Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Štiavnica

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Průměrná aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Štiavnica č.1 (Lipt. Mikuláš), skóre okna 36.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 06:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Hontianske Nemce13 cm–
    Horné Semerovce35 cm–
    Liptovský Ján33 cm–
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 05:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Rychlý tok Podhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.

    6006507007500 km2 km4 km
    Výškový profil toku: od 739 do 621 m n. m. na 5,9 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    739 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    610 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    129 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    22 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,07

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Štiavnica z roku 2018
    2018snímkováno 12. 9. 2018
    Letecký snímek toku Štiavnica z roku 2021
    2021snímkováno 10. 9. 2021
    Letecký snímek toku Štiavnica z roku 2024
    2024snímkováno 6. 9. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Štiavnica

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Profil toku od pramene k ústípočet nesplněných ukazatelů v roce 2025 na místech SHMÚ

    0123456Svätý Anton, nad, rkm 50,5: 6 ukazatelů (2022)pod ústím toku Ilijský potok, rkm 47,0: bez nesplněné normy (2024)hájovna Tepličky, rkm 36,3: 2 ukazatelé (2025)Domaníky, pod, rkm 22,5: 2 ukazatelé (2025)Jánska Dolina, rkm 6,0: 1 ukazatel (2025)ústí, rkm 1,1: 2 ukazatelé (2025)rkm 51 (horní tok)rkm 1 (směrem k ústí)
    Zobrazit místa v tabulce (6)
    • Svätý Anton, nadř. km 50,56 ukazatelů
    • pod ústím toku Ilijský potokř. km 47,0žádná nesplněná norma
    • hájovna Tepličkyř. km 36,32 ukazatele
    • Domaníky, podř. km 22,52 ukazatele
    • Jánska Dolinař. km 6,01 ukazatel
    • ústíř. km 1,12 ukazatele
    • norma nesplněna
    • žádná nesplněná norma
    • místo není v ročence

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Štiavnica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 6 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 229 mg/l, mäkká voda (8,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Olovo 34,5 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    18. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,10 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Biela, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    181vrtov do 3 km

    224 rozborov vody v okolí

    Z toho 181 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    43°C na ústí vrtu

    5 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Liptovská Kokava – ZGL-3, 9,1 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    9lokalít do 3 km

    2 záťaže, 7 skládok

    Najbližšia záťaž: Podtureň – skládka Žadovica, 2,0 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    9záznamov do 5 km

    1 ložisko, 8 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    16plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • HRONIKUM100%SR 8,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk50%SR 52 %
    • Ílovce50%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)50%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)50%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum chočského príkrovu severovýchodných svahov Nízkych Tatier a Kozích chrbtov100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Liptovská kotlina100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,95typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    8,3°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,49 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    229mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HořčíkMg11,9 mg/l39. percentil
    • SíranySO430,2 mg/l34. percentil
    • FluoridyF0,0795 mg/l29. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3140 mg/l29. percentil
    • VápníkCa39,9 mg/l27. percentil
    • ChloridyCl2,38 mg/l13. percentil
    • DraslíkK0,816 mg/l7. percentil
    • SodíkNa2,14 mg/l6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,0301 mg/l17. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,63 mg/l12. percentil
    • DusičnanyNO31,66 mg/l5. percentil
    • AmóniumNH40,0259 mg/l4. percentil

    Kovy

    • ZinekZn9,52 μg/l63. percentil
    • HliníkAl58,9 μg/l47. percentil
    • ŽelezoFe0,0413 mg/l17. percentil
    • ManganMn3,64 μg/l5. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • OlovoPb34,5 mg/kg90. percentil
    • SelenSe0,487 mg/kg86. percentil
    • KadmiumCd0,344 mg/kg76. percentil
    • BizmutBi0,275 mg/kg68. percentil
    • AntimonSb0,914 mg/kg68. percentil
    • MolybdenMo0,477 mg/kg66. percentil
    • ZinekZn106 mg/kg59. percentil
    • ArsenAs7,19 mg/kg57. percentil
    • CínSn2,83 mg/kg57. percentil
    • RtuťHg0,112 mg/kg55. percentil
    • NiklNi18,9 mg/kg24. percentil
    • MěďCu17,2 mg/kg20. percentil
    • ChromCr48,6 mg/kg15. percentil
    • KobaltCo5,71 mg/kg13. percentil
    • VanadV45,7 mg/kg6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • HořčíkMg3,78 %96. percentil
    • VápníkCa7,18 %89. percentil
    • FosforP905 mg/kg58. percentil
    • SodíkNa0,866 %50. percentil
    • DraslíkK1,40 %31. percentil
    • HliníkAl4,62 %14. percentil
    • ŽelezoFe1,89 %8. percentil
    • ManganMn495 mg/kg7. percentil
    • TitánTi2 720 mg/kg5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr167 mg/kg73. percentil
    • LítiumLi34,1 mg/kg72. percentil
    • BáriumBa451 mg/kg55. percentil
    • CérCe55,2 mg/kg36. percentil
    • BorB52,2 mg/kg28. percentil
    • YtriumY22,1 mg/kg22. percentil
    • RubídiumRb76,9 mg/kg22. percentil
    • ZirkónZr291 mg/kg19. percentil
    • BerylliumBe0,738 mg/kg16. percentil
    • GáliumGa8,32 mg/kg11. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    rozsah 32 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,08 ppm85. percentil
    • Draslík (K)K1,10 %11. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,49 ppm5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
    • Hustota povrchového tepelného toku55mW/m²

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Liptovská kotlina100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky725mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Podtureň – skládka Žadovica – SK200340KF (2,0 km od vody)Jamník – kasárne a letisko Mokraď – SK1000500P (2,9 km od vody)Tesla – za Muraným mostom – Liptovský Hrádok – nijaký (1,9 km od vody)Liptovský Hrádok – skládka Žadovica – Liptovský – nijaký (1,9 km od vody)Závažná Poruba – Brezinky (obec Závažná Poruba) – nijaký (2,0 km od vody)Jamníček – Jamník – Jamník – nijaký (2,1 km od vody)Žiarce – Podtúreń – Liptovský Hrádok – nijaký (2,4 km od vody)Okoličné – rybníky – Okoličné – trvalý (2,4 km od vody)Závažná Poruba – Okoličné – nijaký (2,8 km od vody)Liptovský Ján – B-1 – nekúpeľný (130 m od vody)Liptovský Ján – B-2 – nekúpeľný (210 m od vody)Liptovský Ján – vrt – nekúpeľný (210 m od vody)Pavčina Lehota – FGL-1 – nekúpeľný (8,2 km od vody)Liptovská Kokava – ZGL-3 – nekúpeľný (9,1 km od vody)FGL-1 – j2 (7,9 km od vody)ZGL-3 – k3 (9,6 km od vody)c1 (70 m od vody)c3 (130 m od vody)a1 (140 m od vody)a1 (360 m od vody)a1 (620 m od vody)b1 (720 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (2,3 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (5,9 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,1 km od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,5 km od vody)Liptovský Ján (500 m od vody)Liptovský Ján – Luhy nad priehradou – štrkopiesky a piesky (1,1 km od vody)Liptovský Hrádok – štrkopiesky (2,3 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Okoličné – Lipto – štrkopiesky (2,4 km od vody)Závažná Poruba – stavebný kameň – vápenec, dolomit (2,7 km od vody)Liptovský Hrádok – štrkopiesky (3,1 km od vody)Jamník – Fe rudy – pelosiderit (3,3 km od vody)Liptovský Hrádok – keramické íly (3,6 km od vody)Dovalovo – štrkopiesky (4,5 km od vody)Vavrišovo – štrkopiesky (4,7 km od vody)Liptovský Ján, travertínové jazierko – hydrogeológia (110 m od vody)Podtureň – všeobecná geológia (990 m od vody)Liptovský Hrádok – všeobecná geológia (3,2 km od vody)Ohnište – geomorfológia (4,3 km od vody)LIPTOVSKY JAN – Zosuvy (180 m od vody)LIPTOVSKY JAN – Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)ZAVAZNA PORUBA – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)JAMNIK – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)ZAVAZNA PORUBA – Zosuvy (2,4 km od vody)JAMNIK – Zosuvy (2,6 km od vody)BENADIKOVA – Zosuvy (2,6 km od vody)STOSICE – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)Liptovský Ján – negatívny vrt (70 m od vody)Liptovský Ján – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (70 m od vody)Liptovský Ján (70 m od vody)Liptovský Ján – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Liptovský Ján – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (100 m od vody)Liptovský Ján – negatívny vrt (110 m od vody)Liptovský Ján – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (130 m od vody)Liptovský Ján – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Liptovský Ján – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (170 m od vody)Liptovský Ján – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (210 m od vody)Liptovský Ján – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (210 m od vody)Liptovský Ján – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (240 m od vody)Liptovský Ján – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (340 m od vody)Podtureň – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (380 m od vody)Liptovský Ján – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (440 m od vody)Podtureň – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (750 m od vody)Podtureň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Podtureň – pozorovací vrt SHMÚ (820 m od vody)Uhorská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Závažná Poruba – Uhorská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Uhorská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Beňadiková – pozorovací vrt SHMÚ (1,5 km od vody)Závažná Poruba – Beňadiková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Závažná Poruba – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,8 km od vody)Liptovský Hrádok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Závažná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Liptovský Hrádok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Závažná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Beňadiková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Liptovský Hrádok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Beňadiková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Liptovský Hrádok – pozorovací vrt SHMÚ (2,1 km od vody)Závažná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Liptovská kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Liptovský Hrádok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Liptovský Hrádok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Beňadiková – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Závažná Porba – Beňadiková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Závažná Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Jamník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Biela, potok, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 620 μg/lmedián 110 