Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Parná

Povodí VáhKaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)
revíry
2
délka revírů
26,3km
kraj
Trnavský kraj
  • Kaprová voda12,3 km1 revír
  • Salmonidní voda (pstruh)14,1 km1 revír
Letecký snímek toku Parná se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Parná

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z 2 revírů

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.
  • Velmi vysoká0
  • Vysoká0
  • Průměrná0
  • Nízká2

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Parná č. 2, skóre okna 43.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 05:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Horné Orešany5 cm2,9 °C
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 04:57

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Mírný sklon Proud je citelný, střídají se plytčiny a tůně. Přechod mezi nížinným a podhorským tokem.

    1201401601802002200 km5 km10 km15 km20 kmč. 2č. 1
    Výškový profil toku: od 206 do 134 m n. m. na 24,6 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    207 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    133 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    74 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    3,0 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,10

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Parná z roku 2017
    2017snímkováno 17. 5. 2017
    Letecký snímek toku Parná z roku 2020
    2020snímkováno 28. 8. 2020
    Letecký snímek toku Parná z roku 2023
    2023snímkováno 28. 5. 2023

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Parná

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    2 ze 2 revírů s údajem SHMÚ revírů toku má u nejbližšího místa nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele2

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • Parná č. 2Parná · nesplněná norma v 1 z 4 let2 ukazatele
    • Parná č. 1Parná · nesplněná norma v 2 z 4 let1 ukazatel

    Problematické čistírny odpadních vod poblíž revírů1 čistírna do 2 km od revíru

    • COV Zeleneczatížení 102 %0,9 km

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 2 revírů s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • dusičnany 25 až 50 mg/l1
    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1

    Nejvyšší dusičnany

    Profil toku od pramene k ústípočet nesplněných ukazatelů v roce 2025 na místech SHMÚ

    01234Horné Orešany, rkm 22,7: 2 ukazatelé (2022)Zeleneč, rkm 1,5: 1 ukazatel (2023)rkm 23 (horní tok)rkm 2 (směrem k ústí)
    Zobrazit místa v tabulce (2)
    • Horné Orešanyř. km 22,72 ukazatele
    • Zelenečř. km 1,51 ukazatel
    • norma nesplněna
    • žádná nesplněná norma
    • místo není v ročence

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Parná

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 26 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 566 mg/l, tvrdá voda (18,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Zinok 240 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 92. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km42 °C76 °C

    Teplo pod nohami

    42°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 76 °C (prírastok 34 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    59. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 33,4 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (prav. prítok p. Parná 250 m nad mostom).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    680vrtov do 3 km

    712 rozborov vody v okolí

    Z toho 533 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    5 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    23lokalít do 3 km

    1 záťaž, 22 skládok

    Najbližšia záťaž: Horné Orešany – časť Majdan – bývalá chemická továreň, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    16záznamov do 5 km

    4 ložiská, 12 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×

    Kvartérny pokryv

    • eolické sedimenty100%SR 3,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)88%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)13%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih50%SR 32 %
    • malý zdvih38%SR 7,7 %
    • veľmi veľký zdvih13%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 10 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Písek67%SR 3,9 %
    • Íly33%SR 3,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)67%SR 2,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)33%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kvartér Trnavskej pahorkatiny67%SR 0,0 %
    • neogén Trnavskej pahorkatiny22%SR 0,0 %
    • kryštalinikum a mezozoikum juhovýchodnej časti Pezinských Karpát11%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne až polygénne100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,00typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    18,8°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,36 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    566mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • VápníkCa90,9 mg/l80. percentil
    • HořčíkMg26,7 mg/l80. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3311 mg/l80. percentil
    • ChloridyCl27,7 mg/l78. percentil
    • SodíkNa17,2 mg/l76. percentil
    • SíranySO468,6 mg/l75. percentil
    • DraslíkK4,19 mg/l66. percentil
    • FluoridyF0,148 mg/l65. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO316,8 mg/l88. percentil
    • FosforečnanyPO40,578 mg/l85. percentil
    • AmóniumNH40,355 mg/l81. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,97 mg/l66. percentil

    Kovy

    • ManganMn119 μg/l83. percentil
    • ZinekZn13,7 μg/l76. percentil
    • HliníkAl18,3 μg/l16. percentil
    • ŽelezoFe0,0352 mg/l13. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ZinekZn240 mg/kg92. percentil
    • MěďCu46,0 mg/kg87. percentil
    • RtuťHg0,265 mg/kg81. percentil
    • OlovoPb23,9 mg/kg80. percentil
    • SelenSe0,385 mg/kg76. percentil
    • BizmutBi0,283 mg/kg69. percentil
    • KadmiumCd0,268 mg/kg67. percentil
    • NiklNi28,7 mg/kg67. percentil
    • CínSn2,97 mg/kg61. percentil
    • MolybdenMo0,424 mg/kg58. percentil
    • ChromCr76,2 mg/kg56. percentil
    • ArsenAs6,84 mg/kg53. percentil
    • KobaltCo8,24 mg/kg47. percentil
    • AntimonSb0,591 mg/kg46. percentil
    • VanadV64,6 mg/kg42. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ManganMn1 431 mg/kg87. percentil
    • FosforP1 104 mg/kg77. percentil
    • VápníkCa3,90 %74. percentil
    • HořčíkMg0,997 %60. percentil
    • DraslíkK1,54 %54. percentil
    • TitánTi4 264 mg/kg43. percentil
    • HliníkAl5,37 %41. percentil
    • ŽelezoFe2,50 %39. percentil
    • SodíkNa0,804 %36. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa16,6 mg/kg72. percentil
    • BáriumBa505 mg/kg71. percentil
    • RubídiumRb91,8 mg/kg59. percentil
    • BorB61,4 mg/kg53. percentil
    • StronciumSr135 mg/kg49. percentil
    • CérCe58,0 mg/kg46. percentil
    • LítiumLi27,4 mg/kg38. percentil
    • ZirkónZr354 mg/kg33. percentil
    • YtriumY23,9 mg/kg29. percentil
    • BerylliumBe0,637 mg/kg12. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 48 až 55 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,38 %68. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,61 ppm56. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,39 ppm52. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km42 °C76 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    42 / 76 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 34 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-2,8°C
    • Priemerná júlová teplota19,0°C
    • Ročné zrážky675mm

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma100%SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Horné Orešany – časť Majdan – bývalá chemická to – SK200030FK (1,9 km od vody)Kamenný mlyn – Trnava – nijaký (70 m od vody)Hrnčiarovce – Hrnčiarovce nad Parnou – nedá sa odhadnúť (80 m od vody)Zvončín – občasný (90 m od vody)Dolné Orešany – nijaký (170 m od vody)Suchá nad Parnou – nijaký (290 m od vody)Horné Orešany – nijaký (550 m od vody)Vlčia dolina – Suchá nad Parnou – nijaký (670 m od vody)Nové Vinohrady – Suchá nad Parnou – nijaký (710 m od vody)Trnava – nijaký (1,2 km od vody)Smutná II. – k.ú. Smolenice – Horné Orešany – nijaký (1,3 km od vody)Lošonec – trvalý (1,7 km od vody)Dolné Orešany – nijaký (1,8 km od vody)Majdan – Horné Orešany – občasný (1,9 km od vody)Smolenická Nová Ves – trvalý (2,0 km od vody)Opoj – verejné smetisko – Opoj – občasný (2,4 km od vody)Zámok – Boleráz – občasný (2,7 km od vody)Trnava – nijaký (2,8 km od vody)Lošonec – nijaký (2,8 km od vody)Trnava – nijaký (2,9 km od vody)Ružindol – nijaký (2,9 km od vody)Lošonec – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)Borová – nijaký (2,9 km od vody)a1 (560 m od vody)a1 (780 m od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Lošonec – stavebný kameň (4,5 km od vody)Boleráz – tehliarske suroviny (5,0 km od vody)Lošonec – stavebný kameň (4,5 km od vody)Boleráz – tehliarske suroviny (5,0 km od vody)Horné Orešany – Políčko – stavebný kameň – dolomit (710 m od vody)Abrahám – ropa, zemný plyn (970 m od vody)Suchá 2 – ropa, zemný plyn (1,0 km od vody)Smolenická Nová Ves – Jahodník – stavebný kameň – vápenec (2,5 km od vody)Ružindol – tehliarske suroviny (2,8 km od vody)Dlhá – štrkopiesky, štrky (3,1 km od vody)Boleráz – tehliarske suroviny (3,5 km od vody)Smolenice – stavebný kameň – vápenec (3,9 km od vody)Sereď – zemný plyn, neživičný plyn, pzzp (4,2 km od vody)Horné Orešany – Olšovský mlyn – stavebný kameň – vápenec (4,4 km od vody)Horné Orešany – Rybárňa – stavebný kameň – vápenec (4,5 km od vody)Smolenice – stavebný kameň – vápenec (4,7 km od vody)Vlčkovce – archeológia (2,4 km od vody)Dolina Hlboče – geomorfológia (4,3 km od vody)Biely Kostol – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Biely Kostol – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Horné Orešany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (70 m od vody)Trnava – Kamenný Mlyn – monitorovací vrt (70 m od vody)Košolná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Horné Orešany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Košolná (90 m od vody)Košolná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)JRD Suchá nad Parnou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Horné Orešany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Horné Orešany-Majdán – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Trnava – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)Horné Orešany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Horné Orešany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (130 m od vody)Horné Orešany – negatívny vrt (130 m od vody)Trnava – Kamenný Mlyn – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (140 m od vody)Horné Orešany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (140 m od vody)Horné Orešany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (160 m od vody)Horné Orešany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (190 m od vody)Suchá nad Parnou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (190 m od vody)Trnava – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (200 m od vody)Horné Orešany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (260 m od vody)JRD Suchá nad Parnou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Trnava – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (310 m od vody)Suchá nad Parnou /Zvončín/ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Trnava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (320 m od vody)Suchá nad Parnou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Zvončín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (370 m od vody)Trnava – Kamenný Mlyn – monitorovací vrt (480 m od vody)Trnava – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (490 m od vody)Trnava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (500 m od vody)Trnava – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (520 m od vody)Zeleneč – monitorovací vrt (530 m od vody)Košolná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (540 m od vody)JRD Suchá nas Parnou – negatívny vrt (610 m od vody)Biely Kostol – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (640 m od vody)Trnava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (740 m od vody)Trnava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (800 m od vody)Zeleneč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (800 m od vody)Biely Kostol – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (860 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (210 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (230 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (380 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)Horné Orešany, č.d. 175, 2200m SV od K544 – studňa (170 m od vody)Horné Orešany, č.d. 264, 2400m SSV od K544 – studňa (180 m od vody)Horné Orešany, 1500m VSV od K544 – studňa (340 m od vody)Lošonec, 1700m SSV od K409 – prameň (1,8 km od vody)Lošonec, 2400m JV od K372 Červená – prameň (1,9 km od vody)Dolné Orešany, 1100m VJV od K535 – prameň (2,0 km od vody)Dolné Orešany, 800m V od K535 Bolehlav – prameň (2,3 km od vody)Horné Orešany – Rybikarka, 1050m ZSZ od K544 – prameň (2,5 km od vody)Smolenice, 1200m VJV od K483 Driny – prameň (2,9 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • MěďCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 33,4 μg/lmedián 15,6 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prav. prítok p. Parná 250 m nad mostom, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 93,0 μg/lmedián 76,0 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 700 m SV od križ. Orešanky s kan., na hr. kat., 1999, 810 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l13 vzoriek15 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Podhájsky, kanál, 1999, 10 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Podhájsky, kanál, 1999, 10 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 5,00 μg/l13 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Parná, potok, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Parná, potok, 1999, 120 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Parná, potok, 1999, 120 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Parná, potok, 1999, 120 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Parná, potok, 120 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 13,3 mg/lmedián 10,1 mg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 700 m SV od križ. Orešanky s kan., na hr. kat., 1999, 810 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)2 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 4 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)2 vzorky, najviac 1115 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)2 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • CaHCO35×
    • Ca-HCO32×
    • CaSO41×
    • Ca-HCO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda E3×
    • trieda A3×
    • trieda G1×
    • trieda F1×
    • trieda H1×

    Kovy v podzemnej vode

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 0,500 μg/l58 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 8,80 μg/lmedián 1,00 μg/l58 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 2,05 μg/l58 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 820 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5 313 μg/lmedián 180 μg/l58 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 530 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,440 mg/lmedián 0,0100 mg/l58 vzoriek41 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,70 μg/lmedián 0,100 μg/l58 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 770 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,250 μg/l58 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,70 μg/lmedián 0,800 μg/l58 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 74,0 μg/lmedián 12,5 μg/l58 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 140 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,90 μg/lmedián 0,500 μg/l58 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 840 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l58 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa2025,5 Bq/l5,64 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie531,8 Bq/l17,2 Bq/l
    potok, rieka26,64 Bq/l5,59 Bq/l
    zdroj12,08 Bq/l2,08 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Lošonecstavebný kameňŤažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.4,5 km
    Lošonecstavebný kameňŤažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.4,5 km
    Boleráztehliarske surovinyŤažené ložisko – Wienerberger s. r. o.5,0 km
    Boleráztehliarske surovinyŤažené ložisko – Wienerberger s. r. o.5,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    680 vrtov v pásme 3 km, z toho 133 hydrogeologických a 547 ostatných; s číslom archívnej správy 533.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m194×
    • 10–30 m268×
    • 30–100 m55×
    • 100–300 m44×
    • nad 300 m75×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    1-67A Suchá nad Parnouhydrogeologický8,0 m10174840 m
    Cf Bh-285ložiskový303,0 m–50 m
    V-2/218inžiniersko-geologický15,0 m9090050 m
    Biely Kostolúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou43,0 m50511 132Cc7.pdf60 m
    Biely Kostolúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou47,0 m55093 132Cc69.pdf60 m
    Zv-2ložiskový700,0 m1113260 m
    RH-32hydrogeologický43,0 m791460 m
    V-2inžiniersko-geologický8,0 m8773360 m
    V-1inžiniersko-geologický8,0 m8773360 m
    Horné Orešanyširokoprofilový vrt5,0 m31122 131Db10.pdf70 m
    Trnava – Kamenný Mlynmonitorovací vrt7,2 m45447 132Cc62.pdf70 m
    V-3inžiniersko-geologický8,0 m8773370 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 55560 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Horné Orešany – časť Majdan – bývalá chemická továreňSK200030FK1,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kamenný mlyn – Trnava30 000 m²1980–70 m
    Hrnčiarovce – Hrnčiarovce nad Parnou6 000 m²1970–80 m
    Zvončín4 000 m²1975–90 m
    Dolné Orešany1 200 m²1980–170 m
    Suchá nad Parnou5 000 m²1965–290 m
    Horné Orešany4 000 m²1980–550 m
    Vlčia dolina – Suchá nad Parnou3 000 m²1970–670 m
    Nové Vinohrady – Suchá nad Parnou50 000 m²1975–710 m

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Trnava2 revíry · 26 km22Parná č. 234

    Další toky v okolí

    Povodí Váh