, z máp a registrov ŠGÚDŠ.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Hornina pod vodou
Náplavy riek60 % čiary vody
30 % sopečné horniny, 10 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 367 mg/l, stredne tvrdá voda (11,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
2 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 4,16 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
43°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 75 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 69 °C (prírastok 25 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
58nGy/h dávkový príkon
82. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
8objektov do 3 km
Najbližšie: Halda bane Mládež (halda), 100 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
3 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 2 300 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (NITRA).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1 638vrtov do 3 km
1252 rozborov vody v okolí
Z toho 1637 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
59°C na ústí vrtu
24 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II, výdatnosť 22,0 l/s, 1,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
28lokalít do 3 km
6 záťaží, 22 skládok
Najbližšia záťaž: Bystričany – ENO – dočasné odkalisko, 430 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
84záznamov do 5 km
31 ložísk, 53 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
107plôch do 3 km
10 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Údaje sú z registrov, máp a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a hovoria o prostredí okolo vody. Blízkosť banského diela alebo záťaže neznamená, že voda je znečistená. Chémia vody a sedimentov je modelový odhad z interpolovaných máp Geochemického atlasu SR, nie aktuálny monitoring ani meranie v toku.
Podrobná geológia a geochémia celého toku: hornina pod vodou, zloženie vody, prvky v sedimentoch, radiácia, geotermálny potenciál, kovy, zlato v sedimente, banské diela, vrty s rozbormi.
Kőzetek és víz-kémia
Kőzetek és vízkémiaA domináns kőzetcsoport a vizes ponton, és hogy mit jelent ez általában a víz keménységére, pH-jára és gazdagságára nézve.
Alapkőzet a víz helyén
Hordalék
A térkép szerinti uralkodó kőzetcsoport.
A völgyben lévő kavicsok, homokok és agyagok a völgyaljzatról árulkodnak, nem a vízgyűjtő kőzetéről. A víz kémiáját főként a hely feletti alapkőzet határozza meg.
Egyetlen hely kőzete nem határozza meg az egész víz kémiáját: az a pont feletti egész vízgyűjtő aljzatától függ. Az adat tájékoztató jellegű, nem mérés.
Geomágneses aktivitás
Geomágneses aktivitás (Kp)A planetáris Kp-index (0–9) a Föld mágneses terének ingadozását méri. 5 felett geomágneses viharnak számít. Az elmúlt 48 óra és a következő 24 óra előrejelzése látható.
Kp-index
5,09 felől
geomágneses vihar, G1 fokozat
Utolsó mérés (2026. nov. 8. 01:00). A számlapon lévő pont a legmagasabb előrejelzés a következő 24 órára.
48 órával ezelőttmost+24 h
A következő 24 órában várható legmagasabb Kp: 5,0 (geomágneses vihar).
A Kp (0–9) a Föld mágneses terének a napszél okozta ingadozását méri. 5-tól geomágneses viharról beszélünk. A halak, különösen a lazacfélék és az angolnák, érzékelik a mágneses teret. Az azonban nem bizonyított, hogy a kapásuk a Kp-tól függene: ezek horgászok megfigyelései és hipotézisek.
Az adat egész Szlovákia területén azonos. Csak erős geomágneses vihar esetén számít bele az aktivitási pontszámba (hipotézis, −1 – −2 pont).
Földrengések a közelben
Földrengések a környékenA víztől számított 150 km-es körzetben az elmúlt 30 napban észlelt rengések (GFZ GEOFON-katalógus).
Földrengések a közelben
0rengések
nincs rengés
150 km-es körzetben az elmúlt 30 napban (0,0 magnitúdótól).
A horgásztörténetek szerint a halak (különösen a harcsák és az angolnák) a földrengések előtt nyugtalanul viselkednek, vagy abbahagyják a táplálkozást. Ez nincs megbízhatóan bizonyítva, gyenge rengéseknél pedig véletlen egybeesésről van szó. A Kárpátokból eredő mélyebb rengéseket (például Komárno és Dobrá Voda környékén) az emberek többsége egyáltalán nem érzékeli.
A GEOFON-katalógus globális; a(z) Szlovákia környéki gyenge rengések nem feltétlenül szerepelnek benne hiánytalanul. Nem számít bele az aktivitási pontszámba.
Sentinel-2 (optikai) és Sentinel-1 (radar), frissítés nagyjából 6 naponta
NövényborítottságTiszta felszín
JégNincs jég
A vízfolyás keskenyebb, mint a műholdas pixel (10 m). Az értékek ezért a horgászvíz vonala körüli sávból és azokból a pixelekből származnak, ahol a víz keveredik a parttal, így csak közelítő jellegűek, és a partot is mutathatják. A vízfelület területe nem kerül értékelésre egy vízfolyás esetében, és a víz feletti becslések csak ott jelennek meg a képen, ahol a vízfolyás szélesebb, mint egy műholdas pixel.
Vízfelszín növényzete
Partvidéki növényzetA revír azon területének aránya, ahol a műhold zöld növényzetet lát (NDVI index 0,3 felett): úszó és kiemelkedő növények és nád a parton.
0 % a területbőlTiszta felszín
tiszta
részben
jelentősen
erősen
A zöld növényzettel borított terület aránya (növények a felszínen és közvetlenül alatta, nád a parton).
A partmenti nádas sávja is beszámításra kerülhet, ezért a kis területeken az értékek magasabbnak tűnhetnek.
Sentinel-2, 2026. okt. 31., a terület 64%-a felhőmentes
Jég a felszínen
Jég a vízfelszínenAz a területarány, ahol a műhold jégnek vagy hónak látja. A jég vastagságát vagy teherbírását nem tudja meghatározni.
0 % a területbőlNincs jég
nincs jég
részben
legtöbbször
egész
A terület aránya, ahol a műhold jeget vagy havat lát. Az elmúlt 20 napban a legmagasabb 0% volt.
A műhold nem tudja megállapítani a jég vastagságát vagy teherbírását. Ennek az adat alapján soha ne lépjen rá a jégre.
Sentinel-2, 2026. okt. 31., a terület 64%-a felhőmentes
Az adatok 2026. aug. 27. óta vannak tárolva (15 darab 5 napos időszak), a grafikonok mutatják a fejlődésüket. Előzmények letöltése (CSV)
Becslések 10–20 m felbontású műholdképek alapján, nem a vízben végzett mérés. Befolyásolják őket a felhők, árnyékok, szél és a partok. Ne használja őket fürdőzésről vagy jégre lépésről való döntéshez. Adatok: Módosított Copernicus Sentinel 2026 adatokat tartalmaz, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Az eljárás a módszertanban van leírva.
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2017 és 2023 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
2017felvételezve: 2017. jún. 1.2020felvételezve: 2020. aug. 1.2023felvételezve: 2023. jún. 2.