Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Šebastovka

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Šebastovka, skóre okna 37.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 13:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    2004006008001 0000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 795 do 252 m n. m. na 13,1 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    795 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    215 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    580 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    44 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,14

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Šebastovka z roku 2019
    2019snímkováno 1. 7. 2019
    Letecký snímek toku Šebastovka z roku 2022
    2022snímkováno 8. 10. 2022
    Letecký snímek toku Šebastovka z roku 2025
    2025snímkováno 3. 7. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Šebastovka

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • dusičnany 25 až 50 mg/l1

    Nejvyšší dusičnany

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Šebastovka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 13 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % sopečné horniny

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 273 mg/l, stredne tvrdá voda (8,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 101 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 89. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 85 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    17. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (70 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 3,50 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Šebastovka, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    628vrtov do 3 km

    515 rozborov vody v okolí

    Z toho 622 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    19 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    20lokalít do 3 km

    4 záťaže, 16 skládok

    Najbližšia záťaž: Prešov – paneláreň, 210 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    16záznamov do 5 km

    10 ložísk, 6 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    79plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Sopečné horniny25%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • neovulkanity25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: resedimentované nivné piesčité štrky prikorytovej zóny1×
    neovulkanitystredný miocénformácie (vulkány): Šebastovka, Šťavica, Zlatá Baňa, Vechec, Makovica, Rankovské skaly, Strechový vrch, Bogota, Bradlo,…1×

    Kvartérny pokryv

    • proluviálne sedimenty100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)50%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)50%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih50%SR 26 %
    • stredný zdvih25%SR 32 %
    • malý zdvih25%SR 7,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrohorské panvy a kotliny60%SR 44 %
    • neovulkanity40%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • východoslovenská panva60%SR 7,6 %
    • neovulkanity Slanských vrchov40%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov50%SR 21 %
    • rajón efuzívnych hornín50%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov50%SR 71 %
    • formácia neovulkanitov50%SR 4,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén východnej časti Košickej kotliny50%SR 0,0 %
    • neovulkanity Slanských vrchov50%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Košická kotlina100%SR 4,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,92typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    8,6°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,53 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    273mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK3,72 mg/l61. percentil
    • SodíkNa11,8 mg/l61. percentil
    • ChloridyCl13,3 mg/l60. percentil
    • SíranySO445,2 mg/l56. percentil
    • FluoridyF0,116 mg/l51. percentil
    • HořčíkMg10,5 mg/l33. percentil
    • VápníkCa44,1 mg/l31. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3138 mg/l29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,84 mg/l64. percentil
    • FosforečnanyPO40,222 mg/l62. percentil
    • DusičnanyNO34,87 mg/l36. percentil
    • AmóniumNH40,0403 mg/l20. percentil

    Kovy

    • ZinekZn14,1 μg/l77. percentil
    • HliníkAl147 μg/l71. percentil
    • ManganMn44,4 μg/l59. percentil
    • ŽelezoFe0,0250 mg/l6. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • VanadV101 mg/kg89. percentil
    • KobaltCo11,3 mg/kg82. percentil
    • ZinekZn156 mg/kg82. percentil
    • KadmiumCd0,286 mg/kg69. percentil
    • ChromCr81,6 mg/kg64. percentil
    • MolybdenMo0,400 mg/kg54. percentil
    • CínSn2,76 mg/kg54. percentil
    • RtuťHg0,0970 mg/kg47. percentil
    • AntimonSb0,599 mg/kg46. percentil
    • ArsenAs6,23 mg/kg45. percentil
    • BizmutBi0,179 mg/kg34. percentil
    • OlovoPb11,5 mg/kg23. percentil
    • NiklNi17,1 mg/kg18. percentil
    • SelenSe0,125 mg/kg17. percentil
    • MěďCu15,1 mg/kg11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi7 485 mg/kg94. percentil
    • ŽelezoFe3,63 %85. percentil
    • SodíkNa1,03 %75. percentil
    • HliníkAl6,46 %75. percentil
    • ManganMn1 083 mg/kg71. percentil
    • HořčíkMg1,12 %67. percentil
    • VápníkCa1,53 %34. percentil
    • FosforP722 mg/kg33. percentil
    • DraslíkK1,29 %18. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr452 mg/kg66. percentil
    • BerylliumBe1,44 mg/kg51. percentil
    • YtriumY27,0 mg/kg47. percentil
    • LítiumLi27,9 mg/kg41. percentil
    • GáliumGa12,1 mg/kg34. percentil
    • StronciumSr112 mg/kg27. percentil
    • BorB48,3 mg/kg20. percentil
    • CérCe50,3 mg/kg19. percentil
    • BáriumBa355 mg/kg19. percentil
    • RubídiumRb73,8 mg/kg17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    rozsah 38 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonové riziko podloží

    střední

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,43 ppm30. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,58 ppm22. percentil
    • Draslík (K)K1,15 %16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 160 Bq/m²28. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • střední100%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -100nT

    rozsah -296 až -34 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -26mGal

    reziduálna -2,5 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 85 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Košická kotlina100%SR 4,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)167–1 089m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek442m a.s.l.
    • Průměrný sklon8,7°
    • Priemerná januárová teplota-4,2°C
    • Priemerná júlová teplota17,4°C
    • Ročné zrážky740mm

    Geomorfologické celky

    • Košická kotlina60%SR 2,8 %
    • Slanské vrchy40%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Lučensko-košická zníženina60%SR 7,6 %
    • Matransko-slanská oblasť40%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma60%SR 29 %
    • horská klíma40%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy náchylné na acidifikáciu100%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • relatívne čistá pôda60%SR 53 %
    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A40%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogénne vulkanity100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Šťavica – Polymetalické rudy (2,7 km od vody)Zlatá Baňa -Jozef – Antimonitovo-zlaté rudy (4,1 km od vody)Prešov – paneláreň – SK1001200P (210 m od vody)Prešov – letisko – SK1001200P (570 m od vody)Prešov – Sokolovské kasárne – SK1001200P (2,2 km od vody)Prešov – Duklianske kasárne – SK1001200P (2,9 km od vody)Prešov – Nižná Šebastová – nedá sa odhadnúť (20 m od vody)Bikoš – Nižná Šebastová – trvalý (50 m od vody)Teriakovce – Pod hospodárskym dvorom – Teriakovc – nedá sa odhadnúť (240 m od vody)Vyšná Śebastová – Vyšná Šebastová – nedá sa odhadnúť (390 m od vody)Vydumanec – Vyšná Šebastová – nedá sa odhadnúť (430 m od vody)Prešov – Nižná Šebastová – nedá sa odhadnúť (740 m od vody)Nižná Śebastová – Prešov – nijaký (1,2 km od vody)Prešov – občasný (1,4 km od vody)Ľubotice – trvalý (1,4 km od vody)Vyšná – Ľubotice – trvalý (1,6 km od vody)Severná – Vyšná Šebastová – nedá sa odhadnúť (1,6 km od vody)Bývalý Vargov hospodárský dvor – Malý Šariš – nijaký (2,0 km od vody)Bývalý Hodossyho hosp.dvor – Malý Šariš – nijaký (2,1 km od vody)Teriakovce – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)Tehelná – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)Solivar – Teriakovce – nedá sa odhadnúť (3,0 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (2,4 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,1 km od vody)a1 (8,2 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (8,5 km od vody)b1 (8,5 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)Vyšná Šebastová – Maglovec – stavebný kameň (920 m od vody)Okružná – Borovník – stavebný kameň (1,2 km od vody)Prešov – Solivar – kamenná soľ (3,8 km od vody)Fintice I – stavebný kameň (4,6 km od vody)Vyšná Šebastová – Maglovec – stavebný kameň (940 m od vody)Okružná – Borovník – stavebný kameň (1,1 km od vody)Kapušany – bentonit (2,6 km od vody)Fintice – bentonit (4,1 km od vody)Fintice I – stavebný kameň (4,6 km od vody)Kapušany – bentonit (2,6 km od vody)Podhradík – stavebný kameň – pyroxenický andezit (100 m od vody)Zlatá Baňa Šťavica – stavebný kameň – dioritový porfýr (2,9 km od vody)Zlatá Baňa – polymetalické rudy, Au rudy, Ag rudy (3,8 km od vody)Zlatá Baňa – stavebný kameň (4,4 km od vody)Vyšná Šebastová – mineralógia (540 m od vody)Prešov, tehelňa – všeobecná geológia (1,6 km od vody)Prešov-Solivar – baníctvo (4,7 km od vody)PODHRADIK – Zosuvy (130 m od vody)– Blokové polia (220 m od vody)PRESOV-KUTY – Zosuvy (430 m od vody)PETROVCE – Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Blokové rozpadliny (580 m od vody)LUBOTICA – Zosuvy (640 m od vody)LUBOTICA – Zosuvy (710 m od vody)– Blokové rozpadliny (730 m od vody)– Blokové polia (790 m od vody)LUBOTICA – Zosuvy (790 m od vody)PODHRADIK – Zosuvy (800 m od vody)LIPNIKY – Blokové rozpadliny (820 m od vody)PAVLOVCE – Blokové rozpadliny (860 m od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (970 m od vody)– Blokové polia (1,0 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,1 km od vody)– Blokové polia (1,1 km od vody)OKRUZNA – Svahové prúdy (1,1 km od vody)– Svahové prúdy (1,2 km od vody)RUSKA NOVA VES – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Blokové polia (1,2 km od vody)LUBOTICA – Zosuvy (1,2 km od vody)PRESOV – Zosuvy (1,2 km od vody)– Blokové polia (1,3 km od vody)LIPNIKY – Svahové prúdy (1,3 km od vody)– Blokové polia (1,3 km od vody)– Blokové polia (1,3 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,4 km od vody)OKRUZNA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)LIPNIKY – Blokové polia (1,7 km od vody)LIPNIKY – Svahové prúdy (1,8 km od vody)LIPNIKY – Zosuvy (1,8 km od vody)LUBOTICA – Zosuvy (1,8 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (1,8 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (1,8 km od vody)SEVERNA – Blokové polia (1,9 km od vody)PAVLOVCE – Blokové polia (1,9 km od vody)LUBOTICA – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Blokové polia (1,9 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy + svahové prúdy (2,0 km od vody)OKRUZNA – Zosuvy (2,1 km od vody)KOKOSOVCE – Zosuvy (2,1 km od vody)– Blokové polia (2,1 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,2 km od vody)– Blokové polia (2,2 km od vody)OKRUZNA – Zosuvy + svahové prúdy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)KOKOSOVCE – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)RUSKA VOLOVA – Zosuvy (2,5 km od vody)TRNKOV – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)SARISSKA PORUBA – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)Ruská Nová Ves – Zosuvy (2,5 km od vody)PAVLOVCE – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)PAVLOVCE – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)RUSKA NOVA VES – Zosuvy (2,7 km od vody)PODHORANY – Zosuvy (2,7 km od vody)SALGOVIK – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)PAVLOVCE – Zosuvy (2,9 km od vody)VELKY SARIS – Zosuvy (2,9 km od vody)PRESOV-SURDOK – Zosuvy (2,9 km od vody)PAVLOVCE – Zosuvy (2,9 km od vody)PETROVICE – Blokové rozpadliny (3,0 km od vody)Prešov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Podhradník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Šarišské Lúky – monitorovací vrt (50 m od vody)Šarišské Lúky – monitorovací vrt (60 m od vody)Šarišské Lúky – monitorovací vrt (70 m od vody)Nižná Šebastová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Šarišské Lúky – monitorovací vrt (90 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Podhradík – negatívny vrt (110 m od vody)Šarišské Lúky – monitorovací vrt (130 m od vody)Prešov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (150 m od vody)Šarišské Lúky – monitorovací vrt (180 m od vody)– negatívny vrt (180 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (180 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Vyšná Šebastová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Prešov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (220 m od vody)Vyšná Šebastová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Nižná Šebastová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (220 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (270 m od vody)Vyšná Šebastová – negatívny vrt (280 m od vody)Šarišské Lúky – monitorovací vrt (320 m od vody)Šerišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Vyšná Šebastová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (380 m od vody)Nižná Šebastová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (410 m od vody)Šarišskáé Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (420 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (420 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (450 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Nižná Šebastová – pozorovací vrt SHMÚ (460 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (470 m od vody)Ľubotice – monitorovací vrt (480 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (480 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (490 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (490 m od vody)Šarišské Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (520 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (550 m od vody)Nižná Šebastová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Šarišské Lúky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)zlato 1 ks – zlato (70 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,250 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Šebastovka, potok, 40 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,50 μg/lmedián 2,50 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri ceste na Kapusany, 1993, 840 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri odsade, 1993, 800 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 19,0 μg/lmedián 5,00 μg/l11 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 500m od kostola, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 400 μg/lmedián 100 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 500m od kostola, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šebastovka, potok, 1992, 50 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 20,0 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Sekčov, pri ceste na Kapusany, 1993, 840 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šebastovík, na okraji lesa, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šebastovík, na okraji lesa, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šebastovík, na okraji lesa, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 36,8 mg/lmedián 27,5 mg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Šebastovík, na okraji lesa, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)36 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)36 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)33 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)17 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Anatas (TiO₂)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Zlato (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    TP-46351 zrno70 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)36 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)35 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)32 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,100 μg/l40 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 104 μg/lmedián 8,50 μg/l40 vzoriek15 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,100 μg/l40 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,160 mg/lmedián 0,00500 mg/l40 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,78 μg/lmedián 1,05 μg/l40 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 450 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 450 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 980 μg/lmedián 43,5 μg/l40 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 560 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 570 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l27 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň815,6 Bq/l4,52 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie28,29 Bq/l6,71 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie414,2 Bq/l6,75 Bq/l
    upravený prameň17,31 Bq/l7,31 Bq/l
    potok, rieka21,25 Bq/l0,920 Bq/l
    studňa133,8 Bq/l33,8 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Vyšná Šebastová – Maglovecstavebný kameňŤažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec920 m
    Vyšná Šebastová – Maglovecstavebný kameňŤažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec940 m
    Okružná – Borovníkstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.1,1 km
    Okružná – Borovníkstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.1,2 km
    KapušanybentonitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,6 km
    KapušanybentonitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,6 km
    Prešov – Solivarkamenná soľLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,8 km
    FinticebentonitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,1 km
    Fintice Istavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s. r. o.4,6 km
    Fintice Istavebný kameňŤažené ložisko – LOMY, s. r. o.4,6 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    ŠťavicaPolymetalické rudyPb, Znmineralogický výskyt2,7 km
    Zlatá Baňa -JozefAntimonitovo-zlaté rudyAu, Sbložiskový výskyt4,1 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    628 vrtov v pásme 3 km, z toho 105 hydrogeologických a 523 ostatných; s číslom archívnej správy 622.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m368×
    • 10–30 m167×
    • 30–100 m43×
    • 100–300 m14×
    • nad 300 m15×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Prešovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,9 m80669 103Dc97.pdf30 m
    Podhradníkúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m25037 103Dd1.pdf40 m
    Šarišské Lúkymonitorovací vrt7,5 m73614 103Dc78.pdf50 m
    Šarišské Lúkymonitorovací vrt6,8 m73614 103Dc76.pdf60 m
    ZV-17inžiniersko-geologický4,0 m2661660 m
    Šarišské Lúkymonitorovací vrt6,0 m73614 103Dc77.pdf70 m
    TS -110inžiniersko-geologický6,0 m5423170 m
    J -1inžiniersko-geologický8,0 m6990970 m
    Nižná Šebastováširokoprofilový vrt17,0 m60536 103Dc63.pdf80 m
    Šarišské Lúkymonitorovací vrt6,0 m73614 103Dc75.pdf90 m
    4-15A Vyšná Šebastováhydrogeologický8,0 m10174890 m
    72 N+3inžiniersko-geologický2,5 m8055090 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5181,4 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 518,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Prešov – paneláreňSK1001200P210 m
    Prešov – letiskoSK1001200P570 m
    Prešov – Sokolovské kasárneSK1001200P2,2 km
    Prešov – Duklianske kasárneSK1001200P2,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Prešov – Nižná Šebastová–1983–20 m
    Bikoš – Nižná Šebastová–1985–50 m
    Teriakovce – Pod hospodárskym dvorom – Teriakovce–1980–240 m
    Vyšná Śebastová – Vyšná Šebastová3 000 m²1988–390 m
    Vydumanec – Vyšná Šebastová–1980–430 m
    Prešov – Nižná Šebastová100 m²1990–740 m
    Nižná Śebastová – Prešov–1990–1,2 km
    Prešov–1985–1,4 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy49×
    • Blokové polia14×
    • Blokové rozpadliny10×
    • Svahové prúdy4×
    • Zosuvy + svahové prúdy2×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny42×
    • Stabilizovaný30×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami4×
    • Aktívny3×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova41×
    • Nedostatočne doložené13×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Prešov1 revír · 13 km33Šebastovka33

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád