Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Studený potok (Poprad)

Povodí Bodrog a HornádSalmonidní voda (pstruh)
revír
1
délka revírů
7,4km
kraj
Prešovský kraj
Letecký snímek toku Studený potok (Poprad) se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Studený potok (Poprad)

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Studený potok (Poprad), skóre okna 36.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 10:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Oravský Biely Potok40 cm1,2 °C
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 09:57

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Rychlý tok Podhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.

    6006507007508008500 km2 km4 km6 km
    Výškový profil toku: od 795 do 650 m n. m. na 7,4 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    795 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    639 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    156 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    21 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,07

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Studený potok (Poprad) z roku 2019
    2019snímkováno 19. 8. 2019
    Letecký snímek toku Studený potok (Poprad) z roku 2022
    2022snímkováno 26. 8. 2022
    Letecký snímek toku Studený potok (Poprad) z roku 2025
    2025snímkováno 10. 8. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Studený potok (Poprad)

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Profil toku od pramene k ústípočet nesplněných ukazatelů v roce 2025 na místech SHMÚ

    01234Zverovka, nad, rkm 20,0: bez nesplněné normy (2024)Cesta Slobody, nad, rkm 9,3: 2 ukazatelé (2023)Cesta Slobody, nad, rkm 9,3: 2 ukazatelé (2023)rkm 20 (horní tok)rkm 9 (směrem k ústí)
    Zobrazit místa v tabulce (3)
    • Zverovka, nadř. km 20,0žádná nesplněná norma
    • Cesta Slobody, nadř. km 9,32 ukazatele
    • Cesta Slobody, nadř. km 9,32 ukazatele
    • norma nesplněna
    • žádná nesplněná norma
    • místo není v ročence

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Studený potok (Poprad)

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 7 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 161 mg/l, mäkká voda (5,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Antimón 7,14 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 92. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 60 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    52nGy/h dávkový príkon

    64. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    8 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 0,300 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 90. percentil (Veľká Lomnica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    103vrtov do 3 km

    331 rozborov vody v okolí

    Z toho 103 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    62°C na ústí vrtu

    11 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Veľká Lomnica – GVL-1, výdatnosť 54,9 l/s, 2,0 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    28lokalít do 3 km

    28 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    5záznamov do 5 km

    1 ložisko, 4 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    16plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný pokles100%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrokarpatský paleogén100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • Popradská kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum časti Vysokých Tatier a kvartér ich predpolia100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,74typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    5,5°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,98 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    161mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,116 mg/l51. percentil
    • ChloridyCl5,12 mg/l35. percentil
    • SíranySO426,3 mg/l28. percentil
    • SodíkNa3,91 mg/l19. percentil
    • VápníkCa29,7 mg/l19. percentil
    • HořčíkMg5,86 mg/l15. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO383,2 mg/l14. percentil
    • DraslíkK0,993 mg/l10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,50 mg/l75. percentil
    • AmóniumNH40,240 mg/l73. percentil
    • FosforečnanyPO40,184 mg/l58. percentil
    • DusičnanyNO32,34 mg/l10. percentil

    Kovy

    • ŽelezoFe0,338 mg/l86. percentil
    • HliníkAl232 μg/l83. percentil
    • ManganMn67,5 μg/l70. percentil
    • ZinekZn4,92 μg/l36. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • AntimonSb7,14 mg/kg92. percentil
    • ArsenAs14,1 mg/kg85. percentil
    • KadmiumCd0,439 mg/kg83. percentil
    • MolybdenMo0,585 mg/kg79. percentil
    • NiklNi32,4 mg/kg76. percentil
    • BizmutBi0,313 mg/kg76. percentil
    • CínSn3,56 mg/kg75. percentil
    • ZinekZn119 mg/kg68. percentil
    • OlovoPb19,3 mg/kg67. percentil
    • RtuťHg0,154 mg/kg66. percentil
    • VanadV76,0 mg/kg66. percentil
    • SelenSe0,287 mg/kg59. percentil
    • MěďCu23,7 mg/kg50. percentil
    • ChromCr69,6 mg/kg46. percentil
    • KobaltCo6,84 mg/kg25. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodíkNa1,40 %93. percentil
    • HliníkAl6,95 %85. percentil
    • DraslíkK1,75 %82. percentil
    • ManganMn1 171 mg/kg77. percentil
    • ŽelezoFe3,05 %67. percentil
    • FosforP983 mg/kg66. percentil
    • HořčíkMg0,797 %40. percentil
    • VápníkCa1,55 %34. percentil
    • TitánTi3 894 mg/kg28. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr250 mg/kg95. percentil
    • CérCe80,4 mg/kg91. percentil
    • LítiumLi42,2 mg/kg91. percentil
    • BáriumBa607 mg/kg86. percentil
    • GáliumGa17,0 mg/kg75. percentil
    • RubídiumRb98,6 mg/kg74. percentil
    • BorB65,6 mg/kg65. percentil
    • BerylliumBe1,54 mg/kg58. percentil
    • YtriumY28,9 mg/kg57. percentil
    • ZirkónZr301 mg/kg21. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    52nGy/h vo vzduchu

    rozsah 51 až 54 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,50 %84. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,56 ppm57. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,43 ppm30. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -23nT

    rozsah -25 až -22 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -56mGal

    reziduálna -11,9 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m35°C
    • Hustota povrchového tepelného toku60mW/m²

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)555–1 095m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek732m a.s.l.
    • Průměrný sklon3,3°
    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky725mm

    Geomorfologické celky

    • Podtatranská kotlina100%SR 3,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • prirodzene kyslé pôdy75%SR 8,5 %
    • pôdy náchylné na acidifikáciu25%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Vnútrokarpatský paleogén100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Veľká Lomnica – nedá sa odhadnúť (40 m od vody)Stará Lesná – nijaký (60 m od vody)St.Lesná – Stará Lesná – nijaký (70 m od vody)Veľká Lomnica – nijaký (90 m od vody)Stará Lesná – nijaký (100 m od vody)Stará Lesná – nijaký (130 m od vody)Veľká Lomnica – nijaký (230 m od vody)Stará Lesná – nijaký (230 m od vody)Stará Lesná – nijaký (250 m od vody)Veľká Lomnica – nedá sa odhadnúť (780 m od vody)Veľká Lomnica – nijaký (860 m od vody)Veľká Lomnica – trvalý (1,1 km od vody)Veľká Lomnica – nijaký (1,3 km od vody)Tatranská Lomnica – nijaký (1,5 km od vody)Tatranská Lomnica – nijaký (1,6 km od vody)Tatranská Lomnica – nijaký (1,6 km od vody)Stará Lesná – Tatranská Lomnica – nijaký (1,8 km od vody)Huncovce – nijaký (1,8 km od vody)Stará Lesná – Tatranská Lomnica – nijaký (1,9 km od vody)Tatranská Lomnica – nijaký (1,9 km od vody)Tatranská Lomnica – nijaký (1,9 km od vody)Stará Lesná – nijaký (1,9 km od vody)Huncovce – nijaký (2,0 km od vody)Mlynica – nijaký (2,1 km od vody)Tatranská Lomnica – nijaký (2,1 km od vody)Mlynica – nijaký (2,3 km od vody)Tatranská Lomnica – nijaký (2,5 km od vody)Nová Lesná – nijaký (2,9 km od vody)Stará Lesná – FGP-1 – nekúpeľný (490 m od vody)Veľká Lomnica – GVL-1 – nekúpeľný (2,0 km od vody)Veľký Slavkov – VSČ-1 – nekúpeľný (4,0 km od vody)Vrbov – Vr-2 – nekúpeľný (5,4 km od vody)Vrbov – Vr-1 – nekúpeľný (5,8 km od vody)Kežmarok – GTK-1 – nekúpeľný (6,0 km od vody)Poprad – PP-1 – nekúpeľný (6,0 km od vody)Gánovce – GA-1A – nekúpeľný (8,7 km od vody)Gánovce – GA-1 – nekúpeľný (8,7 km od vody)Gánovce – ŠHG-1 – nekúpeľný (8,9 km od vody)Gánovce – ŠHG-2 – nekúpeľný (8,9 km od vody)FGP-1 – l3 (500 m od vody)Vr-1,2 – l3 (5,1 km od vody)PP-1 – k4 (5,3 km od vody)a1 (750 m od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (3,9 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,3 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (9,6 km od vody)b1 (9,7 km od vody)a1 (9,7 km od vody)b1 (9,7 km od vody)c1 (9,8 km od vody)a1 (9,9 km od vody)b1 (9,9 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Stará Lesná (70 m od vody)Vrbov (6,1 km od vody)Veľká Lomnica I – štrkopiesky a piesky (420 m od vody)Veľká Lomnica – štrkopiesky (120 m od vody)Mlynica – stavebný piesok – zvetralá žula (2,1 km od vody)Nová Lesná – stavebný piesok – zvetralá žula (3,3 km od vody)Žakovce – stavebný kameň – pieskovec (slabo vápnit (4,3 km od vody)VELKA LOMNICA – Zosuvy (180 m od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (270 m od vody)VELKA LOMNICA – Zosuvy (540 m od vody)VELKA LOMNICA – Zosuvy (810 m od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (1,2 km od vody)MATEJOVCE – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (2,0 km od vody)NOVA LESNA – Zosuvy (2,1 km od vody)MATEJOVCE – Zosuvy (2,2 km od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (2,3 km od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Veľká Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Veľká Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Veľká Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (430 m od vody)Stará Lesná – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (490 m od vody)Veľká Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (500 m od vody)Veľká Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (560 m od vody)Veľká Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (570 m od vody)Veľká Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Veľká Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (930 m od vody)Veľká Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Tatranská Lomnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Huncovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)Matejovce nad Hornádom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,9 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,150 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Lomnica, 610 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Lomnica, 2002, 610 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,70 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Lomnica, 2002, 610 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Lomnica, 2002, 610 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Lomnica, 2002, 610 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 230 μg/lmedián 68,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Stará Lesná, 600 m ZJZ od K800, 1996, 180 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veľká Lomnica, 2002, 610 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Stará Lesná, 600 m ZJZ od K800, 1996, 180 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Studený, potok, 1996, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 10,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Veľká Lomnica, 2002, 610 m od vody. Porovnanie: 10. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 16,1 mg/lmedián 6,81 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Stará Lesná, 600 m ZJZ od K800, 1996, 180 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)5 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)5 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)4 vzorky, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))5 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 372 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l26 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 790 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,120 mg/lmedián 0,0200 mg/l26 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 324 μg/lmedián 11,5 μg/l26 vzoriek23 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l26 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,950 μg/l26 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 32,0 μg/lmedián 4,00 μg/l26 vzoriek35 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,9 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 80 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa19,77 Bq/l9,77 Bq/l
    zdroj910,3 Bq/l6,32 Bq/l
    potok, rieka11,58 Bq/l1,58 Bq/l
    upravený prameň417,4 Bq/l5,86 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Veľká Lomnica Ištrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – RIVERSAND a. s.420 m

