Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Sokoľanský potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Sokoľanský potok, skóre okna 17.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 10:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Svižný tok Podhorská říčka se štěrkovým dnem a rychlým proudem. Zde se již daří lipanu a pstruhu.

    1401601802002202402600 km5 km10 km15 km
    Výškový profil toku: od 236 do 161 m n. m. na 15,5 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    236 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    157 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    79 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    5,1 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,07

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Sokoľanský potok z roku 2019
    2019snímkováno 1. 7. 2019
    Letecký snímek toku Sokoľanský potok z roku 2022
    2022snímkováno 30. 8. 2022
    Letecký snímek toku Sokoľanský potok z roku 2025
    2025snímkováno 23. 6. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Sokoľanský potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Sokoľanský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 15 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Mladé sedimenty67 % čiary vody

    33 % náplavy riek

    Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄–Cl

    Mineralizácia 613 mg/l, tvrdá voda (18,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    9 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 145 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km51 °C83 °C

    Teplo pod nohami

    51°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 90 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 83 °C (prírastok 32 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    57nGy/h dávkový príkon

    80. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Odkalisko Milhosť (odkalisko), 1,2 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    8 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 450 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Poľov, 1600 VJV od K362 Kodydom).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    629vrtov do 3 km

    498 rozborov vody v okolí

    Z toho 619 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    37°C na ústí vrtu

    4 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Kechnec – KG-1, výdatnosť 0,7 l/s, 130 m od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    2 záťaže, 11 skládok

    Najbližšia záťaž: Haniska – SPP, 580 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    4 ložiská, 2 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    11plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Mladé sedimenty67%SR 8,6 %
    • Náplavy riek33%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mladé sedimenty: Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty: gravitačne resedimentované piesčité a piesčito-hlinité štrky svahovín2×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty80%SR 16 %
    • fluviálne sedimenty20%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu13m
    • 5 – 1033%SR 20 %
    • 15 – 2033%SR 1,7 %
    • 10 – 1533%SR 7,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)50%SR 13 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)50%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý pokles50%SR 7,3 %
    • stredný zdvih50%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrohorské panvy a kotliny100%SR 44 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • východoslovenská panva100%SR 7,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón eolických spraší50%SR 1,2 %
    • rajón deluviálnych sedimentov50%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)80%SR 22 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)20%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kvartér Hornádu v Košickej kotline100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Moldavská kotlina100%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,15typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    18,7°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,33 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    613mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄–Cl

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,673 mg/l95. percentil
    • ChloridyCl81,2 mg/l95. percentil
    • DraslíkK18,2 mg/l95. percentil
    • SíranySO4125 mg/l93. percentil
    • SodíkNa34,1 mg/l92. percentil
    • HořčíkMg28,2 mg/l82. percentil
    • VápníkCa87,2 mg/l77. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3187 mg/l41. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO347,3 mg/l96. percentil
    • AmóniumNH41,09 mg/l93. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK5,16 mg/l82. percentil
    • FosforečnanyPO40,331 mg/l70. percentil

    Kovy

    • ZinekZn24,9 μg/l91. percentil
    • HliníkAl188 μg/l77. percentil
    • ŽelezoFe0,223 mg/l77. percentil
    • ManganMn75,6 μg/l74. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn145 mg/kg96. percentil
    • ZinekZn329 mg/kg95. percentil
    • MolybdenMo1,24 mg/kg95. percentil
    • BizmutBi0,718 mg/kg95. percentil
    • KadmiumCd1,01 mg/kg93. percentil
    • OlovoPb41,2 mg/kg93. percentil
    • ChromCr135 mg/kg92. percentil
    • AntimonSb7,40 mg/kg92. percentil
    • ArsenAs20,5 mg/kg90. percentil
    • MěďCu47,8 mg/kg88. percentil
    • RtuťHg0,363 mg/kg86. percentil
    • NiklNi34,8 mg/kg81. percentil
    • VanadV75,2 mg/kg64. percentil
    • SelenSe0,265 mg/kg54. percentil
    • KobaltCo8,09 mg/kg44. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ŽelezoFe5,73 %96. percentil
    • FosforP1 289 mg/kg87. percentil
    • ManganMn1 150 mg/kg76. percentil
    • DraslíkK1,61 %65. percentil
    • HliníkAl6,09 %64. percentil
    • TitánTi4 471 mg/kg50. percentil
    • VápníkCa1,91 %46. percentil
    • HořčíkMg0,728 %30. percentil
    • SodíkNa0,676 %15. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi44,5 mg/kg93. percentil
    • BorB82,4 mg/kg90. percentil
    • RubídiumRb104 mg/kg82. percentil
    • YtriumY33,8 mg/kg79. percentil
    • BerylliumBe1,78 mg/kg72. percentil
    • BáriumBa505 mg/kg71. percentil
    • CérCe60,5 mg/kg55. percentil
    • GáliumGa13,4 mg/kg45. percentil
    • ZirkónZr349 mg/kg32. percentil
    • StronciumSr111 mg/kg25. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    57nGy/h vo vzduchu

    rozsah 54 až 63 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonové riziko podloží

    střední

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,70 ppm80. percentil
    • Draslík (K)K1,43 %77. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,88 ppm77. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • střední100%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -23nT

    rozsah -114 až 41 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km51 °C83 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    51 / 83 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 32 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 90 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Moldavská kotlina100%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)159–256m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek196m a.s.l.
    • Průměrný sklon0,6°
    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky650mm

    Geomorfologické celky

    • Košická kotlina100%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Lučensko-košická zníženina100%SR 7,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy slabo náchylné na acidifikáciu50%SR 5,2 %
    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu50%SR 25 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • relatívne čistá pôda80%SR 53 %
    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A20%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogén100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Odkalisko Milhosť – 3 – odkalisko (1,2 km od vody)Haniska – SPP – SK1001200P (580 m od vody)Košice Šaca areál U.S. steel Košice – SK1001200P (1,8 km od vody)Sokoľany – nedá sa odhadnúť (240 m od vody)Bočiar – Železiarne – nedá sa odhadnúť (280 m od vody)Milhosť – Kechnec – trvalý (450 m od vody)Seňa I. – Seňa – nedá sa odhadnúť (460 m od vody)Rešica I. – Rešica – nedá sa odhadnúť (660 m od vody)Grajciar – Belža – nedá sa odhadnúť (990 m od vody)Buzica I. – Buzica – nedá sa odhadnúť (1,4 km od vody)Haniská II. – Haniska – nedá sa odhadnúť (1,9 km od vody)Haniská III. – Haniska – nedá sa odhadnúť (2,1 km od vody)Haniská I. – Haniska – občasný (2,1 km od vody)Hačava II. – Hačava – nijaký (2,1 km od vody)Kechnec – KG-1 – nekúpeľný (130 m od vody)Valaliky – KAH-5 – nekúpeľný (4,5 km od vody)Šebastovce – KAH-6 – nekúpeľný (5,3 km od vody)Valaliky – KAH-3 – nekúpeľný (6,1 km od vody)Seňa – Milhosť – štrkopiesky a piesky (1,1 km od vody)Seňa – Milhosť – štrkopiesky a piesky (1,1 km od vody)Milhosť – štrkopiesky a piesky (1,6 km od vody)Kechnec – Milhosť II – štrkopiesky a piesky (2,2 km od vody)Poľov Šaca – štrkopiesky (1,6 km od vody)Šaca – keramické íly (3,5 km od vody)– Zosuvy (930 m od vody)Milhosť – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)Milhosť – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)Milhosť – Zosuvy (1,8 km od vody)Milhosť – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)Seňa – pozorovací vrt SHMÚ (70 m od vody)Hutniky – monitorovací vrt (90 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Bočiar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Košice – monitorovací vrt (190 m od vody)Kechnec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Hutniky – monitorovací vrt (210 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Milhosť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Haniska – monitorovací vrt (270 m od vody)Seňa – monitorovací vrt (280 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (300 m od vody)Hraničná pri Hornáde – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Haniska – monitorovací vrt (320 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (320 m od vody)Haniska – monitorovací vrt (350 m od vody)Košice – monitorovací vrt (430 m od vody)Haniska – monitorovací vrt (460 m od vody)Seňa – pozorovací vrt SHMÚ (470 m od vody)Milhosť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (490 m od vody)Košice – monitorovací vrt (490 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (520 m od vody)Haniska – monitorovací vrt (530 m od vody)Haniska – monitorovací vrt (540 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (540 m od vody)Hutníky – monitorovací vrt (550 m od vody)Haniska pri Košiciach – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (580 m od vody)Haniska pri Košiciach – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (580 m od vody)Seňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (580 m od vody)Haniska pri Košiciach – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (630 m od vody)Haniska – monitorovací vrt (630 m od vody)Haniska pri Košiciach – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (640 m od vody)Haniska pri Košiciach – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (640 m od vody)Milhosť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Haniska – monitorovací vrt (670 m od vody)Milhosť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (690 m od vody)Košice (700 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBaextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 450 μg/lmedián 40,0 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Poľov, 1600 VJV od K362 Kodydom, 1994, 350 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 36,0 μg/lmedián 2,50 μg/l21 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 3000m JV od K235, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek14 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sokoľany, 1000m V od K210, 350 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,4 μg/lmedián 4,87 μg/l21 vzoriek14 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sokoliarsky potok, 1993, 10 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,30 μg/l21 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: stred obce Sokolany, 1993, 60 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,10 μg/l21 vzoriek14 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 3000m JV od K235, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 500m V od obce Kechnec, 1992, 640 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 48,0 μg/lmedián 21,0 μg/l21 vzoriek5 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sokoliarsky potok, 1993, 60 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,70 μg/lmedián 1,00 μg/l21 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Poľov, 1600 VJV od K362 Kodydom, 1994, 350 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 440 μg/lmedián 220 μg/l21 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 500m V od obce Kechnec, 1992, 640 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 18,3 mg/lmedián 9,58 mg/l21 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Košice-Sokoľany, potôčik pod nádržou, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,100 μg/l42 vzoriek79 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,50 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,3 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 610 μg/lmedián 156 μg/l42 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5,60 μg/lmedián 0,100 μg/l42 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 100 μg/lmedián 17,0 μg/l42 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,160 mg/lmedián 0,00500 mg/l42 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,80 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,20 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 210 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,20 μg/lmedián 1,35 μg/l42 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 160 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa640,2 Bq/l14,6 Bq/l
    potok, rieka43,85 Bq/l1,34 Bq/l
    upravený prameň257,4 Bq/l48,7 Bq/l
    zdroj152,4 Bq/l52,4 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • odkalisko1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Odkalisko Milhosťodkaliskoštrkopiesky1,2 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Seňa – Milhosťštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – UND – ŠTRKOPIESKY s.r.o.1,1 km
    Seňa – Milhosťštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – UND – ŠTRKOPIESKY s.r.o.1,1 km
    Milhosťštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – UND – ŠTRKOPIESKY s.r.o.1,6 km
    Kechnec – Milhosť IIštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – VEDOS Kechnec, s.r.o.2,2 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    629 vrtov v pásme 3 km, z toho 133 hydrogeologických a 496 ostatných; s číslom archívnej správy 619.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m288×
    • 10–30 m283×
    • 30–100 m13×
    • 100–300 m4×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    DP-22Binžiniersko-geologický12,0 m8948820 m
    J-77inžiniersko-geologický15,0 m8948820 m
    SP-2inžiniersko-geologický–8948820 m
    J-76inžiniersko-geologický15,0 m8948830 m
    SP-3inžiniersko-geologický2,8 m8948840 m
    J-78inžiniersko-geologický15,0 m8948840 m
    SP-4inžiniersko-geologický–8948850 m
    J-79inžiniersko-geologický15,0 m8948850 m
    DP-22Ainžiniersko-geologický12,0 m8948860 m
    J-80inžiniersko-geologický15,0 m8948860 m
    Seňapozorovací vrt SHMÚ5,5 m17660 127Ad5.pdf70 m
    R-7inžiniersko-geologický10,0 m8078270 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Kechnec – KG-137 °C0,7 l/s1114 mNa-Ca-Cl-HCO3nevyužívaný130 m
    Valaliky – KAH-521 °C–160 mNa-HCO3nevyužívaný4,5 km
    Šebastovce – KAH-618 °C–164 mNa-Ca-Cl-HCO3nevyužívaný5,3 km
    Valaliky – KAH-321 °C–190 mNa-Clnevyužívaný6,1 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Haniska – SPPSK1001200P580 m
    Košice Šaca areál U.S. steel KošiceSK1001200P1,8 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Sokoľany–1980–240 m
    Bočiar – Železiarne–1980–280 m
    Milhosť – Kechnec–1980–450 m
    Seňa I. – Seňa–1985–460 m
    Rešica I. – Rešica24 m²1992–660 m
    Grajciar – Belža–1980–990 m
    Buzica I. – Buzica120 m²1990–1,4 km
    Haniská II. – Haniska–1980–1,9 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy11×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny6×
    • Stabilizovaný4×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Košice1 revír · 16 km8Sokoľanský potok8

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád