Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Bohdanovce
9 cm
–
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Svižný tokPodhorská říčka se štěrkovým dnem a rychlým proudem. Zde se již daří lipanu a pstruhu.
Výškový profil toku: od 603 do 121 m n. m. na 66,1 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
603 m a.s.l.
Nejnižší bod
95 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
509 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
7,7 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,38
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Olšava
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 99 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Staré banské diela
226objektov do 3 km
ťažené: Au, Fe, Hg
Najbližšie: Pinga č.45 (pinga, pingový ťah), 1,4 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
14vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (710 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 55,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (v obci Lesíček, pri č.d.10).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1 186vrtov do 3 km
2192 rozborov vody v okolí
Z toho 890 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
129°C na ústí vrtu
9 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ďurkov – GTD-2, výdatnosť 50,0 l/s, 220 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
62lokalít do 3 km
2 záťaže, 60 skládok
Najbližšia záťaž: Sačurov – starý parný mlyn, 130 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
85záznamov do 5 km
34 ložísk, 51 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
301plôch do 3 km
25 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 55,0 μg/lmedián 1,15 μg/l66 vzoriek47 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: v obci Lesíček, pri č.d.10, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25,0 μg/lmedián 1,70 μg/l66 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nižná Myšľa, 2000, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l66 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: HORNAD, 2005, 820 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 72,0 μg/lmedián 5,00 μg/l65 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l66 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žďaňa, pri moste, 10 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 130 μg/lmedián 40,0 μg/l62 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m od obce Bumtice, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 570 μg/lmedián 170 μg/l65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l66 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 470 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 53,4 mg/lmedián 35,1 mg/l65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kecerovec, 1992, 650 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)374 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)362 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)322 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)255 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)106 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)95 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)59 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)52 vzoriek, najviac 50 zŕn
Pyrit (FeS₂)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)29 vzoriek, najviac 5 zŕn
Zlato (Au)14 vzoriek, najviac 3 zŕn
Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 2 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
915
3 zrná
40 m
872
3 zrná
60 m
873
1 zrno
80 m
864
3 zrná
90 m
896
1 zrno
150 m
895
1 zrno
230 m
894
3 zrná
340 m
893
3 zrná
360 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)372 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)349 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)312 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Korund (Al₂O₃)169 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))113 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))85 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)80 vzoriek, najviac 315 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 187 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 491 μg/lmedián 8,00 μg/l177 vzoriek15 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 230 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 21,4 μg/lmedián 1,90 μg/l177 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 190 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10 020 μg/lmedián 45,0 μg/l177 vzoriek7 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 840 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 0,250 μg/l177 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,390 mg/lmedián 0,0100 mg/l177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,2 μg/lmedián 1,00 μg/l177 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 450 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l79 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
zdroj
38
37,1 Bq/l
7,34 Bq/l
potok, rieka
6
3,05 Bq/l
1,37 Bq/l
studňa
5
17,0 Bq/l
4,61 Bq/l
upravený prameň
8
27,8 Bq/l
2,41 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
13
21,4 Bq/l
2,47 Bq/l
vrt s prelivom
4
34,7 Bq/l
13,2 Bq/l
výtok z banského diela
2
2,46 Bq/l
1,79 Bq/l
minerálny prameň
1
10,1 Bq/l
10,1 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au169×
Fe5×
Hg1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah162×
štôlňa43×
halda19×
odkalisko1×
šachta1×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Pinga č.45
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.9
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.10
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.8
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.42
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.44
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.43
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Odkalisko Geča
odkalisko
štrkopiesky
1,5 km
Pinga č.41
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 km
Pinga č.40
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Opiná
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
250 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
610 m
Vechec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
610 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
650 m
Vechec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
650 m
Žehňa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – AGROMELIO, s.r.o.
810 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
870 m
Ďurkov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – TRIO TATRA s.r.o.
1,2 km
Kecerovský Lipovec
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo URBÁR Kecerovský Lipovec
1,6 km
Vechec (odhadom – preskúmanosť)
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ing. Sinčák Ladislav
1,7 km
Brestov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – BLUE SKY MINING s.r.o.
1,8 km
Geča
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.
2,0 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Strechový vrch
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
1,4 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
1,8 km
Zlatá Baňa – Nozger
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
mineralogický výskyt
1,9 km
Banské
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
2,0 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
2,1 km
Nozger
Ortuťové rudy
Hg
ložiskový výskyt
2,3 km
Makovica
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
2,4 km
Tancoška
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,4 km
Dargov
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
2,7 km
Zlatá Baňa -Jozef
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
ložiskový výskyt
2,9 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
1 186 vrtov v pásme 3 km, z toho 249 hydrogeologických a 937 ostatných; s číslom archívnej správy 890.
Hĺbky vrtov
do 10 m269×
10–30 m269×
30–100 m92×
100–300 m148×
nad 300 m393×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Opiná
širokoprofilový vrt
30,0 m
–
10 m
Sačurov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,0 m
75886 116Cb76.pdf
10 m
Cf Čv-13
ložiskový
303,0 m
–
10 m
Čižatice
širokoprofilový vrt
50,0 m
62366 115Db19.pdf
20 m
JV-2
inžiniersko-geologický
3,0 m
84715
20 m
Perlín-VII.
ložiskový
232,0 m
–
20 m
Opiná
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
100,0 m
–
30 m
SB-11
inžiniersko-geologický
5,0 m
79426
30 m
SB-10
inžiniersko-geologický
5,0 m
79426
30 m
Vechec
negatívny vrt
6,0 m
40333 116Ac15.pdf
40 m
Vtáčkovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,3 m
–
40 m
Trsťany – Ďurďošík
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
70,0 m
73893 115Dd34.pdf
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Teplota
Výdatnosť
Hloubka
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Ďurkov – GTD-1
125 °C
56,0 l/s
3210 m
Na-Cl
nevyužívaný
190 m
Ďurkov – GTD-3
123 °C
65,0 l/s
2252 m
Na-Cl
nevyužívaný
200 m
Ďurkov – GTD-2
129 °C
50,0 l/s
3151 m
Na-Cl
nevyužívaný
220 m
Čižatice – GTC-1
124 °C
13,8 l/s
2703 m
Na-Cl
nevyužívaný
770 m
Valaliky – KAH-3
21 °C
–
190 m
Na-Cl
nevyužívaný
4,8 km
Valaliky – KAH-5
21 °C
–
160 m
Na-HCO3
nevyužívaný
5,6 km
Šebastovce – KAH-6
18 °C
–
164 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
7,0 km
Družstevná pri Hornád – GTB-1
30 °C
–
400 m
nevyužívaný
7,3 km
Kechnec – KG-1
37 °C
0,7 l/s
1114 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
9,5 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
GTD-1,2,3
geotermálna voda
> 100
> 50
1
340 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
460 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
16
810 m
G-4
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
10,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Sačurov – starý parný mlyn
SK1001500P
130 m
Kecerovce – skládka TKO Kecerovské Pekľany II
SK1001200P
390 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Banské
100 m²
1989
–
30 m
Nižný Čaj
–
1980
–
40 m
Opiná
–
1987
–
50 m
Blažice I. – Blažice
–
1985
–
80 m
Olšovany II. – Olšovany
–
1980
–
80 m
Banské
–
1989
–
90 m
Nižná Myšľa III. – Nižná Myšľa
–
1990
–
120 m
Davidov
25 m²
1990
–
120 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy243×
Blokové rozpadliny23×
Blokové polia13×
Svahové prúdy10×
Blokové polia + zosuvy5×
Skalné zrútenia3×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy3×
Zosuvy + svahové prúdy1×
Stupeň aktivity
Potenciálny164×
Stabilizovaný112×
Aktívny25×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova108×
Nedostatočne doložené69×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00033×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick28×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S22×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.