Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones
Promedio de los cotos de pesca del curso de agua
27de 100
Actividad baja · promedio de 3 cotos de pesca
El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.
Muy alta0
Alta0
Media0
Baja3
Cuándo es la mejor ventanacuántos cotos de pesca tienen su mejor ventana de dos horas en una hora determinada
00
06
12
18
La mayoría de los cotos de pesca tienen su mejor ventana alrededor de las 06:00.
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 07:04.
Mapa y cotos de pesca del curso de agua
Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…
Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.
CiprínidoSalmónido – tramo de la truchaSalmónido – tramo del tímalo
inferiorsuperior
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una predicción de picadas. De cada coto de pesca ves de qué se compone, cuán respaldada está por los datos y de dónde proceden.
Estado del agua en el curso de agua
Medición del nivel del agua, temperatura y caudal, clima junto al curso de agua y estado desde satélites
Niveles de agua en el curso de agua
Estación
Estado
Cambio
Temperatura
Bohdanovce
10 cm
–
Perfil de elevación del curso de agua
Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.
Curso de agua vivoUn río de piedemonte con fondo de grava y corriente rápida. Aquí el tímalo y la trucha ya prosperan.
Perfil de elevación del curso de agua: de 603 a 121 m s. n. m. en 66,1 km.Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
Punto más alto
603 m a.s.l.
Punto más bajo
95 m a.s.l.
Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
509 m
Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
7,7 ‰
SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
1,38
Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.
Terreno en 3D
Cargando el modelo de terreno 3D…
Imágenes históricas
Evolución del entorno y la naturaleza de 2019 a 2025: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.
2019fotografiado 15 jun 20192022fotografiado 10 oct 20222025fotografiado 3 jul 2025
Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.
Geológia a geochémia toku Olšava
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 99 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek61 % čiary vody
30 % sopečné horniny, 4 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 327 mg/l, stredne tvrdá voda (10,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 0,503 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
57°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 100 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 94 °C (prírastok 37 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
47. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
226objektov do 3 km
ťažené: Au, Fe, Hg
Najbližšie: Pinga č.45 (pinga, pingový ťah), 1,4 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
14vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (710 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 55,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (v obci Lesíček, pri č.d.10).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1186vrtov do 3 km
2192 rozborov vody v okolí
Z toho 890 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
129°C na ústí vrtu
9 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ďurkov – GTD-2, výdatnosť 50,0 l/s, 220 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
62lokalít do 3 km
2 záťaže, 60 skládok
Najbližšia záťaž: Sačurov – starý parný mlyn, 130 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
85záznamov do 5 km
34 ložísk, 51 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
301plôch do 3 km
25 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek61%SR 72 %
Rocas volcánicas30%SR 3,2 %
Mladé sedimenty4,3%SR 8,6 %
Íly a piesky kotlín4,3%SR 0,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér65%
neovulkanity30%
neogén4,3%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Puntos
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
deluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny
1×
neogén
miocén
mirkovské súvrstvie
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív64%SR 68 %
deluviálne sedimenty29%SR 16 %
fluviáne sedimenty terás7,1%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,5m
5 – 1050%SR 20 %
2 – 527%SR 48 %
0 – 218%SR 16 %
10 – 154,5%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)50%SR 14 %
pozitívna jednotka (pohorie)36%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)14%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľmi malý zdvih36%SR 6,4 %
malý zdvih36%SR 7,7 %
malý pokles14%SR 8,8 %
veľmi veľký zdvih14%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 23 z 34 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Grava54%SR 52 %
Bázické vulkanity21%SR 6,6 %
Kyslé vulkanity13%SR 3,2 %
Arena13%SR 3,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)21%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)13%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)13%SR 2,4 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)4,2%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Slanských vrchov88%SR 1,7 %
neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny5,9%SR 0,0 %
kvartér Ondavy a Tople od Slovenskej Kajne po Trebišov2,9%SR 0,0 %
kvartér Hornádu v Košickej kotline2,9%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Košická kotlina93%SR 4,8 %
Moldavská kotlina7,4%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidez del agua
pH 7,90typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureza del agua
10,2°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,82 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
blanda
media
dura
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
327mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 57Mg 26Na+K 17
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 65SO₄ 24Cl 11
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK6,39 mg/l82. percentil
SodioNa13,5 mg/l66. percentil
ClorurosCl16,0 mg/l63. percentil
SulfatosSO448,1 mg/l59. percentil
FluorurosF0,112 mg/l49. percentil
MagnesioMg13,9 mg/l45. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3168 mg/l36. percentil
CalcioCa50,1 mg/l35. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
MercurioHg0,503 mg/kg90. percentil
VanadioV98,2 mg/kg88. percentil
CínSn3,88 mg/kg80. percentil
CobaltoCo10,7 mg/kg78. percentil
CromoCr69,0 mg/kg44. percentil
CadmioCd0,142 mg/kg39. percentil
AntimonioSb0,509 mg/kg36. percentil
CincZn82,5 mg/kg34. percentil
BizmutBi0,167 mg/kg29. percentil
ArsénicoAs4,88 mg/kg24. percentil
PlomoPb11,3 mg/kg21. percentil
SelenioSe0,134 mg/kg19. percentil
MolibdenoMo0,221 mg/kg19. percentil
NíquelNi15,7 mg/kg14. percentil
CobreCu15,6 mg/kg13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi7148 mg/kg93. percentil
