Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
28100 felől
Alacsony aktivitás · 3 horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Nagyon magas0
Magas0
Átlagos0
Alacsony3
Mikor van a legjobb ablakhány horgászvíznek van a legjobb kétórás ablaka adott órában
00
06
12
18
A legtöbb horgászvíznek a legjobb ablaka 06:00 körül van.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 07:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízállás a vízfolyásnál
Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról
Vízállások a vízfolyásnál
Állomás
Állapot
Változás
Hőmérséklet
Poluvsie
16 cm
–
Šuja
16 cm
–
Zsolna
100 cm
1,9 °C
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
Élénk vízfolyásHegylábi folyó kavicsos fenékkel és gyors sodrással. Itt már a pér és a pisztráng is jól fejlődik.
A vízfolyás magassági profilja: 715-től 332 m tengerszint feletti magasságig 48,0 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
715 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
329 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
386 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
8,0 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,39
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
2018felvételezve: 2018. szept. 16.2021felvételezve: 2021. jún. 19.2024felvételezve: 2024. aug. 23.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Rajčanka
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 65 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek69 % čiary vody
25 % vápence a dolomity, 6 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,8modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 404 mg/l, tvrdá voda (14,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Selén 0,513 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
29°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 50 °C (prírastok 22 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
42nGy/h dávkový príkon
9. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
8objektov do 3 km
ťažené: Fe, Mn, Cu
Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 800 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
13 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
7 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Lítium 159 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Bytčica, 1600m SZ od K465).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
805vrtov do 3 km
1552 rozborov vody v okolí
Z toho 805 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
42°C na ústí vrtu
16 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Kamenná Poruba – RTŠ-1, výdatnosť 13,4 l/s, 3,0 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
93lokalít do 3 km
5 záťaží, 88 skládok
Najbližšia záťaž: Žilina – areál ZVL, 90 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
97záznamov do 5 km
25 ložísk, 72 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
275plôch do 3 km
20 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek69%SR 72 %
Mészkövek és dolomitok25%SR 2,7 %
Mladé sedimenty6,3%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér75%
krieda19%
trias6,3%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
11×
krieda
mladšia jura – staršia krieda
mráznické súvrstvie
3×
trias
stredný trias
strážovské vápence
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív80%SR 68 %
deluviálne sedimenty20%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,7m
2 – 570%SR 48 %
0 – 230%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
FATRIKUM67%SR 14 %
HRONIKUM33%SR 8,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT60%SR 16 %
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT40%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)71%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)29%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih71%SR 26 %
veľmi malý pokles29%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 16 z 25 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Dolomity33%SR 1,8 %
Pieskovce22%SR 15 %
Vápence22%SR 3,1 %
Zlepence11%SR 0,8 %
Ílovce11%SR 2,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)33%SR 1,8 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)22%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)22%SR 1,9 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Zlepence; Nerozlíšené)11%SR 0,0 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)11%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová93%SR 86 %
puklinová7,1%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor93%SR 95 %
regionálny izolátor7,1%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén a kvartér časti Žilinskej kotliny a východného okraja Súľovských vrchov45%SR 0,0 %
mezozoikum severnej časti Strážovských vrchov41%SR 0,0 %
mezozoikum južnej časti Lúčanskej Fatry14%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
karbonátogénna, resp. silikátovo-karbonátogénna mineralizácia43%SR 0,9 %
karbonátogénna mineralizácia43%SR 2,6 %
karbonátogénne14%SR 4,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO436%SR 7,4 %
Ca-HCO3 alebo Ca-Mg-HCO327%SR 0,8 %
Ca-Mg-HCO318%SR 26 %
Ca – HCO39,1%SR 0,0 %
Ca-HCO39,1%SR 6,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A94%SR 36 %
C5,6%SR 4,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Žilinská kotlina100%SR 1,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,83typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
14,1°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,52 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
404mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 68Mg 27
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 80SO₄ 16
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
HydrogénuhličitanyHCO3251 mg/l63. percentil
KalciumCa72,2 mg/l61. percentil
MagnéziumMg17,6 mg/l58. percentil
FluoridokF0,116 mg/l51. percentil
SzulfátokSO438,1 mg/l47. percentil
KloridokCl7,25 mg/l45. percentil
NátriumNa4,61 mg/l25. percentil
DraslíkK1,59 mg/l22. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
SzelénSe0,513 mg/kg87. percentil
NikkelNi32,8 mg/kg77. percentil
ÓlomPb22,3 mg/kg76. percentil
CinkZn124 mg/kg71. percentil
HiganyHg0,160 mg/kg68. percentil
RézCu27,7 mg/kg65. percentil
KobaltCo8,84 mg/kg56. percentil
ArzénAs6,45 mg/kg48. percentil
AntimonSb0,602 mg/kg46. percentil
BizmutBi0,208 mg/kg46. percentil
KrómCr64,6 mg/kg37. percentil
MolibdénMo0,305 mg/kg35. percentil
KadmiumCd0,126 mg/kg35. percentil
CínSn2,18 mg/kg29. percentil
VanádiumV58,5 mg/kg25. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
KalciumCa9,08 %94. percentil
MagnéziumMg1,80 %86. percentil
FoszforP921 mg/kg60. percentil
MangánMn803 mg/kg46. percentil
VasFe2,31 %27. percentil
DraslíkK1,27 %17. percentil
AlumíniumAl4,51 %12. percentil
TitánTi3 323 mg/kg11. percentil
NátriumNa0,510 %5. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
StronciumSr192 mg/kg84. percentil
LítiumLi31,7 mg/kg62. percentil
BórB63,3 mg/kg58. percentil
BáriumBa377 mg/kg27. percentil
YtriumY21,3 mg/kg19. percentil
CérCe47,1 mg/kg13. percentil
ZirkónZr241 mg/kg12. percentil
BerilliumBe0,604 mg/kg10. percentil
RubídiumRb66,9 mg/kg8. percentil
GáliumGa7,17 mg/kg7. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
42nGy/h vo vzduchu
rozsah 27 až 55 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,50 ppm40. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,97 ppm9. percentil
Kálium (K)K0,961 %5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
29 / 50 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 22 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Žilinská kotlina100%SR 1,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,6°C
Priemerná júlová teplota16,8°C
Ročné zrážky762mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma67%SR 29 %
horská klíma33%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 159 μg/lmedián 5,00 μg/l36 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bytčica, 1600m SZ od K465, 1993, 530 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 27,0 μg/lmedián 1,50 μg/l39 vzoriek41 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Porubský potok, 1993, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 15,0 μg/lmedián 0,500 μg/l39 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bytčica, 1600m SZ od K465, 1993, 530 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 860 μg/lmedián 270 μg/l36 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lesnianka, potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l35 vzoriek6 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rajčianka, 60 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 130 μg/lmedián 40,0 μg/l38 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bodová, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rajčianka, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrmierne zvýšená
najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l41 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rajčianka, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,50 μg/l39 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rajčianka, 1993, 80 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Čičmany, 950m J od K933, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 21,6 mg/lmedián 5,71 mg/l41 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bradová, potok, 130 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)65 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)65 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Barit (BaSO₄)57 vzoriek, najviac 315 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)51 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)49 vzoriek, najviac 55 zŕn
Rutil (TiO₂)42 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)26 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)15 vzoriek, najviac 50 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)64 vzoriek, najviac 815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)54 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)43 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))38 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))35 vzoriek, najviac 55 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)28 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)28 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))25 vzoriek, najviac 15 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 153 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO361×
Ca-Mg-HCO341×
Ca-SO4-HCO34×
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Ca-Mg-Na-HCO31×
Ca-Mg-Na-SO4-HCO31×
Ca-Na-HCO31×
Mg-Ca-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A73×
trieda C14×
trieda E12×
trieda B7×
trieda F2×
trieda D2×
trieda H2×
trieda G1×
Kovy v podzemnej vode
HiganyHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 164 μg/lmedián 0,100 μg/l114 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 14,0 μg/lmedián 0,500 μg/l114 vzoriek72 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l114 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 780 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 77,0 μg/lmedián 5,00 μg/l114 vzoriek18 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,120 mg/lmedián 0,00500 mg/l114 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 50 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,60 μg/lmedián 0,250 μg/l114 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,250 μg/l114 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 350 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l114 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l114 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 872 μg/lmedián 1,50 μg/l114 vzoriek46 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,10 μg/lmedián 0,500 μg/l114 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l55 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
16
28,6 Bq/l
12,2 Bq/l
forrás
25
50,7 Bq/l
5,24 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
4
22,9 Bq/l
9,73 Bq/l
studňa
3
21,8 Bq/l
12,7 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
6,37 Bq/l
6,37 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
2
20,0 Bq/l
11,0 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe2×
Mn2×
Cu1×
Druhy banských objektov
štôlňa8×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Štôlňa
štôlňa
Mn
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
800 m
štôlňa
štôlňa
Mn
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
800 m
Štôlňa č. 2-56
štôlňa
vápenec
1,4 km
Štôlňa č. 3-56
štôlňa
vápenec
1,4 km
Štôlňa č. 2-56
štôlňa
vápenec
1,4 km
Štôlňa č. 3-56
štôlňa
vápenec
1,5 km
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
1920
1,8 km
Štôlňa
štôlňa
Fe
2,9 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Rajecká Lesná
stavebný kameň
Ťažené ložisko – International Innovation Center, s.r.o.
200 m
Rajec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – ERPOS, spol. s r.o.
560 m
Veľká Čierna – Baranová
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
730 m
Lietavská Lúčka
vápenec ostatný
Ťažené ložisko – STEINBRUCH Žilina, s.r.o.
760 m
Rajecká Lesná
dolomit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
790 m
Veľká Čierna – Baranová
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
820 m
Rajec – Šuja
dolomit
Ťažené ložisko – DOLKAM Šuja a.s.
870 m
Lietavská Lúčka
vápenec ostatný
Ťažené ložisko – STEINBRUCH Žilina, s.r.o.
1,0 km
Veľká Čierna – Petrová
dolomit
Ťažené ložisko – Bekam, s.r.o.
1,2 km
Veľká Čierna – Petrová
dolomit
Ťažené ložisko – Bekam, s.r.o.
1,3 km
Lietavská Svinná
vápenec ostatný
Ťažené ložisko – Cementáreň Lietavská Lúčka a.s.
1,4 km
Lietavská Svinná
dolomit
Ťažené ložisko – Cementáreň Lietavská Lúčka a.s.
1,4 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Konská
Mangánové rudy
Mn
mineralogický výskyt
2,0 km
Čipčie
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
3,4 km
Pružiná
Hliníkové rudy (bauxity)
Al
ložiskový výskyt
4,5 km
Valčianska dolina
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
4,7 km
Čavoj-Gápel
Polymetalické rudy
Pb, Zn, Ag
malé ložisko
4,8 km
Čavoj-Gápel, Mendel štôlňa
Polymetalické rudy
Pb, Zn, Ag
ložiskový výskyt
4,9 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
805 vrtov v pásme 3 km, z toho 236 hydrogeologických a 569 ostatných; s číslom archívnej správy 805.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m337×
10–30 m297×
30–100 m72×
100–300 m34×
nad 300 m6×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
Rajecká Lesná
monitorovací vrt
5,0 m
65912 98Cd14.pdf
10 m
Rajecké Teplice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
13,0 m
80931 98Cb58.pdf
10 m
Rajecká Lesná
monitorovací vrt
6,0 m
65912 98Cd5.pdf
10 m
VSE-3
inžiniersko-geologický
6,0 m
87677
10 m
GM-7
mapovací
–
99677
10 m
VSE-4
inžiniersko-geologický
6,0 m
87677
10 m
VSE-1
inžiniersko-geologický
6,5 m
87677
10 m
ČS-VČ-2
inžiniersko-geologický
8,0 m
85958
10 m
VSE-6
inžiniersko-geologický
6,5 m
87677
20 m
VSE-5
inžiniersko-geologický
6,5 m
87677
20 m
P-1
mapovací
–
99677
20 m
VSE-2
inžiniersko-geologický
6,0 m
87677
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Hőmérséklet
Výdatnosť
Mélység
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Rajecké Teplice – BJ-22
36 °C
2,3 l/s
105 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
40 m
Rajecké Teplice – P-2
–
–
10 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
40 m
Rajecké Teplice – BJ-21A
34 °C
5,5 l/s
30 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
50 m
Rajecké Teplice – BJ-21
34 °C
15,5 l/s
121 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
50 m
Rajecké Teplice – BJ-23
33 °C
–
100 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
90 m
Rajecké Teplice – B-1
38 °C
2,4 l/s
27,3 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
100 m
Rajecké Teplice – B-2
38 °C
2,5 l/s
22,1 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
100 m
Rajecké Teplice – B-3
38 °C
–
30,1 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
100 m
Rajecké Teplice – BJ-14
–
–
10 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
120 m
Rajecké Teplice – BJ-19
34 °C
1,3 l/s
161 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
140 m
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória Rajecké Teplice
termálne kúpalisko
–
–
1
80 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
3
250 m
kategória Rajec
termálne kúpalisko
–
–
1
360 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
9
630 m
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
1
3,0 km
RTŠ-1
geotermálna voda
22 – 38
5 – 15
1
3,5 km
kategória a5
minerálna voda
< 15
> 50
1
5,7 km
kategória Stráňavy
termálne kúpalisko
–
–
1
6,6 km
kategória b4
minerálna voda
15-22
31-50
1
7,7 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Zsolna – areál ZVL
SK1000500P
90 m
Fačkov – skládka TKO, centrum obce
SK200140KF
100 m
Žilina – Rušňové depo, Cargo a.s.
SK1000500P
1,2 km
Rosina – skládka popolčeka – odkalisko
SK2001800F
1,8 km
Zsolna – východné priemyselné pásmo
SK1000500P
2,5 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Lietavská Lúčka 8 – Lietavská Lúčka
–
–
monitorovaná
20 m
Jasenové 3 – Jasenové
–
–
–
30 m
Rajecká Lesná 1 – Rajecká Lesná
120 m²
–
–
30 m
Strážov 1 – Strážov
–
–
–
60 m
Jasenové – Kľače 1 – Jasenové
–
–
–
60 m
Zsolna 3 – Zsolna
–
–
–
80 m
Čičmany 1 – Čičmany
–
–
–
100 m
Fačkov 2 – Fačkov
–
–
–
100 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy258×
Blokové polia3×
Blokové rozpadliny3×
Blokové polia + zosuvy3×
Svahové prúdy3×
Stupeň aktivity
Potenciálny152×
Stabilizovaný94×
Aktívny20×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami3×
Odstránený1×
Súčasný stav
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 000112×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova62×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S6×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
Nedostatočne doložené2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.