Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Sekčov

Povodí Bodrog a HornádKaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)
revíry
2
délka revírů
44,7km
kraj
Prešovský kraj
  • Kaprová voda23,2 km1 revír
  • Salmonidní voda (pstruh)21,5 km1 revír
Letecký snímek toku Sekčov se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Sekčov

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z 2 revírů

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.
  • Velmi vysoká0
  • Vysoká0
  • Průměrná1
  • Nízká1

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Sekčov č. 2, skóre okna 35.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 06:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Demjata59 cm–
    Prešov83 cm–
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 05:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Svižný tok Podhorská říčka se štěrkovým dnem a rychlým proudem. Zde se již daří lipanu a pstruhu.

    2003004005006007000 km10 km20 km30 km40 kmč. 2č. 1
    Výškový profil toku: od 620 do 239 m n. m. na 44,5 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    620 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    235 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    385 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    8,7 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,47

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Sekčov z roku 2019
    2019snímkováno 20. 8. 2019
    Letecký snímek toku Sekčov z roku 2022
    2022snímkováno 4. 8. 2022
    Letecký snímek toku Sekčov z roku 2025
    2025snímkováno 7. 8. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Sekčov

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    2 ze 2 revírů s údajem SHMÚ revírů toku má u nejbližšího místa nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1
    • 3 a více ukazatelů1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 2 revírů s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • dusičnany 25 až 50 mg/l1

    Nejvyšší dusičnany

    Profil toku od pramene k ústípočet nesplněných ukazatelů v roce 2025 na místech SHMÚ

    01234Fulianka, rkm 19,9: 3 ukazatelé (2024)Šalgovický potok, pod, rkm 2,0: 2 ukazatelé (2025)rkm 20 (horní tok)rkm 2 (směrem k ústí)
    Zobrazit místa v tabulce (2)
    • Fuliankař. km 19,93 ukazatele
    • Šalgovický potok, podř. km 2,02 ukazatele
    • norma nesplněna
    • žádná nesplněná norma
    • místo není v ročence

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Sekčov

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 44 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek86 % čiary vody

    7 % pieskovce a zlepence, 7 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 493 mg/l, tvrdá voda (16,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 0,591 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 79. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C80 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 79 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 80 °C (prírastok 35 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    39. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    4objekty do 3 km

    Najbližšie: Odkalisko Solivar (odkalisko), 150 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    37vzoriek so zlatom

    16 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 9 zŕn v jednej vzorke (80 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 8,50 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Sekčov, pri ceste na Kapusany).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    2 050vrtov do 3 km

    1156 rozborov vody v okolí

    Z toho 2050 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    29 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    56lokalít do 3 km

    7 záťaží, 49 skládok

    Najbližšia záťaž: Prešov – rušňové depo, 50 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    26záznamov do 5 km

    15 ložísk, 11 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    115plôch do 3 km

    13 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek86%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence7,1%SR 1,8 %
    • Flyš7,1%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér86%
    • flyš14%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív12×
    flyšeocén – oligocénmalcovské súvrstvie1×
    flyšeocénstrihovské a staršie malcovské súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív86%SR 68 %
    • deluviálne sedimenty14%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,2m
    • 2 – 550%SR 48 %
    • 5 – 1030%SR 20 %
    • 0 – 220%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)40%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)33%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)27%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih40%SR 32 %
    • veľmi malý pokles33%SR 7,3 %
    • veľký zdvih27%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 14 z 16 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • puklinová100%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Čergova56%SR 1,4 %
    • neogén východnej časti Košickej kotliny44%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonátovo-silikatogénne podzemné vody100%SR 3,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Košická kotlina71%SR 4,8 %
    • Humenský chrbát29%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,13typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    16,4°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,93 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    493mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • VápníkCa85,7 mg/l75. percentil
    • DraslíkK5,00 mg/l73. percentil
    • SíranySO463,1 mg/l71. percentil
    • SodíkNa14,3 mg/l68. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3269 mg/l68. percentil
    • ChloridyCl19,6 mg/l68. percentil
    • HořčíkMg19,2 mg/l63. percentil
    • FluoridyF0,119 mg/l53. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO310,6 mg/l75. percentil
    • FosforečnanyPO40,305 mg/l69. percentil
    • AmóniumNH40,145 mg/l59. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,87 mg/l42. percentil

    Kovy

    • ManganMn78,4 μg/l75. percentil
    • HliníkAl110 μg/l63. percentil
    • ŽelezoFe0,0743 mg/l36. percentil
    • ZinekZn4,58 μg/l34. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolybdenMo0,591 mg/kg79. percentil
    • ChromCr93,6 mg/kg77. percentil
    • AntimonSb0,795 mg/kg62. percentil
    • CínSn2,77 mg/kg55. percentil
    • ZinekZn101 mg/kg54. percentil
    • SelenSe0,251 mg/kg51. percentil
    • KadmiumCd0,180 mg/kg49. percentil
    • NiklNi23,4 mg/kg44. percentil
    • VanadV64,3 mg/kg41. percentil
    • BizmutBi0,171 mg/kg31. percentil
    • ArsenAs5,01 mg/kg26. percentil
    • RtuťHg0,0643 mg/kg25. percentil
    • KobaltCo6,49 mg/kg20. percentil
    • OlovoPb10,7 mg/kg18. percentil
    • MěďCu16,3 mg/kg16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodíkNa1,05 %77. percentil
    • TitánTi4 741 mg/kg60. percentil
    • ManganMn924 mg/kg58. percentil
    • DraslíkK1,50 %47. percentil
    • VápníkCa1,76 %42. percentil
    • HliníkAl5,04 %28. percentil
    • FosforP665 mg/kg26. percentil
    • HořčíkMg0,685 %24. percentil
    • ŽelezoFe2,15 %17. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr472 mg/kg72. percentil
    • BorB61,0 mg/kg51. percentil
    • BerylliumBe1,42 mg/kg50. percentil
    • YtriumY25,1 mg/kg35. percentil
    • RubídiumRb82,3 mg/kg33. percentil
    • CérCe54,2 mg/kg32. percentil
    • LítiumLi26,0 mg/kg29. percentil
    • BáriumBa380 mg/kg28. percentil
    • GáliumGa10,8 mg/kg25. percentil
    • StronciumSr106 mg/kg19. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    rozsah 42 až 53 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,31 %54. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,14 ppm42. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,43 ppm31. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C80 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 80 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 35 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 79 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Košická kotlina71%SR 4,8 %
    • Humenský chrbát29%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,8°C
    • Priemerná júlová teplota17,8°C
    • Ročné zrážky717mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma60%SR 29 %
    • horská klíma40%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Odkalisko Solivar – 3 – odkalisko (180 m od vody)Mária šachta – 1 – šachta (1,3 km od vody)Leopold šachta – 1 – šachta (1,5 km od vody)Odkalisko Solivar – 3 – odkalisko (150 m od vody)Nižné Raslavice – Ortuťové rudy (670 m od vody)Kľušov – Ortuťové rudy (3,5 km od vody)Prešov – rušňové depo – SK2005300P (50 m od vody)Prešov – Solivary – SK1001200P (230 m od vody)Prešov – paneláreň – SK1001200P (740 m od vody)Prešov – Duklianske kasárne – SK1001200P (780 m od vody)Prešov – bývalý závod ZPA – SK1001200P (810 m od vody)Prešov – Sokolovské kasárne – SK1001200P (1,3 km od vody)Prešov – letisko – SK1001200P (1,7 km od vody)TPO IMUNA, š.p. Šarišské Michaľany – Šarišské Mi – občasný (90 m od vody)Bartošovce – nijaký (110 m od vody)Ľubotice – trvalý (120 m od vody)Bartošovce – nijaký (290 m od vody)Raslavice – Vyšné Raslavice – nijaký (330 m od vody)Prešov – Nižná Šebastová – nedá sa odhadnúť (380 m od vody)Sordok – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (550 m od vody)Kapušany – nedá sa odhadnúť (580 m od vody)Raslavice – Nižné Raslavice – nijaký (590 m od vody)Hertník – nijaký (590 m od vody)Vyšná – Ľubotice – trvalý (610 m od vody)Vaniškovce – nijaký (610 m od vody)Prešov – občasný (800 m od vody)Janovce – nijaký (990 m od vody)Solivar – Prešov – nedá sa odhadnúť (1,0 km od vody)Nižná Śebastová – Prešov – nijaký (1,1 km od vody)Ekočergov – Hertník – Bartošovce – Bartošovce – nijaký (1,2 km od vody)Hertník – nijaký (1,3 km od vody)Kužmica – Lada – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Fulianka – nedá sa odhadnúť (1,4 km od vody)Demjata – Terba – Demjata – nedá sa odhadnúť (1,6 km od vody)Bývalý Vargov hospodárský dvor – Malý Šariš – nijaký (1,6 km od vody)Raslavice – Abrahámovce – nijaký (1,6 km od vody)Bývalý Hodossyho hosp.dvor – Malý Šariš – nijaký (1,6 km od vody)Prešov – močiar – Solivar – nedá sa odhadnúť (1,6 km od vody)Hubošovce k.ú. – Demjata – nedá sa odhadnúť (1,7 km od vody)Pod Kalváriou – Solivar – nijaký (1,8 km od vody)Soľná Baňa – Solivar – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Šiba – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Abrahamovce – Abrahámovce – nedá sa odhadnúť (2,1 km od vody)Abrahámovce – nijaký (2,1 km od vody)Tročany – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)Kobyly – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)Pušovce – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Podlaníky – Ovčie – občasný (2,3 km od vody)Abrahamovce – Abrahámovce – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Nabokréty – Podhorany – nijaký (2,4 km od vody)Osikov – nijaký (2,4 km od vody)Osikov – nijaký (2,5 km od vody)Fričkovce – nedá sa odhadnúť (2,7 km od vody)Vyšná Śebastová – Vyšná Šebastová – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Bikoš – Nižná Šebastová – trvalý (2,8 km od vody)Prešov – Nižná Šebastová – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Kľušov – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Tehelná – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Geraltov – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Severná – Vyšná Šebastová – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Fričkovce – nijaký (2,9 km od vody)Radatice – nedá sa odhadnúť (3,0 km od vody)a1 (170 m od vody)a1 (1,0 km od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (2,6 km od vody)b1 (2,7 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (4,3 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,6 km od vody)a1 (4,6 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (8,8 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,6 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Prešov – Solivar – kamenná soľ (1,6 km od vody)Fintice I – stavebný kameň (2,2 km od vody)Fintice II – stavebný kameň (2,6 km od vody)Vyšná Šebastová – Maglovec – stavebný kameň (3,3 km od vody)Záhradné – stavebný kameň (3,6 km od vody)Kapušany – bentonit (370 m od vody)Fintice – bentonit (1,6 km od vody)Prešov – Solivar – kamenná soľ (1,7 km od vody)Fintice I – stavebný kameň (2,2 km od vody)Fintice II – stavebný kameň (2,6 km od vody)Vyšná Šebastová – Maglovec – stavebný kameň (3,3 km od vody)Záhradné – stavebný kameň (3,6 km od vody)Kapušany – bentonit (370 m od vody)Tulčík – stavebný kameň (1,7 km od vody)Nemcovce – štrkopiesky a piesky (2,5 km od vody)Bartošovce – tehliarske suroviny (40 m od vody)Raslavice – Hg rudy (670 m od vody)Tročany – tehliarske suroviny (3,1 km od vody)Kľušov – Hg rudy (3,5 km od vody)Kríže – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Kľušov – Kľušovská Zábava – tehliarske suroviny (4,3 km od vody)Radatice – čierne uhlie (4,4 km od vody)Čelovce – hnedé uhlie (4,8 km od vody)Čelovce – hnedé uhlie (4,9 km od vody)Prešov, tehelňa – všeobecná geológia (520 m od vody)Prešov-Solivar – baníctvo (2,1 km od vody)Vyšná Šebastová – mineralógia (3,5 km od vody)Záhradné – vulkanity (3,6 km od vody)VYSNE RASLAVICE – Zosuvy (100 m od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (110 m od vody)VYSNE RASLAVICE – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (230 m od vody)VYSNE RASLAVICE – Zosuvy (250 m od vody)VANISKOVCE – Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)VYSNE RASLAVICE – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)PRESOV – Zosuvy (300 m od vody)RASLAVICE – Zosuvy (300 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (310 m od vody)PRESOV-KUTY – Zosuvy (330 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (370 m od vody)RASLAVICE – Zosuvy (390 m od vody)DEMJATA – Zosuvy (410 m od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)Prešov – Pod Wilec hôrkou – Zosuvy (610 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (620 m od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (680 m od vody)FULIANKA – Zosuvy (700 m od vody)Prešov – Pod Wilec hôrkou – Blokové rozpadliny + blokové polia + zos (730 m od vody)FINTICE – Zosuvy (780 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)FINTICE – Zosuvy (800 m od vody)FULIANKA – Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (820 m od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (860 m od vody)KAPUSANY – Zosuvy (870 m od vody)Prešov – Pod Wilec hôrkou – Zosuvy (950 m od vody)FULIANKA – Zosuvy (950 m od vody)DEMJATA – Svahové prúdy (1,0 km od vody)SALGOVIK – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)JANOVCE – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)JANOVCE – Zosuvy (1,2 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (1,2 km od vody)TULCIK – Zosuvy (1,3 km od vody)TULCIK – Zosuvy (1,3 km od vody)KAPUSANY – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)VANISKOVCE – Zosuvy (1,5 km od vody)ABRAHAMOVCE – Zosuvy (1,5 km od vody)FINTICE – Zosuvy (1,5 km od vody)JANOVCE – Zosuvy (1,5 km od vody)VANISKOVCE – Zosuvy (1,6 km od vody)HANISKA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)DEMJATA – Zosuvy (1,7 km od vody)NEMCOVCE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)LUBOTICA – Zosuvy (1,7 km od vody)LUBOTICA – Zosuvy (1,7 km od vody)FINTICE – Zosuvy (1,8 km od vody)FINTICE – Zosuvy (1,8 km od vody)HANISKA – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)BUCLOVANY – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)TROCANY – Zosuvy (1,9 km od vody)ZAHRADNE – Zosuvy (1,9 km od vody)RASLAVICE – Zosuvy (2,0 km od vody)NEMCOVCE – Zosuvy (2,0 km od vody)TROCANY – Svahové prúdy (2,0 km od vody)ZAHRADNE – Zosuvy (2,0 km od vody)GREGOROVCE – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)FINTICE – Zosuvy (2,1 km od vody)Prešov – Horárska ulica – Blokové polia + zosuvy (2,1 km od vody)FINTICE – Zosuvy (2,1 km od vody)PODHORANY – Zosuvy (2,2 km od vody)Prešov ZPA – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (10 m od vody)– monitorovací vrt (20 m od vody)– monitorovací vrt (20 m od vody)– monitorovací vrt (30 m od vody)Soloivar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)– monitorovací vrt (30 m od vody)Vaniškovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (30 m od vody)Demjata – negatívny vrt (40 m od vody)Prešov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (40 m od vody)Tulčík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Demjata – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Tulčík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Solivar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Prešov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Vyšné Raslavice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Solivar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Vaniškovce-Raslavice – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Šarišské Lúky – pozorovací vrt SHMÚ (80 m od vody)Fulianka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Sekčov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (90 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (90 m od vody)Prešov ZPA – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (100 m od vody)Raslavice – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (100 m od vody)Kapušany (100 m od vody)Kapušany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (100 m od vody)Vyšné Raslavice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Kapušany – monitorovací vrt (110 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (280 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (630 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (640 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (710 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (710 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (750 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (850 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (880 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (900 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (990 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň uhličitej minerálnej vody (kyselka sýtená – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)Hertník, dolina potoka Sekčov – prameň (70 m od vody)Hertník – vrt (640 m od vody)Hertník, 1500m S od K593 – prameň (710 m od vody)SIBA, dolina Lipského potoka, 400m S od K841 – prameň (730 m od vody)Hertník, dolina potoka Veska, 2300m nad obcou – prameň (1,1 km od vody)SIBA, dolina Lipského potoka, 1200m SV od K841 – prameň (1,1 km od vody)Kríže, 500m Z od K1019 – prameň (1,3 km od vody)Hertnik, 3 km JJZ – prameň (1,5 km od vody)Siba, 1500 m Z – prameň (1,6 km od vody)Kríže, 3200 m JJV – prameň (1,6 km od vody)Hertník, 1300m J od K1019 – prameň (1,7 km od vody)Kríže, 700m JJV od K662 – prameň (1,9 km od vody)Hertnik, 4900 m JZ – prameň (1,9 km od vody)Osikov, 300m JJZ od K384 – prameň (2,3 km od vody)Frickovce, 750 m SZ – prameň (2,5 km od vody)Osikov, 1 km J – prameň (2,6 km od vody)Kríže, dolina Chotárneho potoka, 700m VJV odK879 – prameň (2,9 km od vody)Siba – vrt (3,0 km od vody)Fričkovce, 1600m SSV od K527 – prameň (3,0 km od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 5 ks – zlato (20 m od vody)zlato 3 ks – zlato (20 m od vody)zlato 1 ks – zlato (30 m od vody)zlato 1 ks – zlato (30 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 3 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 3 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)zlato 3 ks – zlato (60 m od vody)zlato 3 ks – zlato (70 m od vody)zlato 3 ks – zlato (80 m od vody)zlato 3 ks – zlato (80 m od vody)zlato 2 ks – zlato (80 m od vody)zlato 1 ks – zlato (80 m od vody)zlato 9 ks – zlato (80 m od vody)zlato 3 ks – zlato (80 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 2 ks – zlato (90 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)zlato 3 ks – zlato (100 m od vody)zlato 3 ks – zlato (350 m od vody)zlato 1 ks – zlato (660 m od vody)zlato 1 ks – zlato (740 m od vody)zlato 3 ks – zlato (880 m od vody)zlato 1 ks – zlato (970 m od vody)zlato 3 ks – zlato (980 m od vody)10 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,50 μg/lmedián 1,05 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri ceste na Kapusany, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 129 μg/lmedián 60,0 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Čakaň, 2008, 720 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 39,0 μg/lmedián 10,0 μg/l16 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Čakaň, 2008, 720 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri moste na Solivar, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 440 μg/lmedián 390 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Fulianka, 1992, 40 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri odsade, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri moste na Solivar, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek31 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Torysa, 800 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Torysa, 1992, 800 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Torysa, 1992, 800 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 17,0 mg/lmedián 8,82 mg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Fulianka nad obcou, 1992, 560 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Magnetit (Fe₃O₄)114 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)113 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)107 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)76 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)70 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)57 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)54 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)51 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)44 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zlato (Au)37 vzoriek, najviac 9 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    TP-45951 zrno20 m
    12105 zŕn20 m
    14643 zrná20 m
    TP-45471 zrno30 m
    45651 zrno30 m
    16973 zrná40 m
    12113 zrná40 m
    14553 zrná40 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)125 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)123 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)83 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)76 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)72 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))35 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 758 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO313×
    • Ca-HCO35×
    • Na-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A11×
    • trieda B2×
    • trieda D2×
    • trieda C2×
    • trieda E1×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 39,0 μg/lmedián 0,500 μg/l92 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l92 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 14,5 μg/lmedián 0,250 μg/l92 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 660 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,100 μg/l92 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5 200 μg/lmedián 26,5 μg/l92 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,430 mg/lmedián 0,00500 mg/l92 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 122 μg/lmedián 14,0 μg/l92 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l92 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,500 μg/l92 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 670 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 0,500 μg/l92 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l92 vzoriek79 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l42 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    minerálny prameň214,5 Bq/l10,9 Bq/l
    zdroj1142,4 Bq/l14,0 Bq/l
    potok, rieka41,27 Bq/l0,780 Bq/l
    studňa233,8 Bq/l19,0 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie311,3 Bq/l8,08 Bq/l
    upravený prameň521,9 Bq/l18,8 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie115,3 Bq/l15,3 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • šachta2×
    • odkalisko2×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Odkalisko SolivarodkaliskoNaCl150 m
    Odkalisko Solivarodkaliskosoľ180 m
    Mária šachtašachtakamenná soľ1,3 km
    Leopold šachtašachtakamenná soľ1,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    KapušanybentonitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava370 m
    KapušanybentonitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava370 m
    FinticebentonitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,6 km
    Prešov – Solivarkamenná soľLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,6 km
    Tulčíkstavebný kameňŤažené ložisko – Poľnohospodárske družstvo Sekčov v Tulčíku1,7 km
    Prešov – Solivarkamenná soľLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,7 km
    Fintice Istavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s. r. o.2,2 km
    Fintice Istavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s. r. o.2,2 km
    Nemcovceštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie2,5 km
    Fintice IIstavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s.r.o.2,6 km
    Fintice IIstavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s.r.o.2,6 km
    Vyšná Šebastová – Maglovecstavebný kameňŤažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec3,3 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Nižné RaslaviceOrtuťové rudyHgmineralogický výskyt ?670 m
    KľušovOrtuťové rudyHgmineralogický výskyt ?3,5 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    2 050 vrtov v pásme 3 km, z toho 296 hydrogeologických a 1754 ostatných; s číslom archívnej správy 2050.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m1115×
    • 10–30 m459×
    • 30–100 m71×
    • 100–300 m69×
    • nad 300 m108×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Prešov ZPAširokoprofilový vrt7,5 m67604 115Ba79.pdf10 m
    vrtmonitorovací vrt–9377120 m
    vrtmonitorovací vrt–9377120 m
    JV-5inžiniersko-geologický3,0 m7074120 m
    J-3inžiniersko-geologický3,0 m8388620 m
    S -7inžiniersko-geologický5,1 m7595520 m
    RV-8inžiniersko-geologický9,2 m875120 m
    V-18inžiniersko-geologický8,5 m1960820 m
    V-14inžiniersko-geologický10,0 m5122520 m
    JV-8inžiniersko-geologický2,2 m7074120 m
    RT-16inžiniersko-geologický6,0 m5973720 m
    vrtmonitorovací vrt–9377130 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 528170 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 512,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Prešov – rušňové depoSK2005300P50 m
    Prešov – SolivarySK1001200P230 m
    Prešov – paneláreňSK1001200P740 m
    Prešov – Duklianske kasárneSK1001200P780 m
    Prešov – bývalý závod ZPASK1001200P810 m
    Prešov – Sokolovské kasárneSK1001200P1,3 km
    Prešov – letiskoSK1001200P1,7 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    TPO IMUNA, š.p. Šarišské Michaľany – Šarišské Michaľany–1970–90 m
    Bartošovce–1980–110 m
    Ľubotice–1985monitorovaná120 m
    Bartošovce–1975–290 m
    Raslavice – Vyšné Raslavice50 m²1985–330 m
    Prešov – Nižná Šebastová100 m²1990–380 m
    Sordok – Veľký Šariš–1990–550 m
    Kapušany–1985–580 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy111×
    • Svahové prúdy2×
    • Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy1×
    • Blokové polia + zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny71×
    • Stabilizovaný25×
    • Aktívny13×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami6×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova40×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00034×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick13×
    • Nedostatočne doložené13×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S7×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Prešov2 revíry · 45 km22Sekčov č. 235

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád