Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Blatnický potok

Flussgebiet WaagSalmonidengewässer (Forelle)
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
17,2km
Region
Region Žilina
Luftbild von Fließgewässer Blatnický potok mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Blatnický potok

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Durchschnittliche Aktivität · Durchschnitt eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

Blatnický potok, Fensterpunktzahl 48.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 03:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Wasserstand am Fließgewässer

    Messung von Wasserstand, Temperatur und Durchfluss, Wetter durch die Fließgewässer und Zustand durch Satelliten

    Wasserstände am Fließgewässer

    StationStatusÄndernTemperatur
    Blatnica15 cm4,1 °C
    Quelle: SHMÚAktualisiert 8. Nov. 2026 02:58

    Höhenprofil des Fließgewässers

    Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.

    Schnelles Fließgewässer Podhorský potok: schnelles Wasser, steiniger Boden, Gewehre und die Teiche darunter. Typische Forellengewässer.

    3004005006007008009000 km5 km10 km15 km
    Höhenprofil des Fließgewässers: von 796 bis 424 m ü.d.M. über 17,1 km.
    Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
    Höchster Punkt
    796 m a.s.l.
    Tiefster Punkt
    401 m a.s.l.
    Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
    395 m
    Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
    23 ‰
    GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
    1,13

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Blatnický potok von 2018
    2018abgebildet 29. Aug. 2018
    Luftbild Fließgewässer Blatnický potok von 2021
    2021abgebildet 6. Sept. 2021
    Luftbild Fließgewässer Blatnický potok von 2024
    2024abgebildet 17. Okt. 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Blatnický potok

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)1
    • Ammonium oder Nitrit an mindestens einer Station über dem Standardwert1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Blatnický potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 17 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % vápence a dolomity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 376 mg/l, tvrdá voda (14,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Selén 0,471 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 84. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    41nGy/h dávkový príkon

    8. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 aus 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 1 880 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Valčiansky potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    103vrtov do 3 km

    624 rozborov vody v okolí

    Z toho 103 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    54°C na ústí vrtu

    18 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1, 10,0 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    31lokalít do 3 km

    31 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    23záznamov do 5 km

    23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    40plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Kalksteine und Dolomite25%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • trias25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    triasstredný – mladší triaswettersteinské dolomity: svetlosivé vrstevnaté dolomity, lagunárne vrstvovité dolomity, rohovcové dolomity1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív50%SR 68 %
    • fluviáne sedimenty terás50%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu6,2m
    • 5 – 1067%SR 20 %
    • 2 – 533%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 7 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kies50%SR 52 %
    • Dolomity50%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)50%SR 1,8 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)17%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová67%SR 86 %
    • puklinová33%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny57%SR 1,4 %
    • mezozoikum chočského príkrovu západnej časti Veľkej Fatry43%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody75%SR 6,9 %
    • karbonátogénne podzemné vody25%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ50%SR 4,2 %
    • Ca-Mg-HCO3 typ50%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 8,04typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    14,1°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,52 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    376mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorideF0,193 mg/l79. percentil
    • MagnesiumMg23,0 mg/l73. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3238 mg/l59. percentil
    • KalziumCa63,0 mg/l50. percentil
    • SulfateSO433,4 mg/l40. percentil
    • ChlorideCl4,26 mg/l29. percentil
    • DraslíkK0,746 mg/l6. percentil
    • NatriumNa1,78 mg/l4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitrateNO39,40 mg/l71. percentil
    • AmóniumNH40,133 mg/l56. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,07 mg/l21. percentil
    • FosforečnanyPO40,0360 mg/l20. percentil

    Metalle

    • ZinkZn8,78 μg/l60. percentil
    • AluminiumAl30,5 μg/l29. percentil
    • EisenFe0,0339 mg/l12. percentil
    • ManganMn4,98 μg/l8. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • SelenSe0,471 mg/kg84. percentil
    • CadmiumCd0,176 mg/kg48. percentil
    • AntimonSb0,483 mg/kg34. percentil
    • QuecksilberHg0,0687 mg/kg28. percentil
    • FührenPb12,1 mg/kg27. percentil
    • BizmutBi0,135 mg/kg17. percentil
    • KupferCu15,4 mg/kg12. percentil
    • MolybdänMo0,171 mg/kg11. percentil
    • NickelNi12,9 mg/kg8. percentil
    • CínSn1,43 mg/kg5. percentil
    • ArsenAs3,11 mg/kg5. percentil
    • ChromCr28,5 mg/kg4. percentil
    • ZinkZn46,9 mg/kg4. percentil
    • KobaltCo3,40 mg/kg3. percentil
    • VanadiumV25,9 mg/kg2. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • KalziumCa16,1 %98. percentil
    • MagnesiumMg7,09 %98. percentil
    • PhosphorP545 mg/kg12. percentil
    • ManganMn274 mg/kg3. percentil
    • EisenFe0,962 %2. percentil
    • TitánTi1.572 mg/kg2. percentil
    • AluminiumAl1,91 %2. percentil
    • DraslíkK0,515 %2. percentil
    • NatriumNa0,236 %2. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr132 mg/kg45. percentil
    • BorB22,6 mg/kg3. percentil
    • ZirkónZr110 mg/kg3. percentil
    • LítiumLi12,7 mg/kg3. percentil
    • BerylliumBe0,259 mg/kg3. percentil
    • CérCe22,4 mg/kg2. percentil
    • GáliumGa3,88 mg/kg2. percentil
    • RubídiumRb35,8 mg/kg2. percentil
    • YtriumY7,28 mg/kg2. percentil
    • BáriumBa137 mg/kg2. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    41nGy/h vo vzduchu

    rozsah 36 až 49 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,56 ppm47. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,67 ppm7. percentil
    • Kalium (K)K0,927 %5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Trebostovo – Bánske – Pyrit (4,8 km od vody)východne od obce, píla – Rakovo – občasný (30 m od vody)východne od obce, ACHP – Rakovo – nijaký (80 m od vody)JZ obce – Blatnica – občasný (80 m od vody)Rakovo k.ú. – Rakovo – nijaký (100 m od vody)JZ obce – Blatnica – občasný (190 m od vody)v obci, rašel. – Ďanová – nijaký (240 m od vody)severne, za ihriskom – Benice – nijaký (300 m od vody)južne od ihriska – Ďanová – nijaký (370 m od vody)S nad ihriskom – Ďanová – nijaký (410 m od vody)JV ihriska, potok – Ďanová – nijaký (430 m od vody)v obci V, potraviny – Benice – nijaký (450 m od vody)smer Rakovo – Rakovo – nijaký (480 m od vody)Blatnica – Závoz – Blatnica – – (580 m od vody)smer Stariny – Rakovo – nijaký (770 m od vody)južne od obce, pole – Benice – nijaký (820 m od vody)sever obce, kostol – Príbovce – nijaký (950 m od vody)pod obcou, PD – Karlová – nijaký (1,1 km od vody)v obci, za kostolom – Rakovo – nijaký (1,1 km od vody)východne od hlavnej cesty – Karlová – nijaký (1,3 km od vody)juh obce, smer Lehôtka – Rakovo – nijaký (1,5 km od vody)JZ, za bytovkami PD – Folkušová – nijaký (1,7 km od vody)kostol, odbočka Trnovo – Valča – nijaký (1,9 km od vody)pred PD, od Valča – Trnovo – nijaký (1,9 km od vody)lom – cesta na Blatnicu – Folkušová – občasný (1,9 km od vody)S, výjazd Necpaly – Folkušová – občasný (2,0 km od vody)juh obce, hospodársky dvor – Folkušová – občasný (2,0 km od vody)Mošovce – nijaký (2,2 km od vody)západ obce, k potoku – Trnovo – občasný (2,4 km od vody)Mošovce – nijaký (2,7 km od vody)J – Z pod Valentovou – Laskár – občasný (2,7 km od vody)lom nad obecným úradom – Valča – nijaký (2,8 km od vody)Mošovce – MZ-2 – nekúpeľný (4,2 km od vody)Mošovce – MZ-1 – nekúpeľný (4,2 km od vody)Martin – ZGT-3 – nekúpeľný (5,3 km od vody)Turčianske Teplice – TTK-1 – nekúpeľný (8,5 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-4 – kúpeľný (8,6 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-3 – kúpeľný (8,7 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (8,7 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20 – kúpeľný (8,7 km od vody)Turčianske Teplice – B-2 – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-2 – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-20A – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TTM-1 – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-5 – kúpeľný (8,8 km od vody)Turčianske Teplice – TJ-9 – kúpeľný (8,9 km od vody)Turčianske Teplice – Háj – TTŠ-1 – nekúpeľný (10,0 km od vody)TTŠ-1 – k2 (8,3 km od vody)b2 (2,8 km od vody)b1 (3,9 km od vody)a2 (4,0 km od vody)a2 (4,3 km od vody)c1 (4,6 km od vody)b2 (4,8 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,0 km od vody)b1 (8,7 km od vody)d1 (8,8 km od vody)c1 (9,3 km od vody)d1 (9,4 km od vody)d2 (9,4 km od vody)a1 (9,5 km od vody)c1 (9,8 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Mošovce (4,1 km od vody)Turčianske Teplice (8,6 km od vody)Ďanová – stavebný piesok – pieskovec (500 m od vody)Folkušová – Boriny 3 – štrkopiesky (720 m od vody)Folkušová – Boriny 2 – štrkopiesky (890 m od vody)Folkušová – Boriny 1 – štrkopiesky (900 m od vody)Blatnica – Záhorie – stavebný kameň – dolomit (1,0 km od vody)Karlová – štrkopiesky (1,5 km od vody)Trnovo I. – štrkopiesky (1,9 km od vody)Mošovce – stavebný kameň – vápenec, dolomitický vá (1,9 km od vody)Karlová – juh – štrkopiesky (1,9 km od vody)Trnovo II. – štrkopiesky (2,1 km od vody)Laskár – keramické íly (2,8 km od vody)Valča 1 – štrkopiesky – dolomit, dolomitický štrk (2,8 km od vody)Mošovce – východ – stavebný kameň – dolomit (3,0 km od vody)Folkušová – stavebný kameň – vápenec (3,2 km od vody)Trebostovo – lignit (3,3 km od vody)Turčiansky Peter – štrkopiesky (3,6 km od vody)Trebostovo I. – štrkopiesky (3,7 km od vody)Trebostovo II. – stavebný kameň – dolomit (4,1 km od vody)Mošovce – Mošovská Bukovina – stavebný kameň – dolomit (4,3 km od vody)Trebostovo – Bánske – pyrit (4,8 km od vody)Slovany – štrkopiesky (4,8 km od vody)Mošovce – lignit (4,9 km od vody)Tlstá – všeobecná geológia (1,8 km od vody)Mažarná – geomorfológia (2,2 km od vody)Ležiachov – hydrogeológia (3,0 km od vody)– Zosuvy (230 m od vody)DANOVA – Zosuvy (340 m od vody)DANOVÁ – Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)BLATNICA – Zosuvy (780 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)BLATNICA – Zosuvy (920 m od vody)VALCA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)BLATNICA – Zosuvy (1,2 km od vody)VALCA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)VALCA – Zosuvy (1,5 km od vody)BLATNICA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)DANOVÁ – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)FOLKUSOVA – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)VALCA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)VALENTOVA – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)NECPALY – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)NECPALY – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)LASKAR – Zosuvy (2,9 km od vody)NECPALY – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Blatnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Blatnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Príbovce – negatívny vrt (160 m od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Príbovce – monitorovací vrt (350 m od vody)Príbovce – monitorovací vrt (410 m od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Príbovce – monitorovací vrt (420 m od vody)Blatnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (490 m od vody)Blatnica-Bujačia lúka – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (510 m od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (960 m od vody)Valča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Ležiachov – negatívny vrt (2,1 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Laskár – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Mošovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (40 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (50 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (80 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (90 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (100 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (140 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (140 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (160 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (170 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (190 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina, Pražená – prameň (20 m od vody)Blatnická dolina, zachytený prameň Vlčie bralo, – prameň (30 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina, pod Rakytovou, 575 – prameň (40 m od vody)Blatnická dolina – záver, 1400m SSZ od K1142 – prameň (40 m od vody)Blatnica – Blatnická (Pražená) dolina, prameň Kr – prameň (50 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina 3 – prameň (70 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina – prameň (80 m od vody)Blatnica – Blatnická dolina, 775 m SSV od K 905, – prameň (90 m od vody)Blatnica – Blatnická (Juriašova) dolina, 1000m S – prameň (90 m od vody)Blatnická dolina, 1100m Z od K1256 – prameň (110 m od vody)Blatnická dolina, 650m VJV od K1273 – prameň (110 m od vody)Blatnická dolina, 650 m V od K 868,6 – prameň (110 m od vody)Blatnická dolina, 1400m ZJZ od K1256 (350 m JJV – prameň (120 m od vody)Blatnická dolina – prameň "Jazierko", 150 m JZ o – prameň (120 m od vody)Blatnica č.d.309, 900m JZ od K498 – studňa (130 m od vody)Blatnica č.d.98, 400m JZ od K498 – studňa (200 m od vody)Ďanová – č.d. 106, 900m J od K520 – studňa (210 m od vody)Ďanová – č.d. 28, 800m SV od K458 – studňa (280 m od vody)Blatnická dolina, 2150m JJZ od K1228 – prameň (380 m od vody)Blatnica, 1100m VJV od K482 – prameň (480 m od vody)Blatnica – cesta na Karlovú, pod elektrickým ved – prameň (490 m od vody)Príbovce – č.d. 52, 800m JJZ od K420 – studňa (520 m od vody)Benice – dvor domu, 800m SV od K428 – studňa (530 m od vody)Blatnická dolina – záver, 950m SZ od K1142 – prameň (590 m od vody)Rakovo – č.d. 4, 1100m VJV od K428 – studňa (670 m od vody)Blatnica – prameň (750 m od vody)Blatnická dolina, 1100m JJV od K1228 – prameň (960 m od vody)Karlová, bodový výver pri ceste na okraji poľa – prameň (1,1 km od vody)Karlová, cca 50 m pod Kaplnkou – prameň (1,2 km od vody)Mošovce – Mazan, 1200m S od K597 – prameň (1,3 km od vody)Príbovce – č.d. 8, 200m S od K420 – studňa (1,4 km od vody)Mošovce – vrt (1,6 km od vody)Folkušová – Sebeslavice, 400m J od K518 – prameň (1,6 km od vody)Gaderská dolina, 1950m SZ od K1373 – prameň (1,7 km od vody)Lehôtka – korytový prameň uprostred poľa – prameň (1,7 km od vody)Valentová, 1100m JJZ od K456 – prameň (1,8 km od vody)Ďanová, 500m SZ od K543 Bukovina – drenáž (1,8 km od vody)Trnovo – prameň (1,8 km od vody)Gaderská dolina – Selenec, 1350m SZ od K1441 – prameň (1,9 km od vody)Gaderská dolina, 2100m SSZ od K1373 – prameň (2,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1 880 μg/lmedián 290 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 900 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,51 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnický potok, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 40 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 74. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 40,0 μg/lmedián 20,5 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 900 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 9,58 mg/lmedián 2,08 mg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Zápotočie, 2009, 980 m od vody. Porovnanie: 44. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)32 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)32 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)32 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Rutil (TiO₂)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)15 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)32 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)32 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)27 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)22 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))17 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)8 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)7 vzoriek, najviac 123 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO346×
    • Ca-(Mg)-HCO315×
    • Ca-HCO312×
    • Ca-Mg-Cl-HCO31×
    • Ca-Na-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A58×
    • trieda E10×
    • trieda D2×
    • trieda B2×
    • trieda H1×
    • trieda G1×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • QuecksilberHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,230 mg/lmedián 0,00500 mg/l44 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,150 μg/l44 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,50 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 52,0 μg/lmedián 1,00 μg/l44 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 280 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,800 μg/l44 vzoriek

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnmierne zvýšená
      najvyššie 333 μg/lmedián 13,0 μg/l44 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie37,89 Bq/l4,41 Bq/l
    Quelle38,73 Bq/l2,82 Bq/l
    upravený prameň420,6 Bq/l10,6 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie113,9 Bq/l13,9 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalleArtenOd vody
    Trebostovo – BánskePyritpyritmineralogický výskyt4,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    103 vrtov v pásme 3 km, z toho 32 hydrogeologických a 71 ostatných; s číslom archívnej správy 103.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m68×
    • 10–30 m25×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m5×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    HV-36/1hydrogeologický–1820570 m
    Daňováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,0 m18205 110Bb13.pdf110 m
    Príbovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou24,0 m37113 110Bb6.pdf110 m
    HV-40hydrogeologický5,0 m18205110 m
    Blatnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m18205 110Bb19.pdf130 m
    HV-37hydrogeologický8,0 m18205130 m
    Blatnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,1 m18205 110Bb18.pdf150 m
    HV-36hydrogeologický8,1 m18205150 m
    Príbovcenegatívny vrt14,8 m8652 110Bb1.pdf160 m
    Daňováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,2 m30957 110Bb5.pdf170 m
    Daňováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m18205 110Bb12.pdf220 m
    HV-39hydrogeologický6,0 m18205220 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturVýdatnosťTiefeChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Mošovce – MZ-219 °C8,0 l/s50 mCa-Mg-HCO3využívaný4,2 km
    Mošovce – MZ-121 °C5,0 l/s40,5 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný4,2 km
    Martin – ZGT-3––2461 m–nevyužívaný5,3 km
    Turčianske Teplice – TTK-127 °C3,5 l/s56 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný8,5 km
    Turčianske Teplice – TJ-426 °C–108 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný8,6 km
    Turčianske Teplice – TJ-347 °C0,2 l/s62 mCa-SO4-HCO3využívaný8,7 km
    Turčianske Teplice47 °C–1,2 mCa-SO4-HCO3využívaný8,7 km
    Turčianske Teplice – TJ-2045 °C5,0 l/s97 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný8,7 km
    Turčianske Teplice – B-245 °C0,2 l/s34 mCa-SO4-HCO3využívaný8,8 km
    Turčianske Teplice – TTM-242 °C21,7 l/s30 mCa-SO4-HCO3nevyužívaný8,8 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória b2minerálna voda15-225-1522,8 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 523,9 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1524,0 km
    kategória Mošovcetermálne kúpalisko––14,1 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 534,6 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 585,6 km
    TTŠ-1geotermálna voda38 – 555 – 1518,3 km
    kategória Turčianske Teplicetermálne kúpalisko––18,6 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 528,8 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1519,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    východne od obce, píla – Rakovo30 m²––30 m
    východne od obce, ACHP – Rakovo80 m²––80 m
    JZ obce – Blatnica150 m²––80 m
    Rakovo k.ú. – Rakovo–––100 m
    JZ obce – Blatnica120 m²––190 m
    v obci, rašel. – Ďanová240 m²1989–240 m
    severne, za ihriskom – Benice–––300 m
    južne od ihriska – Ďanová200 m²––370 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy40×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny32×
    • Stabilizovaný5×
    • Aktívny3×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova29×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0006×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Martin1 Fischereirevier · 17 km42Blatnický potok42

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Waag