Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website.Slowakisches Original öffnen
Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen
Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers
23aus 100
Geringe Aktivität · Durchschnitt von 3 Fischereireviere
Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
Sehr hoch0
Hoch0
Durchschnittlich0
Niedrig3
Wenn das beste Fenster istWie viele Fischereireviere haben in einer bestimmten Stunde ihr bestes Zwei-Stunden-Fenster?
00
06
12
18
Die meisten Fischereireviere haben ihr bestes Zeitfenster um 06:00.
Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 02:04.
Karte und Fischereireviere des Fließgewässers
Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.
Der Score ist eine Einschätzung der Bedingungen anhand von Wetter, Wasser und Umgebung, keine Beißvorhersage. Zu jedem Fischereirevier sehen Sie, woraus er sich zusammensetzt, wie gut er durch Daten belegt ist und woher die Daten stammen.
Wasserstand am Fließgewässer
Messung von Wasserstand, Temperatur und Durchfluss, Wetter durch die Fließgewässer und Zustand durch Satelliten
Wasserstände am Fließgewässer
Station
Status
Ändern
Temperatur
Bohdanovce
9 cm
–
Höhenprofil des Fließgewässers
Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.
Lebhaftes FließgewässerEin Vorgebirgsfluss mit Kiesgrund und schneller Strömung. Hier gedeihen bereits Äschen und Forellen.
Höhenprofil des Fließgewässers: von 603 bis 121 m ü.d.M. über 66,1 km.Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
Höchster Punkt
603 m a.s.l.
Tiefster Punkt
95 m a.s.l.
Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
509 m
Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
7,7 ‰
GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
1,38
Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.
Gelände in 3D
Das 3D-Geländemodell wird geladen…
Historische Bilder
Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2019 bis 2025: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.
2019abgebildet 15. Juni 20192022abgebildet 10. Okt. 20222025abgebildet 3. Juli 2025
Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung
Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025
0 von 2 der Fischereireviere des Fließgewässers mit SHMÚ-Daten weisen am nächstgelegenen Standort in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.
Keine nicht eingehaltene Norm2
Keine SHMÚ-Daten1
SHMÚ hat keine Daten für 1 Fischereireviere: Es gibt keine gleichnamige Überwachungsstelle in der Nähe ihres Fließgewässers.
Problematische Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere1 Kläranlage im Umkreis von 2 km vom Fischereirevier
COV Canaerfüllt nicht die Anforderungen (Phosphor)1,8 km
Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025
2 von 3 Fischereireviere mit Messungen haben in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.
Nitrate 25 bis 50 mg/l1
Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)2
Ammonium oder Nitrit an mindestens einer Station über dem Standardwert1
Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.
Geológia a geochémia toku Olšava
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 99 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek61 % čiary vody
30 % sopečné horniny, 4 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 327 mg/l, stredne tvrdá voda (10,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 aus 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 0,503 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
47. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
226objektov do 3 km
ťažené: Au, Fe, Hg
Najbližšie: Pinga č.45 (pinga, pingový ťah), 1,4 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
14vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (710 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 aus 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 55,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (v obci Lesíček, pri č.d.10).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1.186vrtov do 3 km
2192 rozborov vody v okolí
Z toho 890 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
129°C na ústí vrtu
9 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ďurkov – GTD-2, výdatnosť 50,0 l/s, 220 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
62lokalít do 3 km
2 záťaže, 60 skládok
Najbližšia záťaž: Sačurov – starý parný mlyn, 130 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
85záznamov do 5 km
34 ložísk, 51 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
301plôch do 3 km
25 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek61%SR 72 %
Vulkangestein30%SR 3,2 %
Mladé sedimenty4,3%SR 8,6 %
Íly a piesky kotlín4,3%SR 0,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér65%
neovulkanity30%
neogén4,3%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Punkte
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
deluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny
1×
neogén
miocén
mirkovské súvrstvie
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív64%SR 68 %
deluviálne sedimenty29%SR 16 %
fluviáne sedimenty terás7,1%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,5m
5 – 1050%SR 20 %
2 – 527%SR 48 %
0 – 218%SR 16 %
10 – 154,5%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 23 z 34 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kies54%SR 52 %
Bázické vulkanity21%SR 6,6 %
Kyslé vulkanity13%SR 3,2 %
Sand13%SR 3,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)21%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)13%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)13%SR 2,4 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)4,2%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Säuregehalt des Wassers
pH 7,90typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Wasserhärte
10,2°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,82 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
weich
mittel
hart
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
327mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 57Mg 26Na+K 17
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 65SO₄ 24Cl 11
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK6,39 mg/l82. percentil
NatriumNa13,5 mg/l66. percentil
ChlorideCl16,0 mg/l63. percentil
SulfateSO448,1 mg/l59. percentil
FluorideF0,112 mg/l49. percentil
MagnesiumMg13,9 mg/l45. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3168 mg/l36. percentil
KalziumCa50,1 mg/l35. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
QuecksilberHg0,503 mg/kg90. percentil
VanadiumV98,2 mg/kg88. percentil
CínSn3,88 mg/kg80. percentil
KobaltCo10,7 mg/kg78. percentil
ChromCr69,0 mg/kg44. percentil
CadmiumCd0,142 mg/kg39. percentil
AntimonSb0,509 mg/kg36. percentil
ZinkZn82,5 mg/kg34. percentil
BizmutBi0,167 mg/kg29. percentil
ArsenAs4,88 mg/kg24. percentil
FührenPb11,3 mg/kg21. percentil
SelenSe0,134 mg/kg19. percentil
MolybdänMo0,221 mg/kg19. percentil
NickelNi15,7 mg/kg14. percentil
KupferCu15,6 mg/kg13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi7.148 mg/kg93. percentil
ManganMn1.166 mg/kg76. percentil
EisenFe3,27 %75. percentil
NatriumNa0,972 %68. percentil
AluminiumAl5,91 %59. percentil
MagnesiumMg0,884 %50. percentil
KalziumCa1,46 %31. percentil
DraslíkK1,33 %23. percentil
PhosphorP605 mg/kg19. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ZirkónZr507 mg/kg81. percentil
YtriumY28,5 mg/kg55. percentil
BerylliumBe1,26 mg/kg42. percentil
CérCe55,6 mg/kg37. percentil
GáliumGa11,7 mg/kg31. percentil
BáriumBa379 mg/kg28. percentil
StronciumSr112 mg/kg26. percentil
BorB51,1 mg/kg25. percentil
RubídiumRb76,9 mg/kg22. percentil
LítiumLi22,2 mg/kg11. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 31 až 60 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,68 ppm60. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,61 ppm56. percentil
Kalium (K)K1,20 %20. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
KupferCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 55,0 μg/lmedián 1,15 μg/l66 vzoriek47 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: v obci Lesíček, pri č.d.10, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25,0 μg/lmedián 1,70 μg/l66 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nižná Myšľa, 2000, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l66 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: HORNAD, 2005, 820 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 72,0 μg/lmedián 5,00 μg/l65 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l66 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žďaňa, pri moste, 10 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 130 μg/lmedián 40,0 μg/l62 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m od obce Bumtice, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 570 μg/lmedián 170 μg/l65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšný Čaj, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l65 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Svinický potok, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l66 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 470 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 53,4 mg/lmedián 35,1 mg/l65 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kecerovec, 1992, 650 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)374 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)362 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)322 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)255 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)106 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)95 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)59 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)52 vzoriek, najviac 50 zŕn
Pyrit (FeS₂)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)29 vzoriek, najviac 5 zŕn
Gold (Au)14 vzoriek, najviac 3 zŕn
Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 2 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
915
3 zrná
40 m
872
3 zrná
60 m
873
1 zrno
80 m
864
3 zrná
90 m
896
1 zrno
150 m
895
1 zrno
230 m
894
3 zrná
340 m
893
3 zrná
360 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)372 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)349 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)312 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Korund (Al₂O₃)169 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))113 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))85 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)80 vzoriek, najviac 315 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 187 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 491 μg/lmedián 8,00 μg/l177 vzoriek15 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 230 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 21,4 μg/lmedián 1,90 μg/l177 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 190 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10 020 μg/lmedián 45,0 μg/l177 vzoriek7 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 840 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
QuecksilberHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 0,250 μg/l177 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,390 mg/lmedián 0,0100 mg/l177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,100 μg/l177 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,2 μg/lmedián 1,00 μg/l177 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 450 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l177 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
EisenFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l79 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
Quelle
38
37,1 Bq/l
7,34 Bq/l
potok, rieka
6
3,05 Bq/l
1,37 Bq/l
studňa
5
17,0 Bq/l
4,61 Bq/l
upravený prameň
8
27,8 Bq/l
2,41 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
13
21,4 Bq/l
2,47 Bq/l
vrt s prelivom
4
34,7 Bq/l
13,2 Bq/l
výtok z banského diela
2
2,46 Bq/l
1,79 Bq/l
minerálny prameň
1
10,1 Bq/l
10,1 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au169×
Fe5×
Hg1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah162×
štôlňa43×
halda19×
odkalisko1×
šachta1×
Najbližšie staré banské diela
Name
Arten
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Pinga č.45
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.9
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.10
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,4 km
Bezmenná štôlňa č.8
štôlňa
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.42
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.44
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Pinga č.43
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,5 km
Odkalisko Geča
odkalisko
štrkopiesky
1,5 km
Pinga č.41
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 km
Pinga č.40
pinga, pingový ťah
Au a polymetal. rudy
1814
1,6 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Opiná
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
250 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
610 m
Vechec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
610 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
650 m
Vechec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
650 m
Žehňa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – AGROMELIO, s.r.o.
810 m
Banské
drahé kamene
Ložisko s predpokladom využívania zásob – OPAL SLOVAKIA s.r.o.
870 m
Ďurkov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – TRIO TATRA s.r.o.
1,2 km
Kecerovský Lipovec
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo URBÁR Kecerovský Lipovec
1,6 km
Vechec (odhadom – preskúmanosť)
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ing. Sinčák Ladislav
1,7 km
Brestov
stavebný kameň
Ťažené ložisko – BLUE SKY MINING s.r.o.
1,8 km
Geča
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.
2,0 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metalle
Arten
Od vody
Strechový vrch
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
1,4 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
1,8 km
Zlatá Baňa – Nozger
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
mineralogický výskyt
1,9 km
Banské
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
2,0 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
2,1 km
Nozger
Ortuťové rudy
Hg
ložiskový výskyt
2,3 km
Makovica
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
2,4 km
Tancoška
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,4 km
Dargov
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
2,7 km
Zlatá Baňa -Jozef
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
ložiskový výskyt
2,9 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
1.186 vrtov v pásme 3 km, z toho 249 hydrogeologických a 937 ostatných; s číslom archívnej správy 890.
Hĺbky vrtov
bis zu 10 m269×
10–30 m269×
30–100 m92×
100–300 m148×
nad 300 m393×
Najbližšie vrty
Standort
Arten
Tiefe
Archívna správa
Od vody
Opiná
širokoprofilový vrt
30,0 m
–
10 m
Sačurov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,0 m
75886 116Cb76.pdf
10 m
Cf Čv-13
ložiskový
303,0 m
–
10 m
Čižatice
širokoprofilový vrt
50,0 m
62366 115Db19.pdf
20 m
JV-2
inžiniersko-geologický
3,0 m
84715
20 m
Rotfeder-VII.
ložiskový
232,0 m
–
20 m
Opiná
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
100,0 m
–
30 m
SB-11
inžiniersko-geologický
5,0 m
79426
30 m
SB-10
inžiniersko-geologický
5,0 m
79426
30 m
Vechec
negatívny vrt
6,0 m
40333 116Ac15.pdf
40 m
Vtáčkovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,3 m
–
40 m
Trsťany – Ďurďošík
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
70,0 m
73893 115Dd34.pdf
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatur
Výdatnosť
Tiefe
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Ďurkov – GTD-1
125 °C
56,0 l/s
3210 m
Na-Cl
nevyužívaný
190 m
Ďurkov – GTD-3
123 °C
65,0 l/s
2252 m
Na-Cl
nevyužívaný
200 m
Ďurkov – GTD-2
129 °C
50,0 l/s
3151 m
Na-Cl
nevyužívaný
220 m
Čižatice – GTC-1
124 °C
13,8 l/s
2703 m
Na-Cl
nevyužívaný
770 m
Valaliky – KAH-3
21 °C
–
190 m
Na-Cl
nevyužívaný
4,8 km
Valaliky – KAH-5
21 °C
–
160 m
Na-HCO3
nevyužívaný
5,6 km
Šebastovce – KAH-6
18 °C
–
164 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
7,0 km
Družstevná pri Hernad – GTB-1
30 °C
–
400 m
nevyužívaný
7,3 km
Kechnec – KG-1
37 °C
0,7 l/s
1114 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
9,5 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Quelle
Arten
Wassertemperatur (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
GTD-1,2,3
geotermálna voda
> 100
> 50
1
340 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
460 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
16
810 m
G-4
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
10,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Standort
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Sačurov – starý parný mlyn
SK1001500P
130 m
Kecerovce – skládka TKO Kecerovské Pekľany II
SK1001200P
390 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Banské
100 m²
1989
–
30 m
Nižný Čaj
–
1980
–
40 m
Opiná
–
1987
–
50 m
Blažice I. – Blažice
–
1985
–
80 m
Olšovany II. – Olšovany
–
1980
–
80 m
Banské
–
1989
–
90 m
Nižná Myšľa III. – Nižná Myšľa
–
1990
–
120 m
Davidov
25 m²
1990
–
120 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy243×
Blokové rozpadliny23×
Blokové polia13×
Svahové prúdy10×
Blokové polia + zosuvy5×
Skalné zrútenia3×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy3×
Zosuvy + svahové prúdy1×
Stupeň aktivity
Potenciálny164×
Stabilizovaný112×
Aktívny25×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova108×
Nedostatočne doložené69×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00033×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick28×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S22×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.