Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
21з 100
Низька активність · середнє з 3 рибальських ділянок
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Дуже висока0
Висока0
Середня0
Низька3
Коли найкраще вікноскільки рибальських ділянок мають своє найкраще двогодинне вікно в задану годину
00
06
12
18
Найбільше рибальських ділянок мають найкраще вікно близько 06:00.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 08:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Стан води на водотоці
Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників
Рівні води на водотоці
Станція
Статус
Зміна
Температура
Богдановце
10 см
–
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
Швидкий водотікПередгірна річка з гравійним дном та швидкою течією. Тут харіус та форель вже почуваються добре.
Висотний профіль водотоку: від 603 до 121 м н. р. м. на 66,1 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
603 м н. р. м.
Найнижча точка
95 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
509 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
7,7 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,38
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Olšava
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 99 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek61 % čiary vody
30 % sopečné horniny, 4 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 327 mg/l, stredne tvrdá voda (10,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 0,503 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
57°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 100 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 94 °C (prírastok 37 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
47. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
226objektov do 3 km
ťažené: Au, Fe, Hg
Najbližšie: Pinga č.45 (pinga, pingový ťah), 1,4 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
14vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (710 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 55,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (v obci Lesíček, pri č.d.10).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1 186vrtov do 3 km
2192 rozborov vody v okolí
Z toho 890 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
129°C na ústí vrtu
9 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ďurkov – GTD-2, výdatnosť 50,0 l/s, 220 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
62lokalít do 3 km
2 záťaže, 60 skládok
Najbližšia záťaž: Sačurov – starý parný mlyn, 130 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
85záznamov do 5 km
34 ložísk, 51 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
301plôch do 3 km
25 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek61%SR 72 %
Вулканічні гірські породи30%SR 3,2 %
Mladé sedimenty4,3%SR 8,6 %
Íly a piesky kotlín4,3%SR 0,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér65%
neovulkanity30%
neogén4,3%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)50%SR 14 %
pozitívna jednotka (pohorie)36%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)14%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľmi malý zdvih36%SR 6,4 %
malý zdvih36%SR 7,7 %
malý pokles14%SR 8,8 %
veľmi veľký zdvih14%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 23 z 34 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Гравій54%SR 52 %
Bázické vulkanity21%SR 6,6 %
Kyslé vulkanity13%SR 3,2 %
Пісок13%SR 3,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)21%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)13%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)13%SR 2,4 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)4,2%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Slanských vrchov88%SR 1,7 %
neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny5,9%SR 0,0 %
kvartér Ondavy a Tople od Slovenskej Kajne po Trebišov2,9%SR 0,0 %
kvartér Hornádu v Košickej kotline2,9%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Košická kotlina93%SR 4,8 %
Moldavská kotlina7,4%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 7,90typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
10,2°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,82 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
327mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 57Мґ 26Na+K 17
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 65SO₄ 24Цл 11
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ДраслікK6,39 мг/л82. percentil
НатрійНа13,5 мг/л66. percentil
ХлоридиЦл16,0 мг/л63. percentil
СульфатиSO448,1 мг/л59. percentil
ФторидиF0,112 мг/л49. percentil
МагнійМґ13,9 мг/л45. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO3168 мг/л36. percentil
КальційЦа50,1 мг/л35. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
РтутьГґ0,503 мг/кг90. percentil
ВанадійV98,2 мг/кг88. percentil
ЦінСн3,88 мг/кг80. percentil
КобальтЦо10,7 мг/кг78. percentil
ХромЦр69,0 мг/кг44. percentil
КадмійЦд0,142 мг/кг39. percentil
АнтимонСб0,509 мг/кг36. percentil
ЦинкЗн82,5 мг/кг34. percentil
БізмутБі0,167 мг/кг29. percentil
АрсенАс4,88 мг/кг24. percentil
ОловоПб11,3 мг/кг21. percentil
СеленСе0,134 мг/кг19. percentil
МолібденМо0,221 мг/кг19. percentil
НікельНі15,7 мг/кг14. percentil
МідьЦу15,6 мг/кг13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ТітанТі7 148 мг/кг93. percentil
МарганецьМн1 166 мг/кг76. percentil
ЗалізоФе3,27 %75. percentil
НатрійНа0,972 %68. percentil
АлюмінійАл5,91 %59. percentil
МагнійМґ0,884 %50. percentil
КальційЦа1,46 %31. percentil
ДраслікK1,33 %23. percentil
ФосфорP605 мг/кг19. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ЗірконЗр507 мг/кг81. percentil
ИтріумY28,5 мг/кг55. percentil
БерилійБе1,26 мг/кг42. percentil
ЦерЦе55,6 мг/кг37. percentil
ҐаліумҐа11,7 мг/кг31. percentil
БаріумБа379 мг/кг28. percentil
СтронціумСр112 мг/кг26. percentil
БорB51,1 мг/кг25. percentil
РубідіумРб76,9 мг/кг22. percentil
ЛітіумЛі22,2 мг/кг11. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 31 až 60 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,68 ppm60. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,61 ppm56. percentil