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    103 vrtov v pásme 3 km, z toho 13 hydrogeologických a 90 ostatných; s číslom archívnej správy 103.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m69×
    • 10–30 m28×
    • 30–100 m4×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Veľká Lomnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou40,0 m26844 101Da7.pdf60 m
    ČVL-1inžiniersko-geologický8,0 m87283100 m
    ČVL-2inžiniersko-geologický8,0 m87283110 m
    V-9inžiniersko-geologický5,0 m86106110 m
    J-8ainžiniersko-geologický10,0 m83644120 m
    J-8inžiniersko-geologický10,0 m83644140 m
    J-9inžiniersko-geologický8,0 m83644140 m
    Veľká Lomnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,2 m10497 101Da10.pdf180 m
    J-7inžiniersko-geologický15,0 m83644210 m
    J-10inžiniersko-geologický8,0 m83644310 m
    V-10inžiniersko-geologický3,0 m86106340 m
    V-8inžiniersko-geologický3,0 m86106350 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Stará Lesná – FGP-158 °C22,0 l/s3616 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný490 m
    Veľká Lomnica – GVL-162 °C54,9 l/s2100 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný2,0 km
    Veľký Slavkov – VSČ-157 °C–2400 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný4,0 km
    Vrbov – Vr-259 °C33,0 l/s2502 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný5,4 km
    Vrbov – Vr-156 °C28,3 l/s1742 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný5,8 km
    Kežmarok – GTK-147 °C1,5 l/s2500 mNa-HCO3využívaný6,0 km
    Poprad – PP-148 °C61,2 l/s1205 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný6,0 km
    Gánovce – GA-1A27 °C1,9 l/s276 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný bez nahlasovania údajov8,7 km
    Gánovce – GA-123 °C2,8 l/s50 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný8,7 km
    Gánovce – ŠHG-126 °C3,0 l/s150 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný8,9 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória Stará Lesnátermálne kúpalisko––170 m
    FGP-1geotermálna voda55 – 8016 – 301500 m
    kategória a1minerálna voda< 15< 512750 m
    Vr-1,2geotermálna voda55 – 8016 – 3015,1 km
    PP-1geotermálna voda38 – 5531 – 5015,3 km
    kategória Vrbovtermálne kúpalisko––16,1 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 539,7 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 519,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Veľká Lomnica–1960–40 m
    Stará Lesná–1970–60 m
    St.Lesná – Stará Lesná40 m²1980–70 m
    Veľká Lomnica–1970–90 m
    Stará Lesná400 m²1960–100 m
    Stará Lesná–1980–130 m
    Veľká Lomnica–1985–230 m
    Stará Lesná–1970–230 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy16×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny16×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0008×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova7×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Poprad1 revír · 7,4 km27Studený potok (Poprad)27

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád