Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

Белуйски поток

Басейн: ГронЛососеві – форельові
ділянка
1
довжина ділянок
10,7km
край
Банськобистрицький край
Аерофотознімок водотоку Белуйски поток з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці Белуйски поток

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

Белуйски поток, оцінка вікна 34.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 06:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Швидкий водотік Подгорски поток: швидка вода, кам'янисте дно, перекати та ями під ними. Типові форелеві води.

    2002503003504004500 км5 км10 км
    Висотний профіль водотоку: від 434 до 261 м н. р. м. на 10,7 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    444 м н. р. м.
    Найнижча точка
    261 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    183 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    17 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,08

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Белуйски поток за 2018 рік
    2018знято 18 вер. 2018
    Аерофотознімок водотоку Белуйски поток за 2021 рік
    2021знято 8 лип. 2021
    Аерофотознімок водотоку Белуйски поток за 2024 рік
    2024знято 27 лип. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Белуйски поток

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Поверхневі води поблизу ділянокнайближче місце моніторингу SHMÚ, 2025

    У 1 з 1 рибальських ділянок водотоку з даними SHMÚ на найближчій станції не виконується норма принаймні за одним показником.

    • 3 або більше показників1

    Найбільш забруднені ділянкиусі з невиконаною нормою

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    0 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Belujský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 231 mg/l, mäkká voda (6,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    5 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 170 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км57 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    57°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 95 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 28 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    47nGy/h dávkový príkon

    21. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 з 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,22 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (belujský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    23vrtov do 3 km

    342 rozborov vody v okolí

    Z toho 23 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    46°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Banská Štiavnica – HR-1, 9,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    2lokalít do 3 km

    2 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    11záznamov do 5 km

    6 ložísk, 5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    2plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Mladé sedimenty50%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-polygenetické sedimenty: hlinito-ílovité a piesčité svahové hliny1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • НЕОАЛПІНСКЕ ТЕКТОНІЦКЕ ШТРУКТУРИ ЗАПАДНИХ КАРПАТ100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih75%SR 26 %
    • stredný zdvih25%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity100%SR 6,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity južných svahov Štiavnických vrchov a Javoria100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,58typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    6,5°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,16 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    231mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ДраслікK5,91 мг/л80. percentil
    • НатрійНа11,5 мг/л60. percentil
    • ФторидиF0,135 мг/л60. percentil
    • ХлоридиЦл10,2 мг/л53. percentil
    • СульфатиSO426,7 мг/л29. percentil
    • МагнійМґ8,89 мг/л27. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3130 мг/л27. percentil
    • КальційЦа31,9 мг/л21. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • ФосфоречнаниPO40,541 мг/л83. percentil
    • АмоніумNH40,298 мг/л77. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК4,58 мг/л76. percentil
    • НітратиNO33,33 мг/л20. percentil

    Метали

    • ЦинкЗн35,0 μg/l95. percentil
    • ЗалізоФе0,318 мг/л85. percentil
    • МарганецьМн90,9 μg/l77. percentil
    • АлюмінійАл158 μg/l73. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ВанадійV170 мг/кг96. percentil
    • ОловоПб55,1 мг/кг95. percentil
    • КобальтЦо14,3 мг/кг93. percentil
    • ЦинкЗн258 мг/кг93. percentil
    • КадмійЦд0,950 мг/кг93. percentil
    • МідьЦу39,7 мг/кг84. percentil
    • ЦінСн3,03 мг/кг64. percentil
    • РтутьГґ0,128 мг/кг60. percentil
    • МолібденМо0,368 мг/кг48. percentil
    • АнтимонСб0,617 мг/кг48. percentil
    • БізмутБі0,195 мг/кг41. percentil
    • АрсенАс5,60 мг/кг35. percentil
    • ХромЦр52,5 мг/кг20. percentil
    • СеленСе0,126 мг/кг17. percentil
    • НікельНі12,2 мг/кг7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ТітанТі11 234 мг/кг97. percentil
    • ЗалізоФе4,78 %95. percentil
    • МарганецьМн1 614 мг/кг91. percentil
    • АлюмінійАл7,10 %88. percentil
    • НатрійНа0,917 %60. percentil
    • ФосфорP874 мг/кг54. percentil
    • МагнійМґ0,885 %50. percentil
    • КальційЦа1,48 %32. percentil
    • ДраслікK1,25 %14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ИтріумY32,0 мг/кг71. percentil
    • СтронціумСр154 мг/кг65. percentil
    • БерилійБе1,65 мг/кг65. percentil
    • ЗірконЗр445 мг/кг64. percentil
    • БаріумБа460 мг/кг58. percentil
    • ҐаліумҐа14,6 мг/кг55. percentil
    • ЦерЦе52,8 мг/кг27. percentil
    • БорB41,6 мг/кг12. percentil
    • РубідіумРб66,1 мг/кг8. percentil
    • ЛітіумЛі18,9 мг/кг5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    47nGy/h vo vzduchu

