Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Hrabušice
58 cm
–
Hranovnica
6 cm
–
Košice
73 cm
–
Kysak
113 cm
–
Margecany
363 cm
–
Spišská Nová Ves
136 cm
–
Spišské Vlachy
178 cm
–
Ždaňa
43 cm
–
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Mírný sklonProud je citelný, střídají se plytčiny a tůně. Přechod mezi nížinným a podhorským tokem.
Výškový profil toku: od 854 do 163 m n. m. na 156,7 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
854 m a.s.l.
Nejnižší bod
163 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
692 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
4,4 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,44
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Hornád
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 169 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek81 % čiary vody
10 % vápence a dolomity, 7 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,2modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 407 mg/l, stredne tvrdá voda (13,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
6 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 3,01 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
39°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 70 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 77 °C (prírastok 38 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
52. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
163objektov do 3 km
ťažené: Cu, Fe, U, Ag, Mn
Najbližšie: Kutačka (pinga, pingový ťah), 140 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
17vzoriek so zlatom
19 rudných minerálov v sedimente
Najviac 8 zŕn v jednej vzorke (200 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
10 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Bárium 1 200 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (Hornád).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
4 576vrtov do 3 km
4318 rozborov vody v okolí
Z toho 4519 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
48°C na ústí vrtu
14 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Poprad – PP-1, výdatnosť 61,2 l/s, 6,7 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
173lokalít do 3 km
8 záťaží, 156 skládok, 9 sedimentov
Najbližšia záťaž: Krompachy-Haľňa – HO_ČOV, 50 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
277záznamov do 5 km
86 ložísk, 191 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
233plôch do 3 km
48 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek81%SR 72 %
Vápence a dolomity9,5%SR 2,7 %
Sopečné horniny7,1%SR 3,2 %
Pieskovce a zlepence2,4%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér81%
trias9,5%
perm4,8%
neogén2,4%
neovulkanity2,4%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
32×
trias
stredný – mladší trias
wettersteinské vápence: svetlosivé organodetritické a organogénne masívne, rifové vápence
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,5m
2 – 548%SR 48 %
5 – 1024%SR 20 %
0 – 221%SR 16 %
10 – 156,1%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM42%SR 8,1 %
VEPORIKUM37%SR 5,4 %
GEMERIKUM21%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT57%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT43%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)57%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)22%SR 14 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)12%SR 13 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)8,2%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih35%SR 26 %
malý pokles24%SR 8,8 %
stredný zdvih16%SR 32 %
veľmi malý zdvih8,2%SR 6,4 %
veľmi malý pokles6,1%SR 7,3 %
malý zdvih4,1%SR 7,7 %
ostatné6,1%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 42 z 61 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk81%SR 52 %
Pieskovce9,5%SR 15 %
Kyslé plutonity2,4%SR 3,7 %
Sliene a slieňovce2,4%SR 0,4 %
Kyslé vulkanity2,4%SR 3,2 %
Bázické vulkanity2,4%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)48%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)9,5%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)2,4%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Sliene a slie)2,4%SR 0,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)2,4%SR 3,2 %
ostatné2,4%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová85%SR 86 %
puklinovo-krasová15%SR 0,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Hornádskej a časti Popradskej kotliny40%SR 1,4 %
kvartér Hornádu v Košickej kotline26%SR 0,0 %
mezozoikum Slovenského raja a Havraních vrchov s priľahlým paleozoikom11%SR 0,0 %
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu8,5%SR 2,1 %
mezozoikum a kryštalinikum Čiernej hory6,4%SR 0,0 %
neovulkanity Slanských vrchov6,4%SR 1,7 %
ostatné2,1%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
potamogénna a karbonátovo-silikátogénna15%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-Na-HCO3-SO430%SR 4,5 %
Ca-Mg-HCO3, príp. Ca-Mg-HCO3-SO425%SR 0,9 %
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, príp. Ca-HCO3-SO4 až Ca-SO415%SR 1,3 %
Ca-(Mg)-HCO315%SR 1,7 %
Ca-Mg-HCO3-SO415%SR 0,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A52%SR 36 %
E43%SR 6,5 %
C4,3%SR 4,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Levočská panva – Z a J časť58%SR 9,5 %
Moldavská kotlina33%SR 1,3 %
Košická kotlina8,3%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 8,19typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
13,9°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,47 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
407mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 57Mg 32Na+K 11
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 62SO₄ 28Cl 11
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SíranySO470,9 mg/l76. percentil
FluoridyF0,181 mg/l76. percentil
HořčíkMg21,6 mg/l70. percentil
ChloridyCl20,0 mg/l69. percentil
DraslíkK3,95 mg/l64. percentil
SodíkNa12,2 mg/l62. percentil
VápníkCa63,4 mg/l51. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3203 mg/l46. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
RtuťHg3,01 mg/kg95. percentil
MěďCu119 mg/kg95. percentil
BizmutBi1,26 mg/kg95. percentil
CínSn7,66 mg/kg95. percentil
AntimonSb14,8 mg/kg95. percentil
ArsenAs24,8 mg/kg92. percentil
KadmiumCd0,393 mg/kg80. percentil
SelenSe0,406 mg/kg78. percentil
MolybdenMo0,542 mg/kg75. percentil
NiklNi31,3 mg/kg74. percentil
ZinekZn130 mg/kg73. percentil
OlovoPb20,2 mg/kg71. percentil
ChromCr83,6 mg/kg67. percentil
VanadV64,4 mg/kg41. percentil
KobaltCo7,33 mg/kg31. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
HořčíkMg1,30 %75. percentil
ManganMn1 128 mg/kg74. percentil
SodíkNa1,01 %73. percentil
VápníkCa2,72 %62. percentil
DraslíkK1,57 %59. percentil
ŽelezoFe2,84 %58. percentil
FosforP853 mg/kg51. percentil
HliníkAl5,49 %45. percentil
TitánTi4 328 mg/kg45. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BáriumBa909 mg/kg95. percentil
BorB76,9 mg/kg85. percentil
LítiumLi35,4 mg/kg76. percentil
YtriumY30,4 mg/kg64. percentil
RubídiumRb91,6 mg/kg58. percentil
ZirkónZr421 mg/kg56. percentil
CérCe58,9 mg/kg49. percentil
BerylliumBe1,13 mg/kg34. percentil
GáliumGa11,5 mg/kg30. percentil
StronciumSr115 mg/kg30. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 17 až 63 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Draslík (K)K1,33 %61. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,58 ppm49. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,28 ppm48. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
39 / 77 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 38 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 70 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Levočská panva – Z a J časť58%SR 9,5 %
Moldavská kotlina33%SR 1,3 %
Košická kotlina8,3%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,1°C
Priemerná júlová teplota17,4°C
Ročné zrážky718mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma88%SR 29 %
horská klíma12%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
BáriumBaextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 200 μg/lmedián 50,0 μg/l178 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1994, 40 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 80,0 μg/lmedián 3,00 μg/l205 vzoriek28 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1994, 40 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,800 μg/l201 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m SZ od K664, 1992, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 85,0 μg/lmedián 2,00 μg/l205 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Monok, potok, 1997, 930 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 75,0 μg/lmedián 2,50 μg/l205 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: HORNAD, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4,20 μg/lmedián 0,500 μg/l200 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Olšovec, potok, 1993, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 122 μg/lmedián 5,00 μg/l201 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brusník, potok, 1993, 630 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,250 μg/l205 vzoriek13 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 30 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 27,0 μg/lmedián 2,00 μg/l203 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m SZ od K664, 1992, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 010 μg/lmedián 210 μg/l201 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vernársky potok, 1993, 200 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 33,9 mg/lmedián 7,82 mg/l201 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Monok, potok, 1997, 930 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)389 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)335 vzoriek, najviac 815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)321 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)319 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)308 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)292 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)200 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Anatas (TiO₂)196 vzoriek, najviac 555 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)89 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Cinabarit (HgS)70 vzoriek, najviac 120 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)30 vzoriek, najviac 500 zŕn
Zlato (Au)17 vzoriek, najviac 8 zŕn
Scheelit (CaWO₄)15 vzoriek, najviac 17 zŕn
Kasiterit (SnO₂)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)6 vzoriek, najviac 4 zŕn
Markazit (FeS₂)4 vzorky, najviac 55 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
TP-3443
1 zrno
40 m
4868
4 zrná
60 m
TP-5238
1 zrno
60 m
TP-4883
1 zrno
70 m
TP-4920
2 zrná
80 m
TP-3388
1 zrno
80 m
4869
1 zrno
100 m
TP-3441
1 zrno
110 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)337 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)317 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))309 vzoriek, najviac 2187 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)212 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)210 vzoriek, najviac 315 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)144 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)112 vzoriek, najviac 300 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))65 vzoriek, najviac 325 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))57 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)50 vzoriek, najviac 50 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)6 vzoriek, najviac 1177 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO3117×
Ca-Mg-SO4-HCO343×
Ca-HCO339×
Mg-Ca-HCO319×
Ca-SO4-HCO315×
Ca-Mg-HCO3-SO413×
Ca-Mg-SO45×
Mg-Ca-SO4-HCO33×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A148×
trieda B32×
trieda C27×
trieda E19×
trieda F13×
trieda D9×
trieda G9×
trieda H7×
Kovy v podzemnej vode
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l326 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 490 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 663 μg/lmedián 5,00 μg/l326 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,3 mg/lmedián 0,0100 mg/l326 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,4 μg/lmedián 0,250 μg/l326 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11 600 μg/lmedián 12,0 μg/l326 vzoriek13 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 400 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,0 μg/lmedián 0,850 μg/l326 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l326 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l326 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 0,250 μg/l326 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,90 μg/lmedián 0,100 μg/l326 vzoriek66 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,6 μg/lmedián 0,500 μg/l326 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 820 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l112 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
9
40,2 Bq/l
14,5 Bq/l
potok, rieka
16
9,04 Bq/l
1,08 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
7
10,8 Bq/l
1,36 Bq/l
zdroj
84
49,8 Bq/l
7,27 Bq/l
upravený prameň
10
33,6 Bq/l
16,1 Bq/l
vodná nádrž
1
0,890 Bq/l
0,890 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
8
33,7 Bq/l
3,70 Bq/l
vrt s prelivom
5
64,4 Bq/l
4,06 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
3,00 Bq/l
3,00 Bq/l
minerálny prameň
2
15,3 Bq/l
13,6 Bq/l
výtok z banského diela
1
0,370 Bq/l
0,370 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Cu48×
Fe42×
U13×
Ag11×
Mn9×
Pb9×
Hg5×
Ba1×
Pg1×
Druhy banských objektov
štôlňa63×
halda48×
pinga, pingový ťah37×
odkalisko5×
šachta4×
iný druh objektu4×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Kutačka
pinga, pingový ťah
Cu rudy
140 m
Halda
halda
U ruda
1972
220 m
Štôlňa
štôlňa
Cu rudy
230 m
Štôlňa č.14
štôlňa
U ruda
1972
300 m
Štôlňa Tereza
štôlňa
dolomit
1976
330 m
Štôlňa, kutacia jama
štôlňa
Cu rudy
360 m
štôlňa
štôlňa
U rudy
1970
790 m
Halda štôlne Irena
halda
Fe
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
820 m
Štôlňa Irena
štôlňa
Fe
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
830 m
odkalisko Rudňany
odkalisko
950 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Košice – Hradová
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
300 m
Olcnava
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
320 m
Olcnava
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
320 m
Košice – Hradová
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
380 m
Družstevná pri Hornád – Malá Vieska
dolomit
Ťažené ložisko – Carmeuse Slovakia, s.r.o.
630 m
Družstevná pri Hornád – Malá Vieska
dolomit
Ťažené ložisko – Carmeuse Slovakia, s.r.o.
630 m
Hranovnica – Dubina
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
940 m
Hranovnica – Dubina
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
990 m
Smižany – Spišská Nová Ves
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,0 km
Smižany – Spišská Nová Ves
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,0 km
Spišské Tomášovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,1 km
Spišské Tomášovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,1 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Chrásť nad Hornádom
Hliníkové rudy (bauxity)
Al
mineralogický výskyt
120 m
Vikartovce
Uránové rudy
U
ložiskový výskyt
530 m
Matejovce nad Hornádom
Uránovo-molybdénové rudy
Cu, U, Mo
ložiskový výskyt
870 m
Spišský Štiavnik
Uránové rudy
U, Cu
ložiskový výskyt
990 m
Petrova Hora
Uránové rudy
U, Mo, Cu
ložiskový výskyt
1,3 km
Chrasť nad Hornádom
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
1,5 km
Kravany
Uránové rudy
U
ložiskový výskyt
1,6 km
Švábovce
Uránové rudy
U, Cu
ložiskový výskyt
1,6 km
Chrasť nad Hornádom, žily Ján, Lendava a Miloj
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
1,8 km
Markušovce
Hliníkové rudy (bauxity)
Al
ložiskový výskyt
1,8 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
4 576 vrtov v pásme 3 km, z toho 1110 hydrogeologických a 3466 ostatných; s číslom archívnej správy 4519.