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 33,0 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Biela, potok, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1992, 20 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 760 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 60,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 1992, 760 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 1992, 760 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 1992, 760 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Jánska dolina, pred vyústením, 2100m ZJZ od K1169, 1992, 760 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,41 mg/lmedián 5,87 mg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1992, 20 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)12 vzoriek, najviac 950 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)11 vzoriek, najviac 62 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Galenit (PbS)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)6 vzoriek, najviac 34 zŕn
    • Anatas (TiO₂)5 vzoriek, najviac 12 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 150 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))11 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)11 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)10 vzoriek, najviac 62 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 314 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 6 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 6 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 50 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,170 mg/lmedián 0,00500 mg/l18 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 94,0 μg/lmedián 4,00 μg/l18 vzoriek28 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 380 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,80 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 380 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l18 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,750 μg/l18 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,10 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 18,0 μg/lmedián 1,25 μg/l18 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj314,0 Bq/l5,82 Bq/l
    upravený prameň221,8 Bq/l21,0 Bq/l
    minerálny prameň2118 Bq/l60,1 Bq/l
    studňa322,5 Bq/l5,68 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Liptovský Ján – Luhy nad priehradouštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – KMN consulting, s.r.o.1,1 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    181 vrtov v pásme 3 km, z toho 57 hydrogeologických a 124 ostatných; s číslom archívnej správy 181.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m91×
    • 10–30 m62×
    • 30–100 m7×
    • 100–300 m7×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    V-1inžiniersko-geologický6,5 m8750360 m
    Liptovský Jánnegatívny vrt5,3 m32897 100Cd49.pdf70 m
    Liptovský Jánštruktúrny vrt s obyčajnou vodou70,0 m66389 100Cd124.pdf70 m
    Liptovský Ján30,0 m38994 100Cd65.pdf70 m
    Liptovský Jánúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,2 m32897 100Cd50.pdf80 m
    Liptovský Jánširokoprofilový vrt7,2 m75967 100Cd53.pdf100 m
    Liptovský Jánnegatívny vrt4,0 m32897 100Cd51.pdf110 m
    V-2inžiniersko-geologický5,0 m87503110 m
    V-3inžiniersko-geologický5,5 m87503110 m
    Liptovský Jánvrt s termálnou, minerálnou vodou120,0 m4936 100Cd37.pdf130 m
    Liptovský Jánúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m32914 100Cd52.pdf130 m
    Liptovský Jánširokoprofilový vrt3,5 m10714 100Cd39.pdf170 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Liptovský Ján – B-128 °C–120 mCa-Mg-SO4-HCO3nevyužívaný130 m
    Liptovský Ján – B-229 °C–65 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný210 m
    Liptovský Ján – vrt29 °C30,0 l/s95 mCa-Mg-HCO3využívaný bez nahlasovania údajov210 m
    Pavčina Lehota – FGL-132 °C–2129 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný8,2 km
    Liptovská Kokava – ZGL-343 °C–2373 mCa-HCO3nevyužívaný9,1 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória c1minerálna voda23-38< 5170 m
    kategória c3minerálna voda23-3816-301130 m
    kategória a1minerálna voda< 15< 516140 m
    kategória Liptovský Jántermálne kúpalisko––1500 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 51720 m
    FGL-1geotermálna voda22 – 385 – 1517,9 km
    ZGL-3geotermálna voda38 – 5516 – 3019,6 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Podtureň – skládka ŽadovicaSK200340KF2,0 km
    Jamník – kasárne a letisko MokraďSK1000500P2,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Tesla – za Muraným mostom – Liptovský Hrádok–––1,9 km
    Liptovský Hrádok – skládka Žadovica – Liptovský Hrádok16 400 m²1992monitorovaná1,9 km
    Závažná Poruba – Brezinky (obec Závažná Poruba) – Závažná Poruba500 m²––2,0 km
    Jamníček – Jamník – Jamník–1975–2,1 km
    Žiarce – Podtúreń – Liptovský Hrádok–––2,4 km
    Okoličné – rybníky – Okoličné–––2,4 km
    Závažná Poruba – Okoličné2 500 m²1992–2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy16×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny10×
    • Stabilizovaný6×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Lipt. Mikuláš1 revír · 5,9 km36Štiavnica č.1 (Lipt. Mikuláš)36

    Další toky v okolí

    Povodí Váh