Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
20de 100
Activité faible · moyenne de 3 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne0
Faible3
Quand est la meilleure fenêtrecombien de parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre de deux heures à une heure donnée
00
06
12
18
La plupart des parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre autour de 06:00.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 09:05.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Bohdanovce
10 cm
–
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Cours d'eau vifUne rivière de piémont avec un fond de gravier et un courant rapide. L'ombre et la truite y prospèrent déjà.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 603 à 121 m au-dessus du niveau de la mer sur 66,1 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
603 m a.s.l.
Point le plus bas
95 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
509 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
7,7 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,38
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2019 à 2025 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2019imagé 15 juin 20192022imagé 10 oct. 20222025imagé 3 juil. 2025
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
0 sur 2 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
Aucune norme non respectée2
Pas de données SHMÚ1
Aucune donnée SHMÚ pour 1 parcours de pêche : aucune station de suivi portant le même nom de cours d'eau ne se trouve à proximité.
Stations d’épuration problématiques près des parcours de pêche1 station d'épuration à moins de 2 km du parcours de pêche
COV Canane répond pas aux exigences (phosphore)1,8 km
Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025
2 sur 3 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.
nitrates de 25 à 50 mg/l1
substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)2
ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station1
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Olšava
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 99 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek61 % čiary vody
30 % sopečné horniny, 4 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 327 mg/l, stredne tvrdá voda (10,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 0,503 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
57°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 100 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 94 °C (prírastok 37 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
47. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
226objektov do 3 km
ťažené: Au, Fe, Hg
Najbližšie: Pinga č.45 (pinga, pingový ťah), 1,4 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
14vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (710 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 55,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (v obci Lesíček, pri č.d.10).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1 186vrtov do 3 km
2192 rozborov vody v okolí
Z toho 890 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
129°C na ústí vrtu
9 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ďurkov – GTD-2, výdatnosť 50,0 l/s, 220 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
62lokalít do 3 km
2 záťaže, 60 skládok
Najbližšia záťaž: Sačurov – starý parný mlyn, 130 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
85záznamov do 5 km
34 ložísk, 51 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
301plôch do 3 km
25 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek61%SR 72 %
Roches volcaniques30%SR 3,2 %
Mladé sedimenty4,3%SR 8,6 %
Íly a piesky kotlín4,3%SR 0,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér65%
neovulkanity30%
neogén4,3%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
deluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny
1×
neogén
miocén
mirkovské súvrstvie
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív64%SR 68 %
deluviálne sedimenty29%SR 16 %
fluviáne sedimenty terás7,1%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,5m
5 – 1050%SR 20 %
2 – 527%SR 48 %
0 – 218%SR 16 %
10 – 154,5%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)50%SR 14 %
pozitívna jednotka (pohorie)36%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)14%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľmi malý zdvih36%SR 6,4 %
malý zdvih36%SR 7,7 %
malý pokles14%SR 8,8 %
veľmi veľký zdvih14%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov horských tokov58%SR 21 %
rajón efuzívnych hornín25%SR 3,1 %
rajón náplavov nížinných tokov8,3%SR 20 %
rajón epiklastických hornín8,3%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov67%SR 71 %
formácia neovulkanitov33%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 23 z 34 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Gravier54%SR 52 %
Bázické vulkanity21%SR 6,6 %
Kyslé vulkanity13%SR 3,2 %
Sable13%SR 3,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)21%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)13%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)13%SR 2,4 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)4,2%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Slanských vrchov88%SR 1,7 %
neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny5,9%SR 0,0 %
kvartér Ondavy a Tople od Slovenskej Kajne po Trebišov2,9%SR 0,0 %
kvartér Hornádu v Košickej kotline2,9%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Košická kotlina93%SR 4,8 %
Moldavská kotlina7,4%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 7,90typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
10,2°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,82 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
327mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 57Mg 26Na+K 17
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 65SO₄ 24Cl 11
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK6,39 mg/l82. percentil
SodiumNa13,5 mg/l66. percentil
ChloruresCl16,0 mg/l63. percentil
SulfatesSO448,1 mg/l59. percentil
FluoruresF0,112 mg/l49. percentil
MagnésiumMg13,9 mg/l45. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3168 mg/l36. percentil
CalciumCa50,1 mg/l35. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
MercureHg0,503 mg/kg90. percentil
VanadiumV98,2 mg/kg88. percentil
CínSn3,88 mg/kg80. percentil
CobaltCo10,7 mg/kg78. percentil
ChromeCr69,0 mg/kg44. percentil
CadmiumCd0,142 mg/kg39. percentil
AntimoineSb0,509 mg/kg36. percentil
ZincZn82,5 mg/kg34. percentil
BizmutBi0,167 mg/kg29. percentil
ArsenicAs4,88 mg/kg24. percentil
PlombPb11,3 mg/kg21. percentil
SéléniumSe0,134 mg/kg19. percentil
MolybdèneMo0,221 mg/kg19. percentil
NickelNi15,7 mg/kg14. percentil
CuivreCu15,6 mg/kg13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi7 148 mg/kg93. percentil
ManganèseMn1 166 mg/kg76. percentil
FerFe3,27 %75. percentil
SodiumNa0,972 %68. percentil
AluminiumAl5,91 %59. percentil
MagnésiumMg0,884 %50. percentil
CalciumCa1,46 %31. percentil
DraslíkK1,33 %23. percentil
PhosphoreP605 mg/kg19. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ZirkónZr507 mg/kg81. percentil
YtriumY28,5 mg/kg55. percentil
BérylliumBe1,26 mg/kg42. percentil
CérCe55,6 mg/kg37. percentil
GáliumGa11,7 mg/kg31. percentil
BáriumBa379 mg/kg28. percentil
StronciumSr112 mg/kg26. percentil
BoreB51,1 mg/kg25. percentil
RubídiumRb76,9 mg/kg22. percentil
LítiumLi22,2 mg/kg11. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 31 až 60 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,68 ppm60. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,61 ppm56. percentil
Potassium (K)K1,20 %20. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
57 / 94 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 37 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 100 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Košická kotlina93%SR 4,8 %
Moldavská kotlina7,4%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)95–1 089m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek345m a.s.l.
Pente moyenne6,5°
Priemerná januárová teplota-3,6°C
Priemerná júlová teplota18,1°C
Ročné zrážky696mm
Geomorfologické celky
Košická kotlina58%SR 2,8 %
Slanské vrchy33%SR 1,1 %
Východoslovenská rovina6,1%SR 3,8 %
Východoslovenská pahorkatina3,0%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Lučensko-košická zníženina58%SR 7,6 %
Matransko-slanská oblasť33%SR 1,4 %
Východoslovenská nížina9,1%SR 4,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma64%SR 29 %
horská klíma21%SR 33 %
nížinná klíma14%SR 38 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 55,0 μg/lmedián 1,15 μg/l66 vzoriek47 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: v obci Lesíček, pri č.d.10, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25,0 μg/lmedián 1,70 μg/l66 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nižná Myšľa, 2000, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l66 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: HORNAD, 2005, 820 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 72,0 μg/lmedián 5,00 μg/l65 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l66 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žďaňa, pri moste, 10 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 130 μg/lmedián 40,0 μg/l62 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m od obce Bumtice, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 570 μg/lmedián 170 μg/l65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l66 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 470 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 53,4 mg/lmedián 35,1 mg/l65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kecerovec, 1992, 650 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)374 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)362 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)322 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)255 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)106 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)95 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)59 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)52 vzoriek, najviac 50 zŕn
Pyrit (FeS₂)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)29 vzoriek, najviac 5 zŕn
Or (Au)14 vzoriek, najviac 3 zŕn
Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 2 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
915
3 zrná
40 m
872
3 zrná
60 m
873
1 zrno
80 m
864
3 zrná
90 m
896
1 zrno
150 m
895
1 zrno
230 m
894
3 zrná
340 m
893
3 zrná
360 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)372 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)349 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)312 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Korund (Al₂O₃)169 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))113 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))85 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)80 vzoriek, najviac 315 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 187 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
SéléniumSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 491 μg/lmedián 8,00 μg/l177 vzoriek15 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 230 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 21,4 μg/lmedián 1,90 μg/l177 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 190 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10 020 μg/lmedián 45,0 μg/l177 vzoriek7 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 840 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 0,250 μg/l177 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,390 mg/lmedián 0,0100 mg/l177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,2 μg/lmedián 1,00 μg/l177 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 450 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l79 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
source
38
37,1 Bq/l
7,34 Bq/l
potok, rieka
6
3,05 Bq/l
1,37 Bq/l
studňa
5
17,0 Bq/l
4,61 Bq/l
upravený prameň
8
27,8 Bq/l
2,41 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
13
21,4 Bq/l
2,47 Bq/l
vrt s prelivom
4
34,7 Bq/l
13,2 Bq/l
výtok z banského diela
2
2,46 Bq/l
1,79 Bq/l
minerálny prameň
1
10,1 Bq/l
10,1 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au169×
Fe5×
Hg1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah162×
štôlňa43×
halda19×
odkalisko1×
šachta1×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Pinga č.45
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.9
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.10
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.8
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.42
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.44
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.43
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Odkalisko Geča
odkalisko
štrkopiesky
1,5 km
Pinga č.41
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 km
Pinga č.40
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Opiná
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
250 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
610 m
Vechec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
610 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
650 m
Vechec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
650 m
Žehňa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – AGROMELIO, s.r.o.
810 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
870 m
Ďurkov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – TRIO TATRA s.r.o.
1,2 km
Kecerovský Lipovec
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo URBÁR Kecerovský Lipovec
1,6 km
Vechec (odhadom – preskúmanosť)
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ing. Sinčák Ladislav
1,7 km
Brestov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – BLUE SKY MINING s.r.o.
1,8 km
Geča
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.
2,0 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Strechový vrch
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
1,4 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
1,8 km
Zlatá Baňa – Nozger
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
mineralogický výskyt
1,9 km
Banské
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
2,0 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
2,1 km
Nozger
Ortuťové rudy
Hg
ložiskový výskyt
2,3 km
Makovica
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
2,4 km
Tancoška
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,4 km
Dargov
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
2,7 km
Zlatá Baňa -Jozef
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
ložiskový výskyt
2,9 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
1 186 vrtov v pásme 3 km, z toho 249 hydrogeologických a 937 ostatných; s číslom archívnej správy 890.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m269×
10–30 m269×
30–100 m92×
100–300 m148×
nad 300 m393×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Opiná
širokoprofilový vrt
30,0 m
–
10 m
Sačurov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,0 m
75886 116Cb76.pdf
10 m
Cf Čv-13
ložiskový
303,0 m
–
10 m
Čižatice
širokoprofilový vrt
50,0 m
62366 115Db19.pdf
20 m
JV-2
inžiniersko-geologický
3,0 m
84715
20 m
Rotengle-VII.
ložiskový
232,0 m
–
20 m
Opiná
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
100,0 m
–
30 m
SB-11
inžiniersko-geologický
5,0 m
79426
30 m
SB-10
inžiniersko-geologický
5,0 m
79426
30 m
Vechec
negatívny vrt
6,0 m
40333 116Ac15.pdf
40 m
Vtáčkovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,3 m
–
40 m
Trsťany – Ďurďošík
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
70,0 m
73893 115Dd34.pdf
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Ďurkov – GTD-1
125 °C
56,0 l/s
3210 m
Na-Cl
nevyužívaný
190 m
Ďurkov – GTD-3
123 °C
65,0 l/s
2252 m
Na-Cl
nevyužívaný
200 m
Ďurkov – GTD-2
129 °C
50,0 l/s
3151 m
Na-Cl
nevyužívaný
220 m
Čižatice – GTC-1
124 °C
13,8 l/s
2703 m
Na-Cl
nevyužívaný
770 m
Valaliky – KAH-3
21 °C
–
190 m
Na-Cl
nevyužívaný
4,8 km
Valaliky – KAH-5
21 °C
–
160 m
Na-HCO3
nevyužívaný
5,6 km
Šebastovce – KAH-6
18 °C
–
164 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
7,0 km
Družstevná pri Hornád – GTB-1
30 °C
–
400 m
nevyužívaný
7,3 km
Kechnec – KG-1
37 °C
0,7 l/s
1114 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
9,5 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
GTD-1,2,3
geotermálna voda
> 100
> 50
1
340 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
460 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
16
810 m
G-4
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
10,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Sačurov – starý parný mlyn
SK1001500P
130 m
Kecerovce – skládka TKO Kecerovské Pekľany II
SK1001200P
390 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Banské
100 m²
1989
–
30 m
Nižný Čaj
–
1980
–
40 m
Opiná
–
1987
–
50 m
Blažice I. – Blažice
–
1985
–
80 m
Olšovany II. – Olšovany
–
1980
–
80 m
Banské
–
1989
–
90 m
Nižná Myšľa III. – Nižná Myšľa
–
1990
–
120 m
Davidov
25 m²
1990
–
120 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy243×
Blokové rozpadliny23×
Blokové polia13×
Svahové prúdy10×
Blokové polia + zosuvy5×
Skalné zrútenia3×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy3×
Zosuvy + svahové prúdy1×
Stupeň aktivity
Potenciálny164×
Stabilizovaný112×
Aktívny25×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova108×
Nedostatočne doložené69×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00033×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick28×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S22×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.