ManganesoMn1166 mg/kg76. percentil
HierroFe3,27 %75. percentil
SodioNa0,972 %68. percentil
AluminioAl5,91 %59. percentil
MagnesioMg0,884 %50. percentil
CalcioCa1,46 %31. percentil
DraslíkK1,33 %23. percentil
FósforoP605 mg/kg19. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ZirkónZr507 mg/kg81. percentil
YtriumY28,5 mg/kg55. percentil
BerilioBe1,26 mg/kg42. percentil
CérCe55,6 mg/kg37. percentil
GáliumGa11,7 mg/kg31. percentil
BáriumBa379 mg/kg28. percentil
StronciumSr112 mg/kg26. percentil
BoroB51,1 mg/kg25. percentil
RubídiumRb76,9 mg/kg22. percentil
LítiumLi22,2 mg/kg11. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 31 až 60 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,68 ppm60. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,61 ppm56. percentil
Potasio (K)K1,20 %20. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
57 / 94 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 37 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 100 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Košická kotlina93%SR 4,8 %
Moldavská kotlina7,4%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,6°C
Priemerná júlová teplota18,1°C
Ročné zrážky696mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma64%SR 29 %
horská klíma21%SR 33 %
nížinná klíma14%SR 38 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
CobreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 55,0 μg/lmedián 1,15 μg/l66 vzoriek47 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: v obci Lesíček, pri č.d.10, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25,0 μg/lmedián 1,70 μg/l66 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nižná Myšľa, 2000, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlomoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l66 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: HORNAD, 2005, 820 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenioSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 72,0 μg/lmedián 5,00 μg/l65 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmioCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l66 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žďaňa, pri moste, 10 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 130 μg/lmedián 40,0 μg/l62 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m od obce Bumtice, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 570 μg/lmedián 170 μg/l65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l66 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 470 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 53,4 mg/lmedián 35,1 mg/l65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kecerovec, 1992, 650 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)374 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)362 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)322 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)255 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)106 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)95 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)59 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)52 vzoriek, najviac 50 zŕn
Pyrit (FeS₂)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)29 vzoriek, najviac 5 zŕn
Oro (Au)14 vzoriek, najviac 3 zŕn
Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 2 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
915
3 zrná
40 m
872
3 zrná
60 m
873
1 zrno
80 m
864
3 zrná
90 m
896
1 zrno
150 m
895
1 zrno
230 m
894
3 zrná
340 m
893
3 zrná
360 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)372 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)349 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)312 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Korund (Al₂O₃)169 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))113 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))85 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)80 vzoriek, najviac 315 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 187 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
SelenioSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 491 μg/lmedián 8,00 μg/l177 vzoriek15 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 230 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CobreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 21,4 μg/lmedián 1,90 μg/l177 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 190 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10 020 μg/lmedián 45,0 μg/l177 vzoriek7 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 840 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercurioHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmioCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 0,250 μg/l177 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminioAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,390 mg/lmedián 0,0100 mg/l177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,2 μg/lmedián 1,00 μg/l177 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 450 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlomoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HierroFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l79 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
fuente
38
37,1 Bq/l
7,34 Bq/l
potok, rieka
6
3,05 Bq/l
1,37 Bq/l
studňa
5
17,0 Bq/l
4,61 Bq/l
upravený prameň
8
27,8 Bq/l
2,41 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
13
21,4 Bq/l
2,47 Bq/l
vrt s prelivom
4
34,7 Bq/l
13,2 Bq/l
výtok z banského diela
2
2,46 Bq/l
1,79 Bq/l
minerálny prameň
1
10,1 Bq/l
10,1 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au169×
Fe5×
Hg1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah162×
štôlňa43×
halda19×
odkalisko1×
šachta1×
Najbližšie staré banské diela
Nombre
Especie
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Pinga č.45
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.9
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.10
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.8
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.42
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.44
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.43
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Odkalisko Geča
odkalisko
štrkopiesky
1,5 km
Pinga č.41
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 km
Pinga č.40
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Opiná
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
250 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
610 m
Vechec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
610 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
650 m
Vechec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
650 m
Žehňa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – AGROMELIO, s.r.o.
810 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
870 m
Ďurkov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – TRIO TATRA s.r.o.
1,2 km
Kecerovský Lipovec
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo URBÁR Kecerovský Lipovec
1,6 km
Vechec (odhadom – preskúmanosť)
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ing. Sinčák Ladislav
1,7 km
Brestov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – BLUE SKY MINING s.r.o.
1,8 km
Geča
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.
2,0 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metales
Especie
Od vody
Strechový vrch
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
1,4 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
1,8 km
Zlatá Baňa – Nozger
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
mineralogický výskyt
1,9 km
Banské
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
2,0 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
2,1 km
Nozger
Ortuťové rudy
Hg
ložiskový výskyt
2,3 km
Makovica
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
2,4 km
Tancoška
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,4 km
Dargov
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
2,7 km
Zlatá Baňa -Jozef
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
ložiskový výskyt
2,9 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
1186 vrtov v pásme 3 km, z toho 249 hydrogeologických a 937 ostatných; s číslom archívnej správy 890.
Hĺbky vrtov
hasta 10 m269×
10–30 m269×
30–100 m92×
100–300 m148×
nad 300 m393×
Najbližšie vrty
Ubicación
Especie
Profundidad
Archívna správa
Od vody
Opiná
širokoprofilový vrt
30,0 m
–
10 m
Sačurov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,0 m
75886 116Cb76.pdf
10 m
Cf Čv-13
ložiskový
303,0 m
–
10 m
Čižatice
širokoprofilový vrt
50,0 m
62366 115Db19.pdf
20 m
JV-2
inžiniersko-geologický
3,0 m
84715
20 m
Gardí-VII.
ložiskový
232,0 m
–
20 m
Opiná
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
100,0 m
–
30 m
SB-11
inžiniersko-geologický
5,0 m
79426
30 m
SB-10
inžiniersko-geologický
5,0 m
79426
30 m
Vechec
negatívny vrt
6,0 m
40333 116Ac15.pdf
40 m
Vtáčkovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,3 m
–
40 m
Trsťany – Ďurďošík
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
70,0 m
73893 115Dd34.pdf
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Profundidad
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Ďurkov – GTD-1
125 °C
56,0 l/s
3210 m
Na-Cl
nevyužívaný
190 m
Ďurkov – GTD-3
123 °C
65,0 l/s
2252 m
Na-Cl
nevyužívaný
200 m
Ďurkov – GTD-2
129 °C
50,0 l/s
3151 m
Na-Cl
nevyužívaný
220 m
Čižatice – GTC-1
124 °C
13,8 l/s
2703 m
Na-Cl
nevyužívaný
770 m
Valaliky – KAH-3
21 °C
–
190 m
Na-Cl
nevyužívaný
4,8 km
Valaliky – KAH-5
21 °C
–
160 m
Na-HCO3
nevyužívaný
5,6 km
Šebastovce – KAH-6
18 °C
–
164 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
7,0 km
Družstevná pri Hornád – GTB-1
30 °C
–
400 m
nevyužívaný
7,3 km
Kechnec – KG-1
37 °C
0,7 l/s
1114 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
9,5 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Fuente
Especie
Temperatura del agua (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
GTD-1,2,3
geotermálna voda
> 100
> 50
1
340 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
460 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
16
810 m
G-4
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
10,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Ubicación
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Sačurov – starý parný mlyn
SK1001500P
130 m
Kecerovce – skládka TKO Kecerovské Pekľany II
SK1001200P
390 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Banské
100 m²
1989
–
30 m
Nižný Čaj
–
1980
–
40 m
Opiná
–
1987
–
50 m
Blažice I. – Blažice
–
1985
–
80 m
Olšovany II. – Olšovany
–
1980
–
80 m
Banské
–
1989
–
90 m
Nižná Myšľa III. – Nižná Myšľa
–
1990
–
120 m
Davidov
25 m²
1990
–
120 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy243×
Blokové rozpadliny23×
Blokové polia13×
Svahové prúdy10×
Blokové polia + zosuvy5×
Skalné zrútenia3×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy3×
Zosuvy + svahové prúdy1×
Stupeň aktivity
Potenciálny164×
Stabilizovaný112×
Aktívny25×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova108×
Nedostatočne doložené69×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00033×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick28×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S22×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.