Калій (K)K1,20 %20. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
57 / 94 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 37 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 100 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Košická kotlina93%SR 4,8 %
Moldavská kotlina7,4%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,6°C
Priemerná júlová teplota18,1°C
Ročné zrážky696mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma64%SR 29 %
horská klíma21%SR 33 %
nížinná klíma14%SR 38 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 55,0 μg/lmedián 1,15 μg/l66 vzoriek47 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: v obci Lesíček, pri č.d.10, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25,0 μg/lmedián 1,70 μg/l66 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nižná Myšľa, 2000, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l66 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: HORNAD, 2005, 820 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
najvyššie 72,0 μg/lmedián 5,00 μg/l65 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l66 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žďaňa, pri moste, 10 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаvysoká (horných 5 %)
najvyššie 130 μg/lmedián 40,0 μg/l62 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m od obce Bumtice, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 570 μg/lmedián 170 μg/l65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l66 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 470 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 53,4 мг/лmedián 35,1 мг/л65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kecerovec, 1992, 650 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)374 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)362 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)322 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)255 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)106 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)95 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)59 vzoriek, najviac 55 zŕn
Цінабаріт (ГґС)52 vzoriek, najviac 50 zŕn
Pyrit (FeS₂)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)29 vzoriek, najviac 5 zŕn
Золото (Ау)14 vzoriek, najviac 3 zŕn
Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 2 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
915
3 zrná
40 м
872
3 zrná
60 м
873
1 zrno
80 м
864
3 zrná
90 м
896
1 zrno
150 м
895
1 zrno
230 м
894
3 zrná
340 м
893
3 zrná
360 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)372 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)349 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)312 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Korund (Al₂O₃)169 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))113 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))85 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)80 vzoriek, najviac 315 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 187 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
СеленСеextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 491 μg/lmedián 8,00 μg/l177 vzoriek15 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 230 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 21,4 μg/lmedián 1,90 μg/l177 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 190 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10 020 μg/lmedián 45,0 μg/l177 vzoriek7 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 840 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 0,250 μg/l177 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,390 мг/лmedián 0,0100 мг/л177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,2 μg/lmedián 1,00 μg/l177 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 450 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л79 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
джерело
38
37,1 Bq/l
7,34 Bq/l
potok, rieka
6
3,05 Bq/l
1,37 Bq/l
studňa
5
17,0 Bq/l
4,61 Bq/l
upravený prameň
8
27,8 Bq/l
2,41 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
13
21,4 Bq/l
2,47 Bq/l
vrt s prelivom
4
34,7 Bq/l
13,2 Bq/l
výtok z banského diela
2
2,46 Bq/l
1,79 Bq/l
minerálny prameň
1
10,1 Bq/l
10,1 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Ау169×
Фе5×
Гґ1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah162×
štôlňa43×
halda19×
odkalisko1×
šachta1×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Pinga č.45
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 км
Bezmenná štôlňa č.9
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 км
Bezmenná štôlňa č.10
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 км
Bezmenná štôlňa č.8
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 км
Pinga č.42
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 км
Pinga č.44
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 км
Pinga č.43
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 км
Одкаліско Ґеча
odkalisko
štrkopiesky
1,5 км
Pinga č.41
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 км
Pinga č.40
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 км
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Опіна
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
250 м
Банске
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
610 м
Вехец
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
610 м
Банске
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
650 м
Вехец
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
650 м
Жегня
stavebný kameň
Ťažené ložisko – AGROMELIO, s.r.o.
810 м
Банске
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
870 м
Дюрков
stavebný kameň
Ťažené ložisko – TRIO TATRA s.r.o.
1,2 км
Кецеровски Ліповец
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo URBÁR Kecerovský Lipovec
1,6 км
Vechec (odhadom – preskúmanosť)
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ing. Sinčák Ladislav
1,7 км
Брестов
stavebný kameň
Ťažené ložisko – BLUE SKY MINING s.r.o.
1,8 км
Ґеча
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.
2,0 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Strechový vrch
Polymetalické rudy
Пб, Зн
mineralogický výskyt
1,4 км
Злата Баня
Polymetalicko-drahokovové rudy
Пб, Зн, Цу, Аґ, Ау
malé ložisko
1,8 км
Злата Баня – Нозґер
Antimonitovo-zlaté rudy
Ау, Сб
mineralogický výskyt
1,9 км
Банске
Železné rudy
Фе
ložiskový výskyt
2,0 км
Злата Баня
Polymetalicko-drahokovové rudy
Пб, Зн, Цу, Аґ, Ау
malé ložisko
2,1 км
Нозґер
Ortuťové rudy
Гґ
ložiskový výskyt
2,3 км
Маковіца
Polymetalické rudy
Пб, Зн
mineralogický výskyt
2,4 км
Танцошка
Ortuťové rudy
Гґ
mineralogický výskyt
2,4 км
Дарґов
Železné rudy
Фе
mineralogický výskyt
2,7 км
Злата Баня -Йозеф
Antimonitovo-zlaté rudy
Ау, Сб
ložiskový výskyt
2,9 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
1 186 vrtov v pásme 3 km, z toho 249 hydrogeologických a 937 ostatných; s číslom archívnej správy 890.
Hĺbky vrtov
до 10 м269×
10–30 м269×
30–100 м92×
100–300 м148×
nad 300 m393×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Опіна
širokoprofilový vrt
30,0 м
–
10 м
Сачуров
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,0 м
75886 116Cb76.pdf
10 м
Цф Чв-13
ložiskový
303,0 м
–
10 м
Чіжатіце
širokoprofilový vrt
50,0 м
62366 115Db19.pdf
20 м
JV-2
inžiniersko-geologický
3,0 м
84715
20 м
Краснопірка-VII.
ložiskový
232,0 м
–
20 м
Опіна
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
100,0 м
–
30 м
SB-11
inžiniersko-geologický
5,0 м
79426
30 м
SB-10
inžiniersko-geologický
5,0 м
79426
30 м
Вехец
negatívny vrt
6,0 м
40333 116Ac15.pdf
40 м
Втачковце
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,3 м
–
40 м
Трстяни – Дюрдьошік
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
70,0 м
73893 115Dd34.pdf
40 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Дюрков – GTD-1
125 °C
56,0 л/с
3210 м
На-Цл
nevyužívaný
190 м
Дюрков – GTD-3
123 °C
65,0 л/с
2252 м
На-Цл
nevyužívaný
200 м
Дюрков – GTD-2
129 °C
50,0 л/с
3151 м
На-Цл
nevyužívaný
220 м
Чіжатіце – GTC-1
124 °C
13,8 л/с
2703 м
На-Цл
nevyužívaný
770 м
Валаліки – KAH-3
21 °C
–
190 м
На-Цл
nevyužívaný
4,8 км
Валаліки – KAH-5
21 °C
–
160 м
На-HCO3
nevyužívaný
5,6 км
Шебастовце – KAH-6
18 °C
–
164 м
На-Ца-Цл-HCO3
nevyužívaný
7,0 км
Дружстевна прі Горнад – GTB-1
30 °C
–
400 м
nevyužívaný
7,3 км
Кехнец – KG-1
37 °C
0,7 л/с
1114 м
На-Ца-Цл-HCO3
nevyužívaný
9,5 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
GTD-1,2,3
geotermálna voda
> 100
> 50
1
340 м
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
460 м
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
16
810 м
G-4
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
10,0 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Sačurov – starý parný mlyn
SK1001500P
130 м
Kecerovce – skládka TKO Kecerovské Pekľany II
SK1001200P
390 м
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Банске
100 м²
1989
–
30 м
Ніжни Чай
–
1980
–
40 м
Опіна
–
1987
–
50 м
Блажіце І. – Блажіце
–
1985
–
80 м
Олшовани ІІ. – Олшовани
–
1980
–
80 м
Банске
–
1989
–
90 м
Ніжна Мишля ІІІ. – Ніжна Мишля
–
1990
–
120 м
Давідов
25 м²
1990
–
120 м
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви243×
Blokové rozpadliny23×
Blokové polia13×
Svahové prúdy10×
Blokové polia + zosuvy5×
Skalné zrútenia3×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy3×
Zosuvy + svahové prúdy1×
Stupeň aktivity
Потенціални164×
Стабілізовани112×
Актівни25×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova108×
Nedostatočne doložené69×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00033×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick28×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S22×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.