Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Blatnický potok

Povodí VáhSalmonidní voda (pstruh)
revír
1
délka revírů
17,2km
kraj
Žilinský kraj
Letecký snímek toku Blatnický potok se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Blatnický potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Průměrná aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Blatnický potok, skóre okna 48.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 02:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Blatnica15 cm4,1 °C
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 02:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Rychlý tok Podhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.

    3004005006007008009000 km5 km10 km15 km
    Výškový profil toku: od 796 do 424 m n. m. na 17,1 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    796 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    401 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    395 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    23 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,13

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Blatnický potok z roku 2018
    2018snímkováno 29. 8. 2018
    Letecký snímek toku Blatnický potok z roku 2021
    2021snímkováno 6. 9. 2021
    Letecký snímek toku Blatnický potok z roku 2024
    2024snímkováno 17. 10. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Blatnický potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1
    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Blatnický potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 17 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % vápence a dolomity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 376 mg/l, tvrdá voda (14,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Selén 0,471 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 84. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    41nGy/h dávkový príkon

    8. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 1 880 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Valčiansky potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    103vrtov do 3 km

    624 rozborov vody v okolí

    Z toho 103 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    54°C na ústí vrtu

    18 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1, 10,0 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    31lokalít do 3 km

    31 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    23záznamov do 5 km

    23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    40plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Vápence a dolomity25%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • trias25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    triasstredný – mladší triaswettersteinské dolomity: svetlosivé vrstevnaté dolomity, lagunárne vrstvovité dolomity, rohovcové dolomity1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív50%SR 68 %
    • fluviáne sedimenty terás50%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu6,2m
    • 5 – 1067%SR 20 %
    • 2 – 533%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 7 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk50%SR 52 %
    • Dolomity50%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)50%SR 1,8 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)17%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová67%SR 86 %
    • puklinová33%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny57%SR 1,4 %
    • mezozoikum chočského príkrovu západnej časti Veľkej Fatry43%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,04typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    14,1°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,52 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    376mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,193 mg/l79. percentil
    • HořčíkMg23,0 mg/l73. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3238 mg/l59. percentil
    • VápníkCa63,0 mg/l50. percentil
    • SíranySO433,4 mg/l40. percentil
    • ChloridyCl4,26 mg/l29. percentil
    • DraslíkK0,746 mg/l6. percentil
    • SodíkNa1,78 mg/l4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO39,40 mg/l71. percentil
    • AmóniumNH40,133 mg/l56. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,07 mg/l21. percentil
    • FosforečnanyPO40,0360 mg/l20. percentil

    Kovy

    • ZinekZn8,78 μg/l60. percentil
    • HliníkAl30,5 μg/l29. percentil
    • ŽelezoFe0,0339 mg/l12. percentil
    • ManganMn4,98 μg/l8. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • SelenSe0,471 mg/kg84. percentil
    • KadmiumCd0,176 mg/kg48. percentil
    • AntimonSb0,483 mg/kg34. percentil
    • RtuťHg0,0687 mg/kg28. percentil
    • OlovoPb12,1 mg/kg27. percentil
    • BizmutBi0,135 mg/kg17. percentil
    • MěďCu15,4 mg/kg12. percentil
    • MolybdenMo0,171 mg/kg11. percentil
    • NiklNi12,9 mg/kg8. percentil
    • CínSn1,43 mg/kg5. percentil
    • ArsenAs3,11 mg/kg5. percentil
    • ChromCr28,5 mg/kg4. percentil
    • ZinekZn46,9 mg/kg4. percentil
    • KobaltCo3,40 mg/kg3. percentil
    • VanadV25,9 mg/kg2. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • VápníkCa16,1 %98. percentil
    • HořčíkMg7,09 %98. percentil
    • FosforP545 mg/kg12. percentil
    • ManganMn274 mg/kg3. percentil
    • ŽelezoFe0,962 %2. percentil
    • TitánTi1 572 mg/kg2. percentil
    • HliníkAl1,91 %2. percentil
    • DraslíkK0,515 %2. percentil
    • SodíkNa0,236 %2. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr132 mg/kg45. percentil
    • BorB22,6 mg/kg3. percentil
    • ZirkónZr110 mg/kg3. percentil
    • LítiumLi12,7 mg/kg3. percentil
    • BerylliumBe0,259 mg/kg3. percentil
    • CérCe22,4 mg/kg2. percentil
    • GáliumGa3,88 mg/kg2. percentil
    • RubídiumRb35,8 mg/kg2. percentil
    • YtriumY7,28 mg/kg2. percentil
    • BáriumBa137 mg/kg2. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    41nGy/h vo vzduchu

    rozsah 36 až 49 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,56 ppm47. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,67 ppm7. percentil
    • Draslík (K)K0,927 %5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Trebostovo – Bánske – Pyrit (4,8 km od vody)východne od obce, píla – Rakovo – občasný (30 m od vody)východne od obce, ACHP – Rakovo – nijaký (80 m od vody)JZ obce – Blatnica – občasný (80 m od vody)Rakovo k.ú. – Rakovo – nijaký (100 m od vody)JZ obce – Blatnica – občasný (190 m od vody)v obci, rašel. – Ďanová – nijaký (240 m od vody)severne, za ihriskom – Benice – nijaký (300 m od vody)južne od ihriska – Ďanová – nijaký (370 m od vody)S nad ihriskom – Ďanová – nijaký (410 m od vody)JV ihriska, potok – Ďanová – nijaký (430 m od vody)v obci V, potraviny – Benice – nijaký (450 m od vody)smer Rakovo – Rakovo – nijaký (480 m od vody)Blatnica – Závoz – Blatnica – – (580 m od vody)smer Stariny – Rakovo – nijaký (770 m od vody)južne od obce, pole – Benice – nijaký (820 m od vody)sever obce, kostol – Príbovce – nijaký (950 m od vody)pod obcou, PD – Karlová – nijaký (1,1 km od vody)v obci, za kostolom – Rakovo – nijaký (1,1 km od vody)východne od hlavnej cesty – Karlová – nijaký (1,3 km od vody)juh obce, smer Lehôtka – Rakovo – nijaký (1,5 km od vody)JZ, za bytovkami PD – Folkušová – nijaký (1,7 km od vody)kostol, odbočka Trnovo – Valča – nijaký (1,9 km od vody)pred PD, od Valča – Trnovo – nijaký (1,9 km od vody)lom – cesta na Blatnicu – Folkušová – občasný (1,9 km od vody)S, výjazd Necpaly – Folkušová – občasný (2,0 km od vody)juh obce, hospodársky dvor – Folkušová – občasný (2,0 km od vody)Mošovce – nijaký (2,2 km od vody)západ obce, k potoku – Trnovo – občasný (2,4 km od vody)Mošovce – nijaký (2,7 km od vody)J – Z pod Valentovou – Laskár – občasný (2,7 km od vody)lom nad obecným úradom – Valča – nijaký (2,8 km od vody)Mošovce – MZ-2 – nekúpeľný (4,2 km od vody)Mošovce – MZ-1 – nekúpeľný (4,2 km od vody)Martin – ZGT-3 – nekúpeľný (5,3 km od vody)Turčianske Teplice – TTK-1 – nekúpeľný (8,5 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-4 – kúpeľný (8,6 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-3 – kúpeľný (8,7 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (8,7 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20 – kúpeľný (8,7 km od vody)Turčianske Teplice – B-2 – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-2 – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20A – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-1 – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-5 – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-9 – kúpeľný (8,9 km od vody)Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1 – nekúpeľný (10,0 km od vody)TTŠ-1 – k2 (8,3 km od vody)b2 (2,8 km od vody)b1 (3,9 km od vody)a2 (4,0 km od vody)a2 (4,3 km od vody)c1 (4,6 km od vody)b2 (4,8 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,0 km od vody)b1 (8,7 km od vody)d1 (8,8 km od vody)c1 (9,3 km od vody)d1 (9,4 km od vody)d2 (9,4 km od vody)a1 (9,5 km od vody)c1 (9,8 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Mošovce (4,1 km od vody)Turčianske Teplice (8,6 km od vody)Ďanová – stavebný piesok – pieskovec (500 m od vody)Folkušová – Boriny 3 – štrkopiesky (720 m od vody)Folkušová – Boriny 2 – štrkopiesky (890 m od vody)Folkušová – Boriny 1 – štrkopiesky (900 m od vody)Blatnica – Záhorie – stavebný kameň – dolomit (1,0 km od vody)Karlová – štrkopiesky (1,5 km od vody)Trnovo I. – štrkopiesky (1,9 km od vody)Mošovce – stavebný kameň – vápenec, dolomitický vá (1,9 km od vody)Karlová – juh – štrkopiesky (1,9 km od vody)Trnovo II. – štrkopiesky (2,1 km od vody)Laskár – keramické íly (2,8 km od vody)Valča 1 – štrkopiesky – dolomit, dolomitický štrk (2,8 km od vody)Mošovce – východ – stavebný kameň – dolomit (3,0 km od vody)Folkušová – stavebný kameň – vápenec (3,2 km od vody)Trebostovo – lignit (3,3 km od vody)Turčiansky Peter – štrkopiesky (3,6 km od vody)Trebostovo I. – štrkopiesky (3,7 km od vody)Trebostovo II. – stavebný kameň – dolomit (4,1 km od vody)Mošovce – Mošovská Bukovina – stavebný kameň – dolomit (4,3 km od vody)Trebostovo – Bánske – pyrit (4,8 km od vody)Slovany – štrkopiesky (4,8 km od vody)Mošovce – lignit (4,9 km od vody)Tlstá – všeobecná geológia (1,8 km od vody)Mažarná – geomorfológia (2,2 km od vody)Ležiachov – hydrogeológia (3,0 km od vody)– Zosuvy (230 m od vody)DANOVA – Zosuvy (340 m od vody)DANOVÁ – Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)BLATNICA – Zosuvy (780 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)BLATNICA – Zosuvy (920 m od vody)VALCA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)BLATNICA – Zosuvy (1,2 km od vody)VALCA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)VALCA – Zosuvy (1,5 km od vody)BLATNICA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)DANOVÁ – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)FOLKUSOVA – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)VALCA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)VALENTOVA – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)NECPALY – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)NECPALY – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)LASKAR – Zosuvy (2,9 km od vody)NECPALY – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Blatnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Blatnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Príbovce – negatívny vrt (160 m od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Príbovce – monitorovací vrt (350 m od vody)Príbovce – monitorovací vrt (410 m od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Príbovce – monitorovací vrt (420 m od vody)Blatnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (490 m od vody)Blatnica-Bujačia lúka – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (510 m od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (960 m od vody)Valča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Ležiachov – negatívny vrt (2,1 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Laskár – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (40 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (50 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (80 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (90 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (100 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (140 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (140 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (160 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (170 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (190 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina, Pražená – prameň (20 m od vody)Blatnická dolina, zachytený prameň Vlčie bralo, – prameň (30 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina, pod Rakytovou, 575 – prameň (40 m od vody)Blatnická dolina – záver, 1400m SSZ od K1142 – prameň (40 m od vody)Blatnica – Blatnická (Pražená) dolina, prameň Kr – prameň (50 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina 3 – prameň (70 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina – prameň (80 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina, 775 m SSV od K 905, – prameň (90 m od vody)Blatnica – Blatnická (Juriašova) dolina, 1000m S – prameň (90 m od vody)Blatnická dolina, 1100m Z od K1256 – prameň (110 m od vody)Blatnická dolina, 650m VJV od K1273 – prameň (110 m od vody)Blatnická dolina, 650 m V od K 868,6 – prameň (110 m od vody)Blatnická dolina, 1400m ZJZ od K1256 (350 m JJV – prameň (120 m od vody)Blatnická dolina – prameň "Jazierko", 150 m JZ o – prameň (120 m od vody)Blatnica č.d.309, 900m JZ od K498 – studňa (130 m od vody)Blatnica č.d.98, 400m JZ od K498 – studňa (200 m od vody)Ďanová – č.d. 106, 900m J od K520 – studňa (210 m od vody)Ďanová – č.d. 28, 800m SV od K458 – studňa (280 m od vody)Blatnická dolina, 2150m JJZ od K1228 – prameň (380 m od vody)Blatnica, 1100m VJV od K482 – prameň (480 m od vody)Blatnica – cesta na Karlovú, pod elektrickým ved – prameň (490 m od vody)Príbovce – č.d. 52, 800m JJZ od K420 – studňa (520 m od vody)Benice – dvor domu, 800m SV od K428 – studňa (530 m od vody)Blatnická dolina – záver, 950m SZ od K1142 – prameň (590 m od vody)Rakovo – č.d. 4, 1100m VJV od K428 – studňa (670 m od vody)Blatnica – prameň (750 m od vody)Blatnická dolina, 1100m JJV od K1228 – prameň (960 m od vody)Karlová, bodový výver pri ceste na okraji poľa – prameň (1,1 km od vody)Karlová, cca 50 m pod Kaplnkou – prameň (1,2 km od vody)Mošovce – Mazan, 1200m S od K597 – prameň (1,3 km od vody)Príbovce – č.d. 8, 200m S od K420 – studňa (1,4 km od vody)Mošovce – vrt (1,6 km od vody)Folkušová – Sebeslavice, 400m J od K518 – prameň (1,6 km od vody)Gaderská dolina, 1950m SZ od K1373 – prameň (1,7 km od vody)Lehôtka – korytový prameň uprostred poľa – prameň (1,7 km od vody)Valentová, 1100m JJZ od K456 – prameň (1,8 km od vody)Ďanová, 500m SZ od K543 Bukovina – drenáž (1,8 km od vody)Trnovo – prameň (1,8 km od vody)Gaderská dolina – Selenec, 1350m SZ od K1441 – prameň (1,9 km od vody)Gaderská dolina, 2100m SSZ od K1373 – prameň (2,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1 880 μg/lmedián 290 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 900 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,51 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnický potok, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 40 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 74. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 40,0 μg/lmedián 20,5 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 900 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 9,58 mg/lmedián 2,08 mg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Zápotočie, 2009, 980 m od vody. Porovnanie: 44. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)32 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)32 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)32 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Rutil (TiO₂)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)15 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)32 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)32 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)27 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)22 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))17 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)8 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)7 vzoriek, najviac 123 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO346×
    • Ca-(Mg)-HCO315×
    • Ca-HCO312×
    • Ca-Mg-Cl-HCO31×
    • Ca-Na-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A58×
    • trieda E10×
    • trieda D2×
    • trieda B2×
    • trieda H1×
    • trieda G1×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,230 mg/lmedián 0,00500 mg/l44 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,150 μg/l44 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,50 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 52,0 μg/lmedián 1,00 μg/l44 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,800 μg/l44 vzoriek

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnmierne zvýšená
      najvyššie 333 μg/lmedián 13,0 μg/l44 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie37,89 Bq/l4,41 Bq/l
    zdroj38,73 Bq/l2,82 Bq/l
    upravený prameň420,6 Bq/l10,6 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie113,9 Bq/l13,9 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Trebostovo – BánskePyritpyritmineralogický výskyt4,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    103 vrtov v pásme 3 km, z toho 32 hydrogeologických a 71 ostatných; s číslom archívnej správy 103.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m68×
    • 10–30 m25×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m5×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    HV-36/1hydrogeologický–1820570 m
    Daňováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,0 m18205 110Bb13.pdf110 m
    Príbovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou24,0 m37113 110Bb6.pdf110 m
    HV-40hydrogeologický5,0 m18205110 m
    Blatnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m18205 110Bb19.pdf130 m
    HV-37hydrogeologický8,0 m18205130 m
    Blatnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,1 m18205 110Bb18.pdf150 m
    HV-36hydrogeologický8,1 m18205150 m
    Príbovcenegatívny vrt14,8 m8652 110Bb1.pdf160 m
    Daňováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,2 m30957 110Bb5.pdf170 m
    Daňováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m18205 110Bb12.pdf220 m
    HV-39hydrogeologický6,0 m18205220 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Mošovce – MZ-219 °C8,0 l/s50 mCa-Mg-HCO3využívaný4,2 km
    Mošovce – MZ-121 °C5,0 l/s40,5 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný4,2 km
    Martin – ZGT-3––2461 m–nevyužívaný5,3 km
    Turčianske Teplice – TTK-127 °C3,5 l/s56 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný8,5 km
    Turčianske Teplice – TJ-426 °C–108 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný8,6 km
    Turčianske Teplice – TJ-347 °C0,2 l/s62 mCa-SO4-HCO3využívaný8,7 km
    Turčianske Teplice47 °C–1,2 mCa-SO4-HCO3využívaný8,7 km
    Turčianske Teplice – TJ-2045 °C5,0 l/s97 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný8,7 km
    Turčianske Teplice – B-245 °C0,2 l/s34 mCa-SO4-HCO3využívaný8,8 km
    Turčianske Teplice – TTM-242 °C21,7 l/s30 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný8,8 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória b2minerálna voda15-225-1522,8 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 523,9 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1524,0 km
    kategória Mošovcetermálne kúpalisko––14,1 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 534,6 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 585,6 km
    TTŠ-1geotermálna voda38 – 555 – 1518,3 km
    kategória Turčianske Teplicetermálne kúpalisko––18,6 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 528,8 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1519,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    východne od obce, píla – Rakovo30 m²––30 m
    východne od obce, ACHP – Rakovo80 m²––80 m
    JZ obce – Blatnica150 m²––80 m
    Rakovo k.ú. – Rakovo–––100 m
    JZ obce – Blatnica120 m²––190 m
    v obci, rašel. – Ďanová240 m²1989–240 m
    severne, za ihriskom – Benice–––300 m
    južne od ihriska – Ďanová200 m²––370 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy40×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny32×
    • Stabilizovaný5×
    • Aktívny3×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova29×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0006×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Martin1 revír · 17 km42Blatnický potok42

    Další toky v okolí

    Povodí Váh