Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Belujský potok

Bassin versant : HronSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
10,7km
région
Région de Banská Bystrica

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Belujský potok

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

Belujský potok, score de la fenêtre 34.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 06:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Cours d'eau rapide Podhorský potok: eau rapide, fond pierreux, rapides et fosses en aval. Eaux à truites typiques.

    2002503003504004500 km5 km10 km
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 434 à 261 m au-dessus du niveau de la mer sur 10,7 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    444 m a.s.l.
    Point le plus bas
    261 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    183 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    17 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,08

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Belujský potok de 2018
    2018imagé 18 sept. 2018
    Vue aérienne du cours d'eau Belujský potok de 2021
    2021imagé 8 juil. 2021
    Vue aérienne du cours d'eau Belujský potok de 2024
    2024imagé 27 juil. 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Belujský potok

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025

    1 sur 1 parcours de pêche du cours d'eau avec des données SHMÚ : le site le plus proche présente une norme non respectée dans au moins un indicateur.

    • 3 indicateurs ou plus1

    Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée

    • Belujský potokBelujský potok · norme non respectée sur 1 des 4 années3 indicateurs

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    0 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Belujský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 231 mg/l, mäkká voda (6,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    5 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 170 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km57 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    57°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 95 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 28 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    47nGy/h dávkový príkon

    21. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 de 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,22 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (belujský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    23vrtov do 3 km

    342 rozborov vody v okolí

    Z toho 23 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    46°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Banská Štiavnica – HR-1, 9,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    2lokalít do 3 km

    2 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    11záznamov do 5 km

    6 ložísk, 5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    2plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Mladé sedimenty50%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-polygenetické sedimenty: hlinito-ílovité a piesčité svahové hliny1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih75%SR 26 %
    • stredný zdvih25%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity100%SR 6,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity južných svahov Štiavnických vrchov a Javoria100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,58typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    6,5°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,16 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    231mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK5,91 mg/l80. percentil
    • SodiumNa11,5 mg/l60. percentil
    • FluoruresF0,135 mg/l60. percentil
    • ChloruresCl10,2 mg/l53. percentil
    • SulfatesSO426,7 mg/l29. percentil
    • MagnésiumMg8,89 mg/l27. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3130 mg/l27. percentil
    • CalciumCa31,9 mg/l21. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,541 mg/l83. percentil
    • AmóniumNH40,298 mg/l77. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,58 mg/l76. percentil
    • NitratesNO33,33 mg/l20. percentil

    Métaux

    • ZincZn35,0 μg/l95. percentil
    • FerFe0,318 mg/l85. percentil
    • ManganèseMn90,9 μg/l77. percentil
    • AluminiumAl158 μg/l73. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • VanadiumV170 mg/kg96. percentil
    • PlombPb55,1 mg/kg95. percentil
    • CobaltCo14,3 mg/kg93. percentil
    • ZincZn258 mg/kg93. percentil
    • CadmiumCd0,950 mg/kg93. percentil
    • CuivreCu39,7 mg/kg84. percentil
    • CínSn3,03 mg/kg64. percentil
    • MercureHg0,128 mg/kg60. percentil
    • MolybdèneMo0,368 mg/kg48. percentil
    • AntimoineSb0,617 mg/kg48. percentil
    • BizmutBi0,195 mg/kg41. percentil
    • ArsenicAs5,60 mg/kg35. percentil
    • ChromeCr52,5 mg/kg20. percentil
    • SéléniumSe0,126 mg/kg17. percentil
    • NickelNi12,2 mg/kg7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi11 234 mg/kg97. percentil
    • FerFe4,78 %95. percentil
    • ManganèseMn1 614 mg/kg91. percentil
    • AluminiumAl7,10 %88. percentil
    • SodiumNa0,917 %60. percentil
    • PhosphoreP874 mg/kg54. percentil
    • MagnésiumMg0,885 %50. percentil
    • CalciumCa1,48 %32. percentil
    • DraslíkK1,25 %14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • YtriumY32,0 mg/kg71. percentil
    • StronciumSr154 mg/kg65. percentil
    • BérylliumBe1,65 mg/kg65. percentil
    • ZirkónZr445 mg/kg64. percentil
    • BáriumBa460 mg/kg58. percentil
    • GáliumGa14,6 mg/kg55. percentil
    • CérCe52,8 mg/kg27. percentil
    • BoreB41,6 mg/kg12. percentil
    • RubídiumRb66,1 mg/kg8. percentil
    • LítiumLi18,9 mg/kg5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    47nGy/h vo vzduchu

    rozsah 34 až 57 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,66 ppm59. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,30 ppm20. percentil
    • Potassium (K)K1,09 %10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km57 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    57 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 28 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 95 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,5°C
    • Priemerná júlová teplota18,5°C
    • Ročné zrážky700mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Hontianske Nemce – Zlaté rudy (3,3 km od vody)Beluj – občasný (640 m od vody)Sebechleby – Kvaka – Sebechleby – nijaký (2,9 km od vody)Banská Štiavnica – HR-1 – nekúpeľný (9,8 km od vody)H-1 – i1 (3,4 km od vody)S-1 – i3 (5,7 km od vody)a1 (7,4 km od vody)d3 (7,7 km od vody)Klastava – stavebný kameň (2,9 km od vody)Krnišov – Tepličky – stavebný kameň (4,3 km od vody)Klastava – stavebný kameň (2,9 km od vody)Krnišov – Tepličky – stavebný kameň (4,3 km od vody)Sebechleby – stavebný kameň (500 m od vody)Krnišov – Tepličky – stavebný kameň (4,4 km od vody)Sebechleby – stavebný kameň – andezit (530 m od vody)Počúvadlo – stavebný kameň – tufity (3,0 km od vody)Hontianske Nemce – Au rudy (3,3 km od vody)Krnišov – stavebný kameň – andezit (4,6 km od vody)Počúvadlo – vulkanity (3,0 km od vody)Sitno – vulkanity (4,0 km od vody)Domaníky – vulkanity (4,6 km od vody)PRENCOV – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Beluj – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (590 m od vody)Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (950 m od vody)Hontianske Nemce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)JRD Hontianske Nemce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Hontianske Nemce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)JRD Sebechleby – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Prenčov – negatívny vrt (2,5 km od vody)Prenčov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)Počúvadlo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SéléniumSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,22 μg/lmedián 0,825 μg/l6 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 110 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,42 μg/lmedián 0,830 μg/l6 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbmierne zvýšená
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,68 μg/lmedián 1,94 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,10 μg/lmedián 1,20 μg/l6 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 110 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCubežná hodnota
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 1,35 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 247 μg/lmedián 237 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Belujský potok, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 63. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 110 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 110 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 58,1 mg/lmedián 24,7 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: belujský potok, 2005, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)12 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)12 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 32 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 50 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)12 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)12 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))7 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • PlombPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l27 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 260 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 409 μg/lmedián 26,0 μg/l27 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,0300 mg/l27 vzoriek30 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l27 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,50 μg/lmedián 0,700 μg/l27 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,250 μg/l27 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,00 μg/l27 vzoriek41 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l27 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa27,68 Bq/l4,90 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie13,05 Bq/l3,05 Bq/l
    source931,2 Bq/l4,54 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie11,28 Bq/l1,28 Bq/l
    upravený prameň234,0 Bq/l28,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Sebechlebystavebný kameňŤažené ložisko – Draft Stone s.r.o.500 m
    Klastavastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,9 km
    Klastavastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,9 km
    Krnišov – Tepličkystavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen4,3 km
    Krnišov – Tepličkystavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen4,3 km
    Krnišov – Tepličkystavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o.4,4 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMétauxEspèceOd vody
    Hontianske NemceZlaté rudyAumineralogický výskyt3,3 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    23 vrtov v pásme 3 km, z toho 12 hydrogeologických a 11 ostatných; s číslom archívnej správy 23.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m2×
    • 10–30 m4×
    • 30–100 m11×
    • 100–300 m6×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    Sebechlebyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,0 m46991 134Bb25.pdf80 m
    BB-1mapovací250,0 m8859140 m
    VBE-1/96ložiskový15,0 m82786340 m
    BB-3mapovací30,0 m8859540 m
    Belujširokoprofilový vrt77,0 m31113 122Dd3.pdf590 m
    VBE-2/96ložiskový15,0 m82786810 m
    Sebechlebyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou101,0 m25573 134Bb15.pdf950 m
    BB-2mapovací290,0 m88591,1 km
    VBE-3/96ložiskový15,0 m827861,1 km
    VBE-4/96ložiskový15,0 m827861,2 km
    Hontianske Nemceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou70,0 m43731 134Bb24.pdf1,4 km
    Sebechlebyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou43,0 m43456 134Bb23.pdf1,5 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTempératureVýdatnosťProfondeurChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Banská Štiavnica – HR-146 °C–910 mNa-Ca-SO4-HCO3nevyužívaný9,8 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    H-1geotermálna voda15 – 22< 513,4 km
    S-1geotermálna voda15 – 2216 – 3015,7 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 517,4 km
    kategória d3minerálna voda39-5516-3017,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Beluj250 m²1960–640 m
    Sebechleby – Kvaka – Sebechleby2 989 m²1980monitorovaná2,9 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy2×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný1×
    • Potenciálny1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Krupina1 parcours de pêche · 11 km34Belujský potok34

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Hron