Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website.Slowakisches Original öffnen
Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen
Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers
20aus 100
Geringe Aktivität · Durchschnitt von 11 Fischereireviere
Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
Sehr hoch0
Hoch0
Durchschnittlich2
Niedrig9
Wenn das beste Fenster istWie viele Fischereireviere haben in einer bestimmten Stunde ihr bestes Zwei-Stunden-Fenster?
00
06
12
18
Die meisten Fischereireviere haben ihr bestes Zeitfenster um 06:00.
Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 09:40.
Karte und Fischereireviere des Fließgewässers
Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.
Der Score ist eine Einschätzung der Bedingungen anhand von Wetter, Wasser und Umgebung, keine Beißvorhersage. Zu jedem Fischereirevier sehen Sie, woraus er sich zusammensetzt, wie gut er durch Daten belegt ist und woher die Daten stammen.
Wasserstand am Fließgewässer
Messung von Wasserstand, Temperatur und Durchfluss, Wetter durch die Fließgewässer und Zustand durch Satelliten
Wasserstände am Fließgewässer
Station
Status
Ändern
Temperatur
Hrabušice
58 cm
–
Hranovnica
6 cm
–
Košice
73 cm
–
Kysak
113 cm
–
Margecany
363 cm
–
Spišská Nová Ves
136 cm
–
Spišské Vlachy
178 cm
–
Ždaňa
43 cm
–
Höhenprofil des Fließgewässers
Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.
Sanfter FarbverlaufDie Strömung ist spürbar, es wechseln sich Untiefen und Bäche ab. Ein Übergang zwischen einem Niederungsgewässer und einem Vorgewässer.
Höhenprofil des Fließgewässers: von 854 bis 163 m ü.d.M. über 156,7 km.Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
Höchster Punkt
854 m a.s.l.
Tiefster Punkt
163 m a.s.l.
Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
692 m
Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
4,4 ‰
GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
1,44
Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.
Gelände in 3D
Das 3D-Geländemodell wird geladen…
Historische Bilder
Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2019 bis 2025: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.
2019abgebildet 15. Juni 20192022abgebildet 30. Aug. 20222025abgebildet 5. Juli 2025
Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung
Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025
4 von 11 der Fischereireviere des Fließgewässers mit SHMÚ-Daten weisen am nächstgelegenen Standort in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.
Keine nicht eingehaltene Norm7
1 bis 2 Indikatoren3
3 oder mehr Indikatoren1
Am stärksten verschmutzte Fischereirevierealle mit einem unerfüllten Standard
Hornád č. 1aHernad · Standard in 4 von 4 Jahren nicht erfüllt5 Indikatoren
Hornád č. 1bHernad · Standard in 1 von 4 Jahren nicht erfüllt1-Anzeige
Hornád č. 4Hernad · Standard in 1 von 4 Jahren nicht erfüllt1-Anzeige
Hornád č. 5aHernad · Standard in 1 von 4 Jahren nicht erfüllt1-Anzeige
Problematische Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere2 Kläranlagen im Umkreis von 2 km um das Fischereirevier
COV Canaerfüllt nicht die Anforderungen (Phosphor)0,4 km
COV Hrabusice185 % laden0,1 km
Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025
3 von 11 Fischereireviere mit Messungen haben in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.
Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)2
Eisen ab 1 mg/l1
Fließgewässerprofil von der Quelle bis zur MündungAnzahl der nicht erfüllten Indikatoren in 2025 an SHMÚ-Standorten
Websites in der Tabelle anzeigen (9)
Bystrá, oberhalbFluss km 165,2keine nicht eingehaltene Norm
HranovnicaFluss km 159,43 Indikatoren
Klčovský potok, unterhalb des ZuflussesFluss km 106,71-Anzeige
SEZ Krompachy, unterhalbFluss km 96,4keine nicht eingehaltene Norm
Kluknava, unterhalbFluss km 92,11-Anzeige
Kluknava, unterhalb (Štefanská Huta)Fluss km 90,01-Anzeige
ÚKČ Košice, unterhalbFluss km 23,5keine nicht eingehaltene Norm
Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.
Geológia a geochémia toku Hornád
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 169 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek81 % čiary vody
10 % vápence a dolomity, 7 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,2modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 407 mg/l, stredne tvrdá voda (13,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
6 aus 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 3,01 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
39°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 70 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 77 °C (prírastok 38 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
52. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
163objektov do 3 km
ťažené: Cu, Fe, U, Ag, Mn
Najbližšie: Kutačka (pinga, pingový ťah), 140 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
17vzoriek so zlatom
19 rudných minerálov v sedimente
Najviac 8 zŕn v jednej vzorke (200 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
10 aus 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Bárium 1 200 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (Hornád).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
4.576vrtov do 3 km
4318 rozborov vody v okolí
Z toho 4519 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
48°C na ústí vrtu
14 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Poprad – PP-1, výdatnosť 61,2 l/s, 6,7 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
173lokalít do 3 km
8 záťaží, 156 skládok, 9 sedimentov
Najbližšia záťaž: Krompachy-Haľňa – HO_ČOV, 50 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
277záznamov do 5 km
86 ložísk, 191 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
233plôch do 3 km
48 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek81%SR 72 %
Kalksteine und Dolomite9,5%SR 2,7 %
Vulkangestein7,1%SR 3,2 %
Pieskovce a zlepence2,4%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér81%
trias9,5%
perm4,8%
neogén2,4%
neovulkanity2,4%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Punkte
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
32×
trias
stredný – mladší trias
wettersteinské vápence: svetlosivé organodetritické a organogénne masívne, rifové vápence
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,5m
2 – 548%SR 48 %
5 – 1024%SR 20 %
0 – 221%SR 16 %
10 – 156,1%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM42%SR 8,1 %
VEPORIKUM37%SR 5,4 %
GEMERIKUM21%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT57%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT43%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)57%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)22%SR 14 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)12%SR 13 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)8,2%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih35%SR 26 %
malý pokles24%SR 8,8 %
stredný zdvih16%SR 32 %
veľmi malý zdvih8,2%SR 6,4 %
veľmi malý pokles6,1%SR 7,3 %
malý zdvih4,1%SR 7,7 %
ostatné6,1%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov horských tokov35%SR 21 %
rajón náplavov nížinných tokov31%SR 20 %
rajón vápencových hornín12%SR 1,1 %
rajón flyšoidných hornín7,7%SR 5,4 %
rajón striedajúcich sa jemnozrnných až štrkovitých sedimentov3,8%SR 0,3 %
rajón epiklastických hornín3,8%SR 1,4 %
ostatné7,7%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov69%SR 71 %
vápencovo-dolomitická formácia12%SR 1,5 %
spodná terigénna formácia7,7%SR 0,6 %
molasová formácia3,8%SR 0,5 %
formácia neovulkanitov3,8%SR 4,5 %
formácia epimetamorfovaných hornín3,8%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 42 z 61 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kies81%SR 52 %
Pieskovce9,5%SR 15 %
Kyslé plutonity2,4%SR 3,7 %
Sliene a slieňovce2,4%SR 0,4 %
Kyslé vulkanity2,4%SR 3,2 %
Bázické vulkanity2,4%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)48%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)9,5%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)2,4%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Sliene a slie)2,4%SR 0,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)2,4%SR 3,2 %
ostatné2,4%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová85%SR 86 %
puklinovo-krasová15%SR 0,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Hornádskej a časti Popradskej kotliny40%SR 1,4 %
kvartér Hornádu v Košickej kotline26%SR 0,0 %
mezozoikum Slovenského raja a Havraních vrchov s priľahlým paleozoikom11%SR 0,0 %
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu8,5%SR 2,1 %
mezozoikum a kryštalinikum Čiernej hory6,4%SR 0,0 %
neovulkanity Slanských vrchov6,4%SR 1,7 %
ostatné2,1%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
potamogénna a karbonátovo-silikátogénna15%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-Na-HCO3-SO430%SR 4,5 %
Ca-Mg-HCO3, príp. Ca-Mg-HCO3-SO425%SR 0,9 %
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, príp. Ca-HCO3-SO4 až Ca-SO415%SR 1,3 %
Ca-(Mg)-HCO315%SR 1,7 %
Ca-Mg-HCO3-SO415%SR 0,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A52%SR 36 %
E43%SR 6,5 %
C4,3%SR 4,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Levočská panva – Z a J časť58%SR 9,5 %
Moldavská kotlina33%SR 1,3 %
Košická kotlina8,3%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Säuregehalt des Wassers
pH 8,19typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Wasserhärte
13,9°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,47 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
weich
mittel
hart
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
407mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 57Mg 32Na+K 11
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 62SO₄ 28Cl 11
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SulfateSO470,9 mg/l76. percentil
FluorideF0,181 mg/l76. percentil
MagnesiumMg21,6 mg/l70. percentil
ChlorideCl20,0 mg/l69. percentil
DraslíkK3,95 mg/l64. percentil
NatriumNa12,2 mg/l62. percentil
KalziumCa63,4 mg/l51. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3203 mg/l46. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
QuecksilberHg3,01 mg/kg95. percentil
KupferCu119 mg/kg95. percentil
BizmutBi1,26 mg/kg95. percentil
CínSn7,66 mg/kg95. percentil
AntimonSb14,8 mg/kg95. percentil
ArsenAs24,8 mg/kg92. percentil
CadmiumCd0,393 mg/kg80. percentil
SelenSe0,406 mg/kg78. percentil
MolybdänMo0,542 mg/kg75. percentil
NickelNi31,3 mg/kg74. percentil
ZinkZn130 mg/kg73. percentil
FührenPb20,2 mg/kg71. percentil
ChromCr83,6 mg/kg67. percentil
VanadiumV64,4 mg/kg41. percentil
KobaltCo7,33 mg/kg31. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
MagnesiumMg1,30 %75. percentil
ManganMn1.128 mg/kg74. percentil
NatriumNa1,01 %73. percentil
KalziumCa2,72 %62. percentil
DraslíkK1,57 %59. percentil
EisenFe2,84 %58. percentil
PhosphorP853 mg/kg51. percentil
AluminiumAl5,49 %45. percentil
TitánTi4.328 mg/kg45. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BáriumBa909 mg/kg95. percentil
BorB76,9 mg/kg85. percentil
LítiumLi35,4 mg/kg76. percentil
YtriumY30,4 mg/kg64. percentil
RubídiumRb91,6 mg/kg58. percentil
ZirkónZr421 mg/kg56. percentil
CérCe58,9 mg/kg49. percentil
BerylliumBe1,13 mg/kg34. percentil
GáliumGa11,5 mg/kg30. percentil
StronciumSr115 mg/kg30. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 17 až 63 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Kalium (K)K1,33 %61. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,58 ppm49. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,28 ppm48. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
39 / 77 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 38 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 70 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Levočská panva – Z a J časť58%SR 9,5 %
Moldavská kotlina33%SR 1,3 %
Košická kotlina8,3%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)136–1 553m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek509m a.s.l.
Durchschnittliches Gefälle8,2°
Priemerná januárová teplota-4,1°C
Priemerná júlová teplota17,4°C
Ročné zrážky718mm
Geomorfologické celky
Hornádska kotlina40%SR 0,0 %
Košická kotlina21%SR 2,8 %
Čierna hora19%SR 0,0 %
Spišsko-gemerský kras9,6%SR 0,0 %
Kozie chrbty3,8%SR 0,0 %
Volovské vrchy1,9%SR 2,8 %
ostatné3,8%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Fatransko-tatranská oblasť46%SR 21 %
Slovenské rudohorie31%SR 10 %
Lučensko-košická zníženina21%SR 7,6 %
Matransko-slanská oblasť1,9%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma88%SR 29 %
horská klíma12%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
BáriumBaextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 200 μg/lmedián 50,0 μg/l178 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1994, 40 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 80,0 μg/lmedián 3,00 μg/l205 vzoriek28 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1994, 40 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,800 μg/l201 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m SZ od K664, 1992, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 85,0 μg/lmedián 2,00 μg/l205 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Monok, potok, 1997, 930 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 75,0 μg/lmedián 2,50 μg/l205 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: HORNAD, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4,20 μg/lmedián 0,500 μg/l200 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Olšovec, potok, 1993, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 122 μg/lmedián 5,00 μg/l201 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brusník, potok, 1993, 630 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,250 μg/l205 vzoriek13 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 30 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 27,0 μg/lmedián 2,00 μg/l203 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m SZ od K664, 1992, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 010 μg/lmedián 210 μg/l201 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vernársky potok, 1993, 200 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 33,9 mg/lmedián 7,82 mg/l201 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Monok, potok, 1997, 930 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)389 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)335 vzoriek, najviac 815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)321 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)319 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)308 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)292 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)200 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Anatas (TiO₂)196 vzoriek, najviac 555 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)89 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Cinabarit (HgS)70 vzoriek, najviac 120 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)30 vzoriek, najviac 500 zŕn
Gold (Au)17 vzoriek, najviac 8 zŕn
Scheelit (CaWO₄)15 vzoriek, najviac 17 zŕn
Kasiterit (SnO₂)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)6 vzoriek, najviac 4 zŕn
Markazit (FeS₂)4 vzorky, najviac 55 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
TP-3443
1 zrno
40 m
4868
4 zrná
60 m
TP-5238
1 zrno
60 m
TP-4883
1 zrno
70 m
TP-4920
2 zrná
80 m
TP-3388
1 zrno
80 m
4869
1 zrno
100 m
TP-3441
1 zrno
110 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)337 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)317 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))309 vzoriek, najviac 2187 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)212 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)210 vzoriek, najviac 315 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)144 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)112 vzoriek, najviac 300 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))65 vzoriek, najviac 325 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))57 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)50 vzoriek, najviac 50 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)6 vzoriek, najviac 1177 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO3117×
Ca-Mg-SO4-HCO343×
Ca-HCO339×
Mg-Ca-HCO319×
Ca-SO4-HCO315×
Ca-Mg-HCO3-SO413×
Ca-Mg-SO45×
Mg-Ca-SO4-HCO33×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A148×
trieda B32×
trieda C27×
trieda E19×
trieda F13×
trieda D9×
trieda G9×
trieda H7×
Kovy v podzemnej vode
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l326 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 490 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 663 μg/lmedián 5,00 μg/l326 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,3 mg/lmedián 0,0100 mg/l326 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,4 μg/lmedián 0,250 μg/l326 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11 600 μg/lmedián 12,0 μg/l326 vzoriek13 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 400 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,0 μg/lmedián 0,850 μg/l326 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
QuecksilberHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l326 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l326 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 0,250 μg/l326 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,90 μg/lmedián 0,100 μg/l326 vzoriek66 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,6 μg/lmedián 0,500 μg/l326 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 820 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
EisenFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l112 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
9
40,2 Bq/l
14,5 Bq/l
potok, rieka
16
9,04 Bq/l
1,08 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
7
10,8 Bq/l
1,36 Bq/l
Quelle
84
49,8 Bq/l
7,27 Bq/l
upravený prameň
10
33,6 Bq/l
16,1 Bq/l
vodná nádrž
1
0,890 Bq/l
0,890 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
8
33,7 Bq/l
3,70 Bq/l
vrt s prelivom
5
64,4 Bq/l
4,06 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
3,00 Bq/l
3,00 Bq/l
minerálny prameň
2
15,3 Bq/l
13,6 Bq/l
výtok z banského diela
1
0,370 Bq/l
0,370 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Cu48×
Fe42×
U13×
Ag11×
Mn9×
Pb9×
Hg5×
Ba1×
Pg1×
Druhy banských objektov
štôlňa63×
halda48×
pinga, pingový ťah37×
odkalisko5×
šachta4×
iný druh objektu4×
Najbližšie staré banské diela
Name
Arten
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Kutačka
pinga, pingový ťah
Cu rudy
140 m
Halda
halda
U ruda
1972
220 m
Štôlňa
štôlňa
Cu rudy
230 m
Štôlňa č.14
štôlňa
U ruda
1972
300 m
Štôlňa Tereza
štôlňa
dolomit
1976
330 m
Štôlňa, kutacia jama
štôlňa
Cu rudy
360 m
štôlňa
štôlňa
U rudy
1970
790 m
Halda štôlne Irena
halda
Fe
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
820 m
Štôlňa Irena
štôlňa
Fe
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
830 m
odkalisko Rudňany
odkalisko
950 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Košice – Hradová
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
300 m
Olcnava
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
320 m
Olcnava
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
320 m
Košice – Hradová
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
380 m
Družstevná pri Hernad – Malá Vieska
dolomit
Ťažené ložisko – Carmeuse Slovakia, s.r.o.
630 m
Družstevná pri Hernad – Malá Vieska
dolomit
Ťažené ložisko – Carmeuse Slovakia, s.r.o.
630 m
Hranovnica – Dubina
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
940 m
Hranovnica – Dubina
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
990 m
Smižany – Spišská Nová Ves
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,0 km
Smižany – Spišská Nová Ves
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,0 km
Spišské Tomášovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,1 km
Spišské Tomášovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,1 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metalle
Arten
Od vody
Chrásť nad Hornádom
Hliníkové rudy (bauxity)
Al
mineralogický výskyt
120 m
Vikartovce
Uránové rudy
U
ložiskový výskyt
530 m
Matejovce nad Hornádom
Uránovo-molybdénové rudy
Cu, U, Mo
ložiskový výskyt
870 m
Spišský Štiavnik
Uránové rudy
U, Cu
ložiskový výskyt
990 m
Petrova Hora
Uránové rudy
U, Mo, Cu
ložiskový výskyt
1,3 km
Chrasť nad Hornádom
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
1,5 km
Kravany
Uránové rudy
U
ložiskový výskyt
1,6 km
Švábovce
Uránové rudy
U, Cu
ložiskový výskyt
1,6 km
Chrasť nad Hornádom, žily Ján, Lendava a Miloj
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
1,8 km
Markušovce
Hliníkové rudy (bauxity)
Al
ložiskový výskyt
1,8 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
4.576 vrtov v pásme 3 km, z toho 1110 hydrogeologických a 3466 ostatných; s číslom archívnej správy 4519.
Hĺbky vrtov
bis zu 10 m1731×
10–30 m1156×
30–100 m832×
100–300 m586×
nad 300 m175×
Najbližšie vrty
Standort
Arten
Tiefe
Archívna správa
Od vody
Spišské Vlachy
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,5 m
13672 114Ba13.pdf
10 m
VS-3
inžiniersko-geologický
8,0 m
91959
10 m
Košice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,6 m
20198 115Dc46.pdf
20 m
Krompachy
monitorovací vrt
8,0 m
83829 114Bb28.pdf
20 m
Kolínovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,0 m
16967 114Ba24.pdf
20 m
Družstevná pri Hernad
širokoprofilový vrt
10,5 m
15981 115Cb23.pdf
20 m
Sokoľ
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
70338 115Cb70.pdf
20 m
Sokoľ
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
70338 115Cb68.pdf
20 m
Krompachy
monitorovací vrt
4,0 m
86651 114Ba80.pdf
20 m
V-33
inžiniersko-geologický
8,0 m
86835
20 m
JM2-76
inžiniersko-geologický
20,0 m
97061
20 m
JV 16-16
inžiniersko-geologický
5,0 m
87654
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatur
Výdatnosť
Tiefe
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Košice – Anička/ Ťahanovce – G-4
26 °C
–
310 m
Na-Ca-Mg-HCO3-Cl
nevyužívaný
70 m
Valaliky – KAH-3
21 °C
–
190 m
Na-Cl
nevyužívaný
2,1 km
Šebastovce – KAH-6
18 °C
–
164 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
2,3 km
Družstevná pri Hernad – GTB-1
30 °C
–
400 m
nevyužívaný
2,4 km
Gánovce – ŠHG-2
25 °C
2,5 l/s
110 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
2,7 km
Gánovce – ŠHG-1
26 °C
3,0 l/s
150 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
2,8 km
Kechnec – KG-1
37 °C
0,7 l/s
1114 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
3,1 km
Gánovce – GA-1
23 °C
2,8 l/s
50 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
3,1 km
Gánovce – GA-1A
27 °C
1,9 l/s
276 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný bez nahlasovania údajov
3,1 km
Letanovce – HKJ-4
25 °C
8,0 l/s
607 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
3,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Quelle
Arten
Wassertemperatur (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
28
640 m
G-4
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
760 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
6
930 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
3
1,1 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
1,3 km
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
1
1,7 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
2,3 km
HKJ-3
geotermálna voda
22 – 38
5 – 15
1
3,8 km
PP-1
geotermálna voda
38 – 55
31 – 50
1
7,0 km
GTD-1,2,3
geotermálna voda
> 100
> 50
1
9,6 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Standort
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Krompachy – Kovohuty
SK200500FK
120 m
Košice – Juh – stará plynáreň
SK1001200P
210 m
Spišská Nová Ves – rušňové depo
SK2004900F
260 m
Markušovce – okolie – ťažba rúd
SK2004900F
390 m
Košice – Juh rušňové depo
SK1001200P
510 m
Košice – Juh – VSS Košice
SK1001200P
1,8 km
Margecany – Rušňové depo, Cargo a.s.
SK200510KF
2,3 km
Malá Lodina – VD Ružín
SK200500FK
2,6 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Spišské Vlachy
2 400 m²
1980
–
20 m
Spišský Štiavnik
150 m²
1970
–
30 m
Hranovnica
–
1985
–
30 m
Vikartovce
–
1960
–
50 m
Krompachy
100 m²
1970
–
50 m
Spišské Nová Ves – Spišská Nová Ves
3 000 m²
1988
–
50 m
Kúdelník I. – skládka TKO – Spišská Nová Ves
35 000 m²
1991
monitorovaná
50 m
Chrasť nad Hornádom
100 m²
1988
–
50 m
Antropogénne sedimenty
Standort
Uložený odpad
Od vody
Krompachy-Haľňa – HO_ČOV
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
50 m
Krompachy-Haľňa – KH-2
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
50 m
Krompachy-Haľňa – HC-6
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
50 m
Krompachy-Haľňa – KH-4
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
70 m
Krompachy-Haľňa – HO_LAVKA
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
100 m
Krompachy-Haľňa – KH-3
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
120 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy219×
Blokové rozpadliny4×
Blokové polia3×
Skalné zrútenia2×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy2×
Svahové prúdy2×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu1×
Stupeň aktivity
Potenciálny148×
Aktívny48×
Stabilizovaný37×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova85×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick64×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00044×
Nedostatočne doložené20×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S7×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.