Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
25з 100
Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Найкраще вікно сьогодні
06:00–08:00
Гранічна, оцінка вікна 31.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 01:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
БистрінаГірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.
Висотний профіль водотоку: від 725 до 410 м н. р. м. на 11,0 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
735 м н. р. м.
Найнижча точка
393 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
343 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
31 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,53
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Hraničná
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Staré banské diela
0objektov do 3 km
V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.
Zlato v riečnom sedimente
6vzoriek so zlatom
13 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (310 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
0 з 9ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Bárium 78,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 82. percentil (Hraničná).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
49vrtov do 3 km
404 rozborov vody v okolí
Z toho 49 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
24°C na ústí vrtu
1 geotermálny vrt do 10 km
Najteplejší: Vyšné Ružbachy – VR-5, výdatnosť 2,5 l/s, 9,2 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
13lokalít do 3 km
1 záťaž, 12 skládok
Najbližšia záťaž: Jarabina – sklad agrochemikálií, 2,8 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
8záznamov do 5 km
6 ložísk, 2 rudné výskyty
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
186plôch do 3 km
25 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
БаріумБаmierne zvýšená
najvyššie 78,0 μg/lmedián 65,5 μg/l4 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hraničná, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hraničná, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hraničná, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hraničná, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hraničná, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hraničná, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hraničná, 60 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hraničná, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hraničná, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 7,68 мг/лmedián 5,63 мг/л6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Elišovka, 2007, 950 m od vody. Porovnanie: 31. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)50 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)38 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Anatas (TiO₂)13 vzoriek, najviac 315 zŕn
Rutil (TiO₂)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)6 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Золото (Ау)6 vzoriek, najviac 1 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Markazit (FeS₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
Цінабаріт (ГґС)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
106
1 zrno
260 м
104
1 zrno
270 м
126
1 zrno
310 м
111
1 zrno
490 м
94
1 zrno
790 м
99
1 zrno
970 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)34 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)13 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)12 vzoriek, najviac 815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))5 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ца-Мґ-HCO325×
Ца-HCO320×
Ца-SO4-HCO32×
На-Ца-Мґ-HCO31×
Ца-Мґ-SO4-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A40×
trieda B4×
trieda E2×
trieda C2×
trieda H2×
Kovy v podzemnej vode
АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,140 мг/лmedián 0,00500 мг/л28 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 39,0 μg/lmedián 4,00 μg/l28 vzoriek11 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 590 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,750 μg/l28 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуmierne zvýšená
najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,700 μg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 270 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеmierne zvýšená
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбmierne zvýšená
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l28 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрmierne zvýšená
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l28 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнbežná hodnota
najvyššie 22,0 μg/lmedián 6,00 μg/l28 vzoriek18 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l28 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l28 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
джерело
8
12,4 Bq/l
10,1 Bq/l
upravený prameň
3
16,4 Bq/l
15,1 Bq/l
minerálny prameň
1
9,68 Bq/l
9,68 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Горобина
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Podielnicke družstvo Poľana Jarabina
2,5 км
Горобина
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Podielnicke družstvo Poľana Jarabina
2,5 км
Каміенка
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,1 км
Каміенка
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,2 км
Стара Любовня – Мармон
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.
4,5 км
Стара Любовня – Мармон
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.
4,5 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Сулін
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
4,9 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
49 vrtov v pásme 3 km, z toho 7 hydrogeologických a 42 ostatných; s číslom archívnej správy 49.
Hĺbky vrtov
до 10 м12×
10–30 м27×
30–100 м7×
100–300 м2×
nad 300 m1×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Мнішек над Попрадом
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
60,0 м
86806 90Cd6.pdf
30 м
SMH-1
hydrogeologický
60,0 м
86806
30 м
JV-3
inžiniersko-geologický
12,0 м
102215
30 м
PV-2
inžiniersko-geologický
10,0 м
11277
40 м
IN-1
inžiniersko-geologický
15,0 м
102215
60 м
Кремна
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
60,0 м
86806 90Cd7.pdf
70 м
HK-6
inžiniersko-geologický
5,0 м
97117
70 м
HK-4
inžiniersko-geologický
6,0 м
97117
70 м
SMH-2
hydrogeologický
60,0 м
86806
70 м
HK-1
inžiniersko-geologický
6,0 м
97117
70 м
JV-6
inžiniersko-geologický
12,0 м
102215
70 м
HK-5
inžiniersko-geologický
6,0 м
97117
70 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Вишне Ружбахи – VR-5
24 °C
2,5 л/с
330 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
nevyužívaný
9,2 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
12
500 м
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
5,6 км
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
6,0 км
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
1
9,0 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Jarabina – sklad agrochemikálií
SK2004700F
2,8 км
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Пілгов – Мнішек над Попрадом
–
1987
–
80 м
Каче – Мнішек над Попрадом
–
1988
–
90 м
Мнішек – Гранічне
45 м²
1990
–
110 м
Каче – Мнішек над Попрадом
30 м²
1989
–
720 м
Каче – Мнішек над Попрадом
22 м²
1989
–
740 м
Гранічне
–
1983
–
1,1 км
Каче – Мнішек над Попрадом
65 м²
1985
–
1,4 км
Горобина
–
1989
–
2,6 км
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви181×
Svahové prúdy5×
Stupeň aktivity
Потенціални124×
Стабілізовани37×
Актівни23×
S potenciálnymi a aktívnymi formami2×
Súčasný stav
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick79×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.