    rozsah 34 až 57 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,66 ppm59. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,30 ppm20. percentil
    • Калій (K)K1,09 %10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км57 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    57 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 28 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 95 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,5°C
    • Priemerná júlová teplota18,5°C
    • Ročné zrážky700mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Hontianske Nemce – Zlaté rudy (3,3 km od vody)Beluj – občasný (640 m od vody)Sebechleby – Kvaka – Sebechleby – nijaký (2,9 km od vody)Banská Štiavnica – HR-1 – nekúpeľný (9,8 km od vody)H-1 – i1 (3,4 km od vody)S-1 – i3 (5,7 km od vody)a1 (7,4 km od vody)d3 (7,7 km od vody)Klastava – stavebný kameň (2,9 km od vody)Krnišov – Tepličky – stavebný kameň (4,3 km od vody)Klastava – stavebný kameň (2,9 km od vody)Krnišov – Tepličky – stavebný kameň (4,3 km od vody)Sebechleby – stavebný kameň (500 m od vody)Krnišov – Tepličky – stavebný kameň (4,4 km od vody)Sebechleby – stavebný kameň – andezit (530 m od vody)Počúvadlo – stavebný kameň – tufity (3,0 km od vody)Hontianske Nemce – Au rudy (3,3 km od vody)Krnišov – stavebný kameň – andezit (4,6 km od vody)Počúvadlo – vulkanity (3,0 km od vody)Sitno – vulkanity (4,0 km od vody)Domaníky – vulkanity (4,6 km od vody)PRENCOV – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Beluj – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (590 m od vody)Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (950 m od vody)Hontianske Nemce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)JRD Hontianske Nemce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Hontianske Nemce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)JRD Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Prenčov – negatívny vrt (2,5 km od vody)Prenčov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)Počúvadlo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • СеленСеvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,22 μg/lmedián 0,825 μg/l6 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 110 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбmierne zvýšená
      najvyššie 1,42 μg/lmedián 0,830 μg/l6 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбmierne zvýšená
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсmierne zvýšená
      najvyššie 2,68 μg/lmedián 1,94 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрmierne zvýšená
      najvyššie 2,10 μg/lmedián 1,20 μg/l6 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 110 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуbežná hodnota
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 1,35 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СтронціумСрbežná hodnota
      najvyššie 247 μg/lmedián 237 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 63. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 110 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 110 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 58,1 мг/лmedián 24,7 мг/л6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)12 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)12 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Цінабаріт (ГґС)4 vzorky, najviac 32 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Сфалеріт (ЗнС)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 50 zŕn
    • Ґаленіт (ПбС)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)12 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)12 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))7 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ОловоПбextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l27 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 260 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 409 μg/lmedián 26,0 μg/l27 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,110 мг/лmedián 0,0300 мг/л27 vzoriek30 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l27 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,50 μg/lmedián 0,700 μg/l27 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,250 μg/l27 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіbežná hodnota
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,00 μg/l27 vzoriek41 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l27 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    studňa27,68 Bq/l4,90 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie13,05 Bq/l3,05 Bq/l
    джерело931,2 Bq/l4,54 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie11,28 Bq/l1,28 Bq/l
    upravený prameň234,0 Bq/l28,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Себехлебиstavebný kameňŤažené ložisko – Draft Stone s.r.o.500 м
    Кластаваstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,9 км
    Кластаваstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,9 км
    Крнішов – Теплічкиstavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen4,3 км
    Крнішов – Теплічкиstavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen4,3 км
    Крнішов – Теплічкиstavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o.4,4 км

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    ВискитTyp rudyМеталиВидOd vody
    Гонтіанске НемцеZlaté rudyАуmineralogický výskyt3,3 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    23 vrtov v pásme 3 km, z toho 12 hydrogeologických a 11 ostatných; s číslom archívnej správy 23.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м2×
    • 10–30 м4×
    • 30–100 м11×
    • 100–300 м6×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    Себехлебиúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,0 м46991 134Bb25.pdf80 м
    BB-1mapovací250,0 м8859140 м
    VBE-1/96ložiskový15,0 м82786340 м
    BB-3mapovací30,0 м8859540 м
    Белуйširokoprofilový vrt77,0 м31113 122Dd3.pdf590 м
    VBE-2/96ložiskový15,0 м82786810 м
    Себехлебиúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou101,0 м25573 134Bb15.pdf950 м
    BB-2mapovací290,0 м88591,1 км
    VBE-3/96ložiskový15,0 м827861,1 км
    VBE-4/96ložiskový15,0 м827861,2 км
    Гонтіанске Немцеúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou70,0 м43731 134Bb24.pdf1,4 км
    Себехлебиúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou43,0 м43456 134Bb23.pdf1,5 км

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Банська Штявниця – HR-146 °C–910 мНа-Ца-SO4-HCO3nevyužívaný9,8 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    H-1geotermálna voda15 – 22< 513,4 км
    S-1geotermálna voda15 – 2216 – 3015,7 км
    kategória a1minerálna voda< 15< 517,4 км
    kategória d3minerálna voda39-5516-3017,7 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Белуй250 м²1960–640 м
    Себехлеби – Квака – Себехлеби2 989 м²1980monitorovaná2,9 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви2×

    Stupeň aktivity

    • Стабілізовани1×
    • Потенціални1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Крупіна1 рибальська ділянка · 11 км34Белуйски поток34

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Грон