Hĺbky vrtov
do 10 m1731×
10–30 m1156×
30–100 m832×
100–300 m586×
nad 300 m175×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Spišské Vlachy
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,5 m
13672 114Ba13.pdf
10 m
VS-3
inžiniersko-geologický
8,0 m
91959
10 m
Košice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,6 m
20198 115Dc46.pdf
20 m
Krompachy
monitorovací vrt
8,0 m
83829 114Bb28.pdf
20 m
Kolínovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,0 m
16967 114Ba24.pdf
20 m
Družstevná pri Hornád
širokoprofilový vrt
10,5 m
15981 115Cb23.pdf
20 m
Sokoľ
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
70338 115Cb70.pdf
20 m
Sokoľ
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
70338 115Cb68.pdf
20 m
Krompachy
monitorovací vrt
4,0 m
86651 114Ba80.pdf
20 m
V-33
inžiniersko-geologický
8,0 m
86835
20 m
JM2-76
inžiniersko-geologický
20,0 m
97061
20 m
JV 16-16
inžiniersko-geologický
5,0 m
87654
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Teplota
Výdatnosť
Hloubka
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Košice – Anička/ Ťahanovce – G-4
26 °C
–
310 m
Na-Ca-Mg-HCO3-Cl
nevyužívaný
70 m
Valaliky – KAH-3
21 °C
–
190 m
Na-Cl
nevyužívaný
2,1 km
Šebastovce – KAH-6
18 °C
–
164 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
2,3 km
Družstevná pri Hornád – GTB-1
30 °C
–
400 m
nevyužívaný
2,4 km
Gánovce – ŠHG-2
25 °C
2,5 l/s
110 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
2,7 km
Gánovce – ŠHG-1
26 °C
3,0 l/s
150 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
2,8 km
Kechnec – KG-1
37 °C
0,7 l/s
1114 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
3,1 km
Gánovce – GA-1
23 °C
2,8 l/s
50 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
3,1 km
Gánovce – GA-1A
27 °C
1,9 l/s
276 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný bez nahlasovania údajov
3,1 km
Letanovce – HKJ-4
25 °C
8,0 l/s
607 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
28
640 m
G-4
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
760 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
6
930 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
3
1,1 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
1,3 km
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
1
1,7 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
2,3 km
HKJ-3
geotermálna voda
22 – 38
5 – 15
1
3,8 km
PP-1
geotermálna voda
38 – 55
31 – 50
1
7,0 km
GTD-1,2,3
geotermálna voda
> 100
> 50
1
9,6 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Krompachy – Kovohuty
SK200500FK
120 m
Košice – Juh – stará plynáreň
SK1001200P
210 m
Spišská Nová Ves – rušňové depo
SK2004900F
260 m
Markušovce – okolie – ťažba rúd
SK2004900F
390 m
Košice – Juh rušňové depo
SK1001200P
510 m
Košice – Juh – VSS Košice
SK1001200P
1,8 km
Margecany – Rušňové depo, Cargo a.s.
SK200510KF
2,3 km
Malá Lodina – VD Ružín
SK200500FK
2,6 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Spišské Vlachy
2 400 m²
1980
–
20 m
Spišský Štiavnik
150 m²
1970
–
30 m
Hranovnica
–
1985
–
30 m
Vikartovce
–
1960
–
50 m
Krompachy
100 m²
1970
–
50 m
Spišské Nová Ves – Spišská Nová Ves
3 000 m²
1988
–
50 m
Kúdelník I. – skládka TKO – Spišská Nová Ves
35 000 m²
1991
monitorovaná
50 m
Chrasť nad Hornádom
100 m²
1988
–
50 m
Antropogénne sedimenty
Lokalita
Uložený odpad
Od vody
Krompachy-Haľňa – HO_ČOV
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
50 m
Krompachy-Haľňa – KH-2
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
50 m
Krompachy-Haľňa – HC-6
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
50 m
Krompachy-Haľňa – KH-4
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
70 m
Krompachy-Haľňa – HO_LAVKA
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
100 m
Krompachy-Haľňa – KH-3
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
120 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy219×
Blokové rozpadliny4×
Blokové polia3×
Skalné zrútenia2×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy2×
Svahové prúdy2×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu1×
Stupeň aktivity
Potenciálny148×
Aktívny48×
Stabilizovaný37×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova85×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick64×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00044×
Nedostatočne doložené20×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S